ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2015
STATUS: APOLLO
JUL-2015
2 AD. + - COPII -- v: -

Vila Yanis, un loc decent de cazare în Vama Veche

Cum îmi doream de ani buni să ajung să văd şi să fac cunoştinţă cu Vama Veche, am găsit ocazia perfectă în „week-endul gratuit”, premiul întâi al săptămânii a şasea oferit de AFA pe această cale mulţumindu-i cum se cuvine, pe care m-am gândit să-l pun în practică la Vila Yanis „descoperită” de mine după ceva căutări pe internet. Mă uit pe saitul nostru, văd că nu are recenzie, o trec prin filtrul cerinţelor mele şi ale soţului meu, şi decid să o aleg. Sun la numărul de telefon afişat, îmi răspunde o doamnă amabilă, îi spun despre ce e vorba, şi-mi răspunde că este de acord cu condiţia mea de a-mi elibera factură, semn bun că în turismul nostru se poate lucra, nu numai, la negru. Stabilim de comun acord în care week-end îi trecem pragul, virăm avansul pentru o noapte în contul doamnei şi ne punem pe aşteptat până la împlinirea termenului.

Amplasare

Deşi aflasem că nu se află chiar în centrul staţiunii, dar pe Strada Principală, actuală Mihail Kogăniceanu, nr. 42, am avut ceva dificultăţi în a o găsi, pentru că, de fapt, nu e la strada principală, ci pe o ulicioară care se lasă la dreapta din şoseaua naţională care duce la nici doi km în Bulgaria, aproape de ieşirea din localitate. Aşa se face că, deşi am întrebat-o la telefon pe doamna cum ajungem, după ce am ratat prima încercare de era să ajungem numaidecât în graniţă, nici a doua oară n-am reuşit, atât de neînsemnată era străduţa secundară. Într-un final, după ce am coborât şi am consultat câţiva localnici, am găsit vila pe ulicioara pavată cu piatră colţuroasă, pe partea stângă, a treia construcţie.

Curtea

De cum te opreşti şi priveşti proprieatea, îţi atrage atenţia curtea spaţioasă, străbătută de aleile elegante cu dale mici de piatră, cu gazon bine întreţinut, în mijloc cu două mese mari cu bănci din lemn, pentru cine doreşte să mănânce sau să petreacă timpul în aer liber. Parcarea se face în faţa vilei pe uliţă pur şi simplu, dat fiind faptul că următoarea clădire nu e finalizată. Locuri de parcare sunt suficiente, vizibilitatea până la autoturisme, directă, perfectă, fiecare musafir putând să-şi urmărerască cu uşurinţă maşina. În scopul evitării oricărui incident neplăcut, vila a fost supravegheată tot timpul de soţul doamnei cu care vorbisem la telefon, ceea ce a conferit un plus de siguranţă.

Vila

Arată exact ca în pozele de pe internet, destul de mare, albă, curată, îngrijită cu alei bine construite, de bun gust, cu un foişor în partea stângă aproape de scările de acces către etaj. Vila, cu parter şi etaj are paisprezece camere pe ale căror uşi proprietarul a avut grijă să le numeroteze de 1 la 7 la parter, şi de la 8 la 14 la etaj. Tot aici accesul către camere este asigurat de un culoar desfăşurat pe cele trei laturi ale vilei pe care sunt dispuse acestea, culoar ce este mărginit de-o balustradă metalică cu rol şi de sârmă de rufe. Deşi nici această vilă nu face excepţie de la practica, deja, cunoscută la noi în ţară de a mări în week-end cu cel puţin 50% tarifele la cazare, vila era ocupată în totalitate.

În partea dreaptă a vilei se află o bucătărie mare şi modernă, mobilată pe un perete, utilată cu veselă completă, vase de gătit, aragaz mare, frigider înalt, cuptor cu microunde, filtru de cafea, maşină de spălat rufe ce pot fi folosite toate de către turişti. În centrul bucătătriei tronează o masă dreptunghiulară destul de încăpătoare ce ar putea reuni cu uşurinţă zece persoane.

De fapt, principiul general după care am ales această vilă a fost alura de construcţie nouă, curată şi pentru senzaţia de confort şi eleganţă ce constrastează uşor cu restul clădirilor ce oferă cazare în Vama Veche.

Camerele

Toate camerele au ferestrele orientate către curte, toate au fenestraţie tip PVC cu geam termopan şi uşi de PVC, toate au baie proprie, aer condiţionat ce intră în preţul cazării. Camerele nu sunt foarte spaţioase, dar sunt foarte curate şi îngrijite. Mobilierul pare destul de nou şi constă într-un pat de mijloc cu adevărat generos, un şifonier în două uşi în care am găsit o sumedenie de umeraşe, pătură şi pilotă pentru nopţi mai reci. Un soi de poliţă scundă, prinsă de peretele cu fereastra, dar întinsă era pe post de masă, sub care într-o nişă în dreapta era ascuns mini-frigiderul, iar pe stânga erau „îndesate” două taburete ce aveau rol de scăunele ce puteau fi dispuse în jurul mesei în caz că era rost de o cafea sau o gustare simplă.

Deasupra mesei era montat un televizor LCD cu diagonală destul de mică conectat la cablu, dar suficient să-ţi satisfacă nevoia de ştiri sau alte programe. Patul era încadrat în fiecare parte de câte o noptieră utilă, cu spaţii de depozitare. Ca şi minus, camerei îi lipsea, după părerea mea, un cuier care ar fi putut fi uşor plasat lângă uşa de la intrare, dar care ar fi putut prelua o bună parte din hainele care, altfel, erau aruncate, în primă instanţă, în pat.

Trebuie precizat că numai camerele de la etaj (noi am avut-o pe cea cu numărul 12) sunt prevăzute cu mini-frigider, cele de la parter n-au pe considerentul că există unul foarte mare în bucătărie şi n-ar mai fi nevoie şi separat.

Pardoseala era de parchet melaminat, neuzat, curat că puteai merge desculţ fără probleme.

Baia

Baia, în nici un caz, nu poate fi caracterizată ca find mică, la fel de curată ca şi restul de jur-împrejur. Mobilierul de baie, la fel, destul de nou, chiuvetă cu picior, oglindă cu etajeră, port-prosop. Pereţii şi pardoseala placate îngrijit cu faianţă şi gresie, dealtfel lucind de curăţenie. Din păcate nu există cabină de duş doar o perdea cu efect nesatisfăcător, cădiţa de duş semirotundă în stare bună, cu spaţiu de depozitare pe perete. Bateriile, de asemenea sunt funcţionale şi bine întreţinute. Din nou, din păcate, nu am găsit din categoria consumabilelor decât o rolă de hârtie igienică postată pe locul ei. La fel, lipsa oricărui prosop din peisaj nu a fost un aspect tocmai plăcut, noroc că eu sunt prevăzătoare şi am luat de-acasă.

Cam aceasta ar fi descrierea locului de cazare pe care eu am vrut-o amănunţit prezentată, pentru ca alţi colegi de sait sau, pur şi simplu, alţi turişti să fie avizaţi şi să aleagă în deplină cunoştinţă de cauză.

Ca orice locaţie are şi minusuri şi plusuri, important este ca acestea din urmă să fie mult mai multe decât primele pentru ca musafirii să se simtă doriţi şi importanţi, şi nu jecmăniţi sau neglijaţi.

La Vila Yanis nu sunt motive pentru ultimele ipostaze!

Trimis de irinad in 08.07.15 07:29:22
Validat / Publicat: 08.07.15 10:52:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VAMA VECHE / 2 MAI.

VIZUALIZĂRI: 2307 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Din dreptul uşii camerei noastre, un cadru luat cu zoom-ul surprinde biserica şi nesfârşita mare

webmasterX [08.07.15 07:52:01] »

@irinad - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

irinad [08.07.15 08:03:40] »

@webmasterX - Da, e perfect, eu am găsit mai greu vila, nu aşa de repede ca dvs. !

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [08.07.15 11:31:00] »

O locație de reținut! Felicitări pentru premiul obținut și la cât mai multe review-uri de calitate (cum, de altfel, scrieți) !!

irinad [08.07.15 20:31:40] »

@Crazy_Mouse - Mulţumesc foarte mult, şi eu vă întorc urările de bine! Vacanţe plăcute în continuare!

calatorul [09.07.15 16:37:39] »

Iaca si superbonusul pentru aceste informatii utile ca de obicei si la fel de interesante. Multumim.

irinad [09.07.15 20:12:31] »

@calatorul50 - Mulţumesc mult, review-urille despre locurile de cazare, care, dealtfel, prin natura lor conţin informaţii foarte practice şi sunt foarte utile, nu reprezintă chiar apanajul meu, dar regulamentul o cere.

Vacanţe plăcute în continuare!

kime [20.07.15 10:47:28] »

@irinad - si eu am fost de curand, nu inteleg de ce nu exista balcon la mare, mie se pare doar mie logic sa existe balcon? am o mare problema cand la mare nu exista balcon ori baie proprie in conditiile in care preturile nu sunt tocmai mici, asa este prosop nu exista si geamurile care dau in curtea interioara unde alte persoane doresc sa stea, fiind chiar special amenajat pentru asa ceva, mi se pare la fel de ilogic, la geam draperia era mai mica decat geamul astfel incat fara prosop, caci eu nu am fost prevazatoare, te puteau observa vecinii

kime [20.07.15 11:07:51] »

am mai stat si la casasunshine (pe care nu o gasesc pe acest site), acolo este ok la 150 pe noapte dar, doar in camera dubla, nu va luati la etajul 2, este claustrofobic, jumatate din camera este ocupata de acoperis, baia extrem de mica, o cabina pentru oameni fff micuti si nu au balcon, la ap. unde am stat noi cel putin, in schimb au prosoape si am mutat canapeaua extensibila, tocmai pentru a nu da cu capul in tavan, era neingrijit un pic sub canapea am gasit betisoare de urechi folosite... semn ca nu a mai fost mutata nici pentru curatenie, pe plaja totul scump, sezlongul 20 de lei, iar in apa nu poti intra de alge mizerii si mega pietre cu damburi in care erau scoici, ne-am taiat intr-una, este asa de greu sa bage un excavator sa cureti un pic apa pentru a putea inota??? a trebuit sa mergem in alta statiune pentru a ne simti bine, desi aveam cazarea in vama, trist, vama nu mai este vama, este un amalgam de ff putina vama si restul consumerism ieftin cu mancare de ieri alaltaieri extra scumpa... in vama daca nu mai ai bani nu ai ce sa cauti, este intr-un proces de transformare si nu in bine, pacat, profund dezamagita de ceea ce am gasit acolo, preturi de mamaia si conditii nu prea, nu mai merg in vama in viata mea!

webmaster [20.07.15 11:15:03] »

@kime -

am mai stat si la casa sunshine (pe care nu o gasesc pe acest site)

Dar poți scrie articol despre ea chiar dacă nu are deja o rubrică - o vom crea noi și vom adăuga impresiile tale acolo!

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

webmasterX [20.07.15 11:32:02] »

@kime

si eu am fost de curand, nu inteleg de ce nu exista balcon la mare, mie se pare doar mie logic sa existe balcon?[...]

Dar în primul rând ne-am bucura să putem citi impresiile tale de la Yannis scrise ca articol (review) nou.

irinad [20.07.15 15:27:36] »

@kime - Am ştiut din capătul locului cum arată camera, am văzut-o pe internet, ştiam că nu există balcon, ci numai o terasă lungă, de-a lungul culoarului de acces în camere. Nu am spus că ar fi normal aşa ceva şi mie mi se pare normal să aibă balcon. Sper că n-am lăsat să se înţeleagă că n-ar avea baie proprie, atâta vreme cât am descris-o şi am pus şi poze. Eu am încercat s-o prezint cât mai obiectiv, cu plusuri şi minusuri, e-adevărat, faptul că nu au prosoape de nici un fel, este, realmente deranjant, lucru pe care l-am menţionat şi eu.

Oricum, preţul nu este unul mic pentru condiţiile oferite, mai cu seamă că în week-end se majorează cu 50%.

calatorul [20.07.15 17:44:24] »

Cred ca o sa caut si eu vila Yanis luna viitoare, inteleg ca rezervarea s/a facut telefonic si cu un avans in contul doamnei gazda. Singura mea retinere este mizeria din statiune si mai ales de pe marginea plajei, ca faleza nu o pot numi. Dar asta tine si de turistii care o fac, si de autoritatile care nu o indeparteaza. Multumesc.

irinad [20.07.15 20:13:41] »

@calatorul50 - Da, aşa a fost, am sunat, am vorbit, am stabilit perioada, am "bătut palma" (tarifele sunt oricum afişate pe internet), mi-a indicat contul, am făcut plata pentru una dintre cele două nopţi, pe cealaltă achitând-o la sosire. Nu-i mizerie chiar peste tot în staţiune, eu am ales Vama Veche din mai multe motive: primul că eram moartă de curiozitate pentru că nu mai fusesem niciodată, al doilea pentru că am vrut de la bun început ca una dintre cele trei zile ale week-endului prelungit s-o petrecem în nordul Bulgariei, pe care, iarăşi nu-l văzuserăm decât până la Albena sau Nisipurile de Aur. Aşa că am încercat să facem şi să vedem cât mai multe, cred că ne-a ieşit întrucâtva, devremece am făcut 1200 km în trei zile.

În ceea ce priveşte modul cum autorităţile înţeleg să se ocupe de păstrarea unui aspect cât de cât curat al staţiunii, ar fi multe de comentat, dar este clar că primii "vinovaţi" sunt turiştii.

Însă, repet, pentru un sfârşit de săptămână este ok, mai mult de-atât, nu ştiu dacă aş mai putea să stau.

Vacanţe plăcute în continuare!

calatorul [21.07.15 09:19:25] »

@irinad - Multumesc pentru raspuns. Si mie imi place Vama Veche, pe care am vazut/o tarziu, si mai cu seama zona sudica a Dobrogei. Da, am vazut cum se comporta turistii si am fost revoltat, pe de alta parte am umblat o zi cu gunoaiele in portbagajul masinii, neavand unde sa le arunc la vreun tomberon. De aia spun ca administratia lasa binisor de dorit, ca pentru ce aflux de turisti e acolo, ce/i drept nefiscalizat, ar trebui mai multa grija macar pentru sanatatea publica.

calatorul, irinad, kime