ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2015
ÎNSCRIS: 25.04.10
JUL-2015
2 AD. + 1 COPII -- v: 2,5

Către satisfăcător

O singură concluzie: nu voi reveni niciodată aici!!

Este drept ca încerc de fiecare dată când plec undeva în concediu să mă documentez bine, însă de dată această am dat greș, total.

În primul rând să va spun ce am căutat: o vilă hotel confortabil cu un loc de joacă mare pt cel mic, dar în care și adulții să fie bine tratați. Recunosc ca principală condiție a fost locul de joacă și terasa mare pentru ca băiețelul să nu se plictisească. Aici toate hotelurile mai mari dau chix - nu oferă mare lucru copiilor.

Bun, am ales Evergreen, avea reviewuri bune, deși vechi, am zis ca o să face încercare, să vedem ce iese. Am rezervat pe email o cameră, am primit un preț și o confirmare și am plecat la drum.

Vila este poziționată undeva pe drumul către trei brazi, la vreo 2 km de dn1, are intr-adevar o terasă cu loc de joacă și restaurant și o clădire principală cu 3 etaje parcă. Parcarea e asigurată, locuri destule.

Ca și clasificare, va spun eu ceva sigur - are 2 stele, hai să zicem 2 stele plus, în niciun caz 4, niciodată.

Hai să încep cu cele bune: terasa e frumoasă, multă verdeață, foișoare, loc de joacă mare pt copii, dintr-un cuvânt plăcut. Dar această o poți vizita si fara a fi cazat aici, ceea ce recomand din inimă.

Trec peste faptul ca un preț am primit pe email, altul mi s-a cerut aici, până la urma după nervi și discuții s-a rezolvat. Apoi camerele - mi-au adus aminte de perioada când mergeam în tabără, cu paturile acelea tari, scurte și strâmte și baia spartana (recunosc, cand eram mic, nu aveam televizor LCD, aici exista). Apoi la baie am găsit 2 săpunele amărâte și 2 plicuri cu gel de dus, ne-am bucurat de ele, apoi nu s-au mai înlocuit... oricum cred ca erau cele mai ieftine pe care le-au putut cumpăra. Prosoapele erau prezente și s-au schimbat zilnic. Am găsit și 2 halate, fără papuci: yuppppy!!! Apoi e ceva peste care nu am putut să trec - nicio cameră nu are balcon, ce-i drept știam asta, dar nu am crezut ca îmi va crea un așa mare disconfort. Este tare neplăcut să mergi la munte și să nu ai un balcon propriu la cameră, există pe fiecare etaj un balconaș comun, de 2 m patrati la 5 sau 6 camere. Ce drăguț, nu? Dacă va uitați pe siteul hotelului veți găsi poze fidele ale camerelor. Mie nu mi-au plăcut, le-am găsit curate, dar de maxim 2 stele.

Micul dejun. Când credeam ca le-am văzut pe toate am ajuns și la capitolul acesta. Să știți, daca veniti cu un copil de 2 ani aici ca acesta nu va primi nimic la micul dejun, trebui plătit separat, eu unul nu am mai întâlnit asa ceva nicăieri, oriunde am fost, un copil atât de mic mânca gratuit alaturi de parinti, nu și la Evergreen (cel mult, am auzit ca pe la hotelurile fara mari pretentii si puse pe facut bani cu orice pret, te pun sa platesti un procent din pretul unui mic dejun standard pentru copiii mai mari de 3-4 ani... din auzite, eu repet, pe unde am umblat, nu am auzit de asa ceva). Trist și patetic.

I-am luat băiețelului un meniu separat de mic dejun, la pret de meniu de adult, frumos, regulamentar, ca sa nu avem probleme. Noi am ales din niște meniuri prestabilite, nu au bufet suedez, mâncarea a fost cel mult mediocra... ai inclusă și o cafea SAU (nu se poate ambele, sic), ceai. Apoi un alt soc---la micul dejun de la evergreen apa se plătește separat, nu e inclusă, sucuri, freshuri sau ceva asemănător cred ca eram înjurați dacă ceream :) ați mai pomenit asa ceva, sa nu oferi apa la mic dejun la un hotel, vila sau ce o mai fi asta, de 4 stele? Eu nu. Nu e vorbă până la urma de câțiva lei în plus, ci de gest, de atitudine, de prestanță: te consideri stabiliment de 4 stele și nu oferi apă la micul dejun? Rușinos.

În exterior, vila arăta ca mai are nevoie de renovări, este cam scorojită iar interioarele zici ca sunt de la un spital, cu uși de intrare în camere făcute din termopan alb, destul de ciudatele.

În interior mai e un restaurant și un alt loc de joacă pt copii, destul de bine dotat. Preparatele de pe terasa restauratului pe care le-am mânca seara au fost bunicele, nu pot să zic altceva, nu ceva memorabil, dar Ok Daca doriti sa mancati ceva de calitate, mergeti la Rest. Dragului din Predeal, la vreo 2 km de Evergreen. Servirea la terasa Evergreen e buna, sunt niște fete harnice angajate.

Ca și concluzie, singurul motiv de a veni aici este terasa cu loc de joacă pt copii, dar pentru această nu trebuie să va și cazați. Nu pot recomanda sub nicio formă Evergreen, nu pot înțelege de unde atâtea aprecieri... poate înainte, acum 3 ani era altfel, acum este de evitat.

Per ansablu, o experiență nu foarte placuta si pe care va indemn sa nu o repetati si voi, cei care considerati ca parerea mea conteaza. Nu vreau sa fiu inteles gresit, nu e un loc foarte, foarte rau, numai ca pentru mine nu a fost ceea ce mi-am dorit si ceea ce am sperat.

Trimis de rentea in 14.07.15 16:15:39
Validat / Publicat: 14.07.15 17:35:17

VIZUALIZĂRI: 2289 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rentea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 37.00 EUR pe cameră

iulian68 [14.07.15 17:46:38] »

Imi pare foarte rau de aceasta iesire ratata, mi-am "luat-o" si eu o data mergand pe review-uri bune... sunt insa curios ce "grade" aveau cei care au scris (am sa verific dupa). Concluzie? Pt ca noi ne cunoastem f bine, eu am hotarat : never at e evergreen! ????

rentea [14.07.15 18:05:25] »

@iulian68: da, se mai intampla. Totusi, am discutat anterior cu o colega de site despre conditii si mi-a laudat ff mult vila... n-as vrea sa se supere din cauza faptului ca eu am gasit lucrurile cam pe dos, e o chestiune subiectiva, evident. Dar vila are doua stele si conditiile aferente uneia de 2 stele (foarte bune in acest caz), insa niciun strop mai mult. Iar ciudateniile de la micul dejun m-au scarbit total si iremediabil, recunosc

Mai spunea cineva intr-un review anterior despre prezenta multor caini fara stapan printre mesele de la terasa exterioara: confirm si eu acest lucru.

iulian68, rentea
    Alte impresii din această RUBRICĂVila Evergreen: