ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.06.2015
ÎNSCRIS: 14.07.11
JUN-2015

O alegere buna - Vila Panos

Vila Panos

Anul acesta am ales din nou Grecia! De ce? Pentru ca am lipsit un an si dorul de parfumul si aromele ei ne-au coplesit. Asadar iata-ne cautand destul de tarziu diverse oferte, doar in urma cu o luna, dar cu toate acestea, norocul ne-a suras, am ales vila Panos, care parea ideala pentru ceea ce ne doream noi pentru concediu. Desigur, dupa ce ne-am hotarat pentru insula Skiathos. Adevarul e, ca am fi vrut de anul trecut sa mergem la intalnirea AFA, dar din motive bine intemeiate (bac, admitere facultate- copil) am lipsit, iar acum sa zicem ca ne-am luat revansa.

Vila este mica si cocheta, foarte curata si bine intretinuta de proprietar, cu camere ce au vedere la mare sau spre munte, dar cum nu erau multi turisti, de fapt eram numai noi, cele 4 familii de romani, am avut toti vedere la strada principala, piscina si mare.

Curtea din fata are piscina, sezlonguri, umbrele, bar care era deschis dupa ora 18, copaci de tot soiul palmieri, lamai, smochini, rodiu, flori frumoase, tufe bogate de leandri, muscate in cele mai vesele culori, petunii, ba chiar pusese d-l Panos si niste castraveti si dovleci.

Curtea din spate ofera accesul spre camere iar mirosul caprifoiului ne desfata simturile ori de cate ori urcam sau coboram scarile catre camera. Alei frumos conturate, garduturi vopsite in alb, totul pentru o placuta senzatie de ordine, de liniste, de relax.

Camera nu este foarte mare, dar curata, mobilier nou de lemn, proaspat lacuita, dar pe stil mai vechi, o chicineta mica, dotata cu plita electrica, functionala, frigider, vase, cani, pahare, tigai. Baia destul de incapatoare, cu dus, cu perdea, iar spre deosebire de alte dati cand se umplea baia de apa dupa un dus, acum se stropea doar putin. Lenjerie curata, alba, impecabila, prosoape bune, acestea s-au schimbat la mijlocul sejurului. Balconul modest, dar indeajuns pt doua persoane, unde am luat micul dejun in fiecare dimineata, privind spre mare, si planuind ce aveam sa facem in ziua respectiva. Dulapul avea suficiente umerase, sertare, o comoda incapatoare, o noptiera; am avut televizor, dar dupa cca 2 zile, nu am mai avut semnal, datorita trecerii receptiei de pe analogic pe digital. Chiar am vorbit cu proprietarul care spunea ca urma sa faca achizitia de receptoare pt tv-uri. Dar lipsa lui nu ne-a afectat intrucat eram asa de obositi cand ajungeam acasa, ca ne culcam rapid. Seif contracost, la fel si aer conditionat. Dar in perioada aceea chiar nu am avut nevoie, noptile fiind mai racoroase.

Piscina mai mica, dar oricum nu a fost folosita decat in ultima zi in asteptarea plecarii. Ca si pozitionare, vila se afla in sudul insulei la cca 6 km de Skiathos town, mai precis la statia nr. 16, din traseul autobuzului local, care circula foarte bine, aproximativ la 15 minute, poate mai des in plin sezon, din capitala pana la plaja Koukounaries, care e capat de traseu la nr. 26. Un bilet de la statia 0 la 26, e de 2 euro. Pana la vila Panos, mai precis statia Agia Paraschevi, costa 1,60 euro si este la cativa metri de la iesirea din vila.

Peste drum pe o poteca se ajunge la mare, la plaja Agia Paraschevi, care mie mi-a placut foarte mult, fiind lunga, destul de lata, nisip, intrare lina in apa, ideala pt familii cu copii, apa minunata, nu prea multe valuri, sezlonguri cu umbrelute, beach bar, dar si loc suficient pt asternut prosoape.

Cum iesi din curtea vilei, in orice directie o iei, gasesti cate un supermarket, destul de bine aprovizionat, taverne care te imbie sa intri, sa gusti din bunatatile locului. La statia nr. 3, este un supermarket tip Carrefour, dar noi nu am fost acolo, ci local ne-am descurcat. Ca si cateva repere de preturi : un bax de apa =3.60 euro, 4 doze bere Mythos= 5,60, painea (tip baton) cu susan =0,60, rosii =1,92. La taverna Kohyli, care e chiar peste drum de vila, am mancat de cele mai multe ori, am avut parte de o romanca amabila, care ne-a ajutat in alegerea meniurilor, deasemenea si una din bucataresele de acolo e tot romanca. Preturi rezonabile, comparativ cu alte insule in care am fost, cca 8,9-15 euro de persoana, 1/2 litru vin= 5 euro. Un fresh de portocale intre 3-3,50, inghetata la local intre 3-5,50 euro, cele pe strada la cornet 2 euro.

Biserica Agia Paraschevi, care da si numele statiei dar si a plajii din apropiere, este chiar langa taverna de care spuneam, este mica si frumoasa, iar noi am intrat chiar duminica seara, cand este luminata atat de frumos, iar mirosul de tamaie se raspandeste in aer, prin fosnetul frunzelor platanilor semeti din curte.

Ca si incheiere, dupa ce am vazut mare parte din insula, spun linistita ca am ales cea mai buna locatie, usor accesibila spre orice directie, iar pt cei dornici de odihna, si doar de plaja, marea e aproape, nisipul fin, soare mult si liniste!

Trimis de maryka in 18.06.15 00:35:14
Validat / Publicat: 18.06.15 08:37:08

VIZUALIZĂRI: 6830 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P24 Plaja Agia Paraschevi.

webmasterX [18.06.15 08:37:00] »

Mutat în rubrica "Panos Resort [Agia Paraskevi], SKIATHOS" (nou-creată pe sait)

maryka [18.06.15 10:03:12] »

@webmasterX -

Da, este ok.

flllo [18.06.15 20:18:27] »

buna... pe 26 iun ma duc si eu la aceasta vila si vroiam sa te intreb ce excursii imi recomanzi... masina de inchiriat la ce pret gasesc... tantari in camera exista? internet are? apa din mare era calda cind ai fost tu... distractie, animatie seara exista pe acolo? multumesc

maryka [18.06.15 20:35:01] »

@flllo: Bună! Excursii opționale au agențiile noastre sau cele locale. Majoritatea sunt în jurul insulei, cu oprire la plaja Lalaria și Kastro (ruinele castelului bizantin). alta ar fi Mammamia în insula Skopelos, pe care o recomand, noi am fost și voi scrie în curând despre asta. Se pot vizita mănăstirile, noi am făcut-o pe jos. Mașini de închiriat-depinde de tipul de mașina- de la 25 euro/zi.

Există țânțari dar nu ne-au făcut probleme-am folosit aparatul. Internet există la taverne, hoteluri. Iar în curtea vilei doar semnal slab din zonă.

Animație mai mult în capitală, aici doar taverne și ceva baruri.

Mult noroc și vacanță frumoasă!

flllo [19.06.15 16:36:13] »

Multumesc frumos... apa calda curge nonstop????? s-au intre anumite ore? cate ore ai facut pe drum... am inteles ca ai fost cu autocarul... apa din mare era calda? multumesc inca o data

maryka [19.06.15 16:57:06] »

@flllo - Buna din nou!

Am mers cu autocarul cca 14 ore pana la Volos, apoi inca 3 ore cu ferry; apa calda tot timpul, uneori astepti 2-3 minute, iar apa din mare numai buna de baie, inclusiv la piscina. La intoarcere agentia ne-a facut o surpriza, am plecat din Skiathos cu un vaporas de croaziera, ne-a lasat 2 ore la plaja Koukounaries, apoi am mers 2 ore in Glyfa, de unde ne-a preluat autocarul.

Daca mai sunt alte intrebari raspund cu placere!

flllo [19.06.15 21:47:51] »

Si inca ceva... exist in baie sapun si hartie igienica? s-au trebui sa iau de acasa? ...

maryka [19.06.15 23:41:53] »

@flllo:

Da. E și hârtie igienică și un săpun mititel, din acela pt. hoteluri, oricum noi am avut.

Nu e detergent și burete de bucătărie, noi am avut, (din alte experiențe). Dar nu vă faceți griji. Cel mai aproape supermarket e la câțiva metri, în stânga, găsiți de toate. Deschide la 8. Acolo luam pâine proaspătă în fiecare dimineață.

traian.leuca † [23.06.15 22:54:27] »

@maryka - Abia acum, după ce v-am votat o mare parte din poze, mi-am dat seama că v-ați cazat într-un mic paradis.

Dacă voi ajunge cândva în Skiatos (și am de gând să fac acest lucru la anul), cu siguranță am să aleg această locație.

maryka [24.06.15 01:25:31] »

@traian. leuca

Asa ziceam si eu. Locul e ideal, cazare decenta, curata, usor accesibila spre orice destinatie. Noua ne-a placut foarte mult!

coryna22 [30.06.15 15:39:33] »

Bună, voi pleca și eu în august și as avea câteva întrebări. Ce îmi recomanzi sa închiriez masina/ATV sau autobuzul? vreau sa vad cât mai multe plaje, ce preturi sunt la închirieri?

maryka [30.06.15 20:55:45] »

@coryna22:

Bună! Noi nu am închiriat mașină, anul acesta am preferat să facem mișcare, așa că am mers mult pe jos, iar unde era posibil cu busul. Acesta circulă foarte bine, are 26 stații din Skiathos Town până la Koukounaries. De închiriat cred că e mai bine un ATV sau jeep pt că unele drumuri sunt mai dificile deci mai ușor de abordat cu o mașină adecvată. Prețurile pornesc de la cca 24 eur. în funcție de durată, negociere și de sezon. Cu siguranță acum în iulie prețurile vor fi mai măricele. Vacanță frumoasă!

coryna22 [30.06.15 21:13:32] »

Mulțumesc frumos, și felicitări pentru tot ce ai scris

monaca [02.07.15 19:10:41] »

@maryka - Foarte bun si util articolul, la fel ca toate cele postate de dvs pe subiectul Skiathos! Plecam curand in aceeasi destinatie si aveam emotii pentru ca nu gasisem prea multe impresii despre Vila Panos dar articolul dvs ma face sa plec cu inima usoara. Intrebare : accesul de la vila la plaja este usor sau in pantele specifice Greciei? Intreb asta pentru ca anul trecut in Corfu am stat la un hotel relativ aproape de plaja dar urcarea dinspre plaja spre hotel era o adevarata provocare din cauza pantei, mai ales la ora pranzului cand veneam de la masa...

maryka [02.07.15 19:33:57] »

@monaca:

Bună! Mulțumesc pentru aprecieri. Nu vă faceți griji, plaja e peste drum de vilă, se vede de fapt din poza făcută pe balcon. E pe teren drept, n-aveți de urcat aici. Poate doar în vizită la celelalte plaje. Dar cea de la agia Paraskevi, e foarte plăcută, lungă, lată, apa caldă, nisip, ... și aproape...

Să aveți un concediu frumos!!!

monaca [02.07.15 19:55:08] »

@maryka - Multumesc!

alinapopescu72 [07.07.15 12:51:48] »

@maryka - Multumim pentru impresiile impartasite. Au fost de mare ajutor! Noi mergem in septembrie si nu prea gasisem impresii "pertinente". Acum sunt linistita ca merg intr-un loc pe gustul meu...

Inca ceva, am inteles ca ati mers cu autocarul, la noi fiind prima oara cand optam pentru aceasta varianta (eu prefer avionul), m-ar interesa cum este drumul de 14 ore? E greu, se fac opriri, autocarul e comod... ? Si tranferul cu feribotul... e ok, sau fiind mare nu simti ca esti pe apa?

Multumesc anticipat.

maryka [07.07.15 22:26:02] »

@alinapopescu72:

Mulțumesc frumos! Drumul cu autocarul e acceptabil, 14 ore, opriri la cca 4 ore pt 20-30 min, scaune reglabile, aer conditionat. Transferul cu ferry, lin, doar cam mult, 3 ore, cam plictisitor dar f.comod. La întoarcere, agenția ne-a adus cu un vaporaș de croazieră, cu oprire de 2 ore la plaja Koukounaries, de acolo tot cu vaporașul la Glyfa, unde ne aștepta autocarul. Categoric, nu e comod ca și cu avionul dar acceptabil și mai ieftin. Să aveți un concediu frumos!!!

monaca [03.08.15 18:55:49] »

@maryka - M-am intors duminica din mult asteptata vacanta in Skiathos si vreau sa fac cateva comentarii legate de cazare.

Vila Panos arata aproape ca in pozele gasite pe pagina de prezentare a agentiei cu mentiunea ca baia este jalnica. Noi am stat in camera D, la parter, camera cu trei paturi si cu vedere la piscina. Probabil ca o parte din camere au fost reconditionate dar aceasta camera nu este modernizata, are o baie care te duce cu gandul la anii '80 ai secolului trecut din hotelurile mucegaite de la Venus sau similar.

Sigur, vacanta a fost minunata si mi-am amintit de sfatul Web-masterului de a nu comenta imediat, astfel m-am abtinut sa fac primele comentarii la cald, de acolo, intre timp impresia proasta s-a mai estompat dar trebuie sa stiti ca daca vila o sa mai fie in oferta si la anul puteti gasi unele deficient (o baie fara cabina de dus, cu un colac de wc spart, cu o instalatie de scurgere infundata si care uneori miroase urat, usa la baie umflata si care se inchide greu, etc). De asemenea, desi am citit undeva ca vila are acces la net in zonele publice eu nu l-am depistat, o fi fost tinut bine ascuns de catre dl Panos...

In rest ca puncte tari : vila este foarte aproape de plaja, foarte aproape de statia de autobuz, la jumatatea distantei intre Skiathos Town si Koukounaries care reprezinta dupa mine maximele atractii ale insulei fara sa minimalizez restul frumusetilor pe care le-am vazut in Skiathos, Tsougria si Skopelos.

webmasterX [03.08.15 19:04:13] »

@monaca - ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

coryna22 [03.08.15 19:30:07] »

Multe vesti proaste, plec și eu pe 21 și deja am păreri proaste despre vila... plaja și insula sper sa ma facă sa nu țin cont de vila

maryka [03.08.15 21:42:46] »

@monaca:

Bună! Îmi pare rău că nu ați avut condițiile noastre, noi am stat la etaj, camera nr. 1, cea cu ușa albă. Dar cum spuneam și în rw. am fost atunci 4 familii din România. toți am stat la etaj, toți am fost mulțumiți. Cum se vede si din poze toate cele necesare erau functionale, in stare buna, atat la baie, wc si chiuveta. Tot ce pot recomanda e sa cereti camera nr 1 (pt cei care merg de acum incolo)

Dar mă bucur că v-a plăcut plaja, insula și ați trecut peste celelalte neplăceri. Vacanțe frumoase pe mai departe!!!

maryka [03.08.15 22:03:45] »

@coryna22 -

Buna! din tot ce am citit pana acum am ajuns la concluzia ca sunt in stare buna camerele de la etaj, cele in care am stat noi, respectiv camera 1 cea cu usa alba, (daca nu s-a "demolat " intre timp). Sper sa aveti un concediu frumos, sa va bucurati de frumusetea insulei!

Ca o paranteza, noi am mers la si mai mare risc, fara a avea nici un comentariu inainte despre vila.

Cat despre d-l Panos, cu noi a fost foarte comunicativ si amabil, nu am avut restrictii privind piscina sau fotografiatul si filmatul. E drept ca nici noi nu l-am deranjat cu nimic, pt ca nu am avut nici o problema sau plangere in legatura cu camera.

Va doresc un concediu frumos!

monaca [03.08.15 22:23:19] »

@maryka - Si eu cred acelasi lucru, sunt camere mai bune si camere mai putin aranjate.

Totusi (intre timp am mutat comentariile intr-un articol de sine statator) am bifat ca as recomanda locatia cuiva care stie din start de posibile probleme si atunci le-ar lua ca atare si s-ar bucura de restul lucrurilor frumoase din vacanta.

monaca [03.08.15 22:33:19] »

@coryna22 - Neajunsurile cazarii nu sunt totusi atat de mari incat sa va sperie ca nu o sa va placa insula, noi am avut o vacanta mai reusita decat credeam, am fost foarte mult plecati pe insula si in imprejurimile ei si chiar nu a mai contat ca nu ne placea cum arata baia.

De altfel, asa cum am scris ulterior si in articol, am platit foarte putin si era de asteptat ca o sa fie o cazare modesta insa frumusetile naturii compenseaza in totalitate lipsurile de la cazare.

Sigur, as fi ,,incasat'' mai usor imagina dezolanta a baii daca stiam ca o sa fie asa dar poate aveti noroc si o sa primiti o camera renovata.

In rest, noi nu am avut nici o problema cu proprietarul asa cum am citit in alt review, acesta este prezent in permanenta in vila dar nu este nevoie sa socializati cu el si nici el nu va va aborda in nici un fel.

Vacanta placuta!

coryna22 [03.08.15 22:42:36] »

Mulțumesc pentru incurajare, oricum eu nu țin foarte mult la cazare, de aceea am ales sa plătesc mai puțin pe camera și sa folosesc banii pentru alte plăceri. Cer decât decenta și curățenie, oricum Abea aștept sa plec. Va mulțumesc!

alinapopescu72, coryna22, flllo, maryka, monaca
Alte impresii din această RUBRICĂVila Panos [Agia Paraskevi]: