ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2015
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 23.01.12
JUN-2015

Acceptabil

In perioada 15-20 iunie am fost cu un grup de aprox 50 de oameni la acest hotel.

Hotelul

- este interesant ca si constructie insa ai ceva de mers pana la plaja, ai la dispozitie si un autobuz care circula din jumatate in jumatate de ora.

Camerele sunt destul de mici dar daca lipiti si voi cele 2 paturi o sa faceti ceva spatiu. Mi-a placut usa de termopan si plasa antitantari.

Zilnic ne-au fost schimbate prosoapele iar femeia de servici spala pe jos tot zilnic, nu am reusit sa intru in vorba cu niciuna deoarece nu stiau engleza, si repetau la disperare un " daa" la orice intrebam:)

Baia e gandita foarte prost, cand deschizi usa dai peste vasul de wc, daca intrii nu prea ai cum sa inchizi usa, trebuie sa sari peste el daca ai 80 kg+, cineva slabut reuseste sa se strecoare intre ele. Vasul wc am impresia ca era "mobil" deoarece se misca destul de tare (si am mai gasit in vre-o 4 camere aceasta problema).

Apa calda non-stop si dusul destul de spatios. Exista si un ventilator in baie care poate fii pornit independent de bec (asa cum sunt majoritatea de pe la noi).

Primesti o cartela la cheia camerei cu care activezi curentul in camera, insa cu un card de la famacii de exemplu poti inlocuii acea cartela (asta daca vrei sa lasi pe cineva sa doarma inauntru si tu sa poti sa intrii oricand).

Tv e minuscul si prinzi ProTv International, in rest programe bulgaresti.

Frigider nu exista in cele 25 camere unde am fost noi.

Restaurantul

-eu nu sunt un masterchef si nu fac figuri la mancare, mananc ce imi place si basta, AICI, pot zice ca mancarea era destul de ok, am stat 5 nopti - dar daca stateam 3 cred ca eram multumit. Insa in cele 6 zile (5 nopti) m-am scarbit de aceasi mancare cu gust aproape identic la orice preparat, mai ales la cel din carne. Am mancat mici si... mici pe bat :)) pe post de frigaruie... :)) Nu prea te intalneai cu carnea de porc, mai mult pui (doar e mai ieftina, nu?).

Prajituri si fructe se mai pot gasii ca felul 3.

Berea diluata (cred ca soferii nu au nici o problema sa o bea, e nedetectabila la testul antialcool:) ). Vinul, martini si alte porcarii bulgaresti la discretie dar nu cred ca te incumeti sa consumi de prea multe ori asa ceva. Wiscky-ul si coniacul DOAR pe bani dar au aceasi gust (cred ca e bautura contrafacuta).

Programul la bar e pana la ora 10 la piscina si 11 la barul de langa receptie. Cei care servesc la bar nu sunt prea amabili, se fac cateodata ca nu inteleg nici macar engleza. Daca ceri cumva mai mult de 2-3 beri iti intind o cutiuta de donatii pentru oaspatari de parca te serveste la masa sau de parca ai primii moka fara sa fii platit acea excursie. Ei nu stiu ce e aia un zambet sau o servire decenta. Se misca ca melcii doar, doar te razgandesti si nu mai stai la rand (e o strategie asta). Intr-o seara am venit la hotel de la o plimbare pe la 10:45 si am zis ca daca tot trec pe langa barul hotelului sa imi iau si eu o pisarca de bere, m-am pus la rand, chiar cand am ajuns la mine randul sa facut fix, duduia a stins becul si a refuzat sa mai serveasca desii am stat la rand peste 10 minute!!! I-am spus in engleza ca sunt niste nesimtiti si ca n-am sa mai trec prin Bulgaria nici macar in tranzit...:)

Pe plaja exista un restaurant in care pe baza bratarii de la hotel poti manca intre anumite ore. Eu nu am mancat niciodata deoarece nu era nimic acolo pe gustul meu (si am mai zis ca nu-s mofturos), si cand te gandesti ca restaurantul se mai numeste si... RAI:))

Wi-Fi-ul e moka in toata statiunea dar n-ai semnal bun decat pe plaja sau hotel. M-as mira ca varianta platita sa fie cu mult mai buna, am observat ca e acelasi semnal... prost:))

Piscina a fost ok, desii pe la fund mai gaseai cate o pietricica pe care sa calci.

TREBUIE sa fiti atenti cu lucrurile de valoare, si ei (popor) ca si noi (popor) au o mare placere de a avea lucruri de pret... mai ales de la altii:)) (ati inteles voi), hotelul nu este imprejmuit si are mai multe intrari (cele din lateral sunt numai bune, deoarece NIMENI nu poate stii cine intra si cine iasa), asigurati-va bine ca ati inchis usa de la balcon bine si chiar si usa de la intrare. Aveti la dispozitie la receptie si o camera de valori, unde puteti lasa lucrurile de mare valoare.

Nu am patit nimic, dar e mai bine sa previi.

Daca e prima data, merita sa stai vre-o 3 zile (cred ca te plictisesti mai mult), bazarurile sunt rare si putine fata de alte statiuni (Nisipurile de Aur de exemplu)

IN CONCLUZIE, a fost bine, la pretul platit de mine (260 E/5 nopti/2 pers UAI) - in Romania stateam o noapte la Poiana Brasov.

De revenit nu mai revin, am observat ca si aici au ajuns, acea specie primitiva romaneasca care ma facut sa nu mai merg nici in Romania la mare (aia care-si abandoneaza plozii zbierand pe coridorul hotelului pentru 2-3 ore, aia care zbiara unu la altul de la un trotuar la altul: uite, fai, ce mijto e aia, etc). Si Bulgaria a devenit pe timpul verii o "Mica Romanie".

Trimis de felixtm in 27.06.15 13:59:33
Validat / Publicat: 27.06.15 16:10:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2115 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (felixtm); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Zoazore [05.07.15 21:46:25] »

@felixtm - Salut!

Nu știu ce să spun! Chiar așa de în rău s-a schimbat în doi ani? M-aș mira! Noi am fost în 2013: vezi impresii

Era un barman draguț, tot un zâmbet, care făcea coctailuri de mare excepție, mâncarea era mereu bună și proaspăta... Da, cu baia am avut și noi ceva mci probleme

De acord cu tine sunt la partea cu RAI-ul! Nu chiar oribil, dar p-acolo! Și cu plozii! Problema asta e cam în toate hotelurile și nu numai din Bulgaria.

Mai gândește-te, poate mai găsești ceva de notat cu plus. Nouă chiar ne-a plăcut!

Vacanțe frumoase!

felixtm [06.07.15 19:16:49] »

@Zoazore -

Salut, te asigur ca nu am exagerat cu nimic!

Nu am nici un interes sa mint.

felixtm, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂ.COM Hotel: