ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2015
DIN: Ramnicu Valcea
ÎNSCRIS: 18.07.11
JUN-2015
2 AD. + 2 COPII -- v: 7 ani si 3 ani

Cazare ieftina in Kusadasi, atmosfera placuta.

Pentru ca niciodata nu e placut sa pleci catre casa cand se termina concediul, si pentru ca doream sa vedem mai bine zona in care am ajuns, am hotarat de acasa sa fac sotiei o surpriza, si chiar cu riscul de a nu fi multumit de conditiile de cazare oferite, dar atras depretul mic gasit pe un site de specialitate de pe internet, am facut rezervare la acest hotel pentru 2 zile.

Am urmarit sa aibe si piscina, dar si mic dejun inclus.

Am terminat sejurul la Surmely - vezi impresii aici - si cu bagajele in masina, am plecat catre urmatoarea locatie.

Am ajuns foarte repede, locatia usor de gasit, fiind undeva in zona unde parcheaza dolomusurile. care merg catre port si bazar. Sunt si indicatoare in aproiere.

Hotelul este de 2 stele, o constructie veche, iar camerele, mobilierul si baiate duc cu gandul la o constructie din anii 80.

La receptie am fost intampinati de o doamna foarte amabila si zambitoare, care nu se descurca prea bine cu engleza, dar mai apoi am aflat ca este o afacere de familie, hotelul fiind condus de sot si sotie, impreuna cu baiatul lor.

Noi aveam rezervare pentru o camera cvadrupla, care ne a costat 27 de euro, cu mic dejun inclus.

Pretul a fost mai mult decat bun, si am zis la acesti bani nu prea pot avea pretentii.

Camera a fost curata, cu balcon si vedere spre spatele hotelului, dar cam micuta. Am avut in camera un pat matrimonial, si un pat suprapus.

Baia la fel de mica, dar dotata cu tot ce ai nevoie pt o buna toaleta (sticlute cu sampon, ge lde dus, plus 2 sapunele mici) inclusiv uscator de par.

Pe unul din pereti am avut un TV LCD de mari dimensiuni, cu decodor prin satelit, care prindea 500 de programe. Dupa ce am trecut toate canalele in revista am gasit doar 2 romanesti, TVR Internationalsi PROTV International.

Pe copii i-au interesat canalele cu desene animate.

Saltelele de la paturi au fost putin cam tari, dar ne-am odihnit foarte bine.

Lenjeria curata, prosoape nu am avut decat 2, dar au fost suficiente. Hotelul tot este destul de bine ingrijit si pastrat

Intrerupatoarele si prizele din camera erau toate strambe.

Copii au facut baie in piscina si s-au jucat in voie in partea conceputa special pentru copii.

Micul dejun a fost dimineata intre orele 7,30 si 10,30, dar majoritatea turistilor soseau la mic dejun dupa ora 9.

Micul dejun putea fi servit atat in lobby la receptie, cat si afara langa piscina, sau in spatele hotelului, intr-o zona micuta cu iarba.

La mic dejun am avut oua fierte, branza, rosii, castraveti, 2 feluri de masline, unt la cutiuta, gemuri la cutiuta, paine si ceai.

Daca doreai cafea aceasta era contra cost.

Toate le gaseai asezate dimineata pe blatul de la receptie, si dupace eram salutati cu zambetul pe buze, fiecare ne serveam cu ceea ce doream, si daca mai doream puteam sa mai punem din nou in farfurie, gen bufet suedez.

Doamna ne servea cu ceai fierbinte, iar de indulcit fiecare punea zahar dupa gust.

Initial am crezut ca nu prea sunt turisti, decat noi si inca 2,3 rataciti, dar a doua zi am vazut ca apoape toate camerele erau pline cu tineri, si majuritatea turci, care dupa micul dejun plecau la plaja, si se intorceau noaptea tarziu.

Per general, chiar daca hotelul nu este unul stalucit, insa datorita asezarii destul de aproape de bazar, si amabilitatii propietarilor, pot spune ca ne-am simtit foarte bine, iar copii nostri s-au atasat de dansii ca de bunici.

Daca vreti sa mai zaboviti pe meleaguri turcesti, puteti incerca aceasta varianta.

* * *

De asemenea dupa ce am incercat cateva restaurante din zona, am gasit unul cu specific turcesc, tot in zona dolomusurilor, peste drum de Halk Bank si Garanti Bank. unde am servit un platou mix cu preparate din carne cu cus cus, verdeturi si sosuri cum nu am mai intalnit in alta parte.

Am observat ca foarte multi turci serveau masa de seara acolo, si am comandat ceea ce am vazut la una dintre mese.

Preparatul este Family Mix, cu bucati de carne de oaie, pastrama de oaie, piept de pui, aripioare de pui, carnati si ceva in genul micilor de oaie, impreuna cu legume la gratar, un sos alb cu verdeturi, si un sos din ardei iute pisat.

O farfurie pt o persoana costa 35 lire, dar noi am cerut Family plate, si ne-a fost adus pe o tava. (adica 2 portii)

Pe langa aceasta am primit si 4 sticlute de apa rece, pt fiecare cate una, iar copiilor le-am comandat o portie de cartofi prajiti. Daca va place bautura lor Ayran (gen lapte batut), puteti comanda de asemenea.

Totul a costat aprox 80 de lire, dar va spus cu mana pe inima ca preparatele au fost bestiale, iar daca la inceput ma gandeam ca am comandat cam mult, la sfarsit nu a mai ramas nimic in farfurii.

Restaurantul se numeste ALO DIVAN, si primeste si multe comenzi telefonic.

Sper ca am reusit sa va starnesc curiozitatea si daca veti ajunge prin Kusadasi, poate veti poposi si pe aici.

Trimis de bullet123 in 30.06.15 01:40:31
Validat / Publicat: 30.06.15 08:08:57

VIZUALIZĂRI: 1088 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bullet123); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Poftiti la masa.

webmaster70 [30.06.15 08:17:46] »

@bullet123 - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

bullet123 [30.06.15 11:26:55] »

Da, pozitionarea este corecta. Multumesc.

bullet123