ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2015
DIN: Târgu Mureș
ÎNSCRIS: 28.03.10
JUN-2015

Nisipurile de Aur la inceput de sezon (I)

Socoteala de-acasa

Socoteala din mintea mea nu se potriveste intotdeauna cu cea de la fata locului. Despre Nisipuri, loc in care am mai fost de 3 ori, aveam o impresie excelenta. Soare, mare limpede, curatenie, confort, preturi moderate si mancare multa. Anul acesta insa aveam sa-mi schimb partial impresia. Sau poate ca nu e asa ci m-am dus eu prea devreme cand, se stie, orice statiune inca dormiteaza si valul mare de turisti apare doar dupa 15-20 iunie. Perioada aleasa a fost 1-7 iunie, bilet gasit pe internet, in sistem “early-booking”, la hotel Detelina, 3 stele, cu 100 de euro camera dubla, cu mic dejun inclus. Pomana curata! Cunosteam hotelul, am mai fost acolo in urma cu cativa ani, un loc de relaxare excelent, cu posibilitati de “all-inclusiv", cu restaurant ieftin, cu terasa situata chiar deasupra piscinei si cu marea la 300 de metri. E-adevarat, atunci, am fost in a doua jumatate a lunii iunie. Hotelul Detelina e situat ceva mai excentric, undeva in capatul “Nisipurilor”, cam la 20 de minute de mers pe jos din centru (2 Km). Daca intrebi localinicii pe unde vine hotelul, unii nu vor stii sa-ti raspunda, sunt prea multe hoteluri in statiune, asa ca ar fi mai bine sa folosesti intrebarea “Unde este hotel Kabakum? ”, (vecin cu Detelina), un gigant de care stie toata lumea.

Drumul de la Tg. Mures la Nisipuri si inapoi

De cand s-au dat in functiune tronsoanele de “autostrada“ Ploiesti-Bucuresti si “autostrada soarelui”, Bucuresti-Constanta, se ajunge la destinatie repede. Sunt doar 700 Km. Pleci dimineata la 7 si ajungi la Nisipuri pe la ora 15, daca mai faci cateva pauze, ajungi la 16. La Cernavoda, se poate plati taxa de pod prin telefonul mobil, formand nr. 7577, daca nu, poti plati la o benzinarie aflata chiar inainte de pod, taxa e de 16 lei pentru un autoturism. Sau, mai e o posibilitate, din cele 3 porti de trecere, doua functioneaza cu plata “on-line”, iar a treia e cu plata “cash”. Sa nu uitati de “Bulgarnaia vigneta”, se achita la intrarea in Bulgaria, si m-a costat, daca imi aduc bine aminte, 5 lei pe zi, adica 5x7 = 35 lei). Cand ne-am intors, am urmat alta cale, prin Urziceni-Slobozia-Ploiesti –Tg. Mures (675 Km). Mi-era drag sa mai vad odata Turnul Eiffel si sa mai trec odata prin orasul amicului meu @Valimi, dar orasul era pustiu, desi era ora pranzului. [***]

Ajungem la Nisipuri

Am picat intr-o sarbatoare, la noi, litoralul era plin ochi. Soare, soare cat incape dar apa receee... 17-18 grade Celsius. Luna mai 2015, a fost mai capricioasa, cu temperaturi mici si ploioasa, deci marea nu prea a avut timp sa se incalzeasca. Aceeasi situatie si la bulgari. Zile senine, soarele ardea puternic dar marea era rece. Putini se aventurau in apa. Cu toate ca mai fusesem la acel hotel, (Detelina) de data aceasta, am ajuns mai greu, intreband un taxime-“trist”, care deveni dintr-o data “vesel” cand vazu bancnota de 10 euro. Ne-am luat dupa el. Drumul direct de aprox. 2 km, din centrul Nisipurilor si pana la hotel, era blocat, se surpase (impreuna cu vreo 2 restaurante, care-o luasera la vale), si o bariera iti interzicea accesul auto. Puteai ajunge la hotel, pe niste stradute stramte si intortocheate dar fara ajutor, riscai sa te ratacesti.

Hotelul Detelina

Ajungem la hotelul Detelina. Hotel frumos, de 3 stele, cu 7 etaje, de forma paralelipipedica, precum sunt si ale noastre pe litoral, dar excelent reconditionat de nemti, hotel linistit, cu parcare pazita, cu un hol larg in care gasesti si o mica gradina botanica, un lobby-bar, unde berea Kamenitza costa doar 2 leva (aprox. 1 euro) iar berea Stella Artois, 2,35 leva. Din hol, pe-o use, ieseai in curtea interioara, direct in parcare iar pe alta, ajungeai la o terasa ce apartinea de restaurantul hotelului. Terasa se afla deasupra celor doua piscine proprii. Langa piscine, exista si o zona verde, cu pavilioane de odihna, unde dimineata, pe niste fotolii comode si cateva masute elegante iti poti servi in liniste cafeaua. Hotelul e destinat mai ales relaxarii. Ca de obicei, primul drum al unui turist stresat din Romania, cand ajunge la mare, il face pe plaje. Apoi la casa de schimba valutar (1 euro = 1,85-1,90 leva, peturile variaza, in centrul statiunii cursul e mai bun). Plaja, pe la ora 17, cand am ajuns noi acolo, era aproape goala. Apa marii era tot ata de rece ca si pe la noi. Temperatura de confort intr-o apa in care doresti sa inoti, e de minimum 25 de grade, nicidecum de 17-18 grade C. La receptie am cerut camere cu “see view”, baiatul a zambit. “Stiti, in tot hotelul (de 300 de camere), sunt doar 10 camere ocupate”., ne-a zis el. Am aflat ca mai era o familie de romani, cam nemultumita. “Ne-au fentat nistre prieteni, au zis ca-i bine pe-aici, am dat 200 de euro/saptamana, am luat si “all-inclusiv”, dar acesta inca n-a pornit, ni se aduce mancarea la masa, ca la restaurant, de trei ori pe zi, nu e cu autoservire. “Pai, gandeam eu, nici eu n-as porni “all-inclusivul”, pentru 20 de clienti”. Micul dejun era insa consistent, iar la automatul cu cafea de mai multe feluri, (cappucino, ness, presso, ciocolata calda, cafea cu frisca, etc), puteai sa mergi si sa te servesti de mai multe ori. Personalul ce ne servea la masa era format din tineri simpatici, care nu refuzau ciubucul (neimpozabil la bulgari) de 1-2 euro sau 2-3 leva. Ne intrebau mereu daca ne-am saturat...

Camera

Camera o cunosteam bine, era curata, frigiderul functiona bine, pe balcon aveai si sfori de intins rufe, singurul inconvenient era dusul de la baie, care n-avea bazinet, astfel incat atunci cand il foloseai, inundai intreaga baie. Dar la ce sa te-astepti la acest pret de nimic (100 euro)? Data trecuta am stat 10 zile si am luat 4 Kg in plus, nu mai incapeam nici in oglinda, functiona si “all”-ul clasic, in care te autoservesti pana pleznesti. La receptie, primesti cheia si o placheta metalica ce declanseaza intreg sistemul electric din camera. Am butonat televizorul, sunt multe posturi bulgaresti, multe straine (nemtesti, italienesti, rusesti) si unul romanesc (TVR international). Pe balcon isi facuse cuibul o familie de randunele. Am privit hotelul pe dinafara, aproape toate balcoanele aveau randunelele lor. Pe mine m-a distrat dar poate nu oricui ii place sa aiba pasari pe balcon. Au fost familii care au distrus cuiburile. Intr-o zi a cazut curentul electic si tinerii de la receptie si-au cerut scuze sustinut ca nu vom avea 2 ore curent in camera. Dupa ora 15, apa din piscina hotelului devenea acceptabila dar parca e mai bine sa mergi totusi in concediu dupa 15 iunie. De la hotel, pana la mare, cobori vreo 300 de metri. In urma cu cativa ani, pe acest drum, toate localurile si buticurile cu nimicuri, erau deschise, acum doar unul sau doua. Un sezlong cu umbreluta si saltea, pe plaje, costa 8 leva de persoana, deci 16 leva (aproape 8 euro) pentru doua persoane, ceva mai scump ca-n Grecia. Mancarea si bautura la tavernele deschise din zona, unele foarte “shic”, sau la restaurantul hotelului, erau acceptabile. Un gratar de porc sau pui grill cu garnitura plus o bere langa, nu depasea 12 leva (aprox. 6 euro). Cea mai ieftina era Pizza (medie), la aprox. 3 euro.

Prima impresie

Prima mea impresia generala pe care am avut-o la Nisipuri, acum la inceput de iunie, (mai ales comparativ cu litoralul nostru, intesat de lume), a fost ca statiunea era cam pustie, atat la periferie cat si in centru. Seara, la giganticul superhotel Kabakum, hotel cu 10 etaje, format din 3 corpuri de cladiri, o adevarata “Casa a poporului” in miniatura, era aprinsa lumina doar la un singur etaj. Nu stiu de ce am avut mereu impresia ca nemtii, care "manageriau" totul pe-aici, si-au facut bagajele si-au predat stafeta bulgarilor.

Dar despre toate acestea, intr-un alt review.

Trimis de dorgo in 15.06.15 11:19:14
Validat / Publicat: 15.06.15 14:58:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 4364 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 In fiecare seara, aparea si vedeta hotelului, un pescarus ce se aseza langa piscina, ca sa bea apa dulce

dorgoAUTOR REVIEW
    [15.06.15 12:14:58]

@Web muzical, daca se poate clipul...

Mersi!

[15.06.15 14:55:06]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Detelina Hotel" (deja existentă pe sait)

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE a fost nedisponibilă pentru notare.

Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazare - folosind linkul EDIT IMPRESII (afișat cu roșu mai sus, disponibil până la publicare).

După publicare, poți scrie eventual notele de la CAZARE sub formă de ECOU, le vom adăuga noi în caseta tehnică.

dorgoAUTOR REVIEW
    [15.06.15 18:13:22]

@webmasterX - Anul acesta, nota hotelului e mai mica, un 8 cu indulgenta...

gotty
    [16.06.15 16:52:57]

@Dorgo-n ar trebui sa ti schimbi inca parerea despre Nisipuri deoarece tu nu ai stat in acea statiune ci in Chaika, un fel de Navodari pe langa Mamaia. In rest, hotelul are o curte interioara cum putine se pot lauda in zona aceea, multa verdeata si foisoare in care este o desfatare sa stai tolanit si cu o piscina peste medie.

Sa auzim de bine!

[17.06.15 10:10:59]

@dorgo - mulţumesc, am setat nota 8 pentru cazare în caseta tehnică

În altă ordine de idei — Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

dorgo, gotty
    Alte impresii din această RUBRICĂDetelina Hotel: