ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.01.2010
ÎNSCRIS: 30.07.09
DEC-2009
3 AD. + 1 copil 2 ani si 6 luni COPII

Craciun de neuitat

Deoarece a fost prima data cand nu am petrecut Craciunul acasa am cautat indelung pe internet o zona unde sa sarbatorim in mod traditional.

Hotelul Marion cred ca este singurul din Dumbraveni (situat la jumatatea distantei intre Sighisoara si Medias). Programul stabilit de patroni a fost pe gustul tuturor. In ajunul Craciunului, pe 24 decembrie ne-au invitat pe toti sa impodobim bradul (noi stiam in mare parte programul deoarece era afisat in oferta), a fost o bucurie atat pentru copii cat si pentru cei mari, ne-am implicat cu totii.

Seara a fost masa festiva, ne-au colindat 3 grupuri de colindatori: un grup de copii, unul de tineri si altul de oameni mai in varsta, chiar si preotul satului; dupa care a venit Mos Craciun care le-a adus cadouri copiilor si adultilor din partea gazdelor si apoi copiilor cadourile aduse de parinti.

In seara de Craciun au invitat pe cineva sa ne cante muzica populara si apoi au organizat concurs de karaoke. A doua zi de Craciun am mers la un alt hotel al patronilor, in poiana, hotel care era inchis pe timp de iarna. Acolo am mancat mancare la ciaun, au facut fripturi la gratar si foc de tabara. Ar fi fost un Craciun perfect daca am fi avut si zapada. Chiar in ziua in care am plecat a inceput sa ninga asa ca am prins totusi putina zapada.

Drumul pana acolo este bun daca mergeti prin Sighisoara si nu prin Sibiu. Mancarea a fost "cu masura" dar foarte buna, personalul amabil, atata doar ca noi am optat pentru apartament iar la dormitor nu aveam fereastra!!! ceea ce ne-a afectat destul de mult (desi nu credeam) si mai era problema cu scurgerile de la chiuveta si dus. Exista si conexiune internet dar in camere nu prea este semnal.

In zona nu prea aveti ce vizita decat daca mergeti la Sighisoara (cam 17 km).

Celor care aveti copii mici sa nu va ganditi ca nu este suficient de cald in hotel, multi dintre noi am inchis calorifele in camere noaptea inclusiv pe holuri pentru ca era foarte, foarte cald.

Va scriu toate acestea deoarece eu am cautat foarte mult pe net si nu am gasit impresii, este un loc pe care il recomand si sper ca v-am fost de ajutor in luarea unei hotararii in privinta destinatiei de vacanta.

Trimis de andradeea in 12.01.10 22:23:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în DUMBRĂVENI [SB].

VIZUALIZĂRI: 2490 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andradeea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

andradeeaAUTOR REVIEW
[21.01.10 20:36:49]

Webmaster, acum am observat ca exista pe site un alt loc in care trebuie postat acest review: Sibiu, alte locatii, Dumbraveni. Te rog sa il muti acolo. Si... apropo.... citesc zilnic impresiile noi si am observat si eu ca in ultimul timp sunt multe persoane care (probabil din dorinta de a intra in concurs) posteaza pe site foarte sumar, fara poze, fara detalii... chiar si impresii din calatoriile pe care le-au facut in urma cu 1-2 ani. Oricum, succes tuturor!

[21.01.10 21:18:03]

andradeea, te referi la aceasta pagina? Daca hotel Marion este mai aproape de Sibiu decat de Sighisoara ori Medias, il mutam acolo, insa momentam mi separe mai potrivit aici unde este acum, tinand cont de fraza "e la jumatatea drumului intre Sighisoara si Medias".

andradeeaAUTOR REVIEW
[22.01.10 23:35:36]

Da, chiar asa este numai ca vazusem pe site ca exista deja o sectiune pentru Dumbraveni. Daca tu spui ca este ok aici nu am nimic de comentat. Multumesc.

[23.01.10 00:27:31]

multumesc. Am sters atunci acea pagina (cea indicata de mine mai sus), ca dublura a prezentei.

andradeea
Alte impresii din această RUBRICĂMarion Hotel: