ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.01.2010
ÎNSCRIS: 13.08.09
2 AD. + 2 COPII

Festivalul medieval

intamplarea a facut sa ajungem la sighisoara in timpul festivalului medieval. si asta pentru aveam bilete la baile felix si am vrut sa facem drumul in 2 etape. cand am inceput sa caut locuri de cazare la sighisoara inca nu stiam ca in aceesi perioada este si festivalul.

eu am vazut doua aspecte diferite ale festivalului.

prima imagine este a unui spectacol de arta in care au loc si spectacole distractive, gen clovni si actori/artisti al caror rol este de a distra lumea, iar a doua imagine este de balci tipic romanesc.

balciul este dat de latura comerciala cu tot felul de mauntisuri fara valoare, kitschuri, adica de numeroasele tarabe la care se vinde orice, de zonele la care se vinde mancare (mici, carnati si fripturi la gratar, etc. ), de atitudinea romanului fata de ceea ce inseamna mancare, asa ca la gratarele de 1 mai din bucuresti.

trebuie sa ai grija la geanta, rucsac (pe care il tineam in fata) sau alt bagaj pe care il ai asupra ta.

dar vreau sa las aceasta imagine si sa vorbesc de prima, cea a spectacolului de arta si a orasului medieval.

la tot pasul vezi costumele de epoca ale fetelor si baietilor angajati in acest festival, dar si turisti imbracati in haine de epoca. departe de a fi ponosite, hainele si armurile te fac sa intorci mereu capul in stanga si in dreapta si sa insisti mai mult asupra unei tinere domnite, pana cand unul din copii te striga sau te trage de mana.

vezi tot felul de lupte simulate de actori sau cascadori, dar vezi si mestesugari care iti arata rodul muncii lor si cum se face un anume obiect, dar fara sa tradeze secretele meseriei.

de retinut: aglomeratia este destul de mare, asa ca tineti-va copii bine de mana.

spectacole pe strada sau cantari de pe vremuri iti incantau privirea sau auzul.

seara au loc spectacole de muzica veche. intr-una din seri a fost o trupa din grecia care canta muzica veche greceasca, dar au fost si trupe romanesti si din alte tari.

gastronomie: cel mai greu este sa gasesti loc la unul din restaurantele de acolo. noi am nimerit la un restaurant care avea si mancare buna. este foarte important sa poti manca ceea ce comanzi.

copii au ramas foarte incantati de inghetata de la un restaurant francez (sau belgian? ), la cupa. cica era facuta numai din ingrediente naturale, iar pretul parea sa corespunda declaratiei facute de seful de acolo. cam 8 lei o cupa, dar intradevar, gustul era desavarsit, foarte cremoasa si fara gheata. a meritat.

souveniruri la orice pas la tarabele deschise (nu tarabele de care vorbeam ca imagine negativa). masti si costume de epoca puteai sa-ti iei ca amintire, sau puteai face fotografii imbracat in una din costumatiile alese special pentru pozat.

puteai vizita muzeele deschise, dar cel mai vizitat cred ca a fost turnul cu ceas.

cam greu de ajuns in turn daca ai copil mai mic, pentru ca scarile sunt inalte si coridorul este stramt, asa ca trebuie sa iei copilul in brate. dar pana la urma, merita efortul.

preparatele de patiserie, gen cornuri si altele, ne-au placut destul de mult, fiind net calitativ deasupra celor din bucuresti.

daca inca nu ai ajuns la sighisoara in perioada festivalului medieval sau daca ai mai fost, cred ca este o locatia in romania care merita vazuta si revazuta. totusi, sa nu exageram, pentru ca festivalul este cam la fel in fiecare an, ceea ce difera sunt anumite souveniruri care sunt aduse numai cu aceasta ocazie.

Trimis de cosminp in 12.01.10 12:27:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIGHIȘOARA [MS].

VIZUALIZĂRI: 2007 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cosminp); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 turnul din sighisoara
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[12.01.10 14:53:57]

impresii mutate la sectiunea deja existenta pe site "Descopera Sighisoara", unde mai putem gasi si alte review-uri pe tema festivalului.

biancuta
[01.02.10 15:54:40]

Eu am drum in Sighisoara frecvent, dar o singura data am fost in perioada festivalului medieval. Mie mi-au placut cavalerii cu armurile lor, deasemenea merita efectuat turul cetatii. Aceasta cetate este una dintre cele mai frumoase din Europa si printre putinele cetati locuite. Inauntrul acestei cetati este si liceul Joseph Haltrich si imaginea mandra se poate vedea de departe, din foarte multe parti ale orasului. Vederea de pe pod este superba. Multi isi fac aici (in cetate) o distractie din a numara treptele care duc in cetate, care sunt foarte multe. Candva le-am numarat si eu, dar nu mai stiu cate sunt.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]

biancuta, cosminp
Alte impresii din această RUBRICĂFestivaluri, evenimente sighişorene: