ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2015
ÎNSCRIS: 13.06.11
JUN-2015

Doar in caz de avarie...

La acest popas-pensiune m-am oprit sa mananc intr-o seara de mai, cand veneam de la Budapesta. M-a atras faptul ca erau multe masini oprite, ceea ce inseamna ca e populat si, de ce nu, apreciat. Si ora (22:15) era destul de inaintata, asa ca am hotarat ca vom manca acolo, eu si prietenul meu. A fost bine, mancarea a fost buna, asa ca la un alt drum, cel de saptamana trecuta, m-am oprit si pentru a innopta aici.

Aveam mai mult de 18 ore de condus, nu ma mai tineau “balamalele” sa ajung la Sibiu cum imi propusesem, asa ca, avand in vedere si prima parere pe care mi-o facusem, am mers la restaurant, unde se afla si receptia si am cerut o camera twin.

Primul “deranj” a fost acela ca mi s-a solicitat suma de 100 lei. De fapt nu suma in sine, desi destul de mare, m-a deranjat, ci faptul ca mi s-a cerut chiar inainte de a primi cheia. Asa ca i-am “retezat-o” doamnei spunandu-i ca vreau sa vad camera mai intai. Avand in vedere, probabil, tonul serios cu care m-am adresat, am primit cheia si am urcat la primul etaj, pentru a vedea camera 7.

Camera este destul de micuta, dar nu inghesuita, cu un fel de sifonier la intrare pe stanga, fara umerase, si cu putine rafturi (2 sau 3). Pe stanga baia, cu cabina de dus, sapun lichid, doua pliculete de sampon, si 4 prosoape de fata… (cred ca cele de corp se terminasera! ) Apoi era camera propriu zisa, un frigider destul de mare si o mica comoda pe care era asezat un televizor destul de vechi, insa folositor (va voi spune si de ce). Paturile cu saltele bune, perne asemenea, insa parerea personala este ca mobilierul e cam vechi, poate de aceea cand prietenul meu s-a asezat pe marginea patului, a ajuns instantaneu la sol, pe parchet!

Acum sa spun ca aerul conditionat era sub forma unui aparat mobil, si ca efectiv nu poate fi folosit in acea suprafata restransa? Ati opina ca sunt carcotas. Eu oricum nu eram tentat sa-l folosesc, asa ca am deschis geamul ca sa se racoreasca pana ne intoarcem de la masa. Da, l-am deschis, insa doar pentru cateva clipe! Asta pentru ca zgomotul, si asa foarte mare, facut de masinile (majoritatea TIR-uri) care treceau necontenit (si asa a fost si pe timp de noapte, s-a propagat in timpanele mele, satule de galagie, dar mai mult de frica tantarilor, pe care ii observasem deja cand sosisem. Eu vazusem ca geamurile au plasa de tantari, insa dupa ce le-am deschis am observat ca era rupta, asadar ineficienta.

Am coborat si am cerut o camera pe spate, mi-au spus ca pe spate nu sunt decat camere cu pat matrimonial, insa nu ma deranja sa dorm cu un prieten, speram doar sa fie mai liniste. Am primit cheia de la camera 12… Aceasta era identica ca mobilier, doar patul era diferit, plasa de la geam in aceeasi stare ca si la cealalta, in plus, geamul dadea intr-un soi de stanca pana la baza, apoi se facea un deal, insa zgomotul era parca si mai mare, propagandu-se din piatra aceea.

Am ramas asadar pe prima optiune, am dus bagajelele, si am coborat sa luam masa.

Asa cum v-am spus, restaurantul este destul de spatios, poate de aceea la bar este si receptia, sunt undeva la 25 de mese, dar mai este si o terasa, locul ideal de a manca, cand e cald, iar noi am prins si cei trei tei care o umbresc infloriti, asa ca inchipuiti-va cat de placut putea fi!

Am comandat : cate 75 ml absolut, cate o ciorba de burta cu ardei si smantana, un piept de pui pane (de fapt doua snitele cat farfuria!) cu cartofi prajiti, o tochitura cu mamaliguta, doua beri si paine. A fost suficient, un snitel a ramas, iar nota… Nota a fost de 78 de lei … Adica 17 euro … tot... Asa ca “ Tot mai bine-n tara mea!!! “

Am urcat, am facut un dus, si in timp ce al meu amic intrase si el la baie, am dat drumul la tv, si am adormit in urmatoarele 3 minute! Sa va mai spun ca m-am trezit la 7? Adica eu, care de obicei ma mai trezesc in timpul noptii, cel putin o data, am dormit non stop de la ora 23 pana la 7! De camioane? Care camioane? Care zgomot? Nimic din toate acestea nu a existat! Amicul meu insa, mai putin obosit decat mine, a lasat tv-ul mergand toata noaptea pe un canal de muzica, preferand sa asculte orice decat sa auda zgomotul de afara. Izolatia fonica este foarte slaba, asa ca sfatul meu ar fi sa nu ramaneti aici sa dormiti decat daca sunteti extrem de obositi si aveti certitudinea ca si daca s-ar porni drujba in camera (cazul meu) nu o veti auzi …

Eu unul am rezervat si pentru saptamana viitoare pentru ca voi fi la fel de obosit … Si nu-mi vine sa renunt la a manca aici …

Despre servire, ce va pot spune, o fata si un baiat, se ocupa de luat comenzile si aduc mancarea, in momentele in care e mai aglomerat mai intervine si o doamna, timpul de asteptare chiar scurt, intr-un cuvant poti pleca extreme de multumit. Ai putea insa sa pleci si incantat, asta daca ar avea cei de acolo mai multe fete de masa, pe care sa la mai schimbe din cand in cand …

Trimis de iulian68 in 30.06.15 11:44:32
Validat / Publicat: 30.06.15 14:02:16

VIZUALIZĂRI: 1506 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Camera...
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 22 voturi)

[30.06.15 14:01:47]

Mutat în rubrica "Pensiunea Mara [Lipova, AR], ARAD" (nou-creată pe sait)

iulian68AUTOR REVIEW
[30.06.15 15:15:32]

@webmasterX: da, este corect.

iulian68

• pagină generată în 0.042011976242065 sec