ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2015
DIN: Bacău
ÎNSCRIS: 22.06.15
MAY-2015

Lefkada, un paradis al marii Ionice

Buna ziua, ma numesc Paul si vreau sa va povestesc despre mica noasta aventura in lefkada pe care am avut-o anul acesta in perioada 13 -21 iunie.

Din multitudinea de insule din Grecia am ales lefkada datorita imaginilor foarte frumoase pe care le-am vazut pe internet in comparatie cu alte insule. Apoi am ales o cazare la Jimmy's house datorita reviewurile foarte bune pe care le-am gasit pe acest site.

O sa incep cu drumul care este destul de obositor, noi am plecat din Bacau undeva pe la 10:30 seara si am ajuns in Lefkada undeva pe la 18:30 seara a doua zi. Am folosit ruta Bacau, Bucuresti, Giurgiu-Ruse si apoi am ales varianta de iesire din Bulgaria Makaza, in 6-7 ore am iesit din Bulgaria, drumul este foarte bun dar se merge prin munti destul de mult. Am citit tot navigand pe internet ca acest drum este mai bun ca cel clasic prin Sofia, nu mai scurt, varianta Makaza este cu 50 de km mai lunga decat cea prin Sofia, prin faptul ca nu am vrut sa mergem pe centura Sofiei care am auzit ca, creaza probleme. Am platit rovigneta in Bulgaria 15 euro pentru 14 zile. Am trecut vama prin punctul Makaza-Nimfeea, si iata-ne ajunsi in Grecia.

De la Nimfeea am mers spre Komotini de unde am intratrat pe autostrada Egnatia Odos. Foarte buna aceasta autostrada si lejer de mers pe ea numai ca nu prea ai unde sa opresti decat in orasele mari si foarte putine benzinarii. Autostrada e plina de tuneluri, unele fiind foarte lungi. Am mers pe traseul Komotini-Salonic-Grevena-Ioanina total aproximativ 600-700 km. Am platit autostrada cam 17 euro sunt multe toll posturi 3 pana la Salonic si vreo 4 pana la Ioanina. De Ioanina am mers spre Preveza un drum foarte frumos prin munti cam de 140 km. Va sugerez sa alimentati pana a intra pe insula, ca acolo e mai scumpa benzina/motorina. De la Preveza se trece spre Aktio printr-un tunel subacvatic foarte frumos, taxa 3 euro. De acolo mai aveti pana in 100 km spre Lefkada.

Pe insula se trece pe un pod mobil pe care aveti grija sa nu fiti la ora fixa ca il gasiti ridicat. Altfel mai stati 15 min ca sa treaca navele. Am ajuns pe insula, am gasit cazarea, am fost foarte impresionati de panorama pe care o aveam, pisicina cu vedere la mare, camera foarte ok, balconul de asemenea cu vedere la mare, aveam un lamai in zona balconului care era plin de fructe si le savuram cu privirea. Am stat la Jimmy's House care se afla in Porto Gallini la 5km inainte de Nidri. Sejurul a fost de 8 nopti pe care am platit 200 euro. Se mai putea negocia.

Dupa ce ne-am odihnit ne-am propus sa mergem a doua zi la cea mai frumoasa plaja ,,Porto Katsiki", Drumul e anevoios pana acolo cam 55 km de la cazare dar s-a meritat fiecare km. Ajunsi la plaja ne-a furat privirile imediat turcoazul extraordinar al mariii ionice imbinat cu frumusetea muntelui ce strajuieste plaja. Te simti parca ai ajuns in rai, visezi si nu crezi ca este adevarat. Pe mine m-a lasat fara cuvinte. E o frumusete de nedescris, imi multumesc mie ca am ales Lefkada si lui Dumnezeu ca m-a dus cu bine pana acolo. Pe aceasta plaja ai si umbra daca vrei langa munte. Apa a fost putin cam rece, dat te obisnuiesti cu ea. e foarte adanca aviz amatorilor care nu stiu sa inoate, Va recomand sa va luat accesorii de snorkeling ca aveti ce vedea.

In urmatoarele zile am fost aproape pe toate plajele de pe insula si recomand sa mergeti la Kathisma e foarte frumos acolo, se ajunge usor la ea, treceti de satul Agios Nikitas cel mai popular satuc de pe insula si apoi urmati un indicator la dreapta. Superba aceasta plaja ai tot ce vrei si va recomand sa mergeti in coltul din dreapta al plajei langa stanci apa e mai putin adanca si mai calda. Puteti face un zbor cu parapanta aici costa cam 75 de euro dar se negociaza, la orice puteti sa negociati cu grecii.

Alte plaje care ne-au placut au fost Vassiliki unde apa este mica si pot si cei care nu stiu sa inoate sa se bucure mai mult iar aici puteti face windsurfing, este recunoscuta aceasta plaja pentru acest lucru, Milos beach unde se ajunge dupa un drum prin padure de 15-20 min dar se merita e superba plaja. O alta plaja care este frumoasa estte Egremni la care se ajunge dupa ce cobori 350 de scari. Ne-a surprins foarte mult Lefkada cu aceste plaje salbatice si rupte din rai. Pentru amatorii de nudism cautati plaja Megali Petra, e langa plaja Kevalikefta, dar aveti de parcurs un drum foarte nasol plin de ace de par.

In afara de plaje ne-a placut foarte mult atmosfera din oraselul Nidri plin de terase langa port unde va puteti savura masa. De asemenea pe drumul principal din oras gasiti o sumedeni e magazinase cu suveniruri, gelaterii, va sugerez sa mancati iaurt inghetat cu fructe. Neaparat in Nidri sa vizitati cascada la care se ajunge de pe strada principala faceti la un moment dat la dreapta aveti indicator si apoi 10 min de mers cu masina si 15 min de mers pe jos.

Din Nidri puteti opta pt o croaziera 7 insule, foarte frumoasa dureaza cam 9 ore costa 20 de euro cu tot cu masa nu prea bogata 2 frigarui salata, dar se merita va duce prin locuri foarte frumoase.

Va sugerez sa mergeti intr-o zi la manastirea Faneromani si sa vizitati biserica si gradina zoo o sa aveti ce vedea acolo.

Sa vizitati si Cape Doukato cel mai sudic punct al insulei, de acolo veti vedea un apus cum nu a-ti mai vazut vreodata.

Despre locuri de vizitat v-as mai sugera sa mergeti si in Lefkas, capitala insulei.

Acum sa vorbim despre mancare, ce m-a dat pe spate a fost caracatita la gratar, foarte buna costa cam 12-15 euro, senzationala, deja mie pofta. Toata mancarea a fost buna pe care am mancat-o grecii stiu ce sa faca ca sa se simta bine turistii.

Sper ca sa va ajute comentariul meu si va mai las si pe voi sa descoperiti Lefkada!

Trimis de Paul8 in 28.06.15 13:20:18
Validat / Publicat: 28.06.15 14:36:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4375 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Paul8); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Porto Katsiki, portul caprelor cea mai frumoasa plaja din lefkada. Se afla in partea vestica a insulei, la 50 de km de nidri dar se merita fiecare milimetru facut.

webmasterX [28.06.15 14:35:23] »

@Paul8: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

-------------------

Am stat la Jimmy's House

Daca doreşti, copiază partea despre cazare din textul de mai sus şi reincarcă-l - cu eventuale ajustări, completări etc - folosind linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

calatorul [28.06.15 18:35:50] »

Felicitari domnule Paul pentru vacanta reusita, ma bucur ca v/au placut locurile vizitate si ca ati considerat ca a meritat efortul. Asa zic si eu dupa ce am vazut Lefkada toamna trecuta pentru prima data, desi e un drum lung pana acolo insula merita vazuta, cu toate ocolisurile pana la celebrele plaje.

Pana la urma si prin Romania ocolim pe tot felul de drumuri rupte ca sa vedem locuri si lucruri frumoase, de ce nu am face/o si altundeva, atunci cand se poate?

Ati fost cujrajosi dar ati reusit o vacanta frumoasa, va doresc alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare.

mijadan [28.06.15 19:31:24] »

foarte bun articolul as dori sa stiu cat a costat drumul cu tate taxele incluse

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [28.06.15 21:26:55] »

@Paul8 - Te felicit pentru primul tău review care m-a impresionat plăcut prin faptul că este bine scris, complet, bine structurat şi plin de informaţii recente, dar mai ales, utile. Cred că ai atins aproape tot cu privire la frumoasa Lefkada, semn că n-aţi stat numai cu burta la soare.

Ceea ce mai aştept de la tine sunt şi ceva poze care să ne arate cum ai surprins tu frumoasa Lefkada.

Oricum, să fie de bun augur acest review "foarte cald" ca şi prospeţime a informaţiilor! Vacanţe plăcute în continuare!

Paul8 [01.07.15 22:20:22] »

Multumesc pentru comentariul frumos si ma bucur ca am descoperit o parte din paradisul acestei lumi. Numai bine va urez!

Paul8 [01.07.15 22:26:09] »

Am adaugat si cateva poze, daca mai doriti o sa mai pun. Drumul m-a costat 250-300 de euro masina 1,9 diesel din Bacau pana in Lefkada dus intors cu toate taxele (15 euro rovigneta 14 zile bulgaria si 30 de euro toate toll posturile platite pe autostrada Egnatia Odos+6 euro dus intors tunelul submersibil de la Preveza-Aktio). Calatorii frumoase in Lefkada va urez si puneti bani deoparte pentru parapanta la Kathisma!

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [02.07.15 08:25:12] »

@Paul8 - Mulţumim pentru frumoasele fotografii, ai putea să mai încarci şi altele, Lefkada merită mai multe imagini, că doar există potenţial!

Şi informaţiile despre taxele ce trebuie plătite pe drum sunt foarte utile pentru cei ce vor pleca în curând în Lefkada, chiar dacă situaţia actuală din Grecia, cum spune mass-media, nu e prea roz!

alexandra gr [05.08.15 16:03:58] »

@Paul8 - ne puteti spune unde se poate face parasailing sau scufundari? care ar fi preturile? multumesc

alexandra gr, calatorul, irinad, mijadan, Paul8
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Lefkada: