ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.06.2015
ÎNSCRIS: 31.08.09
JUN-2015

Către satisfăcător

Mai degraba 4 stele

Dupa sejururile petrecute pe litoralul Marii Egee din anii trecuți de la resorturile Surmeli Efes, Sealight Resort, Onyria Claros si Venosa Resort despre care am scris pe acest site, anul acesta am ales Palm Wings Resort.

Inca de la început am cunoscut faptul ca hotelul a fost inițial de 4 stele iar în anul 2013 a fost preluat de lanțul hotelier Palm Wings si renovat pentru 5 stele.

Având experiența celorlalte hoteluri construite de la început pentru 5 stele am stiut ca acesta era mai de mici dimensiuni sens in care nu mi-am facut speranțe ca arhitectura sa ma va uimi în vreun fel dar m-am bazat pe impresiile in general bune ale celor ce au scris impresii in anii precedenți.

Dar sa o luam cu începutul:

Am călătorit cu mașina personala unde am ajuns in jurul orelor 15.00.

Hotelul se afla amplasat pe plaja in partea de sud a orașului Kusadasi la 3 km depărtare de provincia Davutlar. La ieșirea din oraș urmați spre dreapta indicatorul Davutlar si se ajunge relativ ușor, drumul din șoseaua principala fiind destul de prost.

In fata hotelului adevărata parcare era conceputa pentru... 6 mașini. Am fost îndrumați sa parcam mașina pe o alee învecinata gardului ce împrejmuia hotelul spre țărmul marii. Pana la urma nu conta acest lucru. la recepția am fost întâmpinat de 2 persoane care ne-au cerut sa completat fisele de intrare după care ne-au dat cardul camerei si atât. Fiind însoțit de alte 2 familii cu copii am cerut sa ne conducă cineva la camere si sa ne ajute la bagaje. Au spus ca va veni un băiat (pentru bagajele a 9 persoane) dar nici acest lucru nu s-a întâmplat. Noroc ca aceste camere erau in corpul pricipal la etajul 3 din 5.

Camerele arata bine, renovate, dotate pentru 5 stele cu frigider, aer condiționat, LCD, seif, baie moderna, etc. dar poate cam mici. Este de înțeles fiind un hotel construit inițial pentru 4 stele.

Curățenia se făcea zilnic si se completa apa din frigider.

Întinderea resortului este una destul de limitata. Pentru a îndeplini minimele condiții de acreditare pentru 5 stele toate facilitățile au fost înghesuite si ma refer aici la cel 3 tobogane la spațiul de joaca pentru copii.

Hotelul dispune, in afara de piscina de la tobogane si cea pentru copii de o singura piscina acceptabila pentru numărul de clienți cazați.

Masa este una ce satisface toate gusturile. Chiar dacă spațiul pentru servit masa nu era atât de mare ca la un resort adevarat de 5 stele, hotelul oferea o masa bogata, în special peste, grătar, inclusiv fructe de mare. Bere Efes buna, cafea destul de buna.

Plaja este un alt punct forte al hotelului cu nisip fin, inclusiv în apa, numeroși pești ce înoată lângă tine, deplasarea in apa se face foarte lin.

de pe plaja se vede in depărtare insula greceasca Samos.

cred ca punctele forte ale resortului sunt plaja si mâncarea.

In ceea ce privește personalul unității, acesta este plictisit, nu zâmbește niciodată, nu cunoaște engleza, multi sunt copii, începători, trăiesc parca in lumea lor, știu ce trebuie sa facă si atât. La masa de multe ori iti luau farfuria din fata fără sa întrebe dacă se poate. nu te întreabă dacă dorești sa bei ceva sau sa te servească, acest lucru trebuie sa il faci singur.

Un alt punct negativ este animația. Cea mai slaba din toate hotelurile la care am fost. Asa zisele spectacole erau unele penibile, poate pentru copii. Nici in timpul zilei animatorii nu isi simțeau prezenta si nu se deosebeau de turiști decât prin tricourile fosforescente.

In concluzie, având experiența altor locații de 5 stele, locația mi se pare aglomerata ca mod de amplasare a facilitaților, se întinde pe o suprafață mica, înconjurata de casele localnicilor, eu recomand hotelul doar celor care merg prima data pe litoralul turcesc sau care nu au fost niciodată la resorturi de 5 stele.

Pentru cei care au mai fost în adevăratele resorturi de 5 stele, nu recomand hotelul, exista mai multe alternative în Kusadasi, semnificativ mai bune decât acesta.

Trimis de aaaaa in 29.06.15 21:03:37
Validat / Publicat: 29.06.15 21:52:06

VIZUALIZĂRI: 2995 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aaaaa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [29.06.15 22:52:20] »

@aaaaa -

Încă de la început ai plecat cu idei preconcepute și eronate. Hotelul nu a fost renovat după preluarea acestuia de către cei de la Palm Wings, ci RECONSTRUIT. Recunosc că și pe mine m-a derutat inițial faptul că s-a construit respectându-se amprentele la sol ale corpurilor vechiului hotel, în cazul corpurilor dinspre mare.

În 2013 a ieșit pe piață cu noul nume clasificat la 4*, iar din anul următor a mai primit o stea.

Vechiul Egeria pe teritoriul și în locul căruia se află Palm Wings a fost gândit ca sat de vacanță HV, nu hotel.

valdo [30.06.15 14:19:52] »

Pe 4 iulie mergem si noi.

Daca esti amabila, poti sa-mi spui si mie daca apa marii este calda si daca apa la piscina este calda de asemenea.

Multumesc

aaaaa [30.06.15 17:02:01] »

@valdo - Apa de la piscina este neasteptat de calda poate si pentru faptul ca nu este o piscina foarte mare. De asemenea apa marii este ideala insa sunt si curenti mai reci cand e furtuna in larg pe care ii simti uneori la picioare.

mony_ka [30.06.15 20:46:05] »

@valdo:

Plaja este perfecta, marea este calda. Ce nevoie mai ai de piscina cu clor?

aaaaa [30.06.15 22:01:36] »

@nicole33: nu am plecat cu niciun fel de idee preconceputa. Cred ca ai inteles gresit. Am gasit acolo exact ceea ce ma asteptam din punct de vedere al marimii hotelului.

Despre renovare se face referire in prezentarea agentiilor de turism sens in care dupa ceea ce spui, ele sunt in eroare.

Initial vorbesti de vechiul hotel dupa care te contrazici si spui ca nu a existat un hotel ci un HV.

aaaaa [30.06.15 22:14:14] »

@aaaaa: Hotelul este fostul Egeria Beach Club, preluat de catre proprietarii hotelurilor Palm Wings Beach Resort 5* si Venosa Beach Resort&Spa 5* din Didim si renovat in totalitate in 2013- citat din prezentarea unei agentii din Romania

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [30.06.15 22:24:59] »

@aaaaa -

În momentul în care pleci într-o locație hotărât să găsești minusuri, sigur le vei găsi chiar și în cele mai bune și scumpe locuri.

Nu-mi aminti despre agențiile de turism și informațiile furnizate de acestea că mă apucă nervii. Am fost la început de iunie la un hotel în Lara, recent preluat de un alt lanț hotelier, despre care nu una, ci mai multe agenții specificau că a fost renovat anul acesta. Ajunsă acolo, am constatat că nici măcar o lavabilă nu fusese dată, nici vorbă de schimbat mobilierul sau alte îmbunătățiri. În schimb, avuseseră grijă să-și picteze sigla peste tot și atât.

În cazul hotelului Palm Wings, privind pozele în primăvara anului 2013 și eu am fost convinsă că doar au renovat corpurile semicirculare, au reconstruit corpul cu recepția, fostul corp K și cel mai slab al vechiului hotel, acum mai înalt, au dărâmat vilele unde au construit corpul perpendicular pe mare, au construit o nouă piscină în formă de opt în locul celei banale dreptunghiulare, au dărâmat locul de joacă pentru copii și au făcut piscina cu tobogane și... cam atât, neluând în calcul și distrugerea grădinii superbe. Prieteni care au fost cu noi la fostul Egeria, au revenit anul trecut la Palm Wings și mi-au confirmat că este un alt hotel, mult diferit și mult mai bun.

Nu mă contrazic deloc. Eu am cumpărat Egeria ca hotel de patru stele, iar în momentul în care am avut unele nemulțumiri pe partea de cazare, am fost informată că, de fapt, nu este un hotel de patru stele, ci un Holiday Village 2, care înseamnă ceva mai puțin. Din păcate, la noi nu se face o distincție clară între hotel și HV 1 sau 2, încercându-se asimilarea forțată a acestora. Ca fapt divers, nici celălalt hotel al lanțului, Palm Wings din Didim nu este un hotel de 5 stele, ci un HV 1.

Am multe poze de la Egeria cu care pot dovedi cele afirmate mai sus.

webmaster70 [30.06.15 22:30:55] »

@nicole33 -

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [30.06.15 22:33:48] »

@webmaster70 -

Urmează. Deocamdată lucrez la articolul despre cel la care am fost la sfârșit de mai.

SimonaL [04.07.15 15:50:12] »

@aaaaa - Mie mi-au fost utile impresiile postate, asteptam de ceva timp sa posteze cineva anul acesta, noi urmand sa mergem la Palm Wings la jumatatea lunii august.

Iti multumesc pentru timpul pe care l-ai acordat pentru a ne impartasi si noua impresiile personale. Mi s-au parut pertinente si concise.

Te rog, spune-mi ce ruta ati urmat dupa vama Giurgiu. Noi am facut rezervare si la dus si la intors la cate un hotel intermediar, pentru a nu face tot drumul dintr-o singura bucata.

Multumesc anticipat!

aaaaa [05.07.15 21:44:32] »

Traseul a fost Ruse - Razgrad - Targoviste - Omurtag - Kotel - Yambol - Lesovo - Hamzabeyli.

Drumul prost de la Yambol - Elhovo a fost refacut, covorul asfaltic este nou.

Drumul este facut in circa 4 ore.

evamaria [26.08.15 10:39:31] »

@aaaaa: Am văzut ca faci comparație cu alte hoteluri din alte zone, însă ne poți spune ce preț plăteai pt acestea fata de prețul plătit la Palm Wings?

aaaaa [26.08.15 12:29:02] »

La acest hotel am fost începând cu 15 iunie 2015. La celelalte hoteluri am fost de regula la începutul lunîi iunie deci e normal sa fi fost mai scump anul ăsta.

Sumeli Efes- 550 euro

Sealight Resort-500 euro

Venosa Resort Didim 490

Onyria Claros 450 euro în mai

Granada Resort 620 euro

Rezervările au fost făcute din ianuarie

nrs † [03.03.17 11:56:40] »

intre timp lucrurile s-au mai schimbat in bine,

anul trecut animatia a fost ok (atat pentru cei mici cat si pentru cei mari, au fost 2 spectacole cu trupe profesioniste in 3 zile). "copii" care serveau au mai invatat engleza, nu grozav dar engleza lor si turca mea au facut sa ne intelegem si sa putem chiar glumi.

faza cu parcarea si mie mi s-a parut aiurea, am scris despre intamplare,

iar cu bellboyul am rezolvat repede: am luat un carucior sa car bagajele si imediat a aparut si un "conducator" pentru carucior.

[mie] personal mi-a placut mai mult decat celalalt Palm Wings din Kusadasi care l-am vizitat cand inca nu era in lant

aaaaa, evamaria, nicole33, nrs, SimonaL, valdo
Alte impresii din această RUBRICĂPalm Wings Beach Resort (ex Egeria) [Davutlar]: