ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.01.2010
ÎNSCRIS: 20.07.08
OCT-2009

Agios Gordios - Statiune superba

Tsitsanis, Vasilis - Bouzouki

Am hotarat sa scriu acest review pentru cei care inca sunt nehotarati sau mai cauta, sau pentru cei care inca nu s-au gandit la o vacanta de vara si poate cine stie...

Am fost in Corfu in toamna trecuta si pot sa spun ca mi-a placut foarte mult si am ramas surprins placut de statiunea Agios Gordios unde am avut cazare luata de pe booking. com la un pret incredibil de mic.

Pentru a va da seama despre ce vorbim va rog sa intrati aici.

Pe site-ul respectiv puteti face cativa pasi virtuali prin localitate si chiar pe plaja, va puteti da seama de calitatea nisipului si cam puteti sa va faceti o idee despre ce inseamna Agios Gordios.

Statiunea sau satul este foarte mic, are numai doua strazi, soseaua principala care trece prin oras si o straduta perpendiculara pe prima care duce la plaja. E adevarat ca din a doua se mai bifurca o fundatura care duce la Hotelul Aquis si Steven on the hill si Sea Breeze. Hotelul Aquis se afla in margine din stanga al statiunii cocotat pe deal este cu allinclusive model grecesc si nu accepta infanti sub 12 ani, este cea mai mare structura de cazare din Agios Gordios e destul de vechi insa proaspat renovat pt ca de anul trecut are alti proprietari.

Al doilea hotel ca marime este Pink palace hotel, precum numele e roz cumplit, te zgarie pe retina, nu arata rau insa are camere mai noi si mai vechi cu si fara baie in camera si au fost multe cazuri de rezervare eronata mereu in detrimentul clientului.

Agentiile romanesti ofera cazari la vila Nikki, golden Nest si eventual Aquis Agios Gordios. Ce pot spune despre Golden Nest ca se afla la 400 de metri de plaja si cam in panta. Cazare se gaseste din greu localitatea fiind plina de pensiuni de 2-3-4 stele langa apa, langa munte, pe strada principala sau nu, cu piscina sau fara, cu priveliste extraordinara sau nu. Totul e sa cautati si sa trimiteti cereri de oferte pentru perioada dorita. Puteti cauta si aici si pe booking.com sau orice site.

Drumul de la Bucuresti la Igoumenitsa a fost extrem de usor si foarte frumos l-am facut dintr-o bucata si nu am fost obosit deloc. De la Igoumenitsa se ia ferry, care e la rand catre Kerkyra sau Lefkimi. Catre Lefkimi e mai ieftin si ajungi mai repede cu aproape o ora. Noi am luat catre Kerkyra pt ca asta urma si se lasase seara era 18. 00 si ne temeam sa nu ne prinda intunericul prin paduri.

Am facut cam 1ora si 50 de minute si am purces catre Agios Gordios indrumati de cetatenii din Kerkyra si de gps-ul nostru mortal care ne-a bagat pe niste stradute care semanau cu aleile din parcul IOR, uneori aveai impresi ca se termina strada si dai de un hotel si ca sa puna capac cand sa ajungem s-a gandit, , Ioana'' bine si ne-a bagat prin Sinarades un sat micut cu o singura strada pe care mergeam noi si efectiv treceam printre musterii de la taverne si printre case la 10 cm distanta de sufrageria oamenilor.

Dupa ce am trecut de cateva dealuri destul de inalte si pline de chiparosi aratosi ajungem pe sosea in locul numit belvedere oprim si ramanem cu gura cascata cu totii de frumusetea locului, desi era seara inca se mai putea distinge bine din cauza lunii pline si a luminilor din oras. De aici la o inaltime de 350 de metri ai o panorama o orasului si a plajei incredibil de frumoasa.

Pe drum exista cateva taverne care au aceasta frumoasa panorama, unele avand si cazari. Drumul e intortocheat cu multe curbe si pante dar dupa lupte seculare am ajuns cu bine si am mers la vila noastra dupa care am iesit repede la o taverna sa sarbatorim.

Despre plaja: Plaja este buna cu nisip mai rosiatic, destul de curata si bine amenajata cu umbrele si patuturi. Sunt si ceva pietre sau pietricele putine, dar mai mult in dreapta plajei. In stanga se afla si o insulita mica stancoasa numita Tholeto.

In statiune sunt ceva magazine destule zic eu cu de toate, multe taverne si vile toate operate de familii de greci. Noi am luat masa in trei randuri seara in statiune si de fiecare data grecul care ne lua comanda facea urmatoarea miscare: scotea mobilul si isi chema soacra, mama si nevasta sa faca de mancare. Intotdeuna mancarea a fost buna si foarte bine gatita, e bine sa intrebati mai intai despre un fel de mancare ce contine, daca e dulceag sau ce condimente contine. Prietenii nostri au luat la un moment dat, , Aubergine'' sa vada ce e aia si ce gust are. Ar fi trebuit sa fie o vanata ceva, a fost o vanata dar gustul a fost sublim de compot de caise...

Eu personal am mancat niste Lamb Stifado excelent, miel facut 4-5 ore la cuptor cu cartofi de ma ling si acum pe buze. Am fost la Robin's Nest un barulet foarte dragut extrem de mic si de intim cu muzica de calitate din trecut, intretinut de o grecoaica traita in sua.

In statiune exista o tavena Mexicana numita La Tabernita foarte draguta, o alta taverna cu muzica live unde canta niste greci mai in varsta foarte bine, si multe alte taverne foarte dragute pe care va invit sa le vizitati.

In statiune sunt cateva piscine cu baruri la care puteti sta ziua si seara daca consumati ceva, printre ele Sea Breeze, Aloha (care are piscina cu sistem de curatare ecologic adica fara clor!!! ), steven on the hill.

Ce mi-a placut in Corfu foarte mult: faptul ca pe unde am fost am fost serviti in general de greci si nu de emigranti, am reusit sa simtim ce inseama spiritul si mandria grecului mult mai bine decat in zona Halkidiki sau Pieria unde majoritatea angajatilor sunt albanezi, romani, bulgari unii nestiind nici limba macar. Mi-a mai placut faptul ca am fost salutati de oameni in varsta care nu ne cunosteau, unii dintre ei fiind la terase pe marginea strazii la o apa sau un suc, intr-un sat uitat de lume prin care ne trezisem si noi sa trecem.

Daca aveti intrebari, va stau la dispozitie.

Trimis de ionescunic in 12.01.10 16:31:33

VIZUALIZĂRI: 13806 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionescunic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 si pe vreme urata panorama e superba

mirelab
[12.01.10 16:53:17]

Am citit si am punctat multe din reviews-urile semnate ionescunic, dar la citirea impresiilor de mai sus am avut senzatia ca citesc despre propriul concediu (chiar daca nu am ajuns INCA in Corfu) : plimbatul prin toate cotloanele insulelelor si cautarea grecilor autentici este tinta fiecarui concediu al nostru in Grecia.

Daca pestisorul de aur m-ar intreba intr-o zi unde as vrea sa ma teleporteze, cu siguranta as raspunde Grecia, ignorand toate celelalte atractii ale Terrei!!!

[12.01.10 21:28:48]

daca as ajunge acolo unde imi recomanzi sa stau.ai niste preturi de cazare si poate niste preturi la mincare si ce excursii se pot face in agios

[12.01.10 22:16:04]

Eu am fost la sfarsit de sezon si toate preturile erau mai mici cazarea a fost 20 de euro camera pe noapte iar o masa ne costa cam 15-20 de euro doua persoane, am mancat o friptura de vaca imensa cu 5. 5 euro si lamb stifado cu 4. 5 euro. Pentru cazare foloseste booking. com sau alte site-uri.

In 2010 o camera dubla la marina appts de exemplu in august va fi 50 de euro in plin sezon la 1 august.

Cauta in site-ul recomandat de mine si vezi ca unele cazari au si preturi, iar daca nu au trebuie sa le ceri oferta. Majoritatea preturilor sunt de anul trecut poate au mai scazut pt 2010.

Despre excursii trebuie sa citesti tot pe aici se pot face toate excursiile de care s-a scris mult si pe larg: doua croaziere, una la Blue Lagoon cu masa de pranz si alta in Paxos antipaxos, se poate face turul insulei cu autocarul care numai turul insulei nu e, se poate vizita Capitala care e superba, se poate vizita Paleokastrita, Benitses cu muzeul de scoici, Palatul imparatesei Sissy si palatul Mon Repos, Sidari si canal d'amour, varful Pantokrator si manastirea de acolo, mai vrei mai am... Plajele superbe Glyfada si Myrtiotissa, si mai sunt si altele frumoase pe care nu am avut timp sa le cautam, tronul Kaiserului , sate superbe ca Sinarades si Pelekas , exista un sat parasit i-am uitat numele. Deci de vazut ai mult mai mult ca pe alte insule cum ar fi Thasos de exemplu care e mult mai simpla si mai mica e adevarat. Parerea mea ca pt corfu nu iti ajung 7 zile. Depinde si ce vrei de la concediu , unii isi iau 7 zile la un hotel de 4-5 stele , vin cu avionul si tot sejurul se prajesc pe plaja si dupa aceea raspandesc zvonuri de genu a fost nasol in Corfu , mult mai tare in antalya.

[13.01.10 09:52:48]

review mutat la "Vacanta in Corfu" alaturi de celelalte impresii "de calatorie" referitoare la Corfu.

[13.01.10 20:46:23]

Am uitat de croaziera in Albania care e scumputa insa ofera senzatii de neuitat , trebuie pasaport si bani cam 50-60 de euro pt excursie si inca 28 pentru masa de pranz optionala.

In Agios Gordios e o agentie chiar in drum spre plaja , am pus o poza unse se pot vedea toate optionalele. In plus exista vase cu fundul de sticla in Paleokastrita sunt cateva , si submarinul galben , iar in Kerkyra exista Calipso Star , vase care ofera croaziere scurte de o ora in care poti vedea si lumea subacvatica.

[13.01.10 22:14:24]

cred ca nu am fost atenta dar cum afost vremea, tintari erau te intreb pt ca in gouvia erau (in aug)

[13.01.10 22:40:34]

La inceput de octombrie este inevitabil sa nu ploua, dar am avut si trei zile frumoase din 6 iar de plouat a plouat numai noaptea foarte puternic cu clabuci de ne era frica sa nu ne ia suvoiul masinile de pe soseaua in panta unde parcasem.

Tantari nu am vazut insa vegetatie este la greu si cred ca in plina vara sunt tantari insa noi nu plecam din tara fata aparat de tantari si creme, geluri sau solutii protectoare in acest sens.

[14.01.10 12:23:18]

ai poze si cu locatia la care ai stat, da siteul de care ziceai este f. complet si f. util cu informatii de tot felul legate de zona. am facut si turul a.g. da m-a convins, daca voi putea, voi merge anul asta acolo, sper sa am sansa asta!

[15.01.10 10:04:26]

Exista deja un review complet pt Marina appts aici pe site, este un loc ieftin si bun, poate unora nu le va place ca e destul de departe de plaja si cam la munte sau deal ma rog chiar langa placuta de iesire din statiune si cladirea cam veche, astea ar fi partile rele, partile bune: pretul, conditiile spre foarte bune, pot fi facute imbunatatiri insa pentru banii dati... La 20 de euro pe noapte eu ma astept sa fie un pic mai bine decat un ziar asternut pe holul de trecere, la acesti bani am avut o garsoniera de mai mult de 40 de mp cu tot ce ne-a trebuit si nu am platit absolut nimic in plus, s-a facut si curat zilnic mai putin duminica, si cand am vazut si televizorul lcd deja eram cucerit definitiv, ca n-am avut ce vedea la el e alta problema dar macar asigura un fond muzical in dormitor cand noi stateam la un pahar de vorba in bucatarie.

Am gresit cu tantarii pt ca am imbatranit si mai uit si eu, au fost ceva mai ales la o taverna care avea gradina si pereti din plastic transparent, acolo ne-au ucis, si erau si la Marina dar inchideam mereu cand se lasa seara obloanele si aparatul anti isi facea treaba foarte bine. Aparate din astea se gasesc si acolo. Insula precum stii e foarte verde si foarte umeda si deci sunt tantari insa eu pot spune ca nu m-au deranjat, nu i-am simtit decat in prima zi la taverna aceea, in rest in fiecare seara ne plimbam pana spre miezul noptii si nu am avut probleme.

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[18.01.10 22:55:45]

cand am ajuns la partea cu friptura de miel cu cartofi, am cedat nervos, privind vremea de afara aceste impresii sunt un chin pentru un iremediabil indragostit de Grecia ca mine, am cautat ceva prin marea de melodii grecesti, sper ca am gasit una la fel de originala precum aceste impresii

http: //www. trilulilu. ro/theophillina/53dbe1b965ef9a

webmasterXY*
[18.01.10 23:17:53]

La recomandarea lui Cristian, am atasat o melodie care sa va indulceasca luuunnnngggaaa asteptare pana la intalnirea cu soarele Greciei! ionescunic, sa ne spui daca iti sunt pe plac aceste ritmuri...

[19.01.10 07:57:17]

Desigur

piscot
[19.01.10 10:10:18]

Daca stati in AG luati-o la picior de la statia de autobuz in sus, spre munte. Inafara de o plimbare placuta pe munte, veti ajunge intr-un satuc uitat de lume, cu mosi si babe autentice care stau pe la usi, capre printre maslini si la o taverna undeva sus, de unde aveti o panorama superba asupra statiunii si a coastei spre nord. De acolo, aveti un drum asfaltat care continua spre un golf superb, de fapt sunt mai multe, la care puteti ajunge, dealtfel si inchiriind o barca din statiune si mergeti inspre stanca aceea-Tholeto. drumul il puteti face si cu o bicicleta, o inchiriati din statiune. Dar puteti ajunge in statiune, fara a face cale intoarsa pe acelasi drum, luand-o peste munte-de fapt un deal mai mare- pe o carare-voi pune o poza cu indicatorul-si ajungeti direct pe plaja, la capatul ei sudic. Atentie mare este o simpla carare, drumul este cam riscant, intr-o parte stanca si, in cealalta prapastia.

corinka
[27.01.10 19:11:36]

Intr-adevar, superba statiune, iar peisajele sunt de vis!

Noi am facut o plimbare cu scuterul de la Ipsos pana la Agios Gordis, luand-o in jos, prin statiunile din sud.

Din pacate, in ziua in care am fost noi, apa era tare murdara.

mariana
[03.02.10 16:53:58]

ionescunic, daca iti mai amintesti as dori sa te mai intreb cateva amanunte legate de excursiile de pe corfu. In croaziera in albania ati plecat dimineata si v-ati intors seara, cat timp ati fost pe apa si cam cat in albania? (am inteles ca, costa in jur de 100 euro) si spuneai ceva de un sumarin, sau vas cu fund de sticla.

Te rog ajuta-ne cu ce-ti mai aduci aminte si mai ceva la trecerea cu bacul am inteles bine? Merge pe insula in 2 locatii, kerkyra si lefkimi? pleaca din acelasi loc bacul? multumesc frumos.

Scuze mai am o intebare, pt. a vizita insulele vecine exista salupe in idea ca as dori sa merg singura fara grup?

[03.02.10 17:13:23]

Albania : a fost o excursie de o zi s-a plecat la 8.00 cu autocarul si efectiv la 10.00 cu vaporul dupa formalitatile vamale pentru care nu va trebuie pasaport se face colectiv. Cu vaporul se face cam 2 ore pana la Saranda si apoi cu niste autocare albaneze se ajunge la Butrint si se viziteaza site-ul scufundat. Apoi se revine in Saranda unde se ia masa optional bufet la un hotel de 5 stele se viziteaza oresul si apoi se pleaca spre Kerkyra pe la 17-17.30 Totul a costat cam 90 de euro de persoana si s-a ajuns inapoi cam tot pe la 8 seara 20.00. Excursia nu am facut-o noi ci mama care mi-a dictat aceste lucruri.

Submarinul galben este in Paleokastritsa dar nu-l recomand , ci in Kerkyra e un alt vas mult mai frumos si modern in portul vechi e greu sa treci pe langa el si sa nu-l vezi ceva cu ''star '' la coada parca , excursia cu el dureaza o ora si ai si un mic spectacol cu lei de mare. Pe langa vas sunt scufundatori care aduc din adancuri lobsteri uriasi . Apolo star parca ii zice , avantajul lui mare e ca stai pe fundul de sticla de la inceput la sfarsit in timp ce la cel din paleo iti da voie numai 20 de min si se aburesc geamurile si nu vezi mare lucru iar mare parte din submarin e gonflabil.

Ferryboatul se ia dintr-un singur loc si merge in doua directii cel de la fix in capitala si cel de la si jumate in lefkimi. Avantajul mare al celui de Lefkimi ar fi ca face doar o ora fata de 1h50 celalalt si mai costa si ceva mai putin. Noi am mers in capitala pt ca ardeam de nerabdare sa ajungem odata si se intuneca , ne-a prins apusul pe mare a fost extraordinar. Despre insulele vecine nu pot spune nimic pt ca nu am fost inca dar se fac doua croaziere frumoase e adevarat cu inghrsuiala mare in sezon dar se si pot inchiria barci , am vazut in Paleokastritsa sumedenie de barci , barcute si tot felul de ambarcatiuni.

mariana
[03.02.10 17:27:09]

multumesc si acum serios a meritat banii dati (ma refer la albania) sau a fost o experienta in plus.

[03.02.10 17:37:29]

Mamei i-a placut , eu n-as fi dat banii astia pentru ca sunt uneori mai zgarcit ca toti grecii la un loc insa mama merge in grecia pentru a face excursii optionale altceva nu prea o intereseaza si cum Albania era ceva exotic sau ceva care s-ar putea sa nu mai ai ocazia altadata , dar iata ca in mai merge iar in Corfu pt ca a gasit o matusa cu care sa mearga si prima optiune a fost Corfu dupa care merg in thasos si in octombrie in Zakynthos cu preturi foarte mici dar cheltuie sute de euro pe optionale. Nu va mai zic ca in iunie face si un circuit 10 zile in croatia superb un pic mai scump dar cred ca merita pentru ca viziteaza toate locurile frumoase din Croatia si ceva din Muntenegru si Slovenia.

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[03.02.10 18:11:46]

anul trecut in Muntenegru am discutat cu niste clujeni care au fost de acolo in Albania, mi-au spus ca este pierdere de timp, drumuri proaste si multa mizerie, recunosc ca nu stiu mai nimic despre aceasta tara, insa ceva demn de vizitat trebuie sa aiba si ei, insa deocamdata pentru mine Albania mai poate astepta! .... cu toate ca de pe lacul Skadar muntii Albaniei aratau destul de bine!

dianabzs
[20.04.10 17:24:08]

buna!

te-as ruga, daca iti mai amintesti, sa-mi recomanzi cateva taverne in agios gordis unde putem manca bine.

multumesc frumos!

[20.04.10 18:19:13]

Buna Diana, noi am mancat doar de doua ori in Agios Gordios, odata la restaurant Alexis chiar in centru pe dreapta cum te duci la mare, are pereti transparenti din plastic si tantari insa mancarea e buna. Daca nu va plac ierburile lor trebuie sa le spui in avans sa nu puna ierburi. Musakaua lor e dulce iar vinetele = aubergine aveau gust de compot de caise, o fi bun dar...

Si a doua oara pe plaja la Thalasa foarte bine a fost aici, am baut si un vin de casa alb sec foarte bun.

In rest sunt foarte multe posibilitati, noi ne-am luat si dupa aspect si dupa preturi. Nu mergeti la fast food, nu prea merita. Mi-au atras atentia si Taverna Sebastian, Linta's si mai era un restaurant cu muzica live seara tot pe dreapta. Pe plaja iar sunt cel putin 10 posibilitati de luat masa, cel mai frumos e cand apune soarele, sunt cam 2 ore de vis cand cerul isi schimba culoarea de la albastru la visiniu inchis.

In rest am mancat in alte parti sau din traista, ma rog din frigider, bunatati aduse din tara.

dianabzs
[20.04.10 19:04:50]

multumesc foarte mult!

mi-am luat deja notite.

numai bine!

kristian_timis
[26.04.10 15:56:31]

Se vede ca, cunosteti bine Corful. Ce stiti sa-mi spuneti despre Agios Giordios (Argirades)... Mergem la sfarsitul lui iulie 2 familii evident cu avionul ca avem si un copil de 2 ani si 5 luni.

[26.04.10 17:28:31]

Presupun ca te referi la Agios Georgios, pare cel din sud vest care e bine cotat cu plaja cu nisip si hoteluri bune, singura problema este lipsa muntilor din nord si departarea mare de orice alt obiectiv.

Nu am fost acolo, decat la Isos Beach si nu mi s-a parut cine stie.

gabyry*
[11.05.10 12:18:19]

Agios Gordios si Paleokastritsa dupa aprerea mea sunt foarte aglomerate parca te sufoci este un dute vino groznic...este mai frumoasa partea de nord est si nord vest, mai les Kasiopi este superba statiunea, parca este o fortareata si are un port in interior de unde poti trece in Albania...

oanasma
[24.07.10 22:23:41]

buna!

e rece apa in octombrie???

merci

gabyry*
[07.08.10 22:46:57]

Nu este rece... este mai bine ca nu prinzi caldura aia mare... dar nu transpiri ca la noi

[07.08.10 23:04:52]

Apa cam 21 de grade, nu e rece, dar nici calda, e tocmai buna, insa plaja se face cam in mijlocul zilei mai bine decat dimineata sau dupa-amiaza.

Scuze de intarziere.

corinka
[08.08.10 14:18:49]

@oanasma

Atentie, in toamna incepe sezonul ploios in Corfu, asa ca in luna octombrie riscati ca ploile sa va strice sejurul!

[04.08.11 19:40:52]

Mutat, la reorganizare, in rubrica "Descopera Agios Gordios" (deja existenta pe site)

cs
[08.08.11 19:30:29]

vreau sa stiu si eu cateva preturi informative de la terasele de pe plaja plecam pe 24 si stam la Vila delphi. Multumesc!

baranci, corinka, Cristian_h*, cs, dianabzs, gabyry*, ionescunic, kristian_timis, mariana, oanasma, piscot
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Agios Gordios: