ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2015
DIN: jud. Ilfov
ÎNSCRIS: 11.06.14
JUN-2015

Akontisma, ultima statie

Incalcite sunt caile Domnului, asa se spune de multe ori. Dar in acest an vacanta mea a cautat urme ale multor pasi din veacurile trecute, unii dintre ei, nu va mirati, ai lui Suleiman Magnificul in Grecia de azi. Acel film ce a fost si pe micile noastre ecrane, film pe care l-am ignorat initial, apoi intrigata de polemicile pe care le-a iscat, m-a facut sa deschid multe pagini de istorie si sa-i "caut" eroii la Arbanasi in Bulgaria si la Kavala. Kavala, ca si multe zone ale Greciei, are multe urme ale trecerii otomanilor, vizibile nu doar in constructii ci si in bucataria, portul, traditiile locuitorilor. Negasind o cazare care sa-mi convina in oras am ales in apropiere iar fotografiile si oferta de pe booking.com m-au facut sa aleg Akontisma din Nea Karvali, la aprox. 10 - 12 km de Kavala. Regret si acum ca in ultimul moment am redus sederea la o singura noapte aici.

Akontisma este un sat turistic reconstruit aproximativ pe vechile ruine ale satului roman Acontisma, am scris corect cele doua nume, sat ce in vechime era de fapt o cetate-nod pe celebrul "drum al lui Ignatie" sau Drumul Epiro-Macedo-Egean, construit de Gnaeus Ignatie, proconsul al Macedoniei de la care a si fost numit, drum ce continua celebra Via Apia, totul legand Roma de Constantinopol. Acontisma era un satuc cu populatie feniciano-traca ce fusese grecizata inainte de ocupatia romana iar alegerea sa ca cetate nod pe cel mai important drum "international" al vremii l-a transformat intr-o cetate mica dar infloritoare, totul pana la cucerirea otomana cand devine satul turcesc Trirpinti Tsinar, distrus de bulgari in timpul bombardamentelor din primul razboi mondial.

Si ca o pauza pt ca v-am aiurit probabil cu acest melange, am poposit intr-o zi de inceput de iunie, dupa pranz, la Akontisma, incantati ca totul corespunde informatiilor de pe booking. Dupa descarcarea bagajelor ce nu-si permiteau caldura masinii (vinul de Melnik, cel de Potos, cel de Kalithea, uleiul de Panagia si cate alte bunatati pt copii si prieteni), am plecat la Kavala. Desi ne propusesem multe acolo, nu exagerez, ceva ne tragea inapoi la Akontisma. Si da, a fost ceva deosebit. De la receptie un domn de o anume varsta, asa ca vinul rosu cu buchet, ne-a "urmarit" pasii prin sat, ne-a explicat cate ceva, am privit impreuna fotografierea unei mirese cu o drona, va dati seama miresa moderna la teatrul antic apoi ne-a deschis multe usi sa vedem bisericuta, restaurantul. Cand credeam ca asta e tot ne-a invitat pe scaune sub un pom, a aranjat o masa cu dulciuri, fructe, iaurt, sucuri si de aici a inceput noua poveste. Satul de care apartine administrativ este Nea Karvali - noul Karvali si a fost infiintat prin 1930 cand, in urma conventiei de la Lausanne din 1923 are loc primul schimb fortat de populatii din sec. xx dintre Regatul Greciei si Republica Turca, schimb bazat pe identitati religioase. Din Turcia au fost stramutati grecii capadochieni, de fapt expulzati, pierzandu-si averile stranse in secole de sedere onorabila, ceva cunoscut mie, familia sotului meu patind asa in Cadrilater. Familia domnului Stegi era din Guzelyurt, Karvali in greaca si au construit oraselul Nea Karvali langa Kavala, folosind in acele vremuri grele piatra, lemn, gresie gasite in ruinele ramase dupa distrugerea bulgara in anticul Acontisma. In 1983 dl. Stegi dobandeste terenul pe care azi este satul turistic si incepe constructia acestuia in stilul greco-capadochian, lucrari care sunt in desfasurare inca, dar va puteti reculege la micuta biserica Analipsi (Inaltarea).

Istoria este fascinanta, chiar daca uneori scrierile sunt, sa zic partinice, oricum intalnirea de la Akontisma mi-a deschis ferestre din care in iarna voi trage putin aer bun (ce sa faci in noptile de iarna daca nu sa voiajezi istoria.

Va recomand un sejur la Akontisma si va pot spune ca :

- satul turistic este chiar la drumul european intre Kavala si Nea Karvali;

- puteti rezerva pe booking.com, atentie la pret-utilitati (cei ce vreti frigider de exemplu); are aer conditinat inclus in pret, baie cu apa calda permanent, lenjerie curata, receptie non-stop, posibilitati sa va faceti gratar, parcare in incinta, wi-fi slab spre deloc);

- se plateste la venire, cash, nu este atm in Nea Karvali, doar la Kavala.

- o mica benzinarie Shell in Nea Karvali, plata doar cash;

- in satucul turistic este un restaurant tot stil capadochian "Octagon", bar la piscina cu cascada care se pregatea de deschidere cand am fost noi;

- micul dejun pe terasa de sus daca e vreme frumoasa, foarte bogat cand am fost noi - si nu eram singurii turisti - de la lapte, ceai, iaurt, cafea, branza, mezel, prajituri la 3 feluri de fructe si suc portocale (repet, asa a fost in iunie);

- va recomand sa nu ratati in Nea Karvali Muzeul Etnologic al grecilor din Kapadochia, premiat in 1997 U. E. ca cel mai bun muzeu etnografic din Europa:

- la biserica Agios Grigorios sunt moaste al Sf. Grigorie Teologul;

- in iulie, la inceput cred, in teatrul antic de la Akontisma este festivalul international de dansuri folclorice "Soare si piatra" unde participa si formatii romanesti.

Daca eu am uitat sa va spun ceva, puteti sa apelati la iubirea mea de-o seara, frumosul grec Aris, va dau voie sa-i dati nu un sarut dar o mangaiere da si sa-i spuneti ca mi-am propus sa-l iubesc 2 seri vara viitoare cand voi reveni cu altceva decat pate ardelenesc din rezerva soldatului (tare i-a placut!) dar si cu un vin romanesc dlui. Stegi.

Trimis de elviramvio in 27.06.15 09:31:23
Validat / Publicat: 27.06.15 10:54:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: multe

VIZUALIZĂRI: 4281 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 22 voturi)

webmasterX [27.06.15 10:51:59] »

Mutat în rubrica "Akontisma Traditional Hotel [Nea Karvali], MACEDONIA [NORD]" (nou-creată pe sait)

-----------------

crismis [27.06.15 11:33:28] »

@elviramvio: Cu Aris nu stiu cat m-ai convins, dar cu Muzeul Grecilor Capadochieni... sigur! Trecut la agenda turistica, varianta scurta, sper!

Felicitari pt relatari, imi place stilul tau!

elviramvio [27.06.15 19:23:58] »

@webmasterX -

Da, acolo este.

elviramvio [27.06.15 19:27:13] »

@crismis -

Multumesc, trebuie vazut si cand ajungi intreaba de dl. Stegi daca vrei istorie, si tinerii de la receptie iti pot prezenta satul, dar ca la vin : la tineri este aroma, buchetul e la Stegi. Vacante placute si astept impresii!

calatorul [28.06.15 01:05:38] »

Frumoasa relatare, se vede din departare ca e scrisa de cineva care are cu ce, si interesante informatii, mai ales istorice, care le eclipseaza pe cele turistice, bune si ele nu zic nu, mai ales pentru fete, ca eu cu Aris nu pot sta decat la un pahar de vin rosu cu buchet de fructe, desigur. Chiar daca imi aduc aminte de antichitatea greaca si micile aventuri barbatesti, tot la vin ma opresc. Iar istoriile incalcite sunt pretutindeni, dupa cum se vede uneroi si noi ne dorim sa facem parte din ele, mai devreme sau mai tarziu. Multumim si vacante frumoase, cu surprize cat mai placute de fiecare data.

elviramvio [28.06.15 17:43:36] »

@calatorul50 -

Aris este foarte practic si prefera mancarica, dimineata chiar m-a "tradus" cu bucatareasa, stapanul lui, dl. Stegi insa va va fi un bun insotitor in sat si conversatii; atat de putin cat am stat am inteles ca este pasionat de istoria inaintasilor lui si, ca orice grec veritabil, a facut si o afacere din asta. Saptamana viitoare sper sa pot pune cateva poze

calatorul [28.06.15 18:42:03] »

@elviramvio - Multumesc pentru raspuns, asteptam cu bucurie si pozele cu pricina.

Zoazore [12.06.16 11:47:27] »

@elviramvio - Îl trădași pe Piciu? Urât! Tare urât! Frumos aris, dar parcă mai mândru-i Piciu!

elviramvio [12.06.16 16:54:21] »

@Zoazore -

A fost doar o seara, n-am rezistat in fata frumusetii masculine grecesti! Dar mi-am luat pedeapsa, a doua zi dimineata el s-a intors la bucatareasa lui, eu eram doar o trecatoare ce nu-i asigura papica zilnic.

Zoazore [12.06.16 21:36:36] »

@elviramvio - Io m-aș muta acolo, la cât de frumos satul ala! Cu Aris cu tot! Și cu domnul Stegi!

calatorul, crismis, elviramvio, Zoazore