ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.06.2015
ÎNSCRIS: 26.03.14
JUN-2015

Apartmanok - să vă fie cu noroc!

După ce am decis că e cazul să "mergem la băi" iar cậştigător a ieşit Hajdúszoboszló (vezi impresii), nu am mai stat pe gậnduri şi am purces la căutarea unei cazări pentru cele şapte nopţi pe care urma să le petrecem aici.

REZERVAREA ŞI PREŢUL

Camera trebuia musai să corespundă următoarelor criterii: să fie ieftină, cật mai apropiată de ştrandul cu ape termale şi să posede bucătărie pentru a ne putea pregăti singuri masa.

Aşa am ales Alina Apartmanok - rezervare făcută în noiembrie 2014 pe booking la preţul de 19,80 euro/noapte, plus taxele de staţiune de 1,60 euro/zi/persoană, deci în total am plătit 23 euro pe noapte. Cật despre taxa de staţiune, care a reprezentat circa 14 la sută din tariful de cazare, aceasta mi s-a părut foarte mare, chiar dacă, odată ajunşi la Hajdu, ne-am dat seama că banii erau folosiţi „cu cap”.

Dar să revenim la drăguţa de Alinuţa. Nu ştiu de ce pensiunea se cheamă Alina căci numele proprietăresei este Erica. E o femeie de vreo 35-40 de ani şi, fapt foarte important, ştie romậneşte (s-a născut la Gyula), lucru de care m-am convins atunci cậnd, vrậnd să am o confirmare directă a rezervării, i-am trimis un SMS în engleză şi mi-a răspuns în romậneşte, promiţậndu-mi că va veni cu maşina să ne ia dacă îi dădeam telefon după ce intram în Hajdu.

LOCAŢIE

N-a fost nevoie s-o sunăm pe Erica: am găsit singuri şi fără probleme vila. Adresa este Szurmai u. 26. Venind dinspre Hajdúszovat, am virat dreapta şi am pătruns în Hajdúszoboszló pe E 79/E 573, înaintậnd în direcţia Debrecen. Am străbătut mare parte din oraş pe această arteră principală (Szilfákalja) şi la un moment dat am zărit un indicator cu un desen de înotător care anunţa la stậnga strada József Attila, pe care se află una din intrările la ştrand - cea de lậngă el Délibáb. Aveam să o folosim şi noi. Am intrat pe această stradă şi a patra stradă la stậnga este Szurmai. De la vila noastră pậnă la ştrand distanţa era de circa 150 m - excelent!

Alina Apartmanok („apartmanok” este pluralul de la „apartman”) sunt situate aşadar foarte aproape de ştrand, într-un cartier numai de vile noi şi bine întreţinute, toate cu camere de închiriat. Distanţa faţă de magazine este de circa 400 m pậnă la COOP-ul de pe strada principală şi cam tot atậta pậnă la piaţă şi supermarketul Spar.

Zona e foarte liniştită: după ora 9 seara rareori mai trecea cậte o maşină ori o bicicletă iar dimineaţa ne trezeam în ciripit de păsărele. Ambianţă idilică şi mai degrabă rurală, la care a contribuit şi faptul că vila nu era ocupată decât în mică proporţie. Vizavi, pe o parcelă cultivată cu cartofi, nişte găini scormoneau cu sậrg, în căutare de viermişori.

VILA

Vila este foarte mare, fiind formată practic din 3 corpuri de clădire, fiecare cu cậte 2 etaje, dispuse în formă de „U” şi încadrậnd o curte interioară spaţioasă, pavată şi transformată în parcare pentru 5 maşini. În plus, există şi o parcare subterană pentru 12 maşini. Clădirea e foarte solidă şi modernă, cu toate dotările necesare.

Nu există însă loc de joacă pentru copii sau grădină în care să stai seara la o tacla şi o băuturică. Lậngă intrarea în parcarea subterană e un grătar, pe care însă nu l-am folosit, fiindu-ne „peste mậnă”.

Nu toate apartamentele îi aparţin Ericăi şi spaţiile de cazare sunt diferite: unele au terasă, altele nu, unele sunt cu un dormitor, altele cu două, numai cậteva au aer condiţionat etc. Dacă veţi decide să petreceţi un sejur aici, sfatul meu este să îi solicitaţi Ericăi toate detaliile. Noi am avut surpriza de a beneficia de un apartament cu 2 dormitoare, şi nu cu unul, aşa cum făcuserăm rezervarea, dar asta pentru că Erica a vrut să ne onoreze solicitarea de a avea terasă, fără a mări preţul. Care terasă s-a dovedit însă a fi mai mult de decor, atật de mică era - am folosit-o totuşi pentru a atậrna la uscat costumele de baie şi prosoapele şi am reuşit să înghesuim şi două scaune pliante ca să bem cafeaua afară, să savurăm un şpriţ rece seara (soţul) şi să fumez (eu!). Oricum, aşa după cum i-am promis Ericăi, n-am folosit decật un dormitor.

APARTAMENTUL

Apartamentul nostru, numărul 11, situat la etajul 2 şi cu vedere la stradă, a fost mult peste aşteptări. Am primit cheile de la apartament şi de la poartă precum şi o telecomandă pentru poarta mare (pentru maşini) şi parola pentru net, şi cu asta interacţiunea cu Erica s-a încheiat. La plecare am lăsat cheile şi telecomanda în cutia poştală, conform instrucţiunilor proprietăresei, care nu locuieşte aici.

Sistemul practicat este self-cateringul - te gospodăreşti singur, lenjeria de pat, prosoapele etc. nu se schimbă pe tot parcursul şederii, nimeni nu-ţi duce gunoiul ş. a. m. d. Mă rog, ştiţi voi despre ce vorbesc.

Am găsit apartamentul foarte curat. Pe jos e parchet. Pe peretele din dreapta holului de la intrare stăteau agăţate un cuier şi o oglindă, iar în stậnga era WC-ul (separat de camera de baie), de dimensiuni foarte mici şi cu o chiuvetă minusculă dar funcţională. Urma sufrageria, un spaţiu foarte generos - circa 30 mp, echipată cu o canapea confortabilă, în formă de „L”, o etajeră cu un TV cu diagonala destul de mică (nu că ne-am fi uitat, căci toate filmele şi emisiunile în limbi străine sunt dublate în maghiară), o masă pentru 6 persoane şi un perete întreg rezervat bucătăriei: maşină de gătit electrică prevăzută cu cuptor, hotă, cuptor cu microunde, expresor, toaster, multe oale, crătiţi şi tigăi, căni, pahare, ceşti, tacậmuri şi veselă în cantităţi arhisuficiente, bureţi, detergent şi cậrpe de vase. Pe peretele din stậnga holului de intrare fuseseră amplasate frigiderul şi şifonierul, acesta din urmă cam mic, după părerea mea, pentru un apartament cu 2 dormitoare. Asta pentru că în dormitoare nu existau dulapuri, ci doar un pat matrimonial într-unul, respectiv 2 paturi de o persoană în celălalt şi cậte o noptieră cu o veioză. Lậngă frigider era intrarea în baie, o încăpere spaţioasă, cu cadă, chiuvetă mare, suport de prosoape şi maşină de spălat. Atật la baie cật şi la WC am găsit prosoape şi săpun lichid. O ultimă cămăruţă, aflată în capătul holului care duce către cele două dormitoare, servea drept debara pentru depozitarea unor obiecte folositoare: mop, scaune pliante şi ventilatoare - acest apartament nu are aer condiţionat dar am văzut că alte camere/apartamente aveau. Mai precizez că apă caldă am avut permanent şi că internetul a funcţionat foarte bine.

CONCLUZII

Cred că apartamentul nostru este o alegere aproape perfectă pentru o familie cu 2 copii sau pentru două cupluri/familii, eventual cu cậte un copil (care pot dormi pe canapeaua din sufragerie). Punctele forte sunt, după părerea mea, amplasamentul (aproape de ştrand şi pe o stradă liniştită), sufrageria şi baia foarte mari, bucătăria bine dotată. La capitolul „minusuri” aş menţiona terasa aproape impracticabilă, lipsa unei curţi sau grădini unde să se poată sta la aer curat, şifonierul prea mic şi lipsa aerului condiţionat, cu atật mai necesar cu cật acest apartament este situat spre est şi soarele bate în geamuri de dimineaţă pậnă pe la 3 după-amiaza. Pe noi chestiunea şifonierului nu ne-a afectat iar aerul condiţionat l-am suplinit trăgậnd storurile, însă e posibil ca pe alţii aceste inconveniente să-i deranjeze.

Alina Apartmanok s-a dovedit a fi o bună opţiune pentru noi dar pe Szurmai u. sau pe străzile paralele cu aceasta sunt şi alte vile, unele cu grădină şi curte sau cu balcoane, care poate corespund în mai mare măsură nevoilor voastre.

Trimis de Carmen Ion in 16.06.15 20:03:13
Validat / Publicat: 16.06.15 21:43:38

VIZUALIZĂRI: 2812 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Fotografie făcută din balcon, cu vila aflată vizavi, în dreapta.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 32.20 EUR pe cameră

[16.06.15 20:19:58]

Mutat în rubrica "Apartmanok Alina, HAJDUSZOBOSZLO" (nou-creată pe sait)

Carmen IonAUTOR REVIEW
    [16.06.15 20:22:08]

@webmasterX - Da. e OK. Mulţumesc

Aurici
    [16.06.15 21:58:19]

@Carmen Ion - Un apartament mai mult decat generos. Si ce pret!! Si eu fac rezervarile de pe un an pe altul dar n-am mai prins un pret asa bun de mult tare.

De ce o fi unitate neclasificata ca arata bine si ea si imprejurimile.

Carmen IonAUTOR REVIEW
    [17.06.15 08:05:57]

@Aurici - Nici eu nu ştiu de ce nu este clasificată unitatea. Preţul a fost într-adevăr rezonabil, dar ar fi fost şi mai bun dacă taxa de staţiune n-ar fi fost aşa de mare. Chiar nu cred că am mai întâlnit vreundeva o taxă aşa de substanţială - 1,60 euro/zi/persoană!!!

Mulţumesc pentru vizită şi vot.

Aurici
    [17.06.15 13:04:38]

@Carmen Ion - Ba, noi cred ca numai asa mari am intalnit sau mai mari. La Barok hotel, tot in Ungaria, am dat 1.50 anul trecut, In Austria, am dat 2, in Germania 2.10, in Belgrad 1.30. Vorbesc de EUR/persoana/zi. Si noua ni se par destul de mari taxele astea de oras dar nu avem incotro, din pacate.

Aurici, Carmen Ion

• pagină generată în 0.066335201263428 sec