ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2015
DIN: Bucureşti-Oradea
ÎNSCRIS: 25.08.09
JUN-2015

În drum spre...

... țara lu' “Mă-doare-la-patină-de-UE”, ca în fiece sezon intens solarizat, m-am gândit că biologic, nu mă simt în apele mele pluviale, de zonă tropicală, dacă nu fac un pit-stop înainte de a da cu nasul de marea elladiană. Grecia nu te pune la distanțe de tip Zanzibar dar nici nu e după colț. Factum dixitum, mi s-a aprins becul-cel-ars de a înnopta pe drum, undeva prin FRBDTM. Ehm... normal că... majuSculele, cer explicații : Fosta Republică Babardită De Tito, Macedonia. Chestia cu o oprire, pe parcurs, nu are nimic cu un expose de fițe ci, simplul fapt ca vârsta nu îmi mai întinde o mâna de ajutor și încearcă să mă lase rece. Deasemenea, era vorba și de-o pauză... ehm, destul de lungă la Mediterranea Cosmos North/Salonic, pentru sho-și-mping, așa că am rezonat mental. Nu ai cum să le faci pe toate fără un tranzit... neintestinal... pe drum. Am găndit-o la relax... să am fesele mai aproape ca distanță, de granița lu', “Nu vreau să dau banii înapoi lui UE”. Bref!... După o... succintă urmărire a emisiunii, “Te vreau lângă altu' ”, care mi-a rezolvat problemele cum aș tăia pătrunjelu' cu drujba, am zis în mintea-mi seacă, să caut o cazare “În drum spre... ”. S-a”mplântat” să dau peste Negotino... ma rog... un fel de Copșa Mică. Nu că ar fi ceva rău în asta. Am tot respectul pentru cetațenii care respiră/inspiră, numai praf și noxe. Numai ei știu cum își pot duce zilele.

Hotel Pamela/Negotino/spre Grecia, mi-a făcut cu ochiu'... Mă rog... era un ochi solist dar, alegerea logiei, era săracă-n zona de autostradă macedo-niană. Am purces la, “trimite mail-u'- citește'mail-u'”, făcând rezervarea pe riscul meu, realizând că soția ar fi avut tot dreptul să-mi dea o scatoalcă, dacă dădeam greș. În răstimp, fiind în matricea dolce fa niente m-am fezandat, ascultând noul hit de la EuROMvision : Buzeleee taleee, Două sarmaleeee... și așteptând un raspuns la mail, intrebându-mă dacă nenea de la celălalt capăt al netului, are sau nu cunoștinte ce le poate lega pe limba lui Churchill. Având origini, slavo-elladiene și cu logica ADN-ului cel dețin, am fost convins că țeapa nu-și va arăta colții și nu ”mi-o voi lua”, ca, cei ce plâng la colțul străzii, dupa ce au bifat prostește la Alba-Neagra. Deștept este anevoios să fii și nu-ți va spune nimeni că ești. Prost fiind, faci parte din facilul planetei. Evident că, nu puteam decide singur și mi-am întrebat consoarta, pe numele ei de fată, Faraoana, dacă este OK, locul cu Priština - pardon! - cu pricina. Intră într-o normalitate, a știi că doamnele noastre, nu sunt formatate dupa gândirea noastră, masculo-pragmatică... ehm... așa că... trebuie... esplicații sau desene!

Sigur că aveam chiloții, ca burlanu', stând ca Zambilică pe coadă și amușinând părerea Faraoanei, pentru stopul de tranzit macedonean. Locul era perfect, linștire-ca-oprire și nu mi-ar fi căzut bine, un refuz din partea ei. Am realizat că și-a dat acordul numai pentru a-mi face mie pe plac, cifuțenia fiind boala grea care îmi apare ca o ecsemă după 700 de kilometri. Hotel Pamela e cam la 780km de casă așa că eram ferit de o anume fibrilație, care să mă facă să mușc, ca varanul, copiloata de gâtlej.

Drumu'

Pe la trei dimineața, am pus sare pe coadă, având în vedere că traseul Arad- Timișoara este ca în palmă dar, un cretin de la Drumuri s-a gândit să aplice alveole la intrări și ieșiri din satele transilvane, pe aceasta rută. Oligofrenismul este că ești nevoit să încetinești de fiecare dată la intrarea/ieșirea din aceste alveole. Pe timp de zi, ar fi oarecum în regulă dar pe noapte e muncă-n plus, să pui jdă'mii de frâne când îți dorești să lași rapid în urmă, mai mulți kilometri. Bănuiesc că acest aspect provine din filmul, “Cum să-i facem la Caietul de sarcini”. Adică, o altă afacere cu banii dați la pungă. Noaptea pe drum este un sfetnic bun dar, numai dacă ai drumuri civilizate si un dram de noroc.

Hambaru'

Când am intrat în parcare, am avut imediat senzația de suprapopulat. Parcă s-a adunat tot Negotinul, la pită dată, moca. Am ajuns la locul faptei și recepționera a fost amabilă destul, de a ne face pe plac. Mă rog, după ciur și dârmon, când am urcat în cameră, m-a lovit plăcerea surprizei unei rezervări reușite. Totul era îngrijit și curat. Singura chestie era balconul care “bătea” spre un service-auto. Sârbii sunt la fel de tăcuți ca, gaițele în pădure. Urlă de la distanță și măcănaesc la fel de mult ca noi, românii. Eh... mă rog... am făcut o infuzie de, delete și m-am preocupat de cum să-mi refac propria-mi hodină. Se doarme bine dacă nu-ți țipă, vreunii prin hotel pe la 2 noaptea, fără să te-anunțe. Nu mai am tragerea de a face poze dar, pentru că suntem pe AmFostAcolo și boborul trebuie informat, făcut-am și asta. (vezi foto). Mic dejun îndestulător, tip bufet... negotez, dispus într-o curățenie la care nu te aștepți dacă vizitezi și...

... Orașul

Putem sări acest aspect... dar, de vreți citi, nu am nimic împotrivă. Zoaiele sunt la rang de împărăție în... ”Negu’ține-o”. Nu e de mirare, de ce își bea toată lumea cafeaua la Hotel Pamela, fiind singurul loc civilizat ce leagă Negotino cu lumea. Cred că de aici a apărut senzația de aglomerație. Nimic de spus și nici de amintiri nu ai nevoie despre sau cu acest loc. Copșa Mică e Manhattan, comparativ cu Negotino. Chiar dacă-mi sar în cap toți... ehm... negoiții, nu au cu ce se lăuda. Magazin universal de pe vremea când nu aveam nici tuleie, un semi-parc cu o statuie ruginită și alta ruptă de-a curmezișul, chiloți și bulendre puse la uscat prin balcoane a unor apartamente, în stil Napoli. În schimb cârciumi erau destule, unele cu ștaif, altele stil, “La Două Sugative”.

Factum

Aproape de autostradă și... relativ, de granița Greciei... cam 78km.

Nu te omori cu oboseala, ca să-ti lași nervii pe soție sau să-ți bați pruncii cu basca udă.

Preț obișnuit cu un buzunar ce nu se va smiorcăi.

Pe... oricând.

Trimis de Alex_Macedo in 25.06.15 02:08:11
Validat / Publicat: 25.06.15 06:52:16

VIZUALIZĂRI: 4491 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alex_Macedo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Pat single... ca a dublu nu arata!
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 30.00 EUR pe cameră

webmaster15 [25.06.15 06:46:55] »

Mutat în rubrica "Pamela Hotel [Negotino], VELES-NEGOTINO" (nou-creată pe sait).

De asemenea, am introdus în caseta tehnică a hotelului pagina web oficială (vezi mai sus). Despre acel hotel vorbim?

Alex_Macedo [25.06.15 09:01:23] »

Buna dimineata si buna sa-ti fie si inima Webmaster.

Da... si site-ul si coordonatele sunt corecte.

O zi buna.

krisstinna [25.06.15 09:12:05] »

@Alex_Macedo: Si ce desen i-ai facut Faraoanei? Si eu sunt dusa rau, dar nici tu nu esti departe! Ne aliniem la carcoteala!

amero [25.06.15 09:52:34] »

buna dimineata, da, inca un ecou "fad" dar nu pentru ca te-ar interesa SB ci tocmai ptr. ca mi-a placut stilul si locatia. Astept in acelasi inconfundabil stil impresiile despre ce altceva decat mult iubita si "batuta" Grecie.

ariciu [25.06.15 14:17:15] »

@Alex_Macedo - S-a "mplântat" ca de dimineață trecută de ora prânzului să dau și eu de Negotino... și hmmm, nu eram în parc și aveam și net . Minuneee!

Permite-mi să te contrazic într-o chestiune însă. Vârsta nu prea are legătură cu dorința de a face kilometri de ordinul a 4 cifre, cel puțin când e vorba de noi, așa că... nu te cred, n-o mai da cotită mai bag-o fisă! Spune mai bine că ți-e lene și ții prea mult la confortul tău și al consoartei...

În rest, bine că nu v-ați intoxicat prea tare la Copșa Mică, ăăăă... ăsta cu "negoțul", pardon (mie așa îmi sună Negotino) și ne-am mai luat și noi o porție din aia de Alex_Macedo pe care ne-o dai cu țârâita!

Bine ai revenit! Și sper să... mai ai ceva de spus...

Pami* [25.06.15 15:23:25] »

@Alex_Macedo - recunoaste Alex ca te-ai gandit la mine cand ai ales hotelul ; -) . Astept cu nerabdare continuarea calatoriei !

Alex_Macedo [25.06.15 17:24:01] »

@cristinaoranici - Normaaaaal ca ne aliniem la cârcoteală!! Eu am pluta mea... și... o duc io'. Trebuie și pluta sa fie dusă de cineva. Pentru mine a fi anormal este chestie de zi-cu-zi. Dacă aș încerca să intru în modulul serioso-blazato-ascetic, ca, comportament... mi-aș trage un glonț în cap! Prea multă seriozitate în jur și dacă aș avea beneficii, sigur mi-aș schimba atitudinea. Dacă seriozitatea impusă de societate aduce numai stress/depresii/împușcat vecinu', la ce folos, mă întreb!!!

Faraoanei i-am desenat chestii, tip... pe aici ieși de pe autostradă/e aproape de grecotei/pe aici intri pe autostradă... d'alea, d'alea...

Mulțumesc că ai trecut pe la mine!

Andox [25.06.15 17:28:14] »

@Alex - Pamela asta are ceva legatura cu Dallas?

Lyssys [25.06.15 17:58:59] »

@Alex_Macedo - Ați ajuns? Sunteți încă acolo sau deja v-ați întors?! Că abia așteptăm să ne povestiți cum vă este/ v-a fost anul acesta în Grecia și dacă se resimt ceva din frământările politico-economice pe pielea/buzunarele/în sufletul turistului român ce nu se mai poate... vindeca ușor de dependența vacanțelor în... "țara lu' “Mă-doare-la-patină-de-UE”"...

Vă așteptăm cu vești pe... oricând, da' să fie mai curând!

Vară și vacanțe de vis, oriunde v-ați afla! Cu Faraoana, se-nțelege!

ariciu [25.06.15 18:04:57] »

@Andox -

Pamela asta are ceva legatura cu Dallas?

Neeee, cred că mai degrabă cu... Anderson

Alex_Macedo [25.06.15 19:23:46] »

@amero - Buna seara, amero... nu, nu este un ecou fad... sau cel putin, eu nu consider ca este asa! ). Stii tu, bine ca mai putin ma intereseaza SB-urile dar, un ecou este important pentru a arata explicit, respectul pentru un coleg AFA-ist. Oricum, multumesc mult de SB. Sa fie primit, Stimata Doamna... si sincer, APRECIEZ! Impresiile sunt in pregatire.

Mersi mult de vizita.

Alex_Macedo [25.06.15 19:36:07] »

@ariciu - Alooo, Magaziaaaaaaaaaa??? ... Prima oară, am avut un anume șoc-ule, când ai zis de lene... dar... am realizat ca nu ești prea departe de adevăr. Am băgat o fisă și mi-a ieșit lenea din aparatul mental. Confortul are mare însemnătate când vine vorba de răcrăcărat-la-soare.

Mulțu, de ecou și cred că, voi mai avea ceva de povestit!!

Al vostru...

Alex_Macedo [25.06.15 19:41:36] »

@Andox - Daca avea vreo legatura m-ar fi costat cat nu merita si nici Mythos nu gasesti p'acolo!

Alex_Macedo [25.06.15 19:45:31] »

@ariciu - Asta ar mai lipsi!!

neimportant [25.06.15 20:16:49] »

Stimabile, de când aștept o veste dinspre partea aiasta de lume, am pierdut numărătoarea oilor ce trec puntea suspinelor...

Am "înmagazinat" după o primă lectură, bogăție de informații, dar datorită stilului şugubăț, am fost obligat să reiau firul epic...

Cum, necum, din pleiada de nevoi ce mă zgândără în surdină, am găsit oareşce soluții. Bunăoară am aflatără unde pot găsi un service auto taman potrivit pentru hîrbu-mi. Flecăreala mecanicilor e de bun augur, iar eu o rup nițeluș pe bulgărește.

Nimic însă de prețurile practicate "la pompă"

nicole33 [25.06.15 21:27:16] »

@Alex_Macedo -

În drum spre... țara lu' “Mă-doare-la-patină-de-UE”

Eu aștept cu nerăbdare și interes impresiile de la finalul ... drumului.

Alex_Macedo [25.06.15 21:43:38] »

@Pami - As dori sa neg acest lucru dar, ma-s simti redundant. Ai ghcit!

Pami, multumescuri multe si sper ca sunteti bine in Mannheim.

Tchusss!

Alex_Macedo [25.06.15 22:11:32] »

@Lyssys - Suntem pe, plaiuri cu... nisip. Grecia este la fel cum a fost... Grecul e ca o amoebă... ca un carcalac, care trăiește ca spaniolu', cu Sangria-mai-forte/Ouzo la prânz și cu uitătura ironică către turiștii arși de soare. Pe grec, dacă-l trezești și-spui că fierbe... îți spune să dai focul mai mic. NU AU nicio treabă cu fierbeala economică. Aici, ești ca... ehm... Robinson Crusoe. Acum se gândesc să ridice taxele la hotel/restaurante. Sigur că, se va ajunge la crimă. Ellada din turism trăiește.

Mulțumesc frumos, Lyssy!... sperăm să ne bucurăm, de soarele elladian.

Toate cele bune!!!

le_maitre [25.06.15 22:29:59] »

@Alex_Macedo - Aoleo! Gata? Doar atât? Păi de-abia mă-ncălzisem cetind și când colo... un pic mai lung rew-ul decât un ecou de-al tău mai complex. Sau e doar episodul 1? Că tot se poartă... lately.

Sau e varianta semi-ocultată a lui "esențele tari mentale se descriu în scripturi micronice à la Alex"?

O fi de la berea negrotinică dar simt că-ți revin degetele pe taste à la carte...

Nais to si u again here, ma' bro' A, nais cambeck!

Yours, @je

ariciu [26.06.15 13:17:57] »

Al vostru...

Așa e, al nostru! Te împărțim frățește... eu iau capul...

Alex_Macedo [26.06.15 14:07:16] »

@zapacitu - Master Z!

Nici nu știi ce mă bucur că ai rămas în zonă și mi-ai dat binețe.

În partea aiasta a lumii, nu m-am cazat niciodată dar... o... ehm... dezverginare în această privință trebuia să-și arate momentul.

Flecăreala e simpatică a macedo-sârbilor dar, nu o vezi cu ochi buni când, vii de pe drum puțin obo și ciufu.

La pompă e 71,5 dinari moldove... pardon... macedoneni, benzina. Dacă la acea pompă ai făcut referire.

Mersi de vizita/ecou, Master Z.

Alex_Macedo [26.06.15 14:28:16] »

@nicole33 - Mulțumesc de ecou, Nicole.

Impresiile nu vor întarzia... Promit! Oricum mă bucur că... nu... m-am ruginit și mai am ceva de spus și pus... sper!

O zi frumoasă îți doresc... ca și a mea la... mmmm... 28 de grade soare-25 la umbră.

Alex_Macedo [26.06.15 14:44:12] »

@le_maitre - Bro!... știi că mă urnesc cătinel-cătinel. La fel știi și tu prea bine că nu poți scoate mai mult dintr-o cazare tranzitală. Nu mă mai țin de episoade, că mă-njură lumea și se va spune că doresc sa devin Președin... pardon... Pretor. Je lesee la alții sau care este.

Tu ești la fel ca moi... dacă ai ce spune, o vei face atunci când simți în diafragmă.

Berea negrotinică nu a fost gustată că eram cu, covrigu-n brațe și mai aveam ceva drum de luat în pept cu, căruța.

Nais to hir from iu, Bro!

Yours, @je.

Alex_Macedo [26.06.15 15:01:59] »

@ariciu - Cum era cântecul ăla?? ... hmmm... stai... ăăăăăăă... Da! Era așa :

"Still crazy after all these years"... dar... I like it, I like it, I like iiiiiiiiiiiiiiiit!!

crima [30.06.15 21:08:24] »

@Alex_Macedo -

Normal că nu te-anunță, doar sunt în misiune, trimiși știi tu de către cine... Muuvit/MiniMe/ArTuuDiiTuu... Ca să-ți testeze rezistența la haoleli, salt instant în budigăi, dat cu capu'-n gură și cu gura-n țeavă.

May the Force be with you! Amin!

Alex_Macedo [01.07.15 16:01:39] »

@crima -

... eh, ce vremuri! ... Dar, dacă mă gândesc bine, am cam sărit în tavan. Îţi dai seama că eram pregătit de a da, capete-n gură. Adrenalina era în stadiu maxim. Eh... poate că trebuia să fiu pregatit şi de a primi câteva..., gândul mă trimite la namila ruznacă din Egipt.

Engage like a criminal! Amin!

calatorul [03.10.15 20:54:21] »

Frumusel, dragutel, punem la pastrare.

Alex_Macedo, amero, calatorul, Lyssys, neimportant, nicole33, Pami*
    Alte impresii din această RUBRICĂPamela Hotel [Negotino]: