ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2015
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO
JUN-2015

Restaurant “La Tavernă”

În plimbările noastre prin oraşul Pucioasa, am remarcat pe strada principală - Strada Republicii - terasa unui restaurant, frumos îngrădită cu lemn şi inundată de verdeaţă, fără să ştim atunci că numai după puţin timp vom fi oaspeţii ei.

Dar, cum s-a întâmplat asta? În articolul anterior, relatând despre Pensiunea Turistică PARC, spuneam că nu am luat masa de seară la restaurantul de acolo din cauza că… lipsea bucătăreasa. Cerând să ne recomande un local în oraş unde să putem mânca totuşi ceva, barmanul ne-a dat toate amănuntele necesare pentru a ajunge la Restaurantul "La Tavernă" pe care l-a lăudat spunând că este cel mai apreciat din oraş şi că oferă permanent un meniu variat. Bineînţeles, în lipsă de alternativă, am dat curs recomandării lui.

Restaurantul "La Tavernă" din Pucioasa se află pe Str. Republicii, la numărul 161, adică destul de departe de centrul oraşului, colţ cu o altă străduţă al cărei nume nu l-am reţinut. Pe terasă se intră direct din strada principală, iar în restaurant se poate intra şi prin lateral. În interior am aruncat doar o privire, suficient pentru a remarca faptul că sala de servire este încăpătoare, putând găzdui evenimente cu mulţi invitaţi. Terasa - prin amplasamentul, structura şi cadrul său ambiental - a fost cea care ne-a ademenit.

Cu opt separeuri, fiecare cu acoperiş propriu, cu alei pietruite, cu flori şi cu mulţi arbuşti, terasa era destul de liniştită atunci când am ajuns noi acolo. Mesele de lemn, mici, doar de patru persoane, pot fi alăturate în cazul în care consumatorii vin într-un grup ceva mai mare, spaţiul unui separeu permiţând acest lucru.

Studiind meniul, am remarcat în primul rând că preţurile sunt rezonabile, apoi că la Restaurantul "La Tavernă" se pot servi preparate din bucătăria românească şi internaţională începând cu mic dejun şi gustări reci sau calde, apoi ciorbe şi alte preparate calde, grătar, peşte, fructe de mare, pizza, paste făinoase şi deserturi. Gama de băuturi este de asemenea foarte variată.

Am comandat un meniu simplu, alcătuit din mici şi cartofi prăjiţi cu caşcaval ras împreună cu salată asortată (roşii, castraveţi, ardei şi ceapă cu brânză rasă). Salata a fost atât de mare încât, pentru doi oameni asemenea nouă, era suficientă una singură. Vinul casei - alb, demisec - a fost adus la carafă, alături de o minunată apă de Borsec, foarte apreciată de mine. Soţul meu a solicitat şi muştar care, bineînţeles, i-a fost adus.

Desertul a constat în câte o porţie de papanaşi cu dulceaţă de afine. Şi aceasta a fost prea mare pentru o persoană, fapt care m-a făcut să mă întreb - pentru a nu ştiu câta oară - de ce mai toate restaurantele oferă câte doi papanaşi la o porţie, de-a dreptul uriaşă. În cazul Restaurantului "La Tavernă" cred că am găsit răspunsul. Priviţi şi voi fotografiile! Nu-i aşa că farfuriile acelea (mari cât pentru un tort întreg) sunt foarte frumos decorate pe margini?

Trebuie să menţionez că la Restaurantul "La Tavernă" din Pucioasa, cei mai pretenţioşi pot opta pentru specialităţi mai sofisticate, ca de exemplu: Medalion de vită în vin de Porto - 30 lei/porţia, Ruladă de pui cu ananas şi stafide sau Ruladă de curcan cu sos Orange - 25 lei/porţia. Pentru că noi nu obişnuim să facem grătare şi nici nu ieşim cu amicii la pădure pentru un grătar, am preferat banalii mici cu muştar pe care oricum îi consumăm foarte rar.

Pentru cei interesaţi de preţuri, iată câteva: vinul casei - 15 lei/carafa, apa Borsec (0,75 l) - 5 lei/sticla, mici - 1,5 lei/buc., cartofi prăjiţi - 4 lei/porţia, salată - 5 lei/porţia, chifle - 0,5 lei/buc., muştar - 1 leu, papanaşi - 10 lei/porţia, clătite cu dulceaţă - 4 lei/porţia.

Mai trebuie să menţionez că, ştiind că la Pensiunea Turistică PARC la micul dejun nu puteam conta decât pe o cafea, la cina de la Restaurantul "La Tavernă" am comandat suplimentar clătite cu dulceaţă de afine pe care le-am luat la casoletă.

În încheiere aş vrea să subliniez comportamentul amabil şi promptitudinea ospătăriţelor. Este adevărat că în timpul petrecut de noi la Restaurantul "La Tavernă" din Pucioasa terasa nu a fost ocupată la capacitatea maximă.

De ce am scris despre acest restaurant? Pentru că este apreciat ca fiind cel mai bun din oraş şi pentru că este mult mai bine să mănânci ceva preparat aici decât să te mulţumeşti cu plăcintele de la colţ de stradă. Nu ştiu care este situaţia la restaurantele hotelurilor care găzduiesc oamenii veniţi la Pucioasa pentru tratamente, dar ştiu că MiniMAX - marketul central - nu poate constitui o alternativă pentru că este închis pentru reamenajare.

Trimis de iulianic in 01.07.15 15:58:46
Validat / Publicat: 01.07.15 17:33:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PUCIOASA [DB].

VIZUALIZĂRI: 5180 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 Pucioasa - Restaurant "La Tavernă", papanaşi cu dulceaţă de afine.

calatorul
[02.07.15 09:39:40]

Interesant, multumim si un vot mai aproape de superbonus.

il_ma_ra
[15.08.15 08:13:43]

@iulianic: MiniMax este inchis de ani buni.

iulianicAUTOR REVIEW
[15.08.15 10:31:05]

@il_ma_ra - Multumesc pentru informatie! Din informatii mai vechi stiam ca MiniMax este singurul market din oras. Stiind asta, ma intrebam unde isi fac localnicii din Pucioasa cumparaturile? Probabil ca intre timp s-au deschis si alte mari magazine alimentare in oras. Imi e greu sa cred ca aprovizionarea se face doar din piata si de la micile buticuri.

Noi nu am avut nevoie de nimic. La cat de putin am stat in oras, ne-am descurcat cu restaurantul.

il_ma_ra
[15.08.15 21:29:20]

@iulianic: Sunt cateva magazine in zona pietii, in rest doar chioscuri. E bine ca sunt cateva localuri destul de convenabile pentru turisti.

[11.05.17 15:32:25]

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în Pucioasa ?, PUCIOASA [DB]" (nou-creată pe sait)

calatorul, il_ma_ra, iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Pucioasa?: