ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.06.2015
ÎNSCRIS: 24.06.13
JUN-2015

Hotel bun

Am avut un sejur de 7 nopti in perioada 3-10 iunie 2015 si este a doua oara cand ajungem in Nisipuri, dupa o vizita de acum 2 ani la hotelul Atlas aflat mai la sud.

Avand in vedere ca am ajuns in extra-sezon, multe dintre impresiile descrise se vor baza pe un grad redus de ocupare a hotelului si experienta in plin sezon ar putea fi alta.

Cazare: am ajuns la hotel la ora 11:30 si ne pregateam de o asteptare lunga pana la 14:00 (ora de check-in), insa am fost placut surprinsi cand am primit cheia pe loc. O bila alba pentru managementul hotelului.

Camera am primit-o la etajul 3, dar avand in vedere cum este construit hotelul, etajul 3 este de fapt un parter inalt. Receptia si terasele sunt la etajul 6, restaurantul la 5, piscina interioara la 4.

De la etajul 3 iesi direct in curtea interioara, unde gasim snack-bar, piscinele exterioare si drumul spre plaja.

La receptie se poate achita accesul la internet wi-fi: 5 leva/zi sau 25 leva/saptamana.

Hotelul are forma unei potcoave si e dotat cu 3 lifturi - unul central si cate unul pe fiecare aripa. Din pacate functioneaza lent, au capacitate redusa si dureaza mult pana ajungi unde trebuie (nu e optimizat sa soliciti urcare/coborare, asa ca te poti plimba sus-jos tot hotelul).

Camera: foarte spatioasa, patul matrimonial de fapt inseamna doua paturi puse unul langa celalalt, pe langa mobilierul standard mai gasim o canapea extensibila, TV cu tub (dar cu mai multe canale in RO/EN/RU/DE/FR), iar la balcon avem uscator de haine. Baia este si ea spatioasa, vine dotata cu uscator de par (cam ineficient, dar totusi exista).

Per ansamblu camera ne-a placut, era totul curat, uzura se observa, dar nu deranjeaza. Totul e destul de bine intretinut, desi pe alocuri se vede amatorismul (in baia noastra suportul pentru perdeaua de dus era fixat cu banda adeziva).

Balconul nostru dadea exact in snack-bar si aveam dubii ca vom avea parte de liniste, dar panoul de termopan izoleaza fonic foarte bine.

Personalul: foarte discret si amabil. Chiar daca nu vorbesc toti engleza sau romana, sunt receptivi. In camera s-a facut curat si am primit prosoape proaspete regulat. Atat la restaurant, cat si la snack-bar este personal mult si silitor. Piscina interioara si exteriora este monitorizata de cate un salvamar.

Drumul spre plaja: pentru a ajunge de la hotel pana la plaja trebuie sa cobori 100 de scari, dupa care traversezi o strada ingusta, apoi 50 metri printre alte 2 hotele pana la faleza. Deacolo ai mai multe optiuni pana la plaja, dar accesul direct se face prin spatele terasei Saint Tropez (recomand sa veniti aici pentru midii - doar 11 leva/kg de midii pregatite extraordinar in diverse sosuri cu usturoi).

Scarile mentionate sunt prost construite pentru accesul cu carucioare de copii sau persoane cu dizabilitati (sinele pentru carucior sunt in panta abrupta, iar latimea lor nu este macar standard).

Exact in dreptul hotelului avem plaja acestuia cu sezlonguri/umbrelute si barul de pe plaja (de fapt o ghereta cu niste mese de plastic) - accesul este gratuit pentru cei cu supliment UAI.

In imediata apropiere este si o fasie lata de 150 de metri de nisip, neocupata de sezlonguri, unde poti sta linistit pe nisip. Accesul in mare este lin, exista doar un hop de ~30 cm chiar langa mal.

Masa: micul dejun se serveste intre 8:30 si 10, pranzul de la 12 la 14, cina de la 18 la 20. Intre 11-13 si 15-17 la snack-bar se serveste hot-dog sau pizza facuta pe loc.

Mancarea a fost ok, nu am plecat niciodata flamanzi de la masa si nici nu am avut probleme de digestie, totul era proaspat si din belsug (nici nu se termina un fel de mancare, cum aparea o tava plina).

Din pacate diversitatea a fost destul de redusa. Ca fel principal erau mereu 3 optiuni - un fel de pui, unul de porc/vita si unul de peste. Iar de la zi la zi diferenta intre aceste feluri de mancare nu era prea mare. Gratarul facut pe loc - o dezamagire: aceiasi carnaciori fripti sau chiftelute dubioase in fiecare zi.

In schimb au fost multe legume: proaspete si pregatite la cuptor. Branza multa, masline de mai multe feluri, cateva aperitive din peste sarat. 2-3 feluri de ciorba.

Dimineata mezelurile si cascavalul erau de calitate inferioara, in schimb aveam oua fierte, ochi si omleta. Plus diverse chifle si cornuri bune, lapte cu cereale, clatite facute pe loc.

Fructe la fiecare masa - mere, kiwi si banane la discretie. Ciresele, piersicele si pepenele rosu se terminau repede (turistii erau nesimtiti si luau portii imense) si nu se mai aduceau.

Dulciuri foarte multe si surprinzator de bune: la fiecare masa erau 10-15 feluri (!) de mini-prajituri, inclusiv baclava.

La bar se servesc bauturi locale acceptabile: bere slab alcoolizata, vin alb/rosu (adus in sticle pet), tarie bulgareasca de mai multe feluri. La barul de langa piscina si in restaurant nu puteai cumpara alte bauturi - lipseau cu desavarsire. Inghetata e foarte buna. Cafea buna la aparat si suc la dozator. Cateva tipuri de ceai.

Restaurantul are multe mese la terasa - un mare avantaj!

Animatie si activitati: programul de animatie este cam sec si doar pentru copii: in timpul zilei cateva concursuri, seara program special sau mini-disco. Din pacate animatorii nu vorbesc decat bulgara, putina rusa si putina engleza, asa ca nu toti copii inteleg ce se petrece.

Ca sport poti face volei (2 ore pe zi, la un teren slab amenajat, cu o minge proasta), tenis de masa (o singura masa pentru tot hotelul) sau "sala" de fitness (de fapt 3 aparate foarte obosite intr-o anexa de 10mp cu miros insuportabil). Gimnastica - lipsa, volei in bazin - lipsa.

Bazinul exterior nu cred ca face fata numarului de turisti. Bazinul interior este adanc si cu apa rece.

Per ansamblu este un hotel bun, curat, cu personal discret, destul de aproape de plaja (in 5 minute esti deja in mare), situat in zona de nord a statiunii (mai placuta decat zona centrala si de sud), dar sunt cateva dezavantaje notabile: scarile de acces ar trebui amenajate, meniul restaurantului revazut, iar programul animatorilor diversificat.

Trimis de benea in 21.06.15 15:46:25
Validat / Publicat: 21.06.15 19:25:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2850 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (benea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera dubla

ioan dorin
    [22.06.15 22:09:01]

@benea: As dori să vă întreb cum Aqua Park-ul? Cat e intrarea?

irinaina15*
    [22.06.15 22:27:41]

Multumim pt impresii! De la etajul 3 se vedea marea, sau trebuie un etaj 8-9? La receptie a fost nevoie de vreo atentie?

Multumesc!

irinaina15*
    [22.06.15 22:31:04]

Si acel bar de la plaja nu este ceva gen autoservire? O terasa ceva? M. ati cam speriat cu ,,o ghereta cu mese plastic ,,

Ce poti servi la plaja?

beneaAUTOR REVIEW
    [23.06.15 09:12:46]

@ioan dorin - Aqua Park nu tine de acest hotel. Apartine lantului Griffid. Nu stiu tarifele de acces. Cel mai bine va interesati direct la Griffid.

beneaAUTOR REVIEW
    [23.06.15 09:17:49]

@irinaina15 - Se vede doar un pic. Peisajul e blocat de hotelul din fata. In schimb se vede bine de la terasele de la etajul 6. Deci de la 6 in sus ai vedere mai buna. Am auzit turisti nemulțumiți de camerele pe partea spre parc - e umbra si mai multa umezeala.

De atentie nu a fost cazul. Am fost multumit de cazarea oferita.

Barul de la plaja e o construcție de termopan minuscula situata intre plaja cu umbrelute si faleza. Zona barului e prost amenajata, in imediata apropiere era un local in renovare, asa ca nu era de stat acolo. Se ofera aceleasi bauturi locale pe care le poti lua si servi pe șezlong.

benea, ioan dorin, irinaina15*
    Alte impresii din această RUBRICĂPark Hotel Golden Beach: