ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.06.2008
ÎNSCRIS: 19.06.08
OCT-2007

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Sub asteptari..

Foarte complicat modul de adaugare al comentariilor. Sper sa-l imbunatatiti. Si m-am bucurat degeaba ca voi gasi comentarii ale unor romani, cu cat de cat aceleasi standarde, majoritatea reviewrilor - la ce m-am uitat eu cel putin - sunt traduse, deci mai bine le citeam pe site-urile mari de profil care cel putin au multe pareri nu una si aia tradusa. Dar poate-poate creste si site-ul asta autohton.

Despre hotel: am stat o saptamana in octombrie 2007. Slabut judecand dupa "stelele" romanesti. Prosoapele - cea mai jenanta treaba : vechi si caramizii cu pete- am crezut ca nu le schimba - nici nu miroseau a detergent - pana nu le-am afcut semn. Le-am folosit pe ale mele. Departe de port, jumatate de ora pe jos sau vreo 3 DT negociati cu taxi.

Mancarea multa dar condimentata in stil local, eu n-am putut manca mai nimic cu carne din cauza sosurilor. Gustarile si rosiile cu branza erau intr-adevar ok, dar astepti mai mult la 4 stele. Aveau si un restaurant cu specific dar era cu meniu impus si cu rezervare cu o zi inainte, nu am incercat.

Prima camera care ne-au dat-o era intr-un demisol cu vedere la santier. A doua a fost la primul etaj cu vedere jumatate la un perete si jumatate la piscina, mobilata cam ca Carainman de 2* de la Sinaia. Holurile miroseau rau a mancare de la restaurant, care era cu usile deschise.

Bauturile de AI cam nereusite dar... personal binevoitor. Plaja cam neingrijita: la o furtuna marea a adus alge, marea le-a luat inapoi dupa vreo 4 zile. Piscina maricica, sezlonguri, bar la piscina.

Mergand spre Port El Kantaoui pe sosea pe dreapta e un magazin maricel cu preturi fixe. In port am luat direct "croaziera" mult mai ieftin decat ne-o vindea agentia si tipul de la hotel care vindea excursii. Suvenirurile uzuale cam prost finisate -gentuta mi-a zgariat rau telefonul cu o clama prost pusa, perna de piele avea o pata peste care lipisera pretul, trebuie atentie.

Nu cred ca sunt un turist pretentios, merg la 2* in Romania (acolo unde si arata ok) dar la 4* fie ele si tunisiene in "statiunea lor de lux" si un hotel scumput de 4* ar fi trebuit sa fie mai simpatic. I-as da 2* poaaate cu indulgenta 3 pt ca are piscina frumoasa.

Hotelurile mici si cochete care erau chiar in port nu le-am vazut insa ofertate pe la noi, cine stie poate sunt foarte scumpe.

Trimis de lyanna in 19.06.08 09:44:30

VIZUALIZĂRI: 2242 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lyanna); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

dragos.gros [30.08.08 02:16:02] »

Lyanna,

Nu confunda nr. stelelor unui hotel cu conditiile oferite; stelele se dau in functie de dotari si daca politica administratiei este deficitara la capitolul curatenie, asta nu inseamna ca merita mai putine stele, ci doar ca e un hotel de 4* de evitat. Din pacate, hotelurile ofertate de catre TO romani sunt sub standardele celor pentru vestul Europei (Kanta are tot 4*, dar este de 4*+; desigur, nu la acelasi pret cu RIU Bellevue Park), dar asta este politica lor: cat mai ieftin, ca sa se simta romanul ca la Navodari cu bilete prin sindicat. Sigur ca mai sunt si hoteluri bune cu adevarat, dar majoritatea se inscriu in cele de mai sus; si uite asa se intorc oamenii nemultumiti de Tunisia. Ghizii nu se deranjeaza sa-ti spuna sa cumperi ceea ce vrei de acolo sau dincolo pt. ca sunt produsele de calitate, ci de la Soula Center sau similar ca sa ia comisioane. Nici unul nu-ti va spune sa cumperi din afara zonei turistice unde si calitatea si preturile sunt altele. De ce? Acolo nu se dau comisioane. Daca agentiile n-ar urmari banii cu orice pret, fara sa si ofere servicii pe masura, nemultumirile n-ar mai fi motivate. Asa...sunt. Iar turismul facut pe genunchi pierde din ce in ce mai mult. Dar ce anume ii va lua locul?

lyanna [01.09.08 01:44:41] »

Ii va lua locul rezervarea online pe site-uri specializate cu telefon de confirmare numai dupa review-uri, cumparatul biletului de avion, din timp, direct de la firmele specializate, transprtul oferit de hotel sau un taxi aeroport-hotel si contractatul eventualelor excurii de la agentii locale (la risc) sau mersul pe cont propriu (am fost pe cont propriu la El Jem si a fost ok). Iese clar mai scump dar.. poate hotelurile chiar sunt ce te astepti. E mai simplu totusi pt Paris, Londra sau Roma decat pt ceva in Tunisia sau Egipt, unde e totusi mai comod sa te culeaga/duca autocarul pe distantele alea mari si fara sa stai tu dupa harti si indicatoare in araba.

dragos.gros, lyanna
Alte impresii din această RUBRICĂSentido Bellevue Park Hotel (ex RIU) :