ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2015
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 23.06.10
JUN-2015

Mai mult decat am asteptat...

Salutare tuturor!

Prefer sa va ofer informatiile punctual, schematic, astfel incat sa urmariti concluziile mele in functie de interesul (vostru) personal.

1) DRUM, LOCALIZARE:

- Urmati indicatiile existene deja pe site cu referire la traseul prin vama Makaza si luati ferry boat-ul din Keramoti (excludeti varianta de a-l lua din Kavala datorita orarului, timpului mare de deplasare si costurilor).

- Atentie mare pentru utilizatorii de GPS: traseul prin Makaza este disponibil doar pentru hartile actualizate 2014-2015, recomand sa selectati traseul ''Rapid'' si sa introduceti ca punct intermediar ''Keramoti'' (altfel riscati sa fiti ghidati prin Kavala, pentru venirea in Keramoti adaugandu-se la traseul total cca. 50 km). De asemenea, la intoarecere, adaugati Keramoti ca punct din traseu pentru a nu fi ghidati catre portul din Prinou.

- Localitatea este foarte bine semnalizata de indicatoarele prezente pe drumul principal din Thassos, hotelul fiind primul de la intrarea in Pefkari (venind dinspre Limenaria).

- Total traseu la dus (cu ghidare eronata GPS prin Kavala, 30 minute state datorita lucrarilor de la podul Giurgiu -Ruse, aglomeratie in vama Grecia-Bulgaria, cu ploaie, in special torentiala, in muntii din Bulgaria si ploaie normala tot restul drumului din Bucuresti pana In Thassos) = 12,5 ore.

- Total traseu la intoarcere (cu 20 de minute state la trecere podului de la Giurgiu) = 11,5 ore.

2) DESPRE PEFKARI:

- Localitate mica, fara puncte de interes (nu am vizitat zona camping-ului), putine restaurante;

- Zona foarte linistita, curata, ideala pentru familii cu copii MICI;

- Plaja cu nisip grunjos, multe pietre la intrarea in apa, apa foarte-foarte limpede care devine adanca destul de aproape de mal.

3) DESPRE HOTEL:

- Amplasat conform descrierii, foarte aproape de plaja, usor de gasit;

- Primire: zambete, urari de bine si cheile de la 4 camere oferite pentru a ne alege camera pe care o dorim. Ni s-a recomandat camera cu pat suplimentar pentru copil, FARA nici un cost suplimentar!

- Hotel curat, cu restaurant propriu, parcare gratuita in curtea hotelului;

- Camere mici foarte curate (a noastra avea mobilier destul de nou, la fel si la celelalte pe care le-am vizionat inainte de a alege), paturi confortabile, baie mica fara cada, balcon mic (accesul catre etaje se face prin scari si terase exterioare, motiv pentru care, 3-4 camere nu au balcon ci doar ferestre catre zona de trecere);

- Apa (foarte) calda permanent, frigider mic in camera + TV (mic) + AC + WiFi, toate gratuite si functionale;

- Curatenie ZILNICA, completa, lenjerie si prosoape schimbate 1 data in cele 7 nopti de cazare, prosoape curate;

- Personal FOARTE amabil, atent la orice cerere, proprietarul prezent permanent acolo si implicat direct dar discret in toate activitatile;

- Restaurant + bar pe o terasa acoperita, inconjurata de multa vegetatie, cu cca. 30 mese, mancare FOARTE buna (cu reducere 10% pentru cei cazati in hotel);

- Mic dejun modest ca varietate si calitate (includea doar 1 felie cascaval+ 1 felie sunca / persoana si nelimitat: oua fierte, branza, lapte, iaurt, paine, ceai, cafea, gem, miere, fructe confiate, suc, doua tipuri de pandispan, un bol mare plin cu o crema de ciocolata cu gust in genul celei de la Finetti, 1 tip de fulgi de cereale. Recipientele cu produse erau umplute permanent pana catre finalul intervalului de servire a micului dejun. Precizez ca am mancat micul dejun acolo doar in prima si ultima dimineata (a fost identic), il consider limitat dar suficient, insa, atentie: ADAUGAREA MICULUI DEJUN LA PACHETUL DE CAZARE NE-A COSTAT 2 (DOI) EURO PENTRU DOUA PERSOANE PENTRU 7 ZILE!

4) PRECIZARI / CONCLUZII:

- Nu uitati ca este un hotel de 2* dar veti primi mai mult decat va asteptati, cu conditia ferma sa ramaneti constienti ca nu veti fi cazati la 4-5* atunci cand ati ales si platit doar pentru doua...

- Nu exista mirosuri in baie sau personal nepoliticos / neatent sau mizerie in hotel!

- Parcarea se face in imediata apropiere a hotelului in curtea acestuia (neingradita) si nu ''pe unde apuci'';

- Hotelul este destul de modest dar decent, cu multiple imbunatatiri, fiind mai mult decat acceptabil.

5) RECOMANDARI ON / OFF TOPPIC

(valabile in special pentru cei care se deplaseaza cu auto personal):

- Cazati-va aici si faceti plaja in alte locatii (de exemplu in Potos, Livadia, etc., in fuctie de gust);

- Faceti rezervarea inca din iarna, cazati-va aici pentru pretul bun si folositi banii economisiti astfel pentru a merge zilnic la plaje / obiective diferite din insula; Vizitati insula, dar nu numai plajele! Nu ratati satele din munti!

- Nu platiti pachet complet de masa! Sub nici o forma nu optati pentru ''all inclusive''! Veti fi tintuiti in locul de cazare sau imprejurimi, ceea ce nu e tocmai placut pentru un sejur intreg. Din punctul meu de vedere, cheia unei impresii placute dupa un sejur in Thassos consta in asigurarea unei cat mai mari mobilitati pentru a putea vizita cat mai multe locuri / locatii si pentru o cat mai mare diversitate culinara.

- Culegeti inca de acasa informatii despre obiective / plaje / taverne. Va conta foarte mult cand veti ajunge acolo!

- Va recomand sa mergeti acolo astfel incat sa terminati sejurul inainte de 20-25 iunie, altfel veti prinde o aglomeratie care devine tot mai deranjanta pe masura ce se apropie luna iulie: drumuri foarte aglomerate, plaje supra-aglomerate, terase, taverne si restaurante supra-aglomerate la orele de varf, tot mai putine locuri de parcare, tot mai multa galagie si inghesuiala peste tot! Sa nu uitam nici de preturile care cresc...

Nu stiu ce ar mai trebui sa scriu pentru a va fi de fosos fara a va plicitisi, motiv pentru care inchei aici, cu promisiunea ca voi completa informatiile in cazul in care voi considera necesar.

Pana atunci, concediu placut tuturor, oriunde veti merge!

Trimis de Reddington in 28.06.15 15:05:13
Validat / Publicat: 28.06.15 15:44:38
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2458 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Reddington); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[28.06.15 15:44:28]

Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- [url=/harta-grecia__7/ins-nord-egeene__126/thassos__154/esperia-hotel-pefkari__11060/]click aici[/url]. Ne poţi spune dacă-i ok? (măreşte zoom-ul de pe hartă cât e necesar, până la afişarea poziţionării / încadrării la nivel de stradă etc)

[28.06.15 16:47:47]

@webmasterX - Pozitionarea este corecta. Marind imaginea vedem hotelul pozitionat in plan secund, in dreptul casetei lumnoase cu reclama la cafeaua Illy. Pe langa caseta luminoasa de culoare albastru cu galben, montata pe un stalp subtire metalic, se vede o alee pietruita care urca pe langa terasa hotelului. In capatul aleii este parcarea hotelului (cca. 12 locuri), existand posibilitatea de ae parca si pe marginile aleii (cca. 6 locuri) precum si in zona casetelor luminoase din fata hotelului (cca. 3 locuri). Imaginea releva si apropierea fata de plaja /apa.

Nota: parcarea nu este una amenajata ci un teren pus la dispozitie in acest scop.

[28.06.15 18:55:09]

Multumim pentru relatare, informatiile oferite si sfaturile suplimentare. Am fost in Thassos si am vazut cat am putut de mult din insula, si cat mai multe plaje desigur. Ma bucur pentru vacanta reusita si succes in continuare. Si un vot desigur.

florinmirghes
    [28.06.15 19:20:10]

Buna ziua. Care este avantajul vamii Makaza daca faci 12,5 ore? Acum 3 ani am mers prin Sofia si am facut tot 12 ore. Binenteles cu viteza legala prin Bulgaria.

[28.06.15 21:17:28]

@florinmirghes -

Salut! Dupa parerea mea, aceasta este varianta optima, cu urmatoarele argumente / precizari:

- Nu e tot una sa faci 12 ore pe coclauri, prin toate vagaunele Bulgariei, cu a face 12 ore pe un drum de mai buna calitate ce ocoleste majoritatea zonelor aglomerate;

- Drumul se poate face mult mai rapid dar traseul la dus a fost parcurs pe data de 17 iunie cand a plouat fara inrerupere tot drumul (exceptand cca. 30 de minute si partial sederea pe ferry boat), de la plecarea din Bucuresti pana la sosirea in Thassos, in muntii Bulgariei fiind zone in care nu se putea merge cu mai mult de 20-30 km / ora din cauza vizibilitatii reduse datorate ploii torentiale;

- Timpul mentionat include sederea prelungita in vama Makaza si la podul de peste Dunare, dar si cateva opriri, 2 alimentari pentru a nu avea niciodata sub jumatate din rezervor plin, devierea nedorita prin Kavala, ocazie cu care ne-a luat cca. 10 minute sa iesim de pe o straduta ingusta aglomerata si blocata, urmand sa mai mergem apoi cca. 50 de km pana in Keramoti;

- Cu scuzele de rigoare pentru ca nu am precizat de la inceput, spun acum ca, la intoarcere am facut o oprire nedorita in portul Prinou de unde am apucat sa cumpar si biletele pentru ferry boat, fara a-mi da seama ca nu suntem in Limenas (acolo m-a dus GPS-ul, zonele de imbarcare semana putin, deci gata incurcatura...). A durat cam 15 minute sederea acolo incluzind ''somnul meu'' si returnarea banilor... Culmea, vizitasem anterior Limenas-ul si zona portului, dar tot am facut confuzia bazandu-ma exclusiv pe GPS... Ulterior am mai cumparat cate ceva din Limenas, din zona portului... inca aproximativ o jumatate de ora pierduta (cel putin)... De aceea am si dat sfatul ca si la intoarcere sa se seteze pe GPS, ca punct intermediar, Keramoti.

- Timpul mentionat reprezinta timpul scurs de cand am plecat din fata portii (zona Casa Presei, Herastrau) pana am ajunds in fata hotelului, in sudul insulei. Numai traversarea Bucurestiului a insemnat minimum 20 de minute...

In concluzie, dupa parerea mea, ceea ce va ramane dupa ce elimini toate astea, va reprezenta avantajul drumului prin Makaza...

Doar de curiozitate te intreb: intentionezi sa mergi inca o data in Thassos?

Drum bun si concediu placut, oriunde ai fi si oriunde vei merge!

florinmirghes
    [28.06.15 23:26:01]

Scuze. Nu zic decat ca in drumurile mele prin Grecia am folosit traseul care trece prin Sofia-Kulata. Prima data spre Tassos, pe urma obligatoriu pe langa Salonic spre Halkidiki, dupa aceea spre Lefkada, deci tot spre Salonic, implicit prin Kulata. Drumul, am cam inceput sa il cam invat. Vad si evolutia autostrazii spre Kulata.

Pentru Thasoss o varianta prin Makaza ar parea mai scurta, dar vad ca nu e. Popasurile obligatorii de toaleta. masa, si altele tot ar trebuii sa reduca timpul, macar la 8-9 ore cum zic altii.

Ai fost pe Sofia sa faci comparatie cu'' coclaurile Bulgare''? Dupa ce mergi si pe Sofia spre Thasoss hai sa mai vorbim de timpii de deplasare.

[29.06.15 15:52:16]

De acord cu completarile dar rezulta ca cele 12 ore se datoreaza tot traseului, cu vama Makaza aglomerata, ploaia prin zona muntoasa din zona si celelalte. Iar traseul PLeven/Sofia/Blagoevgrad are autostrazi, nu doar drumuri mai bune. Probleme si neplaceri apar la ocolirea Sofiei si numeroasele limitari de viteza din afara localitatilor, vanate de domnii militieni bulgari pentru un mic biznis privat shpagat.

[29.06.15 22:55:34]

@florinmirghes - Nu stiu ce nu intelegi... Nu stiu ce calcule faci tu... dar daca scazi opririle si timpul pierdut cu situatiile descrise (execeptand opririle normale presupuse de un drum lung), cele 12 ore devin cam 11, daca mai iei in calcul si viteza foarte mica de deplasare datorata ploii, cele 11 ore ramase devin cam 10 sau poate mai putin, nu stiu, ca nu am calculat... Tu zici ca ai facut 12 ore mergand prin Sofia... Inseamna ca ai dreptate: e mai bine prin Sofia! Mergi pe acolo! Sau pe oriunde iti place tie...

Nu am de gand sa mai vizitez Grecia in urmatorii ani, deci nu voi avea ocazia sa devin la fel de priceput in calitatea soselelor bulgarilor, asa ca, vei amana discutia ''despre timpii de deplasare'' pana la aparitia unui alt expert.

Drum bun oriunde vei merge!

P. S. Referitor la timpul de deplasare pe un anumit traseu, ar fi bine sa nu ne raportam strict la ceea ce au facut ceilalti care scriu aici pentru ca nu stim sigur din ce zona a orasului a plecat fiecare, nu stim la ce ora a plecat fiecare, cu ce viteza a mers fiecare, sau avand in vedere ca un sector de drum poate fi parcurs intr-un timp chiar si dublu fata de conditiile normale daca nimeresti la ore / momente nepotrivite. Zic si eu...

[29.06.15 23:20:30]

@calatorul50 - Nu chiar... Vama Makaza nu a parut o vama aglomerata. La dus, cred ca au fost ceva probleme cu un grup din fata... Abia dupa ceva vreme i-au scos vamesii din coloana pentru fluidizare. In timpul asta se formase o coloana serioasa. Referitor la ploaie, repet ca a plouat tot drumul, din Bucuresti pana in Thassos, cu foarte mici exceptii. E posibil sa fi plouat mai tare in zona muntoasa decat in alta parte... Nu stiu...

Podul de la Giurgiu nu l-am stricat eu, deci o sa il repare altii, deci nu stiu cand va fi gata. Cert este ca, timpul de asteptare de acolo ar fi fost adaugat la oricare alt traseu ales pentru Bulgaria.

Pe de alta parte, stiind acum conditiile (normale) de drum, cred ca timpul mare de deplasare a fost in mare parte datorat unui cumul de situatii neprevazute. Consider ca asa cum este el, drumul poate fi parcurs in timp cu MULT mai scurt. Nu pot face comparatie cu alt traseu, dar nici nu gasesc macar un singur inconvenient al acestuia. Probabil ca, cei care merg mai des pot sa traga concluzii obiective dupa ce vor incerca si aceasta varianta.

Referitor la politistii bulgari, nu prea i-am vazut pe ruta asta decat de trei ori. Ascunsi in boscheti, bineinteles! Atat de bine ascunsi ca, abia i-am vazut doar cand am trecut pe langa ei...

La batranete, cand voi mai vizita partea de nord a Greciei cu masina, am sa incerc si varianta prin Sofia. Sper ca, pana atunci, sa fie clar pentru toata lumea, care este traseul mai bun. Dupa ce va mai creste putin copilul, din Grecia as vrea sa mai vad doar 1-2 insule din sudul extrem, deci este exclusa deplasarea cu masina pana acolo. Probabil ca atunci voi starni o discutie despre felul in care ar trebui sa zboare avioanele si orarul de zbor...

Drumuri line si concedii placute!

[29.06.15 23:27:00]

Multumesc pentru raspuns si detalii, sa speram ca drumul asta prin Makaza va fi mai bun decat cel prin Sofia, mai scurt este sigur, voi vedea daca si mai rapid si mai comod. Succes si vacante placute.

calatorul, florinmirghes
    Alte impresii din această RUBRICĂEsperia Hotel [Pefkari]: