ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2015
ÎNSCRIS: 30.06.14
JUN-2015

încărcat de pe telefon!

Sejur relaxant la Emerald.

Pentru perioada 18-24 iunie am ales să petrec un sejur în stațiunea Golden Beach, la Hotel Emerald. Initial nu se afla printre locațiile de cazare, dar m-am lăsat convins de prieteni. În plus, un atu important l-a avut imaginea, reclama făcută pe forumuri de către agențiile de turism.

Din start nu se impune o catalogare de 3 stele, 2 sunt apreciabile. Pentru necesitățile mele totul a fost OK!

Camera în care am fost cazat se află în Complexul așezat lângă piscină. Aceasta era frecventata mai mult de turiști englezi. În față, vis-a-vis, se află Complexul Emerald II și Emerald Suites unde erau cazați doar străinii. Camera avea o o panoramă superba asupra plajei și a mării. Savuram cafeaua în fiecare dimineață cu aceasta priveliște de neuitat.

Camera era dotată corespunzător: pat dublu, măsuta, taburet, chichineață, frigider și dulap pentru haine, televizor. Din păcate acesta nu a funcționat în sistem digital. Nici un program nu s-a vizionat. Același situație și la vecinii de Complex.

Wi-Fi este liber, dar trebuie să ceri insistent parola. Semnalul oscilează și nu te poți conecta stând în cameră. Cel mai bine este afară pe terasă. Un loc indicat este lângă piscină. Am avut cameră alături și nu au fost probleme la conexiune.

Personalul administrativ ridica zilnic gunoiul menajer din cameră, iar la jumătatea sejurului a schimbat prosoapele. Așternuturile au fost aceleași pe durată sejurului.

Drumul până la plajă a fost cel mai mare inconvenient. Aproximativ 200 de metri în pantă abruptă care trebuie neapărat urcata la revenirea în cameră. Am făcut acest urcus-coboras chiar de doua-trei ori pe zi. Simțeam picioarele anchilozate. Cine dorește să petreacă un sejur aici trebuie să țină cont de pantă.

Priveliștea și zona în care este amplasat Complexul face toți banii. Este plin de arbori specifici, măslini și pini, flori multicolore și ierburi mari (bălării, pe românește). Aici întâlnim o faună selecta, mici șopârle Geko și șerpișori care sunt delicatese pentru pisicile ieșite noaptea la vânat.

Recomand Hotel Emerald pentru cei care doresc un sejur liniștit și ceva mai ieftin (în funcție de oferte).

Trimis de ovidiuyepi in 06.07.15 16:50:49
Validat / Publicat: 06.07.15 17:50:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Nei Pori, la vilele Alex și Ocean Hills. Kalamaki, Zakyntos, la vilă Margaretă.

VIZUALIZĂRI: 3724 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ovidiuyepi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P32 Piscină pustie la primele ceasuri ale dimineții. Panorama din fundal este superba.

[06.07.15 17:46:28]

Preţul a fost 140 de euro per cameră, 7 zile, 2 adulţi?? Sau e cumva per persoană?

[07.07.15 13:27:36]

@webmasterX: 140 euro per persoană. Îmi pare rău ca am uitat să specific acest lucru.

[07.07.15 13:35:23]

@ovidiuyepi - nu-i bai; am completat eu "/ PERSOANĂ" în caseta tehnică (la preţ)

[08.07.15 10:00:22]

@webmasterX: Mulțumesc mult.

danapp
[08.07.15 16:14:06]

Interesant review, mai ales că nu erau prea multe păreri "pe piaţă" despre Hotel Emerald. Si eu am fost la Emerald, iar panta aia mi s-a părut şi mie ucigătoare. O urcam pe prima - începeam să gâfîi, o urcam pe a doua - deja îmi tremurau picioarele şi aveam probleme de respiraţie, la a treia - eram în patru labe, la a patra - nu cred că vreţi să ştiţi ce era la gura mea, iar la a cincea - tot ce-mi doream era să mor. Dar, retroactiv gândind măi ovidiuyepi, nu crezi că a fost haios? Panta aia avea chiar partea ei amuzantă. După 7 zile şi cel puţin 14 urcuşuri de pantă, ajunsesem chiar să ne amuzăm pe seama ei.

[08.07.15 16:41:48]

@danapp: Foarte haios zici? O fi fost panta amuzantă, dar picioarele mele au simțit cel mai mult efortul. Totuși, trecând peste asta, sejurul a fost reușit și panta a făcut peste 90% din acest fapt. Mulțumesc pentru review și vacante frumoase în continuare.

[25.08.16 12:05:22]

Daca micile șopârle ar fi fost numai prin preajmă nu ar fi fost nici o problemă, dar ele se adăpostesc în camere si misuna toată noaptea! Am fost în vacanță și am dormit cu luminile aprinse atât în camera, cât și pe terasă!!!

Mihai Andrei
[17.01.17 12:03:59]

@danapp: Dana, esti o dulce!! M-ai facut sa rad cu lacrimi!! Ai un talent si un umor grozav!! Felicitari!!! Foarte frumos comentariul...

danapp
[17.01.17 14:30:10]

@Mihai Andrei:

Iti multumesc pt aprecieri! N-am facut decat sa-mi descriu "simtirile"...

flaviana77
[23.05.17 09:14:07]

uite ca am ajuns sa citesc si acest articol.

o panta de urcat am avut si noi in Corfu dar citins si vazand imaginile tale aceea mi se pare mizilic pe langa panta asta de la Emerald.

chiar ma uitasem la aceasta locatie fiind pe o eventuala lista de a o alege pentru vacanta, dar pentru un copilas de 6 ani mi se pare cam mult sa urce atata drum.

nu mai spun de soparle si alte din astea de care am o groaznica fobie.

[23.05.17 14:08:53]

@flaviana77:

Panta e într adevăr o problema, dar nimica toată pe lângă lighioane. Era varianta de urcat printre buruieni din capătul plajei, vizavi de taverna Beba, care este mai lungă, dar și panta, parcă puțin mai lină. Nu recomand seara, pentru că e întuneric și mișună șobolanii.

[23.05.17 14:12:24]

@

Poți alege Vila Soti, este stradala, vizavi de plaja, Vila Mariana, unde întoarce tractorasul care merge spre skala potamia. Nu am stat in niciuna dintre ele, dar am împărtășit impresii cu turiști care erau cazați acolo și care erau mulțumiți.

cs, danapp, flaviana77, Mihai Andrei, ovidiuyepi
Alte impresii din această RUBRICĂEmerald Hotel: