ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.01.2010
AUG-2008
2 AD. + 1 COPII

Locatie curata

MUZICA GRECEASCA-Pou Einai i Agapi

Am fost aici in august 2008. Este o locatie foarte curata, mai ales in ce priveste baia. Am cautat alte hoteluri care nu aveau poze cu baia sau altele mi-au displacut. Aici este OK. Camerele sunt mari si foarte curate, cu un mic balcon prevazut cu o masa si scaune. Are aer conditionat, uscator de par, telefon interior gratuit (daca sunteti mai multe familii va puteti suna pe interior), pe jos este gresie, se face curat zilnic, prosoapele se schimba la doua zile.

Piscina este langa restaurant, seara este muzica live, dar in surdina, nu se aude galagie in camere, este si un loc de joaca pentru copii in apropiere.

Hotelul are mai multe corpuri, cu 2-3 nivele, intre care spatiul verde este foarte frumos aranjat si ingrijit.

Ca locatie si ca pret, este mai mult decat iti vine sa crezi.

Masa in stil bufet suedez este destul de buna, dar fata de Elea Village, mai putina si nu atat de variata. La micul dejun sunt foarte multe cereale, crenvusti, iar daca vrei oua se platesc separat. Seara meniul este mai complex, stau mai prost la meniul deserturi. Ai putea sa spui ca nu este ca la o masa de romani unde abunda mancarea, este ceva sanatos, uneori fructe la desert, alteori o prajitura sau inghetata.

Mie nu mi-a placut plaja hotelului. Cunosc pe cineva care a fost aici cu un an inainte si spunea ca se respecta aceeasi culoare verde a apei, care este in toata peninsula, dar noi nu am vazut asa ceva. Apa a fost murdara, prafoasa, se tulbura cand intrai in apa, iar nisipul nu era cel obisnui, de stanca, ci tot prafos, amestecat cu noroi. Probabil se datoreaza inundatiilor din anul anterior, cand Halkidiki a inecata pur si simplu. Pentru noi nu a fost o problema, oricum e plictisitor sa stai pe loc, am avut masina si am plecat in vizita, plaja am facut dupa 11 km incolo, plaja Kalogria, si altele, am ajuns pana la 40 km de Nikiti, in Neos Marmaras, unde culoarea apei e superba.

Alt lucru ce nu mi-a placut: in jurul hotelului este o padure, dar aceasta padure e cam bolnava, potecile nu sunt borduite, sunt de pamant, iar seara, pe intuneric, e destul de infricosator sa cobori prin padure. Am vazut si ceva caini vagabonzi, deci... nu prea am avut plimbari pe malul marii.

In acest hotel am vazut multi nemti, iar cei de la hotel arata clar o inclinatie pentru aceasta natie.

In baia din camera, pe spatele usii este o atentionare in toate limbile in care se spune: Va rugam frumos nu folositi prosoapele la plaja, etc. dar in romana scrie direct: Nu folositi prosoapele! , fara acele va rog...

Dar camera are si TV, si poti urmari ceva posturi chiar in romana.

Pe scurt, locatia este foarte curata si ingrijita, mie nu mi-au placut imprejurimile.

In apropiere este Pestera Petralona (20-30 km), care merita vazuta, merita turul Sithoniei, precum si croaziera la muntele Athos, am cautat ziua cand era ghid roman pe vapor.

Trimis de biancuta in 12.01.10 11:42:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Sithonia, Elea Village

VIZUALIZĂRI: 3699 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Interior camera hotel philoxenia

[12.01.10 11:45:43]

este vorba despre aceeasi philoxenia despre care s-a discutat aici ?

daca da, atunci sa ne spui, sa putem muta review-ul alaturi de celelalate.

[12.01.10 12:29:47]

Da, sunt de la hotel Philoxenia bungalouri, Nikiti, Halkidiki, Grecia

[12.01.10 12:59:43]

Ok, review mutat la sectiunea deja existenta dedicata acestui hotel.

[12.01.10 13:41:50]

Da, am primit email cu aceasta intrebare, pozele apartin hotelului Philoxenia, Nikiti, Grecia.

michirec
    [12.01.10 14:52:45]

Este gresit, pana la Nikiti mananci o paine...hotelul este localizat in Psakoudia;pozele sunt intradevar de la Philoxenia.

[14.01.10 11:42:45]

Corect, localitatea Psakoudia, dar in multe brosuri, apare si Psakoudia si Nikiti, deoarece Nikiti este statiunea (localitatea principala).

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [16.01.10 07:22:58]

Bianca , eu am stat in Metamorfosi care e intre Nikiti si Psakoudia , deci las-o ca nu-i asa , nu e nici o legatura intre Nikiti si Psakoudia sunt 20 de km lejer daca nu mai mult. E adevarat ca Psakoudia e un sat amarat , Metamorfosi e o comuna iar Nikiti un orasel dar nu le contopim ca nu mai intelege omu unde se duce.

Pe scurt Philoxenia e cel mai ieftin loc cu demipensiune din Halkidiki insa si cel mai plictisitor loc din halkidiki cu o plaja destul de buna dar putin ingrijita si cu o apa neclara si destul de murdara fata de restul Sithoniei unde gasesti plaje cu apa cristal , si nisip fin si curat. Se pare ca Gerakina e mult mai bine cotat dar si mai scump.

[16.01.10 10:09:56]

OK, fie cum vreti voi, defapt Psakoudia e la 17 km de Nikiti, mie nu mi se pare atat de important.

In privinta plictiselii, iti recomand Elea Village, dupa Nikiti, inainte de Neos Marmaras cu vreo 11 km. Aici e doar hotelul si marea. Norocul este ca langa Elea este un hotel de 4 stele, Anteamus Sea, care are un butic cu suveniruri si vis-avis de hotel este o taverna. In rest, pustiu, doar marea si o livada de maslini de la hotel incolo. Nu te vezi decat cu cei din hotel, care nu au masina sa mearga in plimbari, fiindca pe plaja vedeai doar 4-5 persoane de la hotelul vecin. in Psakoudia, la Philoxenia erau cateva tarabe, restaurante, magazine mici, era ceva agitatie si lume cand ieseai la plimbare. Si daca faci turul Sithoniei, pustietatea e si mai mare, ajungi la campinguri, nu mai vezi magazine, sunt doar cateva hoteluri. Agitatie mai vezi in Neos Marmaras, care este un orasel- port si mai vezi cate ceva, nu te mai afli in pustietate.

marian 1973
    [26.02.10 22:06:22]

Eu am fost anul trecut la Anthemus Sea si nu am regretat.Initial an avut in calcul si aceasta locatie,dar an abandonat-o in urma unor recomandari catre cealalta parte.Oricum,intre Nikiti si Neos Marmaras e o aglomerare de plaje,zone mici denumite diferit care nu fac decat sa te incurce.review bun de luat in calcul pt.viitor.

[26.02.10 22:49:45]

in 2007 am fost la hotelul Elea Village, situat chiar langa Anteamus Sea. Am trecut pe langa acest hotel, am vazut ca este foarte elegant. Noi mai treceam prin curtea hotelului si ieseam pe plaja, trecand pe langa piscina. Atunci, erau niste lucrari incepute in zona. In 2008 nu am fost aici dar am vazut oferta de la Anteamus. Hotelul fusese renovat chiar in acel an, iar pretul mi s-a parut foarte bun fata de alte hoteluri din Grecia, catalogate la 4 sau 5 stele, dar vechi. Acesta este un hotel nou si modern. Imi amintesc intrarea la hotel dinspre strada, vederea cu receptia, culoarele hotelului, cu geam de sticla (seara aveai impresia ca nu este nimic) si luminile cu senzor care se aprindeau pe holuri cand treceai pe-acolo.

Este un hotel mult mai luxos decat Philoxenia, dar Philoxenia are renumele de a fi un hotel curat, cu tarife foarte bune pentru ceea ce ofera. Alte hoteluri de trei stele au tarife mult mai mari si nu se ridica la nivelul Philoxenia. In 2008, sper sa nu ma insel, pretul pe 7 zile a fost de 299 Euro cu demipensiune. La Philoxenia nu mi-au placut imprejurimile. La Elea si Anteamus (le spun pe amandoua fiindca plaja faceam la Anteamus, in zona fara umbrelute), mi-au placut mult mai mult peisajele.

[07.06.10 20:18:24]

pentru Biancuta: constat ca ai fost tot in anul 2008 la Philoxenia, ca si noi, si te rog de la inceput sa nu duci lumea in eroare care citeste si doreste o informatie: in primul rand masa e tip bufet si ouale nu se platesc separat, NU se plateste mancarea, ci doar bauturile comandate la restaurant - asta cine doreste sa dea pe o sticla de apa, vin, etc. de 3 ori mai mult decat intr-un supermarket, mananci si mergi in camera sa bei ceva, pe terasa, ...

plaja-e o incantare, noi am evitat zona cu umbrelute, si am stat in dreptul vilei pe care am postat-o pe internet, si vreau sa spun ca nisipul era f. fin si apa... fara nici un val, lina, linistita, curata, o adevarata incantare... apareau mici valuri doar cand trecea cate o ambarcatiune.

Imi aduc cu drag aminte de Philoxenia, anul trecut cand am mers la Nikiti am oprit putin acolo pentru aduceri aminte...

[07.06.10 23:30:08]

adryana, inainte de a-ti raspunde, iti spun ca nu-ti inteleg tonul la adresa mea, pe care-l consider pus pe cearta. Nu stiu care e adevaratul tau motiv, dar fiecare are dreptul la o parere, deci te rog sa ti-o spui linistita fara sa te iei de persoana mea.

Despre masa am spus si eu ca era tip bufet dar, chiar daca te supara, ouale se plateau separat. Tin sa-ti spun ca nu am fost in aceeasi perioada, eu am fost in prima jumatate a lui august, deci in sezon plin, iar tu ai fost in septembrie si orice stie ca acest lucru conteaza.

"Despre plaja, asa cum am spus, era nisip (e drept foarte fin) dar obisnuit, ca cel de la noi.

apa... fara nici un val, lina, linistita, curata, o adevarata incantare, ... "

Ai uitat sau nu ai putut mentiona ca era verde, asa cum sunt alte plaje pe Sithonia. Chiar daca au nisip fin, el e alcatuit din pietricele mici, mici, de stanca si este mai albicios decat nisipul de la noi. Din acest motiv, razele soarelui care cad pe apa marii (si alti factori pe care nu-i cunosc) dau o culoare verde apei marii, lucru care vad ca nu l-ai mentionat nici macar in rw tau. Daca ai fi facut plimbari pe Sithonia ai fi avut ocazia sa vezi plaje superbe, cu o mare verzuie, ca smaraldul, in zonele unde este nisip (de stanca) si albastra unde sunt pietre sau ierburi. In grupul nostru a fost o familie care care a mai fost la Philoxenia cu un an sau doi inainte si spunea ca atunci marea nu a fost asa.

In aceeasi perioada cu noi au fost cazati la Gerakina Beach alti prieteni si ei la randul lor s-au plans de apa marii, care nu le-a placut deloc, prin urmare au cautat si ei alte zone.

Am vazut in rw tau ca vrei sa mergi la Lagomadra, cand vei vedea culoarea marii de acolo vei intelege la ce ma refer (cel putin din pozele vazute de mine pe net).

michirec
    [08.06.10 07:29:24]

Confirm si eu, am fost anul acesta si daca voiai ou , plateai separat....

[23.07.10 07:58:54]

pentru biancuta : ,,hotelul " Elea Village-f. elegant " nu exista, sunt niste bungalouri amarate,cu parter si un etaj, care arata ca niste bordeie pe dinafara, cu tencuiala care sta sa cada, in unele locuri, jalnic, nu se pot compara cu bungalourile de la Philoxenia, si nu se compara nici piscina....o fi mancarea mai variata la Elea Village, dar ca exterior, din ce am vazut eu, anul asta...e jalnic, sincer o spun. Sa nu fie vorba de Lilly Ann Beach, care se afla tot in zona si unde nu am ajuns sa fac o comparatie. Daca noi nu am dori sa mai vedem si alte locuri din Grecia, am veni tot aici, la Philoxenia, cu draga inima...

[23.07.10 08:09:22]

adryana, constat ca aproape intotdeauna cand intri pe site intri pe rws mele (mai ales cele referitoare la Philoxenia si Ellea Village) si incepi sa tot arunci... Nu stiu cine te-a pus, dar ai un fix legat de mine si pare-se de Philoxenia, de care mereu pomenesti, chiar si la rws altora.

Daca nu erai atat de atenta sa te iei de mine, ai fi remarcat ca spuneam de hotelul Antheamus Sea ca e elegant!

[23.07.10 10:15:00]

pentru biancuta, daca citesti mai sus, ai scris ,,hotelul Elea Village", care nu exista ....si mai departe e parerea ta personala ca am ceva cu tine, treaba ta ce crezi, nu iti mai raspund la comentarii, dar voi face corectari la afirmatii ,daca e necesar, acolo unde e cazul., nu numai la tine......si, apropo, marea are aceeasi culoare peste tot pe unde am fost, e la fel de limpede si curata si...albastra, concediu placut si tie !

[25.11.10 08:26:03]

Va rog daca se poate, as dori atasarea urmatoarei melodie:

[26.11.10 08:16:56]

Iata si muzica solicitata!

[26.11.10 08:45:14]

Multumesc mult, web13!