ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2015
ÎNSCRIS: 16.07.14
MAY-2015

Thracian Cliffs – o locaţie pentru iubitorii de golf şi nu numai

Am fost în acest complex în perioada Rusaliilor, am rezervat un apartament cu 1 dormitor + living open space cu bucătărie + baie + balcon cu vedere la mare.

Resortul din punct de vedere al cazării este împărţit în două zone: Marina Village (în zona recepţiei) şi Hillside Village (sus pe deal). Noi am stat în Hillside Village şi îl recomand datorită vederii superbe către mare.

Condiţiile de cazare sunt foarte bune, se face curăţenie zilnic, totul arată a nou. Bucătăria este complet utilata, nu-ţi lipseşte nimic. Din punct de vedere al electrocasnicelor se găsesc: frigider de dimensiuni mari, maşina de spălat haine, maşina de spălat vase, cuptor cu microunde, plita electrică, aparat de făcut cafea, prăjitor pâine.

În living găsim un TV LCD de 81 cm (singurul de altfel din tot apartamentul) cu aproximativ 60-70 de programe din care doar două româneşti, restul erau bulgăreşti, ruseşti, nemţeşti sau englezeşti. Pe canalul 1 rula non-stop filmuleţul lor propriu cu prezentarea resortului. Dormitorul avea un pat dublu mare plus un dulap de mari dimensiuni în care puteai depozita lejer bagajele a două persoane. Baia este mare şi conţinea atât dus cât şi cadă. Apa caldă era asigurată de un boiler. Încălzirea (în caz că este frig afară) nu o poţi face decât cu ajutorul aerului condiţionat, nu există calorifere!!

Doar micul dejun este inclus în preţul camerei (sper să nu mă înşel dar cred că se pot închiria apartamentele şi fără nicio masă, deci în sistem self catering), restul se achiziţionează separat.

În locaţie există 2 restaurante plus un bar cu terasă. Unul dintre ele serveşte doar micul dejun, în schimb la cel principal (Geti) se pot servi atât prânzul cât şi cina. Noi am servit aici decât prânzul în ultima zi înainte să plecăm.

Plaja: există 2 plaje private – Argata Beach şi Bendida Beach. La data la care am fost noi (1 iunie) nu era deschisă decât prima plajă, Bendida urmând să fie deschisă pe 15 iunie. Accesul la plajă se putea face decât cu maşinuţele de golf care se comandau de la recepţie. Accesul pietonal era strict interzis către plajă deoarece traseul era unul singur şi anume pe aleile terenului de golf. Am văzut totuşi mulţi oameni care coborau către plajă pe jos chiar şi cu copii mici care riscau să fie loviţi de maşinuţele de golf sau poate chiar de o minge de golf aruncată la întâmplare.

Plaja Argata este o plajă frumoasă, destul de îngustă, dar care îţi oferă un aer exotic, ai impresia ajuns acolo că parcă nu mai eşti la Marea Neagră, ci undeva prin Grecia sau prin alte părţi.

Marea era curată dar foarte rece, nu am reuşit să intru decât cu picioarele, erau în schimb câţiva curajoşi care înotau fără probleme. Pe plaja era instalat un bar cu terasa de unde se puteau comanda atât mâncare cât şi băutură. Mâncare nu am comandat, dar în schimb am comandat băutura, din păcate barmanul se mişca cu viteza melcului, dacă mai aveai 2-3 persoane în fata stăteai şi 30 de minute pentru o comandă. Nu ştiu ce vor face în full season, probabil timpul de aşteptare se va dubla-tripla... Avantajul la bar era că puteai spune numărul camerei şi plăteai totul la check-out. Am văzut romani care plăteau direct cu lei, bine-nţeles la un curs nu foarte bun. Setul de 2 şezlonguri costă 27 leva iar separeurile tip pergola cu 2 şezlonguri plus hamac în jur de 50 de leva. Destul de mult, zic eu. Bine-nţeles puteai sta şi pe cearceaf, nu-ţi zicea nimeni nimic.

A doua plajă (Bendida) nu am reuşit din păcate să o văd absolut deloc pentru că nu te ducea nimeni până acolo şi după cum v-am zis mai sus, ca pieton era absolut interzis.

Despre golf nu pot să vă zic absolut nimic pentru că nu joc, dar terenul arăta superb, cred că pasionaţii acestui sport erau încântaţi şi de teren şi de priveliştea superbă către mare în timp ce jucai.

În concluzie, recomand complexul iubitorilor de golf dar şi turiştilor simpli cum am fost şi eu, doar că mare atenţie când alegeţi perioada, probabil în vârf de sezon timpii de aşteptare la bar, la restaurant, la maşinuţele care te duc şi te iau de la plajă cresc exponenţial. Personal, cred ca lunile mai, iunie şi septembrie sunt cele mai bune pentru a petrece o vacanţă aici deoarece e liniste si e putina lume. Pentru alte întrebări vă stau la dispoziţie.

PS1 Alte chestii care există în complex dar nu le-am încercat:

- centrul spa

- piscinele exterioare tip infinity pool cu vedere către mare (sunt 3 bucăţi sus pe deal la Hillside şi una mare jos în Marina Village)

PS2 Ce-aş fi vrut să încerc dar nu s-a putut:

- Să conduc o maşinuţă electrică de golf (este permisă doar jucătorilor profesionişti de golf).

- Sa ajung si pe plaja Bendida.

Trimis de dan81 in 09.07.15 15:25:47
Validat / Publicat: 09.07.15 17:03:11

VIZUALIZĂRI: 4833 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dan81); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 plaja Argata

[09.07.15 15:44:52]

@dan81: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA/. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

dan81AUTOR REVIEW
[09.07.15 16:07:39]

@webmaster69 - e ok

myk007
[29.01.16 10:03:02]

@dan81 - Pana la urma ai mai ajuns la jumatatea lunii iulie 2015 in Albena la Flamingo Grand? Cum a fost?

dan81, myk007
Alte impresii din această RUBRICĂThracian Cliffs Golf & Beach Resort [Topola]: