ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.01.2010
    ÎNSCRIS: 24.03.08
    JAN-2004

ARTICOL ARHIVAT

Hanul lui Manuc

Reviews nepunctat in concurs. - doar in dorinta de a aduce aminte de locurile ce merita atentie in Bucuresti

Mi-am pus o rochie de catifea, un sirag de margele la gat si am plecat la intalnirea cu prietenii mei vechi, din copilarie, care veniti de peste mari si tari pentru o vacanta in Romania, s-au cazat la Hanul lui Manuc.

Au vrut sa stea intrun loc incarcat de istorie si au spus ca pe langa “ dorul de casa “ le este dor si de ceva vechi.

In timp ce stateam la masa si fiecare spunea ce stie despre acest han, un ospatar simpatic sta langa noi (desi am dat comanda de mult) si ne spune cateva “ povesti picante “ din vremurile de inceput ale hanului.

Acum doua sute si ceva de ani, mare negustor armean, cu mari averi, pe numele sau Manuc s-a stabilit prin partile Bucurestiului. Si cum avea multi bani, Manuc Bei a cumparat terenul pe care fusese Curtea veche (cam un ha. de teren) si a ridicat aici un han. – loc de odihna, ospat si distractie. Hanul are o forma circulara, cu o curte interioara in care incapeau usor 80 de carute si spre care da terasa etajului. Cand a fost construit, hanul avea la parter pravalii, saloane, magazii si chiar odai pentru slugi. ; …la subsol pivnite si la etaj atat camere pentru dormit cat si sali de ospete. Crama de acum a fost initial un adapost in caz de asediu.

Si acum arata foarte bine si “ miroase “ a vechi (e o metafora, nu miroase a mucegai sau a loc necuratat). Doar aparitia in curte a unui autoturism a stricat vraja.

Ce sa va spun; o seara minunata; mancare buna; sarmalute in foi de vita cu mamaliguta, coaste de miel la gratar, palinca de pere, clatite si papanasi, vin adus in ulcioare si baut in cani de lut, ospatari amabili si buni de spus povesti si lautari ce au cantat cantece vechi lautaresti gen;

“ Eu sunt Barbu Lautaru

Starostele si cobzaru

Si-am cantat pe la domnii

Si la mandre cununii ”

Trimis de Diaura* in 11.01.10 21:23:18
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 2314 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 1 PMA (din 1 vot)
    NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

molko*
    [12.01.10 00:30:06]

eu de cate ori am fost aici am fost servit oribil... indiferent ca am fost la restaurant, terasa sau crama...

chiar imi aduc aminte ca acum vreo 11-12 ani, incercand sa "impresionez" o fata am dus-o in crama la o sticla de vin dulce (cum ii placea ei... a trebuit sa ma fac si eu ca-mi place). la 10. 00 ramasesem singurii clienti, au stins lumina, eu am reactionat urat, iar "doamna chelnar" imbracata in costum de chelnerita si cu un costum de ski obosit pe dedesubt, d-ala care fasaie cand mergi, (era iarna) imi spune nonsalanta ca nu poate sa stea dupa mine... ca daca faceam si eu consumatie calumea era altceva... dar asa staaaau si trag de o sticla de vin! din cate am inteles de la diversi prieteni nu prea s-a schimbat nimic din acest pct de vedere.

PS incercati Curtea Berarilor... de pe strada covaci, chiar langa Amsterdam cafe... gasiti atmosfera care ar trebui sa fie la sus numitul Han

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
    zoloft
    [02.04.10 12:14:38]

aceeasi opinie o am si eu ca molko despre Hanul lui Manuc

desi au incercat sa o cosmetizeze, ospatarii din acel loc parca ar fi angajati acolo pe viata !! aceleasi figuri acre, cu tzoale jegoase si jerpelite de te-ntrebi oare ce ne aduce la masa ?

Cat despre cele scrie de Diaura...ce sa zic..poate v-au vazut "straini" si la cat v-au dat sa mancati-beti, v-au incasat de 3 ori pretul..

molko*, zoloft
    Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Bucureşti: