ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.06.2015
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 18.06.13
JUN-2015

Bali - o insula plina de surprize

M-am intors de curand din sejurul nostru de 10 zile din Bali. Pot spune ca a fost o experienta incredibila cu surprize foarte mult bune si mai putin bune:(.

O sa incep prin a preciza ca este o destinatie exotica mai accesibila financiar decat multe alte zone. Daca resusesti sa iti iei din timp biletele de avion (acestea fiind cele mai scumpe) cazarea si masa sunt foarte acceptabile. Important este sa te interesezi foarte bine inainte de hotel si statiune.

Noi desi am citit destul de mult despre Kuta pot spune ca am fost dezamagita de aceasta statiune. Este o locatie destinata exclusiv surferilor iar preturile sunt pentru australieni.

Incepand de la sezlong, pana la restaurante, totul este de 3-4 ori mai scump decat in oricare alta statiune (aici includ si Nusa Dua unde am fost uimiti de preturile de 2 ori mai mici). Daca la sezlonguri poti negocia la restaurant nu:).

Ne-am prins in cateva zile care sunt locurile unde poti manca decent. Zic asta pentru ca am avut si note de plata de 100 $ dar si de 10 $, mancarurile fiind la fel de bune.

Recomand daca stati in Kuta sa mancati in foodcout-ul din Mall. Veti gasi variante multiple de mancare: vietnameza, chinezeasca, malayesia, indonezia, etc. la preturi foarte bune. Atentie preturile afisate nu includ TVA si nici taxa de service. Veti vedea ca la final pe nota sunt trecute.

Plaja este plina de localnici. O sa fiti tot timpul avertizati ca sunt foarte agresivi. Chiar asa este:) Tot timpul va vinde cineva ceva si insista pana cedati. La fel preturile sunt pentru Australieni:).

Seara va recomand iar sa fiti foarte atenti. Sunt foarte multe furturi si trebuie sa ai mare grija cum tii bani. Nu umblati cu multi bani la voi si nu scoateti bani de la bancomate amplasate in locuri mai putin luminate. La fel sa aveti grija unde schimbati banii. Initial noi am schimbat la hotel insa nu era deloc avantajos cursul, dar era sigur. Ne-am interesat si soferul pe care l-am gasit in fata hotelului si cu care am facut toate excursiile ne-a recomandat un Schimb valutar foarte ok, cu camere si cu un curs decent ex: 1 euro=14.850 rupii iar la hotel 1 euro=13.700. Cam asta era diferenta:)

Am inceput cu lucrurile mai putin bune deoarece noi nu am gasit aceste informatiii inainte sa plecam si surpriza nu a fost prea placuta. Eu sincer nu recomand Kuta decat pentru o zi maxim. Restul sejurului m-as duce in alta statiune. Frumusetea acestui loc consta in cu totul altceva.

Am avut norocul sa gasim un sofer in fata hotelului si am agreat sa facem niste excursii cu el. Plateam in jur de 45$ pe zi insa am avut si excursii mai scurte si plateam in jur de 30$. Cu el am vazut toata insula si ne-a dus in locuri senzationale.

Am vazut in primul rand templete: Tanah Lot si Pura Besakih sunt senzationale, merita vazute. Uluwatu este si el interesant. Am participat si la dansurile lor traditionale: Kecak dance si Barong Dance.

Am facut scuba diving in Tulamben unde la 12 m este o nava scufundata si ai un recif de colarali foarte frumos. Scufundarile le pot face si incepatorii insa snorkling este cam dificil in zona aceea. In fiecare excursie, soferul nostru Wayan, ne-a oprit pentru a lua masa in zone extraordinar de frumoase: fie au fost terase de orez, fie pe malul marii (am luat cina la Jimbaran seara), fie la Vulcanul Batur sau pe malul marii la Candidasa. Sunt locuri extraordinare si se mananca foarte bine si la preturi ok.

Am fost in Nusa dua si mi s-a parut ca esti cu totul pe alta insula. Este o statiune doar cu resorturi si foarte exclusivista insa mare ne-a fost uimirea cand am platit atat pe sezlonguri cat si pe mancare de 2 ori mai putin decat in Kuta.

Mi-a placut foarte mult plaja si nisipul alb iar apa avea aceea culoarea turcoaz desi erau 10km pana in Kuta. Insa este clar o destintie doar pentru turisti. Nu am vazut niciun localnic in aceea zona.

Am fost binenteles si in Ubud. Este foarte frumoasa zona si acolo veti vizita si Monkey Forest. Va precizez ca maimutele sunt cam agresive deci trebuie sa aveti grija sa nu va apropiati de ele si nici mancare sa nu le dati.

Excursiile au facut toti banii in aceasta destinatie si daca m-as intoarce as stii sa nu stau 10 zile in acealsi loc:) Insula are foarte mult de oferit si daca prinzi un sofer/ ghid ca al nostru care ne-a dus numai in locuri senzationale se merita sa mergi si sa explorezi.

Trimis de corina pavel in 22.06.15 16:00:16
Validat / Publicat: 22.06.15 19:43:29

VIZUALIZĂRI: 5622 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corina pavel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[22.06.15 16:30:45]

Mutat în rubrica "Descoperă Kuta şi împrejurimile, KUTA-LEGIAN" (nou-creată pe sait)

robert
[22.06.15 19:53:41]

Felicitări atât pentru destinația superbă, cât și pentru articolul foarte util!

Consider că ar fi de mare interes, dacă există disponibilitate să mai revii cu articole mai amănunțite despre această destinație exotică și despre excursiile pe care le-ati făcut acolo!

E un loc unde ajung puțini români și din acest motiv informațiile sunt destul de limitate.

[23.06.15 07:26:36]

elle7
[24.06.15 00:25:01]

Multumim pentru articol, noi planuim o vacanta in Bali la anul si optam mai mult pentru Kuta, dar, probabil o sa ne indreptam atentia pentru Nusa Dua. Multumim.

corina pavelAUTOR REVIEW
[24.06.15 09:03:19]

@elle7 - Important e sa va documentati mai mult. Sunt si alte statiuni dragute gen Sanur, Benoa, etc. Distractie placuta!

mohr
[20.07.15 21:26:58]

Bună, spune mi te rog în nusa dus este ceva viata de noapte? În afara de nikki. beach mai sunt cluburi, restaurante, magazine etc? Merci

corina pavelAUTOR REVIEW
[20.07.15 22:49:54]

@mohr: nu as putea sa iti zic mai multe despre nusa dua. Noi am stat doar cateva ore pe plaja unde erau restaurante. Dar de cluburi nu am idee

corina pavel, elle7, mohr, robert
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Kuta şi împrejurimile: