ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.06.2015
DIN: jud. Ilfov
ÎNSCRIS: 11.06.14
MAY-2015

Placuta sedere la Bizantio in Paralia Katerini

Eu si sotul suntem doi oameni care nu pot sta mult timp in acelasi loc, deocamdata, deci concediile noastre sunt un vesnic carat de bagaje de la masina la camera si inapoi si stiti ce inseamna asta cand primesti o camera la etaj.

Am fost foarte placut surprinsi de hotel Bizantio (Byzantio scrie pe firma dar pe booking.com este cu i) cand am constatat ca un hotel mic, cu 1 stea, foarte curat si cochet, cu 3 nivele (la al patrulea este o terasa nefolosibila de clienti) are un lift modern silentios.

De asemeni are parcare foarte mare chiar peste drum, cei ce primesc camere pe fata hotelului isi pot vedea masina.

Surpriza a fost si mai placuta cand, prezentand copia rezervarii pe booking la receptie, tanara a strigat-o pe Gina sa ne conduca la camera. Nimic nou, romani care muncesc acolo destui dar Gina este altfel, ea este camerista, unica, ghid, translator pe relatia Romania, gata sa ajute cu orice este nevoie si, cum aveam sa constatam dupa cele 2 zile, om de incredere pt deosebit de simpaticii ei patroni. Ne-a condus la camera la primul etaj, la parter este receptia eleganta, barul, apartamentul patronilor, binenteles liftul si pe langa lift pe un coridor se ajunge in spatele hotelului unde este amenajata o frumoasa terasa cu gratar pt cei ce doresc sa-si prepare cate ceva.

Camera spatioasa, lenjerie si prosoape curate, super albe, frigider cu congelator, 2 plite electrice cu hota rabatabila, vesela, cutie valori, suport de uscat rufe pe balconul destul de mare pt 1 masa, 2 scaune si uscator, ceva electric antitantari cu rezerve dar nu a fost nevoie atunci, baia cu ventilator si cele necesare. Wi-fi destul de bine.

La aprox. 200 m este un Lidl iar distanta pana la plaja nu este mare, deci este si liniste (ma repet ca si in alte postari, asa era cand am fost eu). Daca parcati la Lidl, stand cu spatele la magazin, strada este in stanga voastra.

Eu am facut rezervare pe booking.com, m-a atras prin aspectul din fotografii si comentarii, am dat datele cardului si s-au blocat bani, la hotel am fost intrebata daca sa retraga ei suma de pe card sau vreau cash, am optat pt cash si a doua zi dupa pranz suma imi fusese deblocata deja.

La plecare am primit o mica atentie din partea patronilor, am citit ca asa procedeaza dar cred si e firesc, clientii trebuie sa aiba si ei niste limite rezonabile fata de pret/conditii, in cazul de fata pot spune ca 27 euro in luna mai a fost un pret super bun pt noi; Gina ne-a facut o surpriza deosebit de placuta, se vede ca este o persoana care chiar a plecat de nevoie din tara.

Cum noua ne place Katerini pt ca avem nostalgii (Mamaia de alta data) si cum locuri la plaja sunt pt toti, pe alese, daca Elada ne lasa doar o ferestruica decenta, vom reveni la Bizantio si anul urmator, cateva zile apoi vom merge iar in Thasos unde am avut alta cazare superba.

Pt concediul de anul acesta, referitor la cazari si vreme, chiar pot spune ca am fost marii castigatori in situatia in care am rezervat locuri noi.

Voi posta peste putin timp si despre cazarea din Potos, sper sa va ajute pe cei ce inca sperati ca vara asta va bronzati greceste!

Trimis de elviramvio in 29.06.15 14:11:16
Validat / Publicat: 29.06.15 15:01:48

VIZUALIZĂRI: 1981 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

webmasterX [29.06.15 14:29:44] »

Mutat în rubrica "Byzantio (Vizantio) Hotel, PARALIA KATERINI" (nou-creată pe sait)

elviramvio [29.06.15 15:39:44] »

@webmasterX -

Este alaturi, urmatoarea cladire, daca dai pe satelit vezi parcarea hotelului peste straduta iar pe harta putin mai departe de punctul rosu chiar scrie hotel Byzantio.

flaviana77 [06.12.16 12:55:39] »

imi place cum arata camera si hotelasul pare ingrijit.

daca este pe langa lidl inseamna ca si plaja din zona aceea nu este atata de aglomerata cum e in centrul statiunii zona bisericuta.

daca nu deranjez, ai idee cum este apa marii in paralia? nu am mai fost de multa vreme si daca ne hotaram sa mergem cu copilul as vrea sa fie si apa cum trebuie adica sa nu fie prea adanca direct de la mal.

multumesc.

elviramvio [06.12.16 14:27:59] »

@flaviana77:

Apa este foarte buna, plaja este mare cu nisip fin si intrarea in apa este lina. Asta in partea dinspre Salonic cum ar veni. Cealalta plaja este mai pietroasa putin.

Noi am mers cu masina la plaja pentru ca ne-am luat de acasa sezlong si umbrela, tocmai pentru a sta mai departe de lumea aliniata. Nu sunt probleme cu parcarea nici la hotel cand revii si n-am avut nici la plaja, poate dupa 20 iunie sa se aglomereze. Erau copii acolo unde ne-am asezat, nu chioscuri dar daca-ti iei de la Lidl suc si bere, iesi mult mai bine.

La sfarsit de mai, anul trecut apa a fost calda bine, anul acesta putin mai rece, stii ca a fost vreme urata in toata zona balcanica,

Pana la Craciun scriu ceva despre Paralia Katerini, vroiam de mult timp, tu ma grabesti acum si nu regret, atunci voi cauta si pozele cu plaja si restul.

elviramvio, flaviana77
    Alte impresii din această RUBRICĂByzantio (Vizantio) Hotel: