ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.01.2010
ÎNSCRIS: 06.08.08
JAN-2008

la PMM* = 82 USD

Impresionant

A fost prima data cand am mers in Egipt si am fost de-a dreptul impresionata.

Initial am fost cazati la Caribean Soma Bay care era foarte frumos dar care insa nu era finalizat si camera mirosea ingrozitor a vopsea... motiv pentru care ne-am mutat la Sunrise Mamlouk la care a fost intr-adevar super... mancare foarte buna si diversificata, piscinele mare, acces si la hotelul vecin...

Dar cred ca cele mai frumoase au fost excursiile facute care desi obositoare merita tot efortul si banii.

Acum caut un hotel la care sa merg in Egipt si dupa toate investigatiile tot acesta ma atrage.

Trimis de va21li in 12.01.10 11:53:53
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 3348 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (va21li); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 82.45 USD pe cameră

Ilie Nicolae
    [12.01.10 18:12:28]

nu arata rau Sunrise Mamlouk , cum era cu siguranta turistului...aia din imagine este plaja hotelului?....ce limbi se vorbesc pe acolo, in afara de locala?

aveati un vin o bere? Er vreun ''dressing code'' implementat, sau fiecare cum dorea?

asa si cati bani a fost pachetul / cate nopti?

Mersi

[12.01.10 21:24:53]

Referitor la siguranta turistului chiar nu am simtit teama sau nesiguranta toti localnicii erau f prietenosi... excesiv uneori.

Se vorbeste foarte bine in engleza acolo si bineinteles in rusa.

In imagine sunt piscinele hotelului vazute noaptea... se intind pana la mare...

Bere la discretie efes si vinul local care nu prea are legatura cu vinul nostru... dar cu siguranta sunt destule de baut... tot felul de cocktail-uri, cafea, ceai... etc.

Probabil ca sunt hoteluri si mai bune dar asta chiar e reusit pentru specificul lor. Mie imi este clar ca egiptul nu este pentru fitzosi... unde nu se gaseste luxul din Turcia spre exemplu, unde oamenii nu sunt cei mai curati... dar este suficient de impresionant sa uiti de confort.

Ilie Nicolae
    [12.01.10 22:19:14]

aha...mersi....

apofishorus
    [21.02.10 08:12:22]

Salut! Vreau si eu sa merg de Paste la acest hotel si ma intereseaza cum este plaja in mare daca este nisip, daca ai nevoie de incaltaminte speciala si daca ai acces la Sunrise Garden si daca da pe unde se face accesul (plaja, intrarea principala), cum te recunoaste dupa bratara cu emblema hotelului de la mana?

Stii cumva de ce servicii beneficiezi la SunriseGarden?

Florina38*
    [21.02.10 17:38:02]

Buna Vali! Cum erau restaurantele cu specific? Cum era discoteca?Cum erau camerele?Te poti plictisi 2 saptamani acolo?

[22.02.10 10:20:21]

Plaja este cu nisip fin si intrarea in mare nu este cu pietre...deci nu ai nevoie de papuci speciali. Accesul la Sunrise Garden nu se face doar pe plaja sau pe intrarea principala ci pe oriunde in interiorul resortului pentru ca nu exista gard intre cele doua...poti merge la piscinele de acolo, la masa...oriunde.

[22.02.10 10:21:22]

Ca sa fiu foarte sincera nu stiu sa existe restaurante cu specific si nici discoteca nu am vizitat-o pentru ca am fost in f multe excursii si nu am apucat sa vad tot ce ofera hotelul. Camerele erau curate...noi am stat intr-un apartament. Nu pot spune ca am fost impresionata de camere pentru ca sunt pe stilul lor care nu este in niciun caz luxos. Daca vrei sa mergi doua saptamani si sa stai doar in hotel cred ca este prea mult....cu siguranta te vei plictisi dar daca vrei sa vizitezi cat mai mult este perfecta o vacanta de 14 zile.

Florina38*
    [22.02.10 15:30:55]

Nu vreau sa stau 2 saptamani doar in hotel cu atatea de vizitat. Multumesc pentru raspuns!

[06.02.12 10:02:04]

Buna, am si eu o nelamurire- ce sa aleg Albatros Palace sau Sunrise Mamlouk. Din cate stiu ai fost la ambele. Ce ai alege din nou, ma refer la servicii. Imi pare mai ok plaja la Mamlouk si accesul la magazinele de souveniruri. La Albatros ma deranjeaza intrarea in Mare, nu cred ca plaja e asa ok.

La Mamlouk ai corali in zona plajei? poti face si acolo snorkeling?

multumesc, sa stii ca imi esti de mare ajutor daca imi mai dai detalii. nu stiu pentu care sa optez.

[06.02.12 10:38:06]

@ramo: Buna. E destul de greu de ales intre cele doua hoteluri dar as alege inca o data Albatros Palace pentru piscina este imeeeensa si serviciile sunt foarte ok.

In ceea ce priveste intrarea in mare: la Sunrise Mamlouk nisipul este foarte fin si intrarea in mare lina... la Albatros Palace sunt destule pietre si eu am prins o perioada in care marea se retragea f tare pana aproape de ponton si nu era tocmai placut dar zona piscinelor este atat de atractiva incat nu m-a interesat marea prea tare.

Mancarea: la Sunrise Mamlouk a fost mancare f buna si diversificata, cel mai mult ma atragea gratarul care se facea seara si de unde te serveai direct, la Albatros Palace era sistemul A la Carte... cu 4 restaurante cu specific... asiatic, italian, mediteranean si marocan, parca, unde mancarea era buna si puteai alege la orice masa sa mananci de la toate... nu era cu programare... era la liber.

Camerele: la Mamlouk am stat in apartament si a fost ok... deci nu pot compara cu Albatros unde am stat intr-o camera si aveam doar un dus... fara cabina... fara cada.

La Mamlouk este adevarat ca traversai strada si gaseai multe magazine cu suveniruri dar la Albatros Palace le gasesti chiar inainte de intrarea in hotel... deci mai aproape. Oricum partea cu suveniruri langa hotel nu e relevanta pentru ca cele mai multe si unde poti negocia f mult le gasesti in Hurghada care e f aproapre si nu se merita sa cumperi de langa hotel.

Decizia de a alege unul dintre cele doua hoteluri iti apartine dar eu iti recomand sincer Albatros Palace pentru ca este mult mai bine clasat, este mai mare ca suprafata... si isi merita toti bani Eu abia astept anul 2013 cand mi-am propus sa revin la Albatros Palace

[06.02.12 11:32:49]

Multumesc pentru completari. Raman inca sub semnul intrebarii. Am vazur ca Albatros e mai bine cotat decat

Mamlouk... insa plaja cu nisip si intrarea in mare pentru mine e f importanta, avand in vedere ca merg cu 2 copii. Daca iti mai aduci aminte erau corali la Mamlouk chiar aproape de plaja, se facea snorkeling? Sotul si copii sunt f. pasionati!

La Albatros erau doar A la Carte sau era si un restaurant principal ca in Turcia?

Ramane sa ma decid. Am vazut ca si Mamlouk are recomandari super si pe AFA si pe Tripadv.

Multumesc

[06.02.12 12:07:27]

N-as putea sa-ti spun daca se facea snorkeling aproape de plaja la Mamlouk pentru ca nu m-a interesat insa la Albatros cu siguranta am vazut. La Albatros sistemul all inclusiv a la carte este diferit de cel din turcia... nu exista un restaurant principal... ci doar astea 4. Imagineaza-ti ca este ca un restaurant mare principal, te asezi la care vrei doar ca te servesti cu mancare din fiecare cele 4 dupa cum ai tu chef.

Daca mergi cu 2 copii iti recomand in continuare Albatros pentru ca piscina pentru acestia este foaaarte draguta cu tobogane si alte minuni... plus ca exista "paturi" din lemn cu saltele unde pot sta la umbra... nu sezlonguri. .

La Mamlouk am fost in ianuarie si a fost frigut iar la Albatros am fost in martie-aprilie si a fost ffffff cald... poate si de asta inclin spre Albatros. Plus ca la Mamlouk am facut "boala turistului" si a fost ingrozitoooor am pierdut cateva zile in pat iar la Albatros nu am avut nimic. Vacanta placuta si asteptam impresii la intoarcere.

[06.02.12 15:41:51]

@va21li: multumesc mult. revin cu impresii la vara. sa ne auzim cu bine si vacante placute.

apofishorus, Florina38*, Ilie Nicolae, ramo, va21li, zpedro*
    Alte impresii din această RUBRICĂSentido Mamlouk Palace (ex Sunrise) Hotel: