ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2015
ÎNSCRIS: 16.06.15
STATUS: SILVER
JUN-2015

AUTORUL NU ar recomanda

La pas prin Hunedoara și împrejurimi

Tristetea locului - Statiunea Vata de Jos din Hunedoara

Pornind din Brad, via statiune - constataram ca in secolul acesta, nu exista decat 2 autobuze care te duc in oras-sau te aduc! Ne-am adaptat orarului... plecasem totusi optimisti sa revedem locurile in care ne jucam odinioara - copii fiind!

Ajunsi - dupa un supliciu de drum in asfaltare - cobarasem taman linga niste balarii care nu i spuneau nimic - nu reuseam sa ne orientam in spatiu!

La prima intrebare - ni se comfirma ca aici e chiar locul cautat de noi!... Mare ne-a fost mirarea cand am dat sa intram si nu puteam din cauza unui cordon de trecere interzisa!...

Totul era o ruina... nici urma de statiune!... de fastul de altadata... de alei cu verdeata, de restaurante si hoteluri!

Era o tristete apasatoare care te indemna la depresie mai degraba-decat la voie buna! .

Mentionez ca am venit aici in necunostiinta de cauza-nu aveam informatii noi despre desfiintarea statiunii si paragina de aici, ehei abia acum incepe cautarea!

... unde ne cazam? ... in contextul in care nu mai exista statiune... ci doar o comuna oarecare. Drum de intoarcere nu mai aveam pina maine la amiaza cand soseste si faimosul microbuz!

... in cautarea unui salaș, vizitaram comuna - ce-a mai ramas din ea... adica case parasite, oameni in varsta, o dezolare totala. Gasiram o singura pensiune - de altfel foarte primitoare - spre fericirea noastra!

Dezamagirea mi se citea pe fata... as fi vrut sa fug de locul asta cat mai repede - aveam atatea amintiri frumoase din copilarie - aici... cu forfotul oamenilor veniti la tratament, cu zbenguiala la apa, cu renumita nedeie-ruga si multe altele copilaresti.

Nu pot concepe degradarea intr-un secol al avansarii:, baza de tratament-distrusa, pensiunile abandonate, turisti deloc!

Lovitura sub centura - pt mine personal - era Gara CFR!

... o ruina care sta sa cada cu geamuri sparte - cate-un tren mai opreste si aici de mila localnicilor.

A fost odata... o fetita care era incantata de suieratul trenurilor de aici, plimbandu-se - tot de dragul lor - pina la urmatoarea statie - si inapoi. Gara parea - in ochii ei de copil - ceva maret!... a fost odata...

Acum - adult fiind - imi venea sa plâng - ca si cum cineva mi-ar fi luat amintirile - sau jucaria... Pacat!

Plecaram tristi si noi ca si locul de aici! - nu mai exista nimic de vizitat!

Trimis de doina-goga in 27.06.15 01:11:42
Validat / Publicat: 27.06.15 08:22:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ROMÂNIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (doina-goga); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

webmaster [27.06.15 08:23:00] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "La pas prin Hunedoara și împrejurimi" (deja existentă pe sait).

dorgo [27.06.15 08:44:41] »

Eu stiu ca "Vata" a fost preluata de Romtelecom, care nici el nu merge prea bine... Iata ce se zice pe Internet... replicahd.ro/replica_db/i ... 1&c=1&tb=1&pb=1.

Era o statiune termala frumoasa...

lavata.ro/ro/agrement.html

Michi [27.06.15 09:39:41] »

˝aveam atatea amintiri frumoase din copilarie - aici... cu forfotul oamenilor veniti la tratament, cu zbenguiala la apa, cu renumita nedeie-ruga si multe altele copilaresti. ˝

Si eu am fost la Vaţa cu bunicii la tratament, cred că acum vreo 65 de ani. Era o staţiune frumoasă, în parc era o fanfară iar cazarea şi masa foarte bune. Bunicii îmi opreau desertul lor de la prânz să mi-l dea dupăamiaza.

dorgo, Michi