ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.06.2015
ÎNSCRIS: 29.06.15
JUN-2015

Paradisul Le Bleu

Dupa 1150 de km parcursi cu masina personala, am ajuns cu bine si destul de usor in Kusadasi... ne-am indreptat catre Hotelul Le Bleu Hotel&Resort unde aveam rezervarile facute. Dupa 5 minute de discutie si verificarea rezervarilor tipa de la receptie ne-a pus bratarile pe mana, a zis sa tragem masina in fata, sa scoatem bagajele si sa i le dam unui baiat pe care ni l-a aratat ea, sa parcam apoi masina in parcarea hoelului si ne-a informat ca putem merge la masa iar camera va fi gata in 30 de min.

Hotelul este mare si are mai multe corpuri de cladiri, se intinde pe o suprafata mare iar ca locatie este excelent asezat:chiar pe malul marii. Camerele nu sunt f mari dar sunt albe si curate, noi am avut sea view, asa cum am mentionat in rezervare, si se auzeau valurile cum se spargeau de tarm...

In stanga se afla o piscina mare, una mica pt copii, un beach bar cu terasa si o portiune cu gazon unde sunt asezate baldachine si unde se organizeaza fel si fel de jocuri de catre echipa de animatori. Asta este partea "galagioasa" a hotelului pt ca mereu e muzica, se danseaza, se canta etc... In dreapta hotelului este o alta piscina, inconjurata de sezlonguri si cateva baldachine si strajuita de un beach bar... Asta este partea "linistita" a hotelului, aici e liniste, calm, nu se aude decat marea... etc... Noi am preferat partea galagioasa pt ca acolo era distractia maxima... iar in baldachine dormi ca ursu indiferent daca e zgomot sau nu in jurul tau :)... Intre cele doua piscine este o portiune cu palmieri, un loc unde sunt niste balansoare extrem de placute de unde poti vedea marea cum se izbeste de ponton. N-au plaja naturala, de fapt in Kusadasi nu sunt plajele de la noi... poate doar Ladies Beach dar si aia e f ingusta, abia iti incap doua prosoape acolo. In schimb exista doua pontoane unde sunt sezlonguri si poti lenevi langa apa rece si sarata a Marii Egee... Intr-un cuvant... amplasamentul, locatia si amenajarile sunt excelente si sunt cu multe optiuni...

Mancarea:mancarea este multa si din belsug, foarte variata, proaspata si foarte buna. Intre mese... la barul piscinii zgomotase se serveste in fiecare zi pizza (mai buna decat la noi), hamburgeri sau cheeseburgeri (buni dar chifla aia inseamna cam prea multa paine pt mine), paste (au niste paste specifice turcesti f bune pe care vi le recomand), cartofi prajiti, fel si fel de prajiturele, gogosi (facute ca la mama acasa, va recomand sa nu le scapati) si clatite (sa nu le iertati nici pe astea) Aaaaa... era sa uit ceva important... inghetataaaa... f buna... de cacao, de vanilie si de fructe de padure... Uneori, cand n-aveam chef, nici nu ma mai duceam la masa... mancam doar la beach bar si saream peste pranz... si eram la fel de indestulat.

Printre mancarurile care merita amintite sunt salatele lor (cu rucola, cu busuioc fel si fel de minunatii), au o branza f buna (asemanatoare cu a noastra), brutarul iti face pe loc si in fata ta pide si tadli (nu stiu daca am scris bine) pastele (precum am mai zis), fructele (dulci si zemoase) si binenteles sarailiile, baclavalele si toate minunatiile lor dulci si care abunda in nuci, alune si fistic...

Bauturile la acest hotel sunt parca mai bune decat la alte hoteluri din turcia la care am fost. Berea e gustoasa, putin amara... un fel de timisoreana la noi si e mereu rece, in pahare faine (la alte hoteluri ti-o serveste in pahare de plastic de unica folosinta) de sticla. Pepsi-ul de aici si toate din gama asta nu au gust de dozator d-ala ieftin cum se intampla prin alte locatii. Insa cel mai mare plus al barului sunt... cocktail-urile... multe, diverse si la imaginatia barmanului si a clientului, colorate viu, intr-o culoare sau doua si cu aroma specifica fiecarei bauturi in parte. Preferatul meu a fost Blue Lagoon:vodca, sprite si sirop de curacao plus gheata si lamaia aferenta :)

Personalul este foarte primitor, zambaret si gata sa te ajute in orice clipa. Cand a auzit ca e ziua surorii mele, o fatuca care ne servea la restaurant a luat un servetel si din 3-4 miscari a confectionat un trandafir frumos si i l-a oferit, m-a emotionat gestul. Aici personalul iti aduce bautura la masa, indiferent ca esti la piscina sau la restaurant... in alte locatii nu prea. Partea proasta e ca stiu f putina engleza si nu prea poti conversa cu ei insa daca le zici un cuvant in turca se lumineaza imediat la fata :).

Animatorii sunt f buni, facuti pt asa ceva... sa te distreze, sa te faca sa razi si sa te simti bine. Organizeaza fel si fel de concursuri, de intreceri doar ca sa te tina ocupat iar daca glumesti cu ei, intra in joc cu tine si stiu de gluma. Printre activitati sunt aquagym (sa n-o ratati, la sfarsit veti dansa pe marginea piscinei cu ei), darts (am iesit campion intr-o zi si drept premiu mi-au adus un campari orange de la bar, pacat ca eram plin de bere si de gin tonic astfel ca nu l-am putut savura cum ar fi trebuit), polo, beach voley, tras cu arcul, minifotbal etc... Seara au alt program... si in fiecare seara altul... karaoke, dance kids, acrobatii... etc

Bonusul aceste vacante, ca sa zic asa, a fost cand am aflat ca unul din managerii hotelului este roman. Este o tipa din Vaslui, plecata de ceva vreme din tara si se ocupa chiar de relatia cu clientii. Dna Cristina este f amabila si daca aude ca esti de-al ei se lumineaza la fata (putini romani am vazut in hotel... 3-4 familii, atat), la ea puteti apela oricand pt orice aveti nevoie.

Singurul punct slab al acestui hotel de vis este Spa-ul. Preturi exorbitante pt un hammam sau un masaj de relaxare... 40-50 de euro si cand am incercat sa negociez cu duduia de acolo a zis ca imi face o reducere de 3 euro :))))

Pe scurt aici e f bine... am sa revin cu siguranta.

Trimis de Wingss in 29.06.15 12:10:08
Validat / Publicat: 29.06.15 13:00:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 5621 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Wingss); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 49.88 EUR pe cameră

[29.06.15 12:59:36]

@Wingss: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [29.06.15 23:07:25]

@Wingss -

Crezi că ai putea specifica la ce alte hoteluri din Turcia ai fost?

Mulțumesc

WingssAUTOR REVIEW
    [30.06.15 23:19:44]

@webmaster70 - da, e ok...

WingssAUTOR REVIEW
    [30.06.15 23:25:44]

@nicole33 - La MArti Beach Hotel si la Imbat am mai fost... daca doriti datele personale de contact ale romancei de acolo ma puteti contacta si vi le voi da... va va inllesni si facilita rezervare, cazarea si tot ce va tine de sejur...

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [30.06.15 23:29:18]

@Wingss -

Mulțumesc frumos.

Mă interesa doar pentru comparație. Abia m-am întors din Turcia și nu mai am planificată nicio incursiune în zonă.

bullet123, nicole33, Wingss
    Alte impresii din această RUBRICĂLe Bleu Hotel & Resort: