ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2015
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 26.03.13
JUL-2015

Către satisfăcător

Croaziera ioniana - o mare dezamagire

Ma tem, dragii mei, ca de data asta nu mai am cuvinte de lauda. Dupa parerea mea, croaziera celor trei (sapte) insule a fost un mare "bluff"!

Pretul, cum v-am spus (100 euro pt 3 persoane) a fost cel mai bun pe care l-am putut gasi, dar si asa a fost prea mult pentru a petrece 8 ore jumate pe vapor, din care trei ore au fost pauze pt inot, iar in singurul port in care am coborat, Fiskardo, am stat doar 40 minute.

Restul timpului l-am fredonat pe ape, vazand tarmuri mai stancoase sau mai impadurite, nestiind prea bine pe langa ce insula trecem, ce vedem sau ce urmeaza sa vizitam.

Pe program scria clar ca urma sa vedem si insula Ithaca, oraselul Kioni, care avea trei mori de vant la intrarea in port si se pare ca era cel mai frumos de pe insula. Aici urma sa debarcam, sa stam la o cafea, sa vizitam magazinele mici din port. L-am intrebat pe ghid care mi-a spus foarte senin ca programul s-a schimbat de saptamana trecuta si ca trebuie sa ne supunem ordinelor capitanului. Ghidul vorbea foarte bine engleza, dar la bordul vaporului lamuririle lui au fost minime, iar difuzorul se auzea prost, nu reuseai sa intelegi nici cele cateva cuvinte pe care le rostea.

In schimb s-au scos cu reprizele de inot si cum erau multi tineri la bord, care se aruncau de pe puntea cea mai de sus, facandu-si in acelasi timp si cate un selfie si udand toate canapelele pe care puneau picioarele ude, nimeni n-a observat/ comentat ca nu s-a respectat programul.

Bun, acum ca mi-am inecat amarul si mi-am strigat nemultumirea, sa va povestesc cum a decurs excursia. Din Parga s-a plecat cu autocarul la ora 7.15, la noi in Lichnos a sosit la ora 7.25, am mai luat vreo 5 calatori din Ammoudia si ne-am asternut la drum intins pana la Lefkas. Lefkada este o insula, dar intre continent si Lefkas este un tunel sub mare, soferul a platit la un punct de plata si am ajuns in orasul Lefkas, l-am strabatut cu autocarul si am luat-o spre Nidri, unde ne astepta vaporul. Erau trei vapoare, Nidri Star 1, cu care am plecat noi, Makedonia Palace si Kontogiorgis Cruises.

Deci de la ora 7.30 pana la 9.40 am fost cu autocarul, iar la ora 10 am pornit din portul Nidri in croaziera. Primele insule, -Skorpios, Sparti si Skorpidi, care au apartinut armatorului grec Onassis. Am trecut doar pe langa ele, la intoarcere le-am vazut mai bine si ni s-au dat si cateva lamuriri. Le-am recunoscut din ce ne-a spus in autocar ghidul, pentru ca pe vapor, cum v-am scris, se auzea tare prost, era si zgomot, iar difuzorul parca era infundat, nu se intelegeau explicatiile care, dupa putin timp, au fost tot mai rare si mai scurte.

Dupa aproape 2 ore am ajuns la Porto Katsiki, o plaja frumoasa, izolata, unde ne-am oprit pentru o ora de inot. Buuun.

Am ridicat apoi ancora si in cateva minute vaporul a ajuns la o alta plaja, considerata "cae mai frumoasa... " (n-am inteles), ne-a fost aratata, am facut poze si am plecat mai departe.

Dupa inca o ora de navigat am ajuns la Fiskardo, unde am stat doar 40-45 minute, abia am avut timp sa-i comandam baiatului o clatita cu Finetti si un milk-shake (noi am luat o cafea mica respectiv un fresh de lamaie) - 18 euro, (evident, am lasat 20). Va scriu asta ca sa va faceti idee de preturile din port. Totusi, am fi stat mai mult, sa intram intr-un magazin, sa simtim putin frumoasa Kefalonia cum a descris-o asa frumos Gioia!

N-am putut, a inceput sa sune sirena si, cu mancarea in gat (baiatul), sau cu sucul, respectiv cafeaua... tot in gat, daca pot spune asa, am fugit (la propriu), la vapor. Au urmat iar aproape o ora de mers pana la Ithaca, din care n-am vazut decat o plaja (care putea fi oriunde), cu nelipsita baie in mare (de aproape o ora), apoi n-am mai mers la Kioni, cum era programul, ci spre insula Meganisi, unde a stat ascuns intr-o grota un submarin in Al doilea Razboi Mondial (?) (unde, Doamne, ca se vedea fundul apei cu stancile, cum o fi incaput?)

Cand spun "am vazut grota" inseamna ca a intrat putin prora (parca aia e in fata, nu? Daca gresesc, scuze!) vaporului in grota, toata lumea s-a napustit claie peste gramada in fata, s-au facut poze, apoi, dupa vreo 5-10 minute, am plecat sa vedem cele trei insule ale lui Onassis despre care v-am povestit.

In apropiere de Scorpio, iar o pauza de baie, iar ne-au calcat in picioare elefantii care vroiau sa sara de sus in apa, udandu-ne toate lucrurile!

Am navigat incet in jurul insulelor, erau peste tot pancarte cu "proprietate privata" si "interzis accesul", paznici, tot tacamul.

La ora 18.15 am ajuns in port, la Nidri, ne-am grupat in jurul ghidului, obositi si cam flamanzi, ne-a condus la strada unde am stat pe margine ca un stol de randunici, asteptand autocarul, care Dumnezeu stie pe unde era, a venit dupa vreo 20-30 de minute de holbat de-a lungul strazii, vesel, de parca nimic nu s-a intamplat, atentionandu-ne ca pe scolari "sa nu mancam in autobuzul lui, ca el a facut curat"!

Prea obositi ca sa ripostam, am sta blegi pe scaun inca vreo 2 ore jumate pana la Lichnos unde am coborat cu banuiala neplacuta ca "am cam fost trasi pe sfoara". Mie, cel putin, asa mi s-a parut. Ei bine, dragilor, va scriu asta ca sa stiti la ce sa va asteptati. Poate pt cei mai tineri dintre membrii AFA nu e un lucru chiar asa neplacut sa ai trei pauze de inot, dar cred ca oamenii trebuie informati corect la ce sa se astepte, ca sa nu fie dezamagiti.

Sper sa va fie de folos review-ul meu, sa procedati in consecinta cand veti ajunge si va veti punea intrebarea:"Merita aceasta croaziera banii astia? "

Va imbratisez cu mult drag, Dona

Trimis de didona_stelea in 09.07.15 18:28:17
Validat / Publicat: 09.07.15 21:02:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2664 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (didona_stelea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 A doua oprire pt baie: Ithaca.

adriananicoleta
[25.07.15 13:19:25]

@didona_stelea - In 2014, cand am fost in Parga si am luat la cunostinta de la ghidul local despre oferta de excursii, ne-am gandit daca sa o alegem pe aceasta pe care ai prezentat-o. Am considerat-o prea costisitoare si obositoare si am ales Paxos-Antipaxos, despre care am scris un review si despre care cred ca nu am fost prea inspirati cand am ales-o, si excursie la Canionul Vikos - care a facut toti banii.

Ma bucur ca ai relatat aceasta experienta, foarte folositoare din punctul meu de vedere. Precizez si aici, ca si in alte parti ca nu se merita sa iei excursie pe mare decat daca esti un inotator extraordinar si iubesti sa stai pe vas (asta ar fi relaxant daca nu ar fi atatia oameni care, exact cum ai spus, iti mai creeaza si disconfort uneori).

didona_steleaAUTOR REVIEW
[25.07.15 19:47:11]

@adriananicoleta - Multumesc mult pentru mesaj!

adriananicoleta, didona_stelea
Alte impresii din această RUBRICĂ[Alte] 'Opționale' din Parga: