ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2015
DIN: Bacău
ÎNSCRIS: 15.09.10
JUL-2015

Haihui prin Romania — Bacău, Sibiu, Sovata, Cheile Bicazului, Bacău

Aveam cateva zile libere si m-am gandit sa colind prin tara noastra cea frumoasa. Si ne-am urcat intr-o masinuta 4 persoane si am pornit la drum pe un traseu gandit doar cu 1 zi inainte de plecare.

Am plecat din Bacau pe ruta Moinesti - Comanesti - Sighisoara - Medias - Sibiu. Iar inapoi din Sibiu - Sighisoara - Sovata - Gheorghieni - Cheile Bicazului - Bacau.

Am vizitat Cetatea Sighisoarei care e foarte aglomerata si in timpul saptamanii. Ne-am pierdut pe aleeile inguste printre tot felul de tarabe cu lucruri mai mult sau mai putin interesante. Am mancat langosi si am baut o cafea la una din terase. Am vizitat chiar si cimitirul care nu mi s-a parul infricosator. Am facut o sumedenie de poze.

Am ajuns in Sibiu in jurul orei 15.00. Am gasit intamplator o cazare ieftina la o casa particulara (doar 50 lei camera /1 noapte) si spre seara am pornit spre orasul vechi, luminat ca ziua. In piata mare am avut marea surpriza sa urmarim un extraordinar concert simfonic.

A doua zi am pornit spre un fel de Muzeu al satului sau parcul Dumbrava. Pe 10 ha se afla insirate case vechi din toate zonele tarii. Mai multe mori stau si ele insirate de-a lungul lacului din Dumbrava. Spre seara am colindat iar prin Sibiul vechi. Am urcat si intr-un turn cu ceas cu priveliste minunata asupra orasului.

A treia zi am pornit iar la drum. Am mers pe aceeasi sosea spre Sighisoara, apoi spre Tg Mures, dupa care spre Sovata-Bai. Ca si la mare gasesti cazare la particulari care stau cu cheile in mana. Am ramas uimita de aglomeratia din statiune. Aglomerat ca la malul marii. Am vazut de sus Lacul Ursu in care nu puteai arunca 1 ac. Spre dupa-amiaza pe lac erau mai putini doritori de balaceala.

Seara am pornit la plimbare prin statiune. Au tot felul de magazine si tarabe cu haine, cu ce vrei si cu ce nu vrei. Cel mai mult mi-a placut plimbarea prin jurul lacului. Lacul e ingradit destul de urat si se plateste intrare. Dar plimbarea pe seara, prin padure si pe langa lac e foarte placuta dupa caldura de peste zi. Sovata a fost o adevarata surpriza placuta pt mine. Pacat ca am stat doar 1 zi. Si am uitat sa va spun ca trebuie sa ai si conditie fizica. Am foat cazati la capatul Sovatei... sus... si la coborare a fost bine, la urcat mai greu. Dar super de placut. Am vazut un trenulet plin de turisti (nu copii) care te plimba prin statiune. Am inteles de la proprietarul care ne-a cazat ca exista si o mocanita. Din pacate am stat doar o zi si nu am avut timp pt toate. Mi-am propus sa ma reintorc in Sovata care parca e un orasel din Ungaria. Unde te uiti, unde te întorci auzi vorbind numai ungureste.

Am plecat a patra zi spre casa. Am trecut si am oprit la Lacul Rosu. Apoi am oprit la Chei. Peisaj impresionant si aer respirabil fata de Bacau.

Drumul a fost placut, soselele bune, nu aglomerat. Doar la intoarcere de la Gheorghieni spre Bicaz soseaua cu multe serpentine si fff aglomerata.

Asta a fost mini-vacanta noastra de vara.Sper ca v-am dat si voua o idee de week-end macar.

Vacante placute tuturor!

Trimis de danutapop in 10.07.15 22:11:30
Validat / Publicat: 11.07.15 09:59:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PRIN şi PENTRU ROMÂNIA.

VIZUALIZĂRI: 3920 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danutapop); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 lacul Rosu

[11.07.15 09:58:49]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Turul României" (deja existentă pe sait)

• Alte impresii din această RUBRICĂCircuite prin România: