ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.06.2015
ÎNSCRIS: 13.06.11
MAY-2015

O surpriza placuta

Spre sfarsitul lunii mai trebuia sa fac un drum la Budapesta, insa nestiind data si nici daca voi ramane in oras, nu m-am ocupat deloc sa fac o rezervare, sau macar sa ma documentez… Asa ca atunci cand a sosit momentul, m-am trezit, in timp ce ma aflam pe Autostrada Bucuresti – Pitesti, ca sunt pe booking si caut o cazare pentru a doua zi… Foarte “din scurt “! :) si nerecomandabil!!

Surprinderea mea a fost insa aceea ca disponibilitati erau foarte multe, iar preturile absolut accesibile … Insa unul care mi-a iesit in evidenta, datorita calificativului, peste 9,2 din 2700 de reviewuri a fost Goszdu Court Aparthotel. Iar pretul era excellent: 40 euro/noapte un apartament pentru 4 persoane! Eu nu eram decat cu un prieten, insa diferenta dintre un apartament pentru doi si acesta era de numai 2 euro!

Bineinteles ca am rezervat “urgent”, si nemaiavand timp de citit pareri, am continuat drumul, urmand sa ne convingem la fata locului.

Am ajuns devreme in Budapesta si pe la ora 11:30 deja ne terminasem treaba pe ziua respectiva in oras. Impedimentul era ca ploua, din cate am inteles, de doua zile, “cu bolboroci” si nici in ziua in care am sosit nu se intrezarea o vreme mai buna. Masina cu care venisem o lasasem undeva la periferia orasului, pentru ca erau niste probleme de rezolvat, asa ca amicii nostri maghiari ne-au dus la un capat de troleibus si ne-au spus sa mergem cu nr 71 pana pe Kiraly utca, dupa care sa intrebam de Goszdu.

Nu a fost nevoie pentru ca am gasit foarte repede locul, datorita unor steaguri mari, arborate la intrare pe care scria “Goszdu Udvar “ (udvar= curte, conac). Zona foarte animata, foarte multa lume, in ciuda ploii care curgea necontenit.

Noi am mers la receptie, si dupa ce am platit, am fost rugati sa lasam, daca dorim, gentile in camera de bagaje, pentru ca intrarea in camere se facea la ora 14:30. Acum, ce sa facem, daca nu se putea altfel, am lasat bagajele si am iesit sa facem cativa pasi prin imprejurimi, insa dupa cateva sute de metri am renuntat, ploaia deasa si rece convingandu-ne sa nu mai facem asemenea “imprudente” :).

Asa ca ne-am intors spre hotel, am mai facut niste cumparaturi si am reusit sa acoperim timpul. Am primit cheia de la camera, de fapt cardul, si am luat liftul pana la etajul 2 unde aveam apartamentul.

Acum nu stiu de unde sa incep … Sincer, am fost absolut surprins sa vad ce camera primisem. Arata cu totul neasteptat … Stiti foarte bine, cei care ma citesc si ma cunosc, ca nu ma grabesc niciodata sa laud ceva fara motive temeinice. Acest apartament era ceva la superlativ! Aranjat cu mult gust, cu mobila aproape noua, si o dotare care depasea asteptarile cele mai exigente, totul m-a facut sa imi pun o intrebare: cum de e cotat doar la trei stele? Intre acest apartament si, spre exemplu, un hotel de 5* din Turcia nu era absolut nicio diferenta! Acum, sa ne intelegem, nu ma refer la orice hotel din Turcia, le scadem pe cele cunoscute drept “top” si ne incadram …

Asadar parchet peste tot, mai putin in baie, cum se intra in living, pe partea dreapta era amenajata o bucatarie in stil American. Dotarea? Un aragaz cu plita si cuptor electric, incastrat in mobile de pe tot peretele, un cuptor cu microunde un esspresor de cafea, o cana electrica pentru ceai, prajitor de paine, un frigider incapator, cu congelator separat, incastrat intr-un alt dulap, masina de spalat vase, chiuveta, stergare, prosoape de hartie, detergent si spalator de vase, absolut noi, 6 pahare de vin, 6 de apa, 6 de aperitiv, vesela la acelasi numar, 6, compusa din farfurii adanci, plate pentru gustari si altele mai intinse, tacamuri complete, apoi cutite pt paine si pt gatit, oale, tigai, ibric, toate pareau a fi nefolosite. Exista si dispozitiv de desfacut sticle, conserve, am gasit si un fier de calcat! :)

Livingul de cca 25 de mp avea in continuarea bucatariei, o masa cu 4 scaune pt servit, dupa caz, cina sau micul dejun, etc, apoi o canapea care se putea extinde si in care puteau dormi lejer doi adulti, apoi pe partea stanga, vis-à-vis de canapea un tv lcd, (doar partea cu programele nu am agreeat-o pentru ca erau toate in maghiara), apoi se facea usa care dadea in dormitor, iar spre intrare, de aceasta data pe stanga, mai era un cuier, si o usa in care se afla “tronul” spre deosebire de turci, avand o camera mult mai lunga, cu chiuveta si oglinda. :)

Dormitorul, cu pat matrimonial, cu noptiere stanga-dreapta, o comoda in fata si un sifonier incapator si bine structurat, avand in stanga usa care comunica cu baia. Suprafata dormitorului, undeva la 14 mp, iar baia, cu cada, chiuveta, dulap pt haine si prosoape, uscator pt haine care se putea scoate in balcon, masina de spalat, detergent… Asa cum v-am spus, nu lipsea absolut nimic!

Balconul se afla cu iesirea la living, oricum nu cred ca era necesar si la dormitor, acesta avand geamurile mari, care asigurau o lumina suficienta, asadar balconul era destul de mare de cca 3,5 x 1,8 m, avea o masuta si doua scaune, oricum nu ne-am “inghesuit” datorita vremii urate sa iesim … Pozele pe care le voi posta va vor convinge de ceea ce am scris despre acest loc.

In cursul serii, dupa ce am dormit cateva ore si am iesit, avand in vedere ca ploaia nu contenea, nu am mai iesit din curtile interioare ale conacului Goszdu, si oricum nici nu am fi avut de ce, pentru ca viata de noapte de aici era surprinzator de activa, cafenele, baruri, restaurante, magazine, totul “fara numar “ :), prin toate curtile interioare circulandu-se intens.

Asadar nu am absolut nimic de reprosat vis-à-vis de atmosfera de acolo, insa am o mare mahnire si o mare durere in suflet; Cand am ajuns la hotel, (sunt de fapt mai multe cladiri cu apartamente, dispuse in tot conacul) am intrebat-o pe receptionera de unde ii vine denumirea acestui conac. Prima oara a incercat sa-mi spuna ceva de un evreu, insa am intrebat-o doar atat : Goszdu este acelasi lucru cu GOJDU? Iar prenumele acestuia era Emanoil? Desigur ca raspunsurile au fost afirmative, lucru care m-a facut sa ma simt incredibil de prost... Adica am venit la Budapesta, iar banii pe care ii dau pentru cazare, in loc sa ajunga la Bucuresti, raman in Budapesta? Nici nu puteti banui ce bani se fac acolo, avand in vedere ca totul este inchiriat, iar noi, ne uitam ca milogii?

Nu mai continui, oricine poate citi istoria acestui tezaur, al doilea ca valoare dupa cel ramas la “ prietenii “, lasat in martie 1869 prin testament “numai acelei parti a Transilvaniei si Ardealului de obarsie ortodoxa” de Emanoil Gojdu.

(...)

Asadar, mergeti cu incredere la “Curtile Gojdu”, veti vedea ca totul va va fi pe plac, si veti vedea ce parere de rau veti avea cand veti plati bani statului maghiar pentru ceva ce va apartine de drept!

Trimis de iulian68 in 29.06.15 00:31:33
Validat / Publicat: 29.06.15 01:34:16

VIZUALIZĂRI: 2253 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Living -ul... in dreapta e bucataria, in stanga intrarea in dormitor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 41.00 EUR pe cameră

webmaster21 [29.06.15 01:33:35] »

iulian68 [29.06.15 05:51:58] »

@webmaster21 - Ca pozitie va pot confirma, insa nu am siguranta ca intrarea este exact acolo. De ce sa mint, sunt putin incurcat...

Mihai18 [29.06.15 15:49:09] »

Bun reviewul și venit la timp. Foarte bine arată locația, nu este deloc scumpă și este bine poziționată. Bună este locația și pentru cei care vin cu autoturismul. Mi-am notat-o în agendă, ca locație de cazare preferată. Mulțumesc.

iulian68 [29.06.15 16:37:50] »

@Mihai18 - Multumesc, acum voi posta si fotografiile...

urjanclaudiu [29.06.15 16:59:49] »

@iulian68 - Dacă tot ai promis că postezi şi fotografii, atunci primeşte de la mine un SUPERBONUS, aşa, ca încurajare.

iulian68 [29.06.15 17:05:48] »

@urjanclaudiu - Multumesc, Claudiu... In acest moment terminasem de postat... Urmeaza sa pun articolul si pozele cu restaurantele! Inca o data, multumesc!

iulian68, Mihai18
    Alte impresii din această RUBRICĂGozsdu Court Apartments: