ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2015
ÎNSCRIS: 22.04.12
JUL-2015
single

Hanul Secuiesc - Am revenit pentru gulas si smantana

Pe drumul de intoarcere spre casa de la Roman, jud Neamt, de unde v-am prezentat “”mai mult decat un hotel”” (vezi impresii) via senzationalele, maiestuoasele Chei ale Bicazului, dupa parerea mea cele mai spectaculoase chei din tara, ce pot fi strabatatute atat cu masina cat si pe jos m-am hotarit sa mananc de pranz la Hanul Secuiesc din Baile Tusnad.

De ce Hanul Secuiesc?

Asta presupunea sa mananc undeva mai spre ora 14 – 15, pentru ca pe la acea ora estimam sa ajung la Baile Tusnad. Nu a incaput in planul de servit dejunul nicio alta alternativa, chiar daca pe traseu erau numeroase variante. Facusem fixatie pe Hanul Secuiesc, pentru ca imi amintisem de el de la ultima noastra vizita acolo.

Amfostacolo la Hanul Secuiesc si in anul 2012 pe cand eram in tranzit spre Bucuresti, de data aceea cu familia si copiii venind de la drum lung din Bucovina si hotarisem noi atunci sa ramanem peste noapte in Baile Tusnad pentru un popas intermediar. Am scris despre acesta aici (vezi impresii) si uitandu-ma cu numai 3 ani in urma si comparand postarile mele de debutant de atunci cu cele de acum realizez ce turnura au luat articolele mele.

3 ani in AFA

Aproape ca imi vine sa zambesc in coltul gurii cand citind review-ul cu pricina, mie insumi mi se pare a nu fi al meu, ci al altcuiva! Nu atasam poze, nu boldeam, nu structuram articole, nu le umpleam de continut cu tot ce stiam, tot ce traiam sau cu ce ma documentam despre locatie sau obiectiv. Dar subiectul evolutiei pe AFA este mai degraba un subiect off-topic, despre care m-am gandit de cateva ori sa scriu pana acum, dar inca nu m-am strunit.

Acces

Revenim la Hanul Secuiesc din Baile Tusnad.

Cateva distante si timpi de parcurs cu masina de la Baile Tusnad:

Bucuresti 235 km 3,5 ore; Brasov 65 km 1 ora; Sfantu Gheorghe (CV) 36 km 40 min; Miercurea Ciuc 32 km 30 min; Gheorgheni 90 km 1,5 ore; Lacu Rosu 115 km 2 ore; Roman (via Cheile Bicazului) 221 km 3,5 - 4 ore.

Practic popasul pe care mi l-am propus era si la jumatatea rutei de parcurs, asa ca un motiv in plus sa ma opresc la Hanul Secuiesc.

Si totusi de ce Hanul Secuiesc?

De ce nu imi dadea pace ideea de a manca la Hanul Secuiesc?

Cu 3 ani in urma cand am si dormit aici, cazare 2 stele, dar foarte ok pentru tranzit, am si servit mesele aici. Si ne-am lins pe bot de la gustul de gulas, de la papricas, de la fasolea cu ciolan si de la smantana grasa de casa.

Localizare

Cum vii dinspre nord (Miercurea Ciuc) pe DN12, cand intri in statiunea Baile Tusnad este recomandat sa incetinesti conform indicatoarelor rutiere. In primul rand este statiune si asa se cuvine sa conduci decent, in al doilea rand sunt destule curbe si treceri de pietoni, si in al treilea rand sa nu ratezi… Hanul Secuiesc.

Hanul Secuiesc este situat pe str. Oltului (cea principala, adica DN-ul) la nr. 57, pe partea stanga, la intersectia cu o straduta laterala pavata cu piatra cubica, in panta, strada Kovacs Miklos. Dau acest detaliu si pentru ca masinile pot fi parcate in fata hanului, dar imediat ce intri pe straduta laterala, iar poarta de acces este tot pe strada laterala.

Hanul

Accesul se face printr-o poarta mare din lemn cu doua deschideri, una mare ca pentru masini (dar nu se parcheaza in curte) si una mai mica, pentru persoane. La intrare te intampina inscriptiile biligve, in limba romana si in limba maghiara, a denumirii hanului.

In curtea hanului pe stanga si pe dreapta fata de intrare sunt mese cu bancute in foisoare acoperite, unde se poate servi masa in aer liber. Eu am gasit toate mesele (in numar de vreo 8) din curte ocupate asa ca, semn bun – au clienti - am intrat inauntru.

Constructia hanului este una cu un etaj, la etaj fiind amplasate camerele de inchiriat pentru cazare, iar la parter sala de mese compusa din doua spatii unite, bucataria, barul, toalete. Accesul in han se face pe doua variante, una ducand spre camere pe un hol care evita sala de mese, alta care conduce in restaurant.

In curte mai intalnim o fantana, un pridvor, alei ingrijite, mult verde, tot decorul este rustic.

In sala de mese de la interior admiram ceva obiecte pe care s-a asezat patina vremii si care creaza un si ele un décor rustic perfect, de data aceasta am atasat si poze.

Meniul

Meniul este bogat si divers, se poate comanda a la carte. Eu venisem chitit pe gulas cu fasole. Am deschis cartea de meniuri, asa mai mult sa vad pretul – 10 lei, si mai tarziu sa aleg ceva de baut.

Gasesti gulas, papricas, supe, ciolan, fasole, varza, bauturi alcoolice si non-alcoolice, limonade, cafele, ceaiuri, dulciuri si … smantana si o paine de casa cu cartofi buna, buna, buna.

Servicii

Tot personalul este de nationalitate maghiara, dar vorbesc romaneste si foarte politicos cu clientii romani. Doamna care se ocupa de comenzile clientilor era foarte amabila si vorbea romaneste cu accent unguresc cu zambetul pe buze intr-un mod foarte placut.

Servirea s-a facut repede. Mie imi place gulasul si mancarea in general fierbinte si picanta. Gulasul servit a fost pe masura, a fost delicios. M-am lins pe bot, asa cum mi-am propus.

Inca ceva

Ma pregatesc sa platesc, dar parca era prea sec. Oricum mi se facuse o sete crunta de la gulasul picant si nu am rezistat pana nu am comandat …. paine cu smantana si o limonada. Asa ca de la un pit stop de 15 – 20 minute si 10 lei cum imi propusesem, aproape natural am facut de o oprire de 40 – 45 minute, in care m-am si odihnit nitelus inainte sa pornesc mai departe spre casa.

Spre casa, dar voi reveni

Urma sa inceapa ploaia, se intunecase cerul cat am servit masa si nu mult dupa plecare a venit si racoreala si instabilitatea prognozate inca de dimneata, dar care s-au abtinut pana spre dupa amiaza, ca sa imi tihneasca asa cum v-am povestit in articol separat plimbarea prin Cheile Bicazului ( (vezi impresii).

Va recomand cu mare drag si convingere sa va opriti la Hanul Secuiesc sa serviti masa si sa retineti locatia unde probabil veti reveni sau pe care o veti recomanda mai departe.

Eu voi reveni cu siguranta!

Trimis de Dan&Ema in 11.07.15 20:39:40
Validat / Publicat: 11.07.15 21:58:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE TUȘNAD.

VIZUALIZĂRI: 6267 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Curtea in care vedem un balansoar, aleile, florile si o parte dintr-un foisor pentru servita masa afara

DaRKruCS
[12.07.15 01:52:08]

La 3 ani pe afa ești deja... mare! ???? Mulți ani frumoși și să aveți parte numai de călătorii zuper-plăcute! ???? Totuși, nu dai și tu ceva de beut? Măcar o măslină? ???? (glumesc, desigur ????)

Dan&EmaAUTOR REVIEW
[12.07.15 07:41:30]

O maslina nu pentru ca inca ravnim sa ajungem in Grecia, dar o dudada. Adica dudata ca asa se chema zeama aia de dude de se bea.

Multumesc fain de urare si voua la fel si ma simt onorat cand vin de la voi nistre scriitori excursionisti si excursionisti scriitori de soi.

Abia astept sa ciocnim un paharel.

La multi ani!

puiutea
[12.07.15 14:48:30]

@Dan&Ema: Felicitari pentru - ca intotdeauna - foarte amanuntitul review! De acolo revii mereu cu cateva kg in plus si cu o caruta de impresii frumoase! Toate cele bune!

Dan&EmaAUTOR REVIEW
[12.07.15 15:05:43]

@puiutea: mulumesc de vizita si de apreciere

Dan&Ema, puiutea
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Tuşnad?: