ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2015
ÎNSCRIS: 26.06.13
JUN-2015

Obisnuinta evidentiaza atractia, pana la urma

Am venit acum de la Kamchia Oasis Beach Resort si iar sunt incantat de relaxarea oferita de locul acesta. Nu trebuie sa ascund nici faptul ca a costat infim fata de alte variante la acelasi nivel de confort si distanta fata de casa.

In postarile anterioare am descris locatia asa ca acum subliniez doar adaugarile.

Pretul a fost compus din: cazare 140 euro/630 lei, benzina 300 lei, pod 26 lei, buvigneta 7 euro/31 lei, restul pana la cca 1300 lei fiind carne, fructe, apa, racoritoare, mezeluri/branza etc.

De retinut magazinul Kaufland de la iesirea din Ruse spre Varna, unde am completat ce am mai crezut ca lipseste. Preturile sunt cu putin mai mici ca la noi, ceva mai crescute fata de anii anteriori. La Varna si in general pe litoral, preturile sunt peste Bucuresti, logic, din cauza turistilor.

Am fost dezamagit crunt de personalul benzinariei Shell din Ruse, de unde luam intotdeauna buvigneta (putin dupa bucla de luat la stanga spre Varna). Mi-a cerut scurt, ochi in ochi, 7 euro in loc de 5,12 sau 10 leva. Am intrebat de ce si a raspuns sec: asa. Si eu ii bodoganisem pe cei de langa vama, care cereau 6 euro!

De retinut degradarea an de an a modului de condus auto la bulgari. Foarte agresivi, au damblaua sa se lipeasca de spatele celui din fata, alearga cu disperare, au golit si ei cimitirele germane ca si noi. De retinut intersectia din dreptul Balcik, pe drumul de venit spre Vama Veche, unde NU este sens giratoriu asa ca intervin regulile normale de prioritate. Oricum, trebuie atentie marita in acel loc. De remarcat ca toate masinile aveau farurile aprinse ziua deducand din aceasta ca se dau amenzi serioase daca nu le folosim. Nu am vazut politie deloc inafara unui radar care este cam de fiecare data in jurul localitatii Priseltsi, intre Varna si Bliznatsi.

Cazarea a fost, ca si in cele doua vacante anterioare, la superlativ. Apartament mic, cu un dormitor si camera de gatit si servit masa, balcon si tot ce trebuie la casa omului, cu vedere spre mare si in partea opusa piscinelor. Curatenie bec, aparatura noua si moderna de la aragaz ultimul racnet pana la aparat si pastile de tantari. Padurea de pini din jur este senzationala iar plaja, asa cum am mai spus, este pentru tot poporul. Voi posta fotografii din ziua cea mai aglomerata, unde se vad in zare niste turisti.

Administratorul (Dobrin) si receptionera (Krastina) sunt persoane tinere si foarte bine educate, saritori si adaptabili, cunosc perfect engleza si inca vreo cateva limbi. Parcare este cat cuprinde iar paza este permanenta in tot complexul.

La capitolul mancare, self catering-ul diminueaza drastic costul mancarii si ne mareste mobilitatea in privinta timpilor.

O problema inerenta distantei fata de aglomeratie este distanta fata de plaja si alte atractii, care presupune legarea de masina. Sunt 3 km usori la dus dar grei la'ntors acasa chiar daca nu avem vreo rana in pulpa, fiind vorba despre un deal zdravan. Poate fi o problema pentru cei care vor sa bea mai mult decat o bere la plaja. Am sugerat administratorului crearea unui shuttle pentru plaja si a ramas sa faca studiul necesar.

M-a dezamagit putin comportamentul unora dintre turisti (NU romani) care nu aveau nevoie de liniste si relaxare ca toti ceilalti care au ales aceasta locatie tocmai pentru aceste calitati.

Stau la dispozitie si cu alte lamuriri dar rog sa se retina ca ma adresez celor care nu merg la all-inclusive sau 5 stele si nu am cu ce sa ii lamuresc la acel nivel.

Trimis de Albinoium in 03.07.15 09:37:07
Validat / Publicat: 03.07.15 11:44:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2351 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Albinoium); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 La plaja nesfarsita chiar este loc si pentru animalute. Aici, Afrodita canina iese din spuma marii.

[03.07.15 09:47:27]

@Albinoium - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

puiutea
[03.07.15 13:43:11]

Un review plăcut, după gustul meu, util, cu amănunte foarte importante, care te pot scuti de cheltuieli în plus și bătaie de cap. Felicitări!

[03.07.15 19:30:02]

@webmasterX - Da, este perfect

[03.07.15 19:35:37]

@puiutea - Multumesc pentru apreciere. Inteleg ca acesta este scopul discutiilor noastre si nu analize pe text sau prezentarea in amanunt a frumusetilor unei localitati de care se ocupa mult mai bine Google. Exact ca in educarea copiilor (dar fara prea mare succes la ei) de ce sa mai dea si altul cu capul daca tot am dat eu? Nu am mai repetat amanuntele din postarile anterioare ci doar noile elemente de interes clar.

bamseif
[08.07.15 11:06:03]

În zonă există şi ceva restaurante/terase la care să ajungi eventual cu maşina?

lori_2001*
[22.07.15 19:07:50]

Unde se facea plaja? Ma intereseaza mai ales drumul, e cel cu ocolire pe la debarcaderul de la rau sau altul mai direct?

[04.08.15 11:12:06]

@bamseif - Folosind in continuare drumul pe care s-a ajuns la complex, dam de Kamchia care este un complex select in special pentru sportivi, cu ceva hoteluri si o sala superba de sport.

Mergand in continuare cateva sute de metri dam de o parcare unde gasim si de mancare si restaurant si alte cele.

[04.08.15 11:17:43]

@lori_2001 - Drumul spre plaja este foarte simplu si elegant. Se continua drumul pe care am sosit la complex pana la intrarea evidenta intr-o statiune mica. Imediat inainte de intrare este drum la stanga, spre vale, care duce direct in plaja, cam 300-400 de metri. Plaja cea mai buna este spre stanga iar spre dreapta este nitel mai aglomerat si mai putin atractiva fiind exact la varsarea raului in mare.

Mai exista drumul, tot asfaltat, care incepe la 100 de metri de la iesirea din complexul nostru, direct in jos spre mare si care ajunge in camping. Acesta poate fi folosit si pentru mersul pe jos dar atentie la intoarcere pentru ca este destul de abrupt si obositor.

Ambele variante pot fi vizualizate in amanunt pe Google maps sau Google earth folosind street view.

Albinoium, bamseif, lori_2001*
Alte impresii din această RUBRICĂOasis Beach Resort Hotel [Kamchia]: