ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2015

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Foarte nemulțumit

Dezamăgiți de Grecia

CONDITIILE DE CAZARE:

Am ajuns la hotel la ora 11:30, am gasit cu greu hotelul pentru ca la receptie nu scria numele hotelului (el fiind scris in fata restaurantului), iar dupa multe ore de plictiseala si obosela ne-au oferit camera la ora 14:00.

Am avut camera "tripla standard", o camera foarte neincapatoare de nu aveai loc sa-ti pui nici macar bagajele undeva.

In 7 zile ni s-a schimbat lejeria doar 2 ori, la capitotul "prosoape" si mai dezastru te rugai de ei sa ti le schimbe, iar pe zi ce trecea in loc sa avem acelas numar de prosoape el scadea.

PLAJA & MAREA:

Plaja era neingrijita, iar marea foarte murdara de avei impresia ca esti in Romania.

DISTRACTIE SI RELAXARE:

Skala Rachoni este o plaja pentru pensionari, foarte linistita... parca prea linistita, hotelurile din imprejurimi le numar la o mana, iar seara in afara de plimbat pe o alele pustie incojurata de copaci (de maslini) nu aveai ce face.

BUCATARIE & MASA:

Masa mi-a lasat un gust amar pentru ca dulciurile erau ca si inexistente (numai la masa de seara se dadeau: un fel de gris, budinca, jeleu sau zahar ars), fructele doar mere si portocale taite felii (seara), cafeaua era jalnica, nu aveau lapte cald si nici ciorba, personalul era insuficient si dura ceva pana aduceau un fel de mancare care se terminase.

La pranz era mai putina mancare decat seara.

Sfat: - trebuie neaparat sa va luati aparat de tanti si patile, fiindca sunt multi copaci, iar tantarii, mustele si albinele sunt cu sutele.

- preturile la taverne si magazine sunt dublu fata de Romania.

- singura distractie pentru noi a fost inchirierea unor ateveuri.

Trimis de delinyka in 12.07.15 10:23:15
Validat / Publicat: 12.07.15 13:46:07
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4875 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (delinyka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[12.07.15 11:26:33]

@delynika -

Ai plasat acest review la două hoteluri diferite: Sunrise Beach și Rachoni Bay. Te rog să ne spui la care din ele ai stat de fapt, pentru a decide care rămâne.

Mulțumim.

[12.07.15 13:49:29]

@delynika:

Cum nu ai răspuns întrebării noastre, am decis noi, deși ne-a luat ceva timp să ne lămurim cum stă treaba ...

=====

Te-am ruga să (re) verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA/. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

[12.07.15 14:30:00]

Ora de cazare nu mi se pare exagerata. Nu ai scris decât ce nu ti-a plăcut, nimic pozitiv. Din poze nu reiese că ar fi fost atât de rău.

Prețul plătit pentru 3 persoane mi se pare ok, mai ales ca este transportul inclus. În ceea ce privește distracția, cred că voi ați greșit pentru ca nu v-ati interesat înainte de a plăti concediul în legătură cu hotelul /locația șamd. Nu îmi vine să cred că nu ti-a plăcut chiar nimic. În legătură cu preturile care sunt duble față de România, depinde la ce te referi...

E puțin exagerata formularea din titlu, "dezamăgirea " provocată de Grecia cred că putea fi evitată cu puțină pregătire prealabila a concediului și informarea absolut necesară. Cred că ați avut voi așteptări exagerate.

[12.07.15 16:06:58]

@delynika - Luciaoradea a punctat foarte bine [...]. Partea proasta este au mai stat si altii acolo si au scris despre acest hotel.

Plaja nu este murdara ca in Romania ci doar acele de pin care nu sunt stranse.

Cat despre dulciuri nu prea ai dus lipsa din cate poze ai postat, acolo fiind restaurant nu cofetarie.

Ciorba este normal sa lipseasca ca nu este in obicieurile grecilor sa manance ciorba si daca iti ofereau cu siguranta te plangeai ca nu au avut poale-n brau sau papanasi.

La cat ai platit eu zic ca ai primit destul. Am stat in Skala Rachoniu trei ani si iti spun ca sunt mai multe hoteluri decat ai numarat tu.

Distractia o gaseai in Limenas dar nu te-ai informat inainte de plecare.

Sincer nu pot nota favorabil acest review.

[12.07.15 16:14:25]

@ufoman: Bun răspuns. Și pe mine mă deranjează exagerările. Din poze nu reiese că autoarea ar avea motive sa fie atât de nemulțumită, ba dimpotrivă. Dar, desigur, gusturile și pretențiile diferă.

Carmen.Kamy
    [12.07.15 17:56:18]

@delynika - Am crezut ca sunt singura care si-a facut o astfel de impresie despre Grecia.

Grecia e salbatica, neangrijita si murdara, asta am inteles eu din sejurul in Thassos. Peisajul este atat de frumos insa contrasteaza cu mizeria si paragina de acolo.

Asa se intelege pretul mic practicat la sejururi. Poate ca asta se datoreaza faptului ca grecii trec printr-o perioada mai dificila.

[12.07.15 18:18:00]

@Carmen. Kamy - Total gresit! Grecia e frumoasa atat ca peisaj cat si ca popor. Am spus-o si o mai spun: Grecia este o destinatie ieftina doar pentru "cei care isi permit o vacanta in strainatate " si nu pentru cei care cu 300 Euro au transport, all inclusive si cazare o saptamana.

Rusine celor care vor o saptamana de 5 * la pret de o noapte la Sarata Monteoru si vin cu o "impresie" catastrofala. Acum ca sunt intr-o situatie dificila nu inseamna ca totul e gratis. Oricum ei traiesc mai bine decat turistii care isi iau vacanta cu "un euro".

Cine vrea in Grecia all inclusive? Un calic care nu vrea sa cheltuie "extra" la taverne seara.

carmenmo
    [12.07.15 18:33:40]

Eu nu inteleg de ce nu va informati putin inainte sa va achizitionati o vacanta?

O simpla intrebare sau cautare pe acest site, de exemplu, v-ar fi scapat de neplaceri. Vi s-ar fi spus ca nu se merita sa luati all inclusive in Grecia, mai ales ca sunteti tineri, fara copii mici. Probabil vi s-ar fi recomandat si o alta localitate pentru cazare (Limenas, Potos...)

Noi nu am dat niciodata mai mult de 500 de euro pe un sejur in Grecia (cazare + transport cu autocar) si am fost foarte multumiti si incantati de fiecare data. Cu inca 5-600 de euro pe sejur am vizitat si "gustat" Grecia din plin.

Ca va place sau nu Grecia este problema dumneavoastra... Dar invatati din experienta asta sa va informati inainte de a plati biletul. Nu va bazati pe ce va spun cei de la agentiile de turism!

Vacante mai reusite in viitor!

mario 110
    [12.07.15 18:38:14]

plaja din Skala Rakoniou este murdara? e prea multa liniste? am impresia ca voua va lipsesc tiganii care va urla in ureche la fiecare 5 minute:" ia porumbul", "ia mamaliga pe bat", " zmeurica aromataaaa" si multe altele.

[...]

si preturile, ei bine preturile la taverna sunt mari? probabil voi comparati preturile cu "impinge tava" din Romania nu cu restaurantele din Romania; cu 8-10 euro de persoana maninci bine (portiile fiind mari) la tavernele din Skala Rachoniou; intreb acum: cu 35-45 ron maninci bine la restaurant in mamaia? restaurant nu impinge tava!!! ca sa nu mai spun de pretul de insula, care oriunde este mai mare decit in rest; fa te rog comparatie cu preturile la mincare din insula ovidiu si sa vedem atunci ce comentarii avem...

ar mai fi multe de spus, dar ma opresc aici, ..., nu cred ca are rost sa continui...

[12.07.15 19:18:20]

@mario 110 - MULT prea uşor îţi dai cu părerea despre nişte oameni pe care nu-i cunoşti.

Un paragraf ţi-a fost eliminat şi ai şi un AVERTISMENT în cazier.

Cele de mai sus - cu datu cu părerea (şi "cu paru-n cei diferiţi de noi") sunt valabile şi pentru ufoman (care, exprimându-se la modul general, a scăpat, de data asta , de avertisment)

Carmen.Kamy
    [12.07.15 19:35:51]

Dragilor, nu e prina data cand ies din tara, e prima data cand sunt dezamagita. E prima data cand mi-am zis ca trebuie sa scriu pe "Am fost acolo" pentru ca atunci cand merg si altii sa stie la ce sa se astepte.

Sa nu-mi spuneti mie ca Grecia se compara cu Spania sau Italia. Sa comparam insa preturile la sejururi. Iti spun eu ca la Mamaia e lux pe langa ce este in Thassos.

Thassosul e plin de romani, zici ca esti in Romania, poate ca de asta aceasta impresie.

Cesere
    [12.07.15 20:23:15]

Banuiesc ca alegerea destinatiei a fost in deplina cunostinta de cauza... chiar nu stiati ca sunt Romani in concediu acolo? atunci daca ne e rusine cu ai nostrii... va propun in atol pierdut in pacific unde cred ca nu veti gasi romanasi...

ca si mod de comportare a conationalilor... atunci mergeti in laganas sau mykonos si vedeti comportment de turist englez...

si vorba reclamei suntem cu totii diferiti... din fericire.

ca incheiere... subscriu la parerea multora... un cetatean informat e un cetatean fericit

[12.07.15 20:51:22]

@Carmen. Kamy -

Păi, cum puteți să vă faceți o impresie despre Grecia după ce ați vizitat o singură insulă din cele 2000 pe care le are.

Iti spun eu ca la Mamaia e lux pe langa ce este in Thassos.

Eu am căutat punctele forte ale celor două destinații turistice și mi-a ieșit invers.

[12.07.15 21:33:32]

@webmaster - Sunt obisnuit cu tot felul de catonase si penalizari. Dar sa imi spui mie ca una-i alba cand e neagra e prea de tot! Accept cu prietenie o penalizare daca o merit dar in acest caz e o greseala. Nu este normal sa comentezi servicii de turism atunci cand pleci neinformat si platesti mai putin decat ai primit.

Cat costa un sejur la Amara cu A. I. daca exista? Mai mult cu siguranta decat in Thassos. Probabil o perioada cu ingaduinta "webmaster" nu voi mai putea posta. Vacante placute pe oriunde va vor purta pasii!

mirmicu
    [12.07.15 22:44:56]

@delynika: Eu nu am înțeles nemulțumirea din faptul că lenjeria a fost schimbată doar de două ori în 7 zile. Cam de câte ori v-ar fi satisfacut să fie schimbată? Am stat la hoteluri de 5* în țară și în străinătate și se schimba la fiecare a treia sau chiar a patra zi. Eu acasă schimb lenjeria de pat, vară fiind, undeva la 6,7 zile. Dumneavoastră? O masă decentă la tavernă, pentru 3 persoane adulte, se duce undeva pe la 40-50 de euro. Socotiți dumneavoastră dacă ați făcut o afacere bună. Eu zic că da la varianta low cost pe care ați ales-o. Insula este superbă, plaje sunt blue flag și mâncare tradițională excepțională. Totul este să vrei să descoperi și să și plătești pentru toate astea.

@Carmen. Kamy: Spania și Italia sunt țări scumpe, mi-e greu să cred că se poate face comparație între sejururi.

nicole33
    [12.07.15 23:20:21]

@ufoman -

Nu știu pe ce anume se bazează afirmația ta de mai sus, în condițiile în care cel care își ia all inclusive cu siguranță plătește mai mult decât ar cheltui pe o cină la cea mai tare tavernă. Ce mai spui atunci de cei care mănâncă doar din traistă, dar se laudă apoi în stânga și în dreapta că și-au făcut concediul în străinătate?

Eu am mers în Grecia doar cu demipensiune și nu mă consider calică. Luam prânzul la taverne și nu m-a costat o avere. Aș fi vrut să iau all inclusive, dar hotelurile care se încadrau în același buget erau mai proaste sau mult mai prost poziționate și nu doream să fac o lună până la plajă. Un hotel bun cu all inclusive decent mă costa dublu și tot nu cred că aș fi fost mulțumită.

Și mie mi se par exagerate impresiile autoarei, dar nici reacția ta nu este departe.

mirmicu
    [12.07.15 23:40:28]

@nicole33:.

"Un hotel bun cu all inclusive decent mă costa dublu și tot nu cred că aș fi fost mulțumită. "

Cred că răspunsul tău face lumină în toată polemica de mai sus.

Am fost în Turcia cu aproape 2000 de euro/ 2 persoane/9 nopți avion, am fost la Duni cu 800 de euro/ 2 persoane/8 nopți și am fost foarte mulțumiți.

În Grecia am mers doar pe cont propriu, cu masina, dar nu am luat cazare sub 50 de euro în septembrie, și am mâncat la taverne și am cheltuit mereu cam 1500 de euro/ 2 persoane/ 10 zile în septembrie (3 ani la rând).

Și da, am avut condiții la fel de bune, diferite dar la fel de bune cu Turcia și Bulgaria. Nu cred că poți găsi condiții excepționale la prețuri mediocre.

nicole33
    [12.07.15 23:47:04]

@mirmicu -

Acesta este și motivul pentru care eu aleg an de an Turcia, raportul calitate/preț fiind unul avantajos pentru noi.

Nu cred că poți găsi condiții excepționale la prețuri mediocre.

Perfect adevărat, cine crede altceva dovedește o mare naivitate.

Într-adevăr, în cazul de față prețul extrem de mic, fiind vorba și de transport inclus, ar fi trebuit să ridice serioase semne de întrebare.

[13.07.15 00:38:09]

@mirmicu: exact ce discutam în review-ul despre așternuturi ????- vezi impresii

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [13.07.15 06:02:08]

Foarte interesant conceptul de AI la hotelul acesta .

M-am uitat pe prima fotografie și nu-mi venea să cred! Limitarea la maximum 8 băuturi pe zi de persoană? Păi ăsta nu mai e all inclusive, nu? Riști să mori de sete

mario 110
    [13.07.15 07:38:24]

@webmaster - aveti dreptate, mi-am cam dat drumu' la gura. imi cer scuze.

[13.07.15 12:54:52]

Am stabilit un record personal astăzi, și cred că este o premieră și pentru AFA: un review la care am votat/s-au votat la greu ecourile! Dar zău, că eu una nu m-am putut abține! Și-mi pare rău că nu-l pot vota și pe cel al lui @johnnyredlabel!

Nu mă apuc să fac alte gugăleli despre acest hotel, dar dacă ar fi să mă iau după notele lui de aici, de pe AFA, ar însemna să fii masochist să te duci acolo... Sau cumva mai înseamnă și altceva?!...

(Din ecouri, negreșit, da!...)

[13.07.15 13:06:58]

@johnnyredlabel - Uf, cred că a fost sub dimensiunea standard, că altfel ce ne-am fi răcorit și noi! —

Zău, mai adăugați ceva, că se-nțelege că noi vom ruga web-ul să permită adăugirea!

Aurici
    [13.07.15 13:08:02]

@delynika - Ma gandesc la fi-mea care se incadreaza la aceeasi categorie de varsta si incerc sa gasesc circumstante atenuante, dar oricat m-as gandi, nu le gasesc. Imi pare rau ca atatia oameni si-au rupt din timpul lor, straduindu-se sa dea niste sfaturi, cu argumente, cuiva care cred ca nu primeste asa ceva.

dupa multe ore de plictiseala si obosela ne-au oferit camera la ora 14:00

nu cumva asta este ora aproape universala de check-in? Aveai un voucher de calatorie, te-ai uitat pe el sa vezi ce scrie? Si noi am ajuns mai devreme decat trebuia in multe locuri. Daca s-a putut, ne-am cazat, daca nu, plecam in recunoasterea zonei si revenim la ora convenita. In nici un caz nu ma plictisesc. Vacanta incepe din momentul in care plec din fata casei si fac totul ca sa ma simt bine, nu caut nod in papura.

As fi vrut sa comentez fiecare propozitie scrisa de colega @delynika, dar au facut-o ceilalti colegi foarte bine si oricum mi-e teama ca as face-o degeaba.

[13.07.15 13:11:29]

@Lyssys

Și-mi pare rău că nu-l pot vota și pe cel al lui @johnnyredlabel!

Ecoul respectiv a fost selectat (acum) drept "votabil". Era într-adevăr "sub" dimensiunea std (în litere), dar merită!

[13.07.15 13:15:22]

@webmaster - Mulțumiri pentru reacția rapidă!

[13.07.15 14:23:01]

@Aurici:

Exact, ne batem capul cu toții, și degeaba. Autoarea nu mai consideră că este necesar sa se mai implice în discuție, asa că ne pierdem vremea. 26 ecouri la articol, din care autoarea 0. E clar, nu?

Aurici
    [13.07.15 14:31:41]

@luciaoradea - Asta zic si eu. Ne pierdem vremea in detrimentul altor articole care ar merita toata atentia.

[13.07.15 14:38:16]

@delynika - Nu cumva vă duceați cu cearșafurile sau prosoapele de duș ale hotelului la plajă?!? Am văzut și asta, chiar și-n Grecia! Dar asta nu se face, nici la un hotel de-o stea, niciunde în lumea asta!!!

Am votat P02, îmi place. Nu am votat rw-ul pentru că, omenește, îmi pare rău că v-ați stricat vacanța așteptată un an de zile!

PS Ați fost trei persoane cam de aceeași vârstă, nu? Cum ar fi fost ca ce-a de-a treia să plătească o cameră single sau, cum e in majoritatea hotelurilor, 80% din tariful unei camere duble?! Ați fi rezolvat-o și cu spațiul în mare măsură, nu? Din pozele atașate, pare că a fost un hotel curat. Pentru mine, curățenia e mai importantă decât mărimea camerei!

Vă doresc alegeri inspirate și vacanțe viitoare de vis!

[13.07.15 14:43:20]

A ''indraznit'' cineva sa ''vada'' altfel lucrurile si a fost ''ingropat'' in voturi negative. Ce sa mai comenteze si domnisoara/doamna...

[13.07.15 15:00:15]

@Flaviu - Nu este vorba nici de ingropat in voturi negative nici de altceva decat de simplul fapt ca ne scriem toti impresiile din vacante si este bine s-o facem obiectiv. Domnisoara / Doamna a plecat neinformata pentru ca despre acest hotel s-a scris destul de mult si nu in termeni tocmai elogiosi. Despre Skala Rachoniu s-a scris si mai mult si toti care au scris au spus clar ca este un sat linistit pentru cei care cauta acest lucru.

Autoarea articolului (delynika) a batut litoralul romanesc in lung si in lat iar in ultimii ani a fost clienta litoralului bulgaresc. Daca vi din Bulgaria de la A. I. si vrei acelasi lucru si in Grecia ai cam dat cu oistea-n gard ca sunt servicii total diferite.

Nu ramane decat ca pe viitor sa citeasca si sa se informeze despre destinatia viitoare.

Vacante placute pe oriunde va vor duce pasii!

[13.07.15 15:15:30]

@ufoman - Sunt unul dintre cei care adora sa-si petreaca vacantele in Grecia, accept, totusi, ca mai exista si persoane care nu ''simt'' la fel ca si mine. Obiectivitatea adusa in discutie este, in cazul petrecerii vacantelor intr-un loc sau altul, destul de... subiectiva.

In opinia mea, nu cred ca trebuie sa taxam pe cineva pentru ca a plecat la drum fara sa fie suficient de bine informat. Recunosc, eu nu agreez voturile minus, eventual scriu un ecou. Repet, e doar opinia mea.

Din fericire, pana in acest moment, eu nu am avut vacante nereusite. Acelasi lucru il doresc tuturor.

fra
    [13.07.15 17:42:09]

E bine ca avem si poze atasate. Putem vedea si trage concluzii. Daca nu erau acestea (din amabilitatea si bunavointa autoarei), multe dintre comentariile rautacioase nu erau.

krisstinna
    [13.07.15 20:13:31]

@all: Fiti buni si intelegeti ca nu tuturor le place in Grecia, nu mai aruncati cu vorbe in colega noastra, nu o mai speriati.

Noi suntem o mare familie, fiecare cu gustul sau.

Doamnele mele, fiti bune si blande, asa cum va stiu eu.

Va multumesc pentru intelegere, spor la citit alte impresii, vacante placute oriunde ar fi acestea.

[13.07.15 20:45:08]

@Flaviu -

Din fericire, pana in acest moment, eu nu am avut vacante nereusite.

Nici eu, pentru că întotdeauna, în vacanțele mele, îmi propun să păstrez ca amintire numai lucrurile care m-au făcut plăcere.

În fond ”plăcerea unei călătorii începe cu însăși călătoria în sine”.

De abia aștept să plec vineri în următorul sejur!

[13.07.15 20:55:23]

@traian. leuca - Frumos spus. Aceasta este și ''filozofia'' mea despre o călătorie/vacanță.

Concediu placut!

[13.07.15 21:01:38]

@Flaviu - Mulțam fain!

[13.07.15 21:53:50]

@nicole33 - Cu tot respectul te-ai cam incurcat in "fineturi" :

In afara de Turcia, Bulgaria si Spania se pare ca Grecia ti-a scapat din calatorii.

Am spus foarte clar Grecia nu se compara cu Turcia si Bulgaria la A. I. din care ai beneficiat din plin.

Niciodata sa nu mai spui ca A. I. este mai scump (cu papica la cazan) decat in taverne unde meniul este A la carte.

Acestea fiind spuse cred ca am lamurit toate aspectele.

Vacante placute in continuare!

delinykaAUTOR REVIEW
    [18.07.15 15:05:48]

@webmasterX - Am plasat la doua hoteluri pentru ca la o agentie ne-am cazat la hotelul " Sunrise Beach " si defapt acolo era Hotel Rachoni Bay (am aflat acest lucru cand am ajuns acolo); Vreau sa atentionez si alte persoane care cauta asa zisul " Sunrise Beach "...

[18.07.15 15:43:46]

@delynika - Mulţumiri. Într-adevăr, am văzut pe net referiri la "Sunrise Beach" (are chiar şi pagină web! sunrisebeach-thasos.com/en/hotel) dar suntem şi noi de părere că este vorba despre acelaşi hotel.

Am actualizat denumirea rubricii — "Rachoni Bay / Sunrise Beach Hotel [Skala Rachoni]" - de-acuma va fi clar, sper, pentru toată lumea

delinykaAUTOR REVIEW
    [18.07.15 16:03:30]

Nu vad rostul atator comentarii din moment ce majoritatea n-ati fost pe acesta plaja sau mai ales la acest hotel...

adryana
    [11.08.15 12:20:40]

eu am aflat ca acest hotel Rachony Bay unde am fost si eu si NU il recomand nimanui, mai are si o cladire mai noua, renovata numita Rachoni Resort. Acum e o intreaga zapaceala, noi aveam pe voucher scris ca ne cazam la Rachony Resort si am fost cazati la Rachony Bay. Acum aflu ca de fapt acest hotel se mai cheama si Sunrise Beach. ,,curat murdar, coane Fanica'' sau intelege fiecare ce vrea. Curios este faptul ca autoarea articolului s-a dus la acest hotel chiar daca cei mai multi care au fost acolo nu recomanda hotelul. Ma intreb, oare autoarea a stiut dinainte unde se duce?

adryana, Aurici, Carmen.Kamy, carmenmo, delinyka, Flaviu, fra, luciaoradea, Lyssys, mirmicu, nicole33, ufoman
    Alte impresii din această RUBRICĂRachoni Bay / Sunrise Beach Hotel: