ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.01.2010
ÎNSCRIS: 13.08.09
FEB-2007
1 AD. + 1 COPII

Istorie mai putin cunoscuta

Nu departe de bucuresti, la circa 1-1, 5 ore de mers cu masina, se afla campina. cine nu a auzit de aceasta localitate? dar cine a auzit ca acolo se afla castelul iulia hasdeu? eu am aflat destul de tarziu.

Asa ca, la un sfarsit de saptamana, am mers pana acolo.

castelul se afla in oras si a fost construit de tatal iuliei hasdeu cu peste 100 de ani in urma.

Ca aproape orice castel/palat/muzeu din romania, statul nu prea aloca bani pentru intretinere, iar vizitatori nu sunt foarte multi.

Totusi, eforturile administratorilor sunt mari pentru a pastra castelul in forma care este acum.

Castelul este plin de istorie si arta. personalul este foate amabil si iti da tot felul de informatii.

veti simti mister si veti afla despre spiritism.

nu ezitati si vizitati si galeria de arta din spate, daca este deschisa.

Merita vizitat si nu pregetati ca in drum spre sinaia, busteni, predeal, poiana brasov, sa va opriti la acest castel.

Daca s-ar fi aflat in germania, franta sau spania, v-ati fi dus sa-l vizitati si apoi cu mandrie scriati pe site sau povesteati prietenilor. mergeti la castelul iulia hasdeu si faceti acelasi lucru si pentru romania.

Cultura romaneasca merita.

Dupa vizitarea castelului va puteti plimba prin parc.

Trimis de cosminp in 12.01.10 15:20:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CÂMPINA.

VIZUALIZĂRI: 2339 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cosminp); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 pianul familiei hasdeu si superbul decor de fundal

[12.01.10 15:40:21]

admin, din greseala am pus o poza de 2 ori. te rog sa stergi una din ele. multumesc.

[12.01.10 15:51:51]

e ok, au fost validate doar cele doua. dublura a fost stearsa.

ileanaxperta*
[12.01.10 19:15:59]

Cosmin, tocmai ce-am scris ecouri la impresiile cu Pasajul Villacrosse din Bucuresti si cel cu cetatea Rasnov si exact asta am subliniat si eu: la noi, Istoria a ramas undeva ascunsa, speriata in coclaurile vremii, de Modernismul si Contemporanul haotic de la noi si cum pe nimeni "de sus" (din Min. Turismului) nu-i doare de tara asta, atunci de unde reconditionare? de unde promovare? de unde turism adevarat??? Stii, bine ca mai este site-ul asta pe-aici si noi care scriem cate ceva din frumusetile de pe la noi. Cred ca ar trebui Cornel sa-i trimita lui madam Udrea in fiecare zi cate un review cu locuri din Romania si cu o dedicatie: "uite, cucoana, asta e tara si a ta si uite ce minuni sunt in ea; deci, apuca-te de treaba, ca vremea trece, leafa de ministru-ti merge"...

Alex_Macedo
[12.01.10 19:28:56]

ileanaaaaaa!!!... iar ma enervezi ca ai dreptate!!

asta... chestia asta... ma gandeam acum... !!!

Stimata d-na Udrea: Restaurati inainte de Vizualizare pentru a Reprograma patria la Vizitare.

(vedeti ca am copyright pe fraza de mai sus!! ) ))))

... iar simt ca ileanaexperta merita ceva premiu!!

....si cosminp, merita premiat !! (....nu m-am oprit niciodata in Campina...stiind de istoria ei......deh....rusine mie !! )

[12.01.10 22:00:48]

ileana, de unde udrea si turismul? este ca baba si mitraliera.

multumesc pentru aprecieri.

[12.01.10 22:03:46]

alex, au incercat sa faca ceva in turism pentru vizitarea manastirilor din moldova...dar s-a dus si nu s-au tinut de program.

este bine cand aflam cate ceva despre tara noastra, dar este si mai bine daca am si vizita locatiile noi pe care le aflam.

multumesc pentru aprecieri.

Alex_Macedo
[12.01.10 22:32:39]

Cosmin, prietene... ce pot sa-ti spun!!!

continua sa aduci review-uri la care sa punctam contributia ta... de care avem nevoie!...

Bravos!... cine s-ar fi gandit la Campina!??!!???

respectiv reforma.....este mult mai usor sa faci rau ,decat bine !!

[15.01.10 12:28:42]

admin, sterge te rog poza P02 si celelalte dubluri.

multumesc.

[15.01.10 12:43:43]

done

valy_r310
[22.03.10 16:24:36]

Pentru cine viziteaza Campina prima data ar trebui sa stiti ca aici este si Muzeul lui Grigorescu (la 5 minute de mers pe jos de la castel).

Alex_Macedo, cosminp, ileanaxperta*, valy_r310
Alte impresii din această RUBRICĂCastelul Iulia Hasdeu: