ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.01.2010
DIN: Targoviste
ÎNSCRIS: 04.02.09
MAY-2004

Trebuie sa vedeti Pelesul

In mai 2004, cu fiul si viitoarea nora, am traversat Paduchiosul pentru o plimbare la Sinaia. Dar Castelul Peleş era o oportunitate de vizitat, mai ales ca il vazusem pe vremea cand eram foarte tanar, iar cei "mici" nu avusesera aceasta ocazie. Castelul Peleş era resedinta de vara a regilor Romaniei, si a fost construit la dorinţa regelui Carol I, dupa planurile unor arhitecţi germani, cu decoratii ale unor personalitati ale vremii din Viena. Eu il consider cea mai importanta constructie istorica din România, un unicat, un monument in Europa sfarsitului veacului XIX. Carol I, pus domn de partidele vremii in locul lui Cuza, a vizitat Sinaia în august 1866, rămânând încântat de frumuseţea respectivelor locuri. Sinaia era un mic sat de munte, numit Podul Neagului. mai intai a decis construirea unui castel la Piatra Arsă, loc retras si pitoresc. Terenul (1000 de pogoane) a fost cumparat, iar lucrările au început în 1873. Au fost necesari doi ani pentru terminarea amenajărilor hidrogeologice, iar in 1875 domnitorul a pus piatra de temelie a castelului, sub care sunt îngropate cateva zeci de monede de aur de 20 de lei, primele monede româneşti cu chipul lui Carol I. În 1883 are loc inaugurarea oficiala a Peleşului, sediul noii dinastii. Cu gandul la o vizita a lui Franz Joseph, imparatul Austro-Ungariei, la implinirea a 40 de ani de domnie a lui Carol I, a fost amenajat la castel apartamentul imperial, însă vizita acestuia nu a mai avut loc. Peleşul s-a extins mereu. La forma actuală s-a ajuns abia în 1914 (anul morţii regelui Carol I). Castelul are 160 de camere şi mai multe intrări şi scări interioare. Turnul central măsoară 66 de metri înalţime. Pelesul are o sala de teatru, cu o mica scena, cu 60 de locuri, plus loja regala. Castelul avea dotari foarte moderne pentru epoca in care a fost construit. Plafonul de sticla al holului de onoare este mobil, putand fi actionat de un motor electric. Inca din 1883, castelul are incalzire centrala. Pe lângă castel au fost construite Pelişorul, Corpul de Gardă, Economatul, Casa de Vânătoare Foişor, Grajdurile, Uzina Electrică, şi Vila Şipot. Până la terminarea castelului (1883), Regele Carol I şi Regina Elisabeta, au locuit la casa de vânătoare, terminată înaintea castelului. Datorită uzinei electrice proprie Peleşul a fost primul castel electrificat din Europa. Aici s-a nascut, în 1893, viitorul rege Carol al II-lea (1930 - 1940), primul rege al dinastiei născut pe pământ românesc şi al doilea botezat în religia ortodoxă. În 1921, la Foişor, s-a născut fiul său, regele Mihai I. Castelul va rămâne reşedinţă a familiei regale până în 1948, când a fost confiscat de regimul comunist. În 1953, Peleşul va deveni muzeu, dar trebuie spus ca el putea fi vizitat, încă de pe vremea regelui Carol I. Ceauşescu a vizitat castelul destul de rar. O poveste care circula în anii ‘80 spunea ca soţii Ceausescu ar fi dorit să-şi stabilească o reşedinţă de protocol la Peleş. Cunoscandu-se faptul ca aceştia aveau mania de ordona tot felul de demolari şi schimbări, muzeografii i-au speriat spunandu-le ca în interiorul Castelului este o ciuperca ce atacă elementele din lemn şi este foarte dăunătoare omului. În fapt, adevarul este ca o ciuperca atacase grinzile cladirii din cauza umezelii şi a neaerisirii. Din acest motiv au demarat lucrările de restaurare, fiind înlocuită structura de rezistenţă din holul de onoare şi din sufrageria de la parter. Prudenţi, soţii Ceauşescu au petrecut o singura noapte la Castel, dormind în Foişor. În ultimii ani ai regimului comunist, între 1975-1990, Nicolae Ceauşescu a ordonat închiderea domeniului pentru public. Singurele persoane acceptate în acest domeniu au fost cele de întreţinere, militare şi personalul de pază. Întreaga zonă a fost declarată o zonă de interes protocolar. După 1989 Pelesul si Pelisorul au fost reintegrate în circuitul turistic. În 2006Castelul a fost retrocedat fostului rege Mihai I de România. Dupa obţinerea titlului de proprietate, in urma negocierilor, Peleşul a revenit în proprietatea statului român ca muzeu istoric.

Cele mai importante săli de vizitat sunt: Holul de Onoare, grandios, cu lambriuri din lemn de nuc, tapetate cu basoreliefuri si stauiete, cu plafon mobil din sticla, actionat cu ajutorul unui motor electric dar si manual, putandu-se admira cerul in noptile de vara. Biblioteca regală, cu cărţi rare, având coperţi din piele şi gravate cu litere de aur, atracţia fiind uşa secretă, o cale de acces în spatele unui raft cu carţi, prin care regele se putea refugia în diverse încăperi ale Castelului. Sălile de arme adăpostesc peste 4000 de piese europene şi orientale medievale, cu armuri germane, una pentru cal şi cavaler, fiind unică în România.

Sala de muzică, cu un mobilier superb; Sala Florentina (Marele Salon), cu plafonul sculptat în lemn de tei, aurit, cu 2 candelabre, şi decoraţiunile în stilul neorenaşterii italiene. Sala Maură este opera arhitectului Charles Lecompte du Nouy (cel ce a restaurat si Biserica de Curtea de Arges), cu elemente hispano-maure, cu o fântână din marmură de Carrara, copie dupa o piesa din Cairo.

In Sala de Concerte de la et I se afla un clavecin facut la Antwerpen (Anvers), un pian cu coadă verticală şi o orga cu două claviaturi.

Sala de Consilii seamănă cu una dintre sălile Primăriei din Lucerna (Elveţia), iar in Cabinetul de lucru se afla un birou impunator şi un pupitru pentru audienţe. In Sufragerie se vad piese din argint de mare rafinament. Salonul Turcesc are o colecţie de vase turceşti şi persane în alamă, iar Dormitorul regal are un candelabru din cristal de Boemia. Vitraliile sunt foarte placute, aduse din Elveţia si Germania.

În noiembrie este obiceiul sa se inchida pentru curaţenia generală.

Voi incerca sa aleg cele mai reprezentative poze facute, ca sa ma inscriu in numarul necesar, dar fiecare din ele are o anumita incarcatura de suflet.

Trimis de mcosmin in 11.01.10 23:13:22

VIZUALIZĂRI: 1730 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mcosmin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Mai intai o veverita
[1 PMA]
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

Valentina69 [12.01.10 12:56:50] »

Webmaster, anunt ca acest review est copiat de pe wikipedia, am anuntat deoarece, colegul nu anunta linkul de unde s-a inspirat. Pacat povestea chiar era frumoasa, dar ghinion fata mea tocmai a facut un proiect despre Peles si tocmai acestea au fost extrasele despre Castelul Peles.

Nu stiu trebuie sa va dau exact frazele copiate sau este de ajuns.

Rusine dupa atatea discutii pe tema aceasta.

Admin [12.01.10 15:26:20] »

da-mi macar linkul, te rog

Valentina69 [12.01.10 15:31:57] »

Valentina69 [12.01.10 15:32:26] »

Multumesc webmaster pentru promptitudine

Admin [12.01.10 15:51:15] »

okey, e clar - review inspirat majoritar de pe wikipedia.

Nu-mi vine sa cred ca dupa atatea discutii avem parte de la un membru VECHI de asemenea suprize! Acum, cand vi se aminteste explicit sumarul Regulilor la fiecare adaugare a unui review nou nu cred ca mai poate invoca cineva necunoasterea Regulamentului. Si in mod CATEGORIC nu mai are parte de NICIO circumstanta atenuanta din partea mea.

De aceea, masurile sunt FOARTE aspre: pe langa stergerea punctelor acestui review , vine si un cartonas albastru (7 zile suspendare) PLUS 10% sanctiune din Total PMA acumulat anul acesta - e mare probabilitatea sa nu fi fost un "accident", acest reveiw - sanctiune permanenta pana la sfarsitul anului 2010!

molko* [12.01.10 15:59:32] »

un pic si de pe aici

Admin [12.01.10 16:02:39] »

nu-mi vine sa cred, sincer, ca e atat de greu de inteles - daca doriti sa folositi fragmente "imprumutate" pentru a imbogiti reveiws-ul - e perfect de inteles (atata timp cat contributia proprie ramane majoritara) dar FOLOSITI GHILIMELE si SPECIFICATI SURSA!

Valentina69 [12.01.10 16:08:56] »

Multumim webmaster, si eu am ramas uimita din partea unui coleg asa vechi pe site asa surpriza.

Sper sa avem parte de cat mai putine suprize de asa gen.

molko*, Valentina69
Alte impresii din această RUBRICĂCastelele Peleș şi Pelişor: