ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2015
2 AD. + 2 COPII -- v: 10; 4

Către satisfăcător
Către satisfăcător

Adagio Aparthotel Marne la Vallee

Pentru excursia speciala de la Disneyland Paris (vezi impresii) am optat ca si varianta de cazare la Adagio Aparthotel Marne la Vallee.

Alegerea

Au contat in aceasta decizie experienta anterioara cand cu 6 ani in urma am locuit in Paris si faceam naveta, ofertele de pe booking.com si hotels.com, dar bineinteles si postarile de pe AFA in numar de 2 adaugate de catzus (vezi impresii) si de MCM (vezi impresii) care ne-a delectat si cu ritmurile “”Bare necessities”” din Cartea Junglei. Pus la mixer cu perioada potrivita pentru vizitarea Disneyland, cu vacanta copiilor, cu posibilitatile noastre si gradul de confort setat de noi, a iesit din masina de mixat Adagio Aparthotel Marne la Vallee.

A propos de alegere, daca ar fi sa existe o a treia oara Disneyland in viata mea, as reveni la varianta de cazare in Paris, transferul din Paris la parcurile Disney dureaza ca. 45 – 60 minute, se face cu RER A, si presupune o economie masiva la buget vs ceva oboseala la naveta.

Dar cum am vrut sa castigam ore la Disneyland si sa ne usuram transferul, am mers de data asta pe varianta de a ne caza in proximitatea parcurilor, unde toate cazarile si toate scorurile si preturile sunt SF. Dar asa acum scriam si in alt articol, daca exista cerere, inseamna ca nu sunt motive sa scada preturile, indiferent de parerea mea.

Cum se ajunge al Adagio Aparthotel?

Adresa hotelului este 42, Cours du Danube, 77706 Marne La Vallee, France. Hotelul este situat la 39 km de aeroportul Charles de Gaulle din Paris, distanta ce se parcurge in ca. 30 minute. Exista mai multe rute care leaga cele doua puncte. Ca sa nu ne batem capul cu orientarea, de data aceasta, am ales ca solutie un mini-premiu AFA, castigat cu niste luni in urma, care se refera la transferul gratuit cu Aero Shuttle Transfer Paris, despre care am scris din motive de “vise urate” aici (vezi impresii).

Hotelul este situat la 4 km de Disneyland, masurat in statii de autobuz doua. Exista linia 50 “mov” care asigura transportul gratuit al celor cazati in aceasta zona catre parcurile Disney. Statia este situata pe aceeasi strada pe care este amplasat hotelul, Course du Danube, la circa 200 metri de hotel, spre stanga.

Generalitati

Hotelul este unul de capacitate destul de mare avand 262 camere si apartamente. Contrar informatiilor de pe site-ul hotelului, nu toate camerele au balcon (a noastra nu a avut). Hotelul este clasificat cu 3 stele. Are 3 etaje si forma unui 8 patratos care nu se inchide pe o latura.

Receptia

Receptia hotelului se afla pe mana stanga cum intri. Este o receptie mare la care lucreaza permanent 1- 3 angajati, care si asa nu fac fata prea usor varfurilor la care sunt supusi, cand vine cate un grup mai mare de turisti. Disponibilitatea si amabilitatea personalului de la receptie ok, in general. a si o lauda cand ne-au ajutat instant atunci cand ne frigea buza ca ne daduse teapa shuttle-ul si ne-a oferit pe loc un taxi.

Cand am ajuns la hotel, am inaintat pasapoartele, am fost gasiti in sistem datorita rezervarii facuta pe hotels.com si am primit camera 241, situata la etajul al doilea. Am primit cateva informatii pretioase precum harta parcurilor, harta zonei, orarul autobuzelor (care era eronat), indicatii despre statia autobuzului si Shopping Center-ul din apropiere, despre toate acestea puteti citi aici (vezi impresii).

Tot la receptie am fost intrebati daca nu dorim sa cumparam si micul dejun. Noi rezervasem fara mic dejun pe ideea ca aparthotel fiind avem dotarile necesare in camera sa ne gospodarim singuri, mai ales ca puteam face cumparaturi de la Auchan-ul din apropiere. Intrucat am hotarit asa pe loc din priviri sa petrecem concediul fara activitati de bucatarie, am acceptat oferta de mic dejun. 212.40 Eur am scos de pe card pentru mic dejun 2 adulti si 2 copii pe 6 zile pe langa cei 3071 RON (700 Eur) cat ne-a costat cazarea propriu-zisa.

Micul dejun

Micul dejun se servea intre orele 7 si 10 la parter intr-un spatiu deschis, chira in continuarea receptiei, dar delimitat de culoarul de trecere.

Zona era compusa din doua “sali””, bufetul suedez fiind organizat doar in sala mai mare. Cand intrai in zona de mic dejun erai intrebat de numarul camerei. In prima zi nu ne-a gasit sistem din prima, dar s-a rezolvat. Personalul care deservea acest spatiu nu stia decat limba franceza (!) si avea o atitudine sictirita.

Bucatele nu era prea diversificate. Acelasi meniu zilnic: oua fierte, 2 tipuri de salam, 3 tipuri de branza la ambalaje minuscule (20 gr), 3 tipuri de dulceata, salata de fructe, un tonomat de cafele si apa calda pentru ceaiuri, iaurt, nutella, fructe si mini pateuri dulci si ne-dulci. Punctul forte pateurile de care mancam impreuna vreo 20 bucati. Punctul slab si foarte slab salamul a fost imputit in doua diminete. La paleta restransa de produse culinare puteai compensa doar mancand mai mult dintr-un fel de mancare, mai ales ca masa de dimineata era foarte importanta tinand cont ca apoi aveam sa plecam la distractie sau plimbare pana seara si nu se stia ce si cand vom mai manca.

Per total o nota proasta pentru micul dejun.

Piscina

Hotelul dispune de o piscina interioara situate la parter, accesul la aceasta facandu-se prin sala de mese! Noi nu am frecventat-o pentru ca nu suntem fani, dar mai ales pentru ca veneam cu copiii dupa scarlatina si aveam un regim sever de precautii de urmat. Aveam vedere din camera inspre piscine.

Tot la parter imediat in stanga si dreapta intrarii copiii se mai puteau delecta cu un joc mecanic gen magarus care face hata hata sau bata bata daca ii dais a inghita 1 eur si o masa de billiard care functiona daca ii dadedai sa pape 2 eur.

Parcarea

Exista o parcare in curtea interioara in una din buclele optului si una subterana. Nu am dat mare atentie capacitatii acesteia.

Camera

Camera noastra avea 2 paturi simple situate intr-o camera ingusta cu geam care se deschidea catre culoarul de acces, si o sofa extensibila pe care puteau dormi un adult si un copil in sufrageria – bucatarie.

In camera consemnam wi-fi foarte prost, TV cablu, cuptor cu microunde, cafetiera, aragaz, frigider cu congelator, ghiuveta, vesela minima necesara, safe, telefon.

Camera de baie era de fapt …. doua! Era baia propriu-zisa fara WC, avand cada cu dus, uscator de par, oglinda. SPatiul acesteia era foarte mic circa 3 - 4 mp. Avea si o priza amplasata foarte periculos intr-o zona unde un copil neatent putea lesne stropi cu dusul. A doua camera de baie avea doar un WC si era si mai mica doar 2 -3 mp, cand te ridicai de pe tron sau te miscai invarteai in vreo parte, dadeai cu coatele de pereti.

Curatenia

La sosire camera a fost cat de cat curate, dara asta daca vrem sa fim indulgenti si sa nu ne uitam peste tot. Pe parcursul sederii noastre nu a intrat niciodata vreo menajera.

intre etaje

Accesul intre etaje se face ape scari sau cu lifturile. Daca nu gresesc 8 lifturi situate cate 2 pe laturi diferite ale hotelului deserveau transportul persoanelor intre etaje. Acestea erau deosebit de lente astfel ca multi foloseau scarile.

Impresie generala

Un hotel modest pentru cele 3 stele care le afiseaza si pentru preturile pe care le practica. Il pot recomanda pentru faptul ca asigura un acces facil catre Disneyland celor carira acest criteriu primeaza in alegerea hotelului. Altfel, comci comca...

Trimis de Dan&Ema in 07.07.15 21:28:30
Validat / Publicat: 07.07.15 23:36:27

VIZUALIZĂRI: 2105 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 vedere de la etaj spre curte interioara care gazduia o parte din parcare
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 68.00 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂAdagio Marne La Vallee Hotel [Val d'Europe]: