ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.06.2015
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 10.06.15
    AUG-2014
    single

Cele mai frumoase plaje din Spania

Despre nordul Spaniei auzisem ca este supranumit "Spania verde", ca este foarte frig si ca apa este foarte rece.

Am obtinut o bursa si m-au trimis la UIMP, in Santander. Bursa era de 5 zile, aveam cazare in campus, dar mi-am zis ca daca tot dau atatia bani pe avion si bat atata drum, sa raman cateva zile si in vacanta. Si am cautat cazare prin Airbn, am gasit gazde: cu 30 de euros in Bilbao si cu 20 de euros in Santander. La camin era 30 de euros pe zi, dar nu cazau decat doar pe perioada cursurilor si nu plateam noi, fiind bursa completa.

In Bilbao am ramas de joi pana sambata, dar despre Bilbao si San Sebastian, voi scrie separat.

Am luat avionul din Otopeni pana in Bilbao. Low cost: Vueling. Din Bilbao am luat un autobuz pana in Santander. Autobuzul (firma ALSA) se ia din Estación de autobuses Sant Mamés, aflata chiar langa stadionul Atletic Bilbao. Tot acolo te lasa si autobuzul care vine de la aeroport. Daca vrei sa mai pierzi vremea prin Bilbao, se poate lasa bagajul, la bagaje de mana.

Costul biletului de autobuz parca a fost in jur de 15 euros dus-intors. In Santander am stat prima noapte la gazda, apoi m-am mutat la camin si dupa cursuri am revenit la acea gazda.

Din autogara din Santander an luat un autobuz. Nu sunt taxiuri decat la comanda. Toate autobuzele trec pe soseaua care este aproape de mare. Am vazut din autobuz plajele superbe si de-abea asteptam sa scap de bagaje si sa cobor la mare.

De-a lungul golfului Santander se intind niste plaje care iti taie respiratia: Camello, Sardinero 1, Sardinero 2, Playa de los bikinis, Playa de la Concha... Peisaj salbatic dar si nisip extrem de fin. Apa era superba.

Cat am avut cursurile a plouat aproape in fiecare zi. N-aveam noi timp de plaja, insa seara ieseam la plimbare pe faleza splendida, sau luam masa la Palacio de Magdalena, locatie care apartinea tot universitatii. palatul este situat pe o stanca cu niste vederi superbe la mare.

Cand s-au terminat cursurile, colegii mei au plecat fiecare prin tarile lor. A mai ramas o colega olandeza si ea m-a dus sa vad alta plaja. Se lua un vaporas din Puerto Chico pana la El Puntal. Drumul dura vreo 10 minute si costa 3,60 euros dus intors. Erau doua plaje, doua golfuri, separate intre ele de o zona cu dune, O luam pe jos pe malul marii, calcand pe nisipul foarte fin si culegand scoici minunat colorate, sau bucati din stancile Cantabriei. Plaja era enorma si aproape pustie. Intram in apa si marea era numai a mea. O senzatie placuta de libertate ma cuprindea ori de cate ori intram in apa. De pe plaja sau din apa vedeam orasul Santander, Palatul Magdalena, vaporasele, velele si chiar si ferryboat-ul care venea din Anglia. O liniste intrerupta doar de tipetele pasarilor marine sau de zgomotul panzelor umflate de vant.

Acolo nu era decat un restaurant cu terasa. El Puntal se numea. Preturile piperate, deci e recomandabil sa vii cu cutii de bere, apa, mancare. Soarele este bland, nu te arde. Deci poti sta acolo de dimineata pana seara.

In oras sunt numeroase terase, restaurante, dar eu am preferat sa mananc acolo, la gazda, fiindca aveam la dispozitie bucataria utilata cu de toate. Cumparaturile le faceam la Eroski sau la Dia%, acolo, sus, la inaltimea unde era situat blocul gazdei. Cat am stat in campus, aveam mancarea asigurata, dar mai cumparam una alta de la Lupa, un supermarchet cu preturi foarte ok. Lupa este situat chiar in zona plajei Sardinero. O sticla de vin de Jerez, Tio Pepe sau La Ina, era in jur de 6 euros. Marqués de Cáceres, vin de Rioja, era cam 8 euros. Noi, eu si colega olandeza, ne luam sticlute de vin de la supermarchet si ne asezam pe faleza, pe o banca si era asa de bineeeee. Exista si vin mai ieftin, dar cele mai bune vinuri spaniole sunt de Rioja, Ribera del Duero.

Dupa cursuri, vremea si-a revenit, dar e bine de stiut ca e foarte capricioasa. Ploua din senin, cum se zice... Am avut vreme de plaja iar cand a plouat, intr-o zi, m-am dus in Comillas, un orasel superb, tot pe malul marii.

In Comillas iti place totul, nu are cum sa nu-ti placa... Nu mergeti lunea, ca sunt inchise obiectivele turistice. Eu am luat un trenulet ca sa ma acomodez cu oraselul. Nu prea aveam eu timp. Parca doua ore am facut din Santander... Am vizitat cu picioarele Cimitirul de la malul marii, la Universitate nu am urcat, la Capriciile lui Gaudi nu am intrat. Probabil ma voi intoarce altadata.

Santillana del Mar, cu vestita pestera Altamira nu stiu daca merita. Pestera nu se poate vizita. Doar o replica care este alaturi, la muzeu. Replica o vazusem si in Madrid, la Muzeul de Arheologie. Asa ca eu nu m-am oprit acolo, insa autobuzul a luat-o chiar prin centru si mi-am facut o idee.

Ce sa va mai spun??? Am sa ma intorc acolo fiindca mi-a placut nespus de mult.

Ieri m-am intors din Costa Brava. Nu mi-a placut asa de mult. Nu ma puteam abtine sa nu fac comparatie. Insasi orasul Santander mi-a placut mai mult decat Barcelona.

Daca v-am fost de ajutor, ma bucur. Vacanta frumoasa oriunde v-ati duce!!!

Trimis de cristina47* in 12.06.15 20:39:33
    Validat / Publicat: 12.06.15 23:42:59
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 6005 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina47*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

GEORGE-MARIA [13.01.17 03:06:09] »

@cristina47: Multumesc, este relevant ce ai scris, sper sa ajung acolo in acest an!

GEORGE-MARIA
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Comillas: