ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.06.2015
ÎNSCRIS: 29.12.11
JUN-2014

Pe ritmuri andaluze

Anul trecut, pe vremea asta, mă pregăteam trup și suflet pentru sejurul din stațiunea Torremolinos, de lângă Malaga. De ceva vreme nu am mai intrat pe AFA. Am scris foarte mult în patru, cinci luni și am simțit nevoia să iau o pauză. Am primit deunăzi o solicitare de la colega viorica purdel, solicitare ce mi-a deschis pofta de scris.

Stațiunile de lângă Malaga sunt o foarte bună alternativă pentru iubitorii de vacanțe la mare, care vor să iasă din țară și care s-au săturat de zona balcanică, de Bulgaria, Grecia sau Turcia.

Datorită faptului că există cursă București Malaga cu o companie low cost, sejurul în această zonă devine foarte convenabil. Într-adevăr noi am luat bilete din iarnă, dar avionul pentru 3 persoane ne-a costat 1400 lei, iar cazarea la un hotel all inclusive 5000 de lei.

Despre hotel am scris un review separat. Mâncarea foarte, foarte bună, dar foarte multă. Sincer nu m-aș mai întoarce, cu toate că sunt un mare gurmand. Când am venit acasă nu mai intram în costum (aveam o nuntă). Ceea ce-i mult strică. Și când ai atâtea bunătăți la discreție e foarte greu să te abții. Așa că pe viitor o să zic pas, la destinațiile all inclusive.

Torremolinos este o stațiune situată în imediata apropiere a orașului Malaga. Este o stațiune foarte liniștită, dedicată celor care doresc relaxare. Pentru amatorii de distracție, recomand Benalmadena sau renumita Marbella, unde au case de vacanță o grămadă de vedete.

Plaja o aveam chiar vis a vis de hotel. Traversam șoseaua de faleză și hop pe plajă. Aceasta e foarte curată și îngrijită. Nisipul este fin, dar parcă mai tare e cel de la noi de la Mamaia. Pe plajă sunt zone de șezlonguri, super confortabile, la un pret de închiriere mai mic decât la noi, respectiv 3 euro pe zi.

Problema cea mai mare este apa mării. Aceasta este extrem de rece. Cum este la noi de 1 mai, așa este la ei vara. Și asta nu-i cea mai mare problemă. Intrarea în apă este foarte abruptă, după doi metri dai de apă foarte mare. Și nici asta nu-i cea mai mare problemă, ci curenții marini care te trag cu putere în larg. Cât am stat 8 zile pe plajă, rar am vazut pe cineva în apă și mai rar am văzut pe cineva să se aventureze în larg (doar cei foarte buni înotători). Acesta a fost, din punctul meu de vedere singurul aspect negativ, referitor la sejurul din Torremolinos, dar unul foarte important pentru mine. De ce să merg la mare la plaja, daca nu pot intra în apă? Au si piscinele farmecul lor, dar nu se compară cu o baie în mare.

Și totuși ce puteai să faci pe plajă, în afară să te bronzezi? Majoritatea spaniolilor, dar în special cei care aveau copii practicau un sport cu două palete de lemn și o minge grea de cauciuc. Foarte popular in această zonă. Normal ca l-am încercat și noi.

Majoritatea baștinasilor nu foloseau șezlongurile confortabile care se închiriau, ci stăteau ori pe jos pe prosop ori îsi aduceau de-acasă scaune pliante. Ei n-au nicio jenă să facă așa ceva, spre deosebire de noi!!! Mai mult în special în week-enduri veneau în grupuri mari de 20-30-40 de persoane la plajă, ca la picnic. Aveau de toate, scaune pliabile, prosoape, măncare, lăzi frigorifice. Mai mult își instalau pe plajă si un pavilion ca să-i ferească de soare. Ce am remarcat la aceste mari grupuri este faptul că nu erau deloc gălăgioși și cu toate ca serveau masa pe plajă, nu lasau în urma lor nicio mizerie. Bine nici nu faceau gratare, ci se limitau la mâncare rece. Deasemenea am mai remarcat faptul ca nu consumau deloc băuturi alcoolice!

Pe plajă exista o zonă unde diverși artiști creau adevarate capodopere de artă din nisip. O artă foarte efemeră, din păcate. Multă muncă și pasiune pentru ceva care dăinuiește foarte puțin. Oricum ce iese din măinile lor este absolut senzational.

În altă zonă a plajei este un loc destinat iubitorilor de volley. Sunt zeci de terenuri de beach volley și sute de practicanți. Peste tot pe unde am fost am vazut aceste terenuri, dar niciodata așa de multe, concentrate într-un singur loc. După amiaza mergeam să-i admirăm cum joacă. Cu toate că si eu iubesc acest sport de data asta m-am multumit să-i admir.

Dupa cum am spus Torremolinos e o stațiune liniștită. Sunt multe terease pe plajă, unde se poate mânca bine cu aproximativ 10 euro de persoană, în special pește sau fructe de mare. Sunt si câteva magazine cu produse de plajă. Deasemenea sunt si ceva cluburi de noapte, dar nimic spectaculos ca la noi. Lumea liniștită, venită în special pentru relaxare. Fără excese, de orice natură și mai ales fara fițe.

În Malaga sau în stațiunile de pe lânga aceasta ai ce vizita, ce admira, doar că noi venisem pentru soare, plajă si baie în mare. Datorită faptului că la hotel pe timpul zilei animația era ca și inexistentă și a faptului ca nu puteam intra în mare, să fac o baie mai serioasă a trebuit să duc munca de lămurire cu sotia să ieșim putin din zonă.

Așa am ajuns să vedem Gibraltarul, despre care am povestit aici, intr-un review anterior. Într-o alta zi am luat autocarul din fața hotelului si am mers în stațiunea alăturată, Benalmadena. Aici este cu totul altceva. Este o statiune mult mai spectaculoasă, decât Torremolinos ideală pentru amatorii de distracție. Iar zona portului este superbă. Aici sunt acostate o mulțime de iahturi sau de bărci rapide, care de care mai frumoase și mai spectaculoase. Ești ca la o expoziție de ambarcațiuni marine. Acolo ne-am plimbat, am admirat si am servit masa. La un moment dat am nimerit in fața unui vas care făcea o mini croazieră pentru turiști. Sincer nu aveam chef de așa ceva, dar prețul relativ mic respectiv 5 euro de persoană și personalul foarte amabil ne-au convins să le facem safteaua. Ne-am suit primii pe vas si am așteptat sa se umple. Ne-au dus până în larg, de unde am admirat stațiunea și după ne-am întors în port. Toata plimbarea n-a durat mai mult de 20-25 de minute, dar asta e. La bordul vasului am fost serviți și cu un pahar de sangria.

La întoarcere am ales să mergem pe plajă până la hotel. Distanța de la portul din Benalmadena până la hotelul nostru a fost foarte mare. Dar am vrut să admirăm și din această perspectivă. Nu știu poate sunt eu foarte pretențios, dar parcă pe plajă e ca la noi la Eforie.

Uitam să povestesc de vizita pe care am făcut-o la ferma de crocodili din Torremolinos. De la hotel am luat-o pe jos până la fermă pentru a admira și stațiunea. Am făcut aproximativ 50 de minute pe o căldură înăbușitoare.

Ferma de crocodili este un lucru unic. Acest obiectiv turistic nu trebuie ratat de către iubitorii de animale. Aici am admirat acești monștrii, supraviețuitori ai epocii preistorice. Sunt niste animale absolut fascinante. Am admirat de la puiuți, pănă la monstri de câtiva metri. Pe cât sunt de greoi pe uscat pe atât sunt de vioi în apă. O întâlnire cu ei în apă nu-ți dă mari șanse de supraviețuire.

Intrarea în această grădină zoo este destul de piperată 15,5 euro pentru adulți și 13 euro pentru copii. Din două în două ore, se poate asista la o așa numită demonstrație cu crocodili, scuzați cacofonia. Vine un pasionat de aceste animale si ne povestește despre tipurile de crocodili, despre ce mănâncă aceștia, despre câți ani trăiesc și de multe altele. O povestire foarte interesantă, facută de un tip foarte pasionat si foarte haios. Acesta nu ezită să-i provoace pe crocodili, spre deliciul asistenței. Coboară chiar în mijlocul lor, pe uscat firește, pentru a ne arăta stângăcia lor pe pământ. Asistăm și la hranirea acestora cu bucăți de pui și la lupta acestora. Super, super tare această experiență. Soția si fata nu au vrut să meargă, dar după tot ce au văzut au fost entuziasmate. Mai ales că demonstrația crocodililor s-a încheiat cu o ședință foto cu baby crocodile spre deliciul copiilor, dar si al adulților. A fost o vizită de două ore foarte interesantă și instructivă.

În încheiere aș vrea să spun că această zonă din Spania este foarte frumoasă. M-aș mai întoarce aici doar ca să vizitez. Pentru un sejur de mare și plajă nu aș mai veni. E drept poți sta foarte bine la piscină, dar eu în vacanța de vară doresc soare și mare. Punct.

Trimis de robert in 12.06.15 09:51:06
Validat / Publicat: 12.06.15 11:32:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 6629 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P15 și un vas de epocă; -)

[12.06.15 10:37:28]

rog melodia: https://www.youtube.com/watch?v=D74-4dN5Iag

mersi!

[12.06.15 11:32:04]

[12.06.15 11:36:45]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Vacanța pe Costa del Sol" (deja existentă pe sait)

amero
[12.06.15 12:47:22]

buna ziua, imi place obiectivitatea cu care ati prezentat zona. Intradevar este si in opinia mea una dintre cele mai spectaculoase zone ale Andaluziei si pentru ca "amfostsieuacolo" pot spune ca aveti dreptate in privinta cazarii. Eu am fost cazata in Marbella si seara eram placut impresionata plimbandu-ma pe faleza unde sunt vile superbe ale unor actori si oameni cu situatii financiare deosebite, gradini cu vegetatie bogata si colorit de exceptie. Din pacate ziua in care am vizitat Gibraltarul a fost neprielnica cu ploaie si vant asa incat nu m-am bucurat pe deplin de stanca. Imi doresc sa ma intorc in zona pentru ca mai am multe de vizitat. Pastez in suflet Ronda in mod special. Multumesc pentru remember.

Dan&Ema
[12.06.15 12:57:37]

Bun articol.

Sa mergi la mare si sa fie apa rece asta nu e fain deloc.

Interesant la ferma de crocodili.

[12.06.15 13:27:59]

@amero - În primul rând multumesc de aprecieri. Eu așa încerc să ajut cu informații personale, pe alți pasionati de călătorii. Câteodată reușesc, altadată nu.

Zona într-adevăr e foarte frumoasă si m-aș mai întoarce să vizitez sau chiar mi-ar place să locuiesc acolo. Vise!

Vă doresc să vă reîntoarceți în aceste locuri frumoase.

[12.06.15 14:32:03]

@Dan&Ema: Mulțumesc de apreciere! Apa rece, dar ce curenți marini!

Lyssys
[12.06.15 15:49:04]

@robert. c - A venit superbonusul! Felicitări pentru un rw atât de util!

Ce păcat să fie așa o plajă, dar apa să fie... inabordabilă! Din cerințele mele despre o vacanță la mare, am tăiat-o de pe listă! "Punct. " (Mi-a plăcut! Eu folosesc "dixit", despre care soțul meu bombăne, zicând că are rezonanță de "sictir"!!!)

Vacanțe de vis să aveți!

[12.06.15 16:05:06]

@Lyssys: Mersi de apreciere! Fiecare zonă are farmecul ei! Peste tot există și părți pozitive și altele negative! De multe ori depind de percepția fiecăruia! Eu încerc să fiu cât de obiectiv pot.

P. S. Cateodata mai are și soțul dreptate! ????

Carmen Ion
[12.06.15 17:21:40]

@robert. c - Un review util, cu informatii corecte. In excursia noastra in Andaluzia nici noi n-am putut face baie in Mediterana, dar am facut - spre surprinderea mea - in Atlantic. Treaba asta m-a cam enervat, ca si pe tine. Si la fel ca tine, am remarcat si eu ca spaniolii vin la picnic pe plaja cu toata familia si nu se sfiesc sa manance din sacosa.

Intreaga Andaluzie este nu "foarte frumoasa", ci minunata, dupa parerea mea. Sevilla, Ronda, Granada, Cordoba, Cadiz etc. etc. merita cercetate si savurate pe indelete.

nicole33
[12.06.15 21:43:27]

@robert. c -

Mi-a placut articolul tau care mi-a reamintit ca si eu am fost acolo si cat de mult mi-a placut. Am fost singurii din grup care am mers la Crocodilos si tot singurii care am ales excursia in Tanger. Toti ceilalti, si erau vreo 40, ne priveau ciudat gusturile noastre parand de neinteles pentru ei.

Si eu am poze cu Elvis, puiutul de crocodil, si ma mandresc cu ele.

Afirmatiile tale legate de plaja si mare mi se par cel putin surprinzatoare. Noi am avut cazarea in Benalmadena, nu in centru ci la capatul dinspre Fuengirola fiind chiar mai aproape de aceasta, dar am batut la pas in plimbare si o parte din plana din Torremolinos. Nu am intrat acolo in mare, dar am vazut destui oameni care faceau baie. Noi am facut plaja si baie in mare in fiecare zi in fata hotelului nostru. Apa nu era deloc adanca, poate si datorita pozitionarii in doua golfulete. Apa nu pot sa spun ca era rece, ci mai degraba racoroasa. Oricum era sensibil mai calda decat am prins pe Costa Brava-Maresme la sfarsitul lunii mai in acelasi an. Nici urma de valuri sau de curenti matini. Dupa ce te obisnuiai era chiar ok. Si asta se intampla in prima saptamana din octombrie in 2012. Nici prin minte nu mi-a trecut ca in iunie apa nu este mai calda.

Dabator
[13.06.15 01:40:09]

@robert. c: La mine a fost tocmai invers, căci din cele 10 zile petrecute pe Costa del Sol, am acordat foarte puțin timp plajei și mării. În primele 4 zile petrecute în San Pedro del Alcantara am reușit să fac în ultima zi o baie de 30 min după ora 17:00. Apa mi s-a părut rece, dar nu aveam cum să trag o concluzie în jumătate de oră.

Când am fost în Benalmadena am ajuns ceva mai des la plajă. Nu am avut probleme cu curenții și nici cu adâncimea apei, aici intrarea în apă era mai lină. În schimb apa era destul de rece, fiind sfârșit de iunie început de iulie. Dar în orice caz nu ca la Santa Suzana (pe Costa Brava). Dacă scopul principal este plaja și apa recomand Grecia, este varianta ideală.

Atât că acolo nu veți găsi cutremurătoarea Sevillia, fascinanta Cordoba, și ca să nu mă pierd în epitete: Granada, Nerja, Gibraltar, Ronda, nici măcar Tangerul (dacă e să coborâm la frații africani).

[13.06.15 20:10:52]

@Carmen Ion - Mulțumesc de aprecieri!

Așa e, aveți dreptate e o zonă ideală de vizitat. Sunt o mulțime de orașe foarte interesante. Doar că pentru a le vedea trebuie alocat mai mult timp. Iar cu timpul stăm un pic mai prost! :-)

Vacanțe frumoase!

[13.06.15 20:23:06]

@nicole33 - Mulțumesc frumos pentru cuvintele frumoase!

Referitor la apă nu vreau să intru într-o polemică cu dumneavoastră. Eu am spus exact ce am trăit și ce-am văzut. Am intrat și eu în apă, firește, dar doar la mal, ca și copiii!

La final să va povestesc și o mică întâmplare. Într-o zi ne plimbam pe plajă, cu picioarele în mare. La un moment dat câțiva copii au dat o minge în apă, în mare. Mingea s-a depărtat cu repeziciune. În mod normal aș fi sărit să o recuperez, dar de data asta n-am avut curaj. M-am gândit în sinea mea, că mai bine le cumpăr alta, decât să mă risc. A sărit până la urmă salvamarul și a recuperat-o.

Probabil că mai sunt zone, în diverse golfuri, mai ferite unde se poate face baie, numai ca eu nu le-am întâlnit.

Vacanțe reușite, vă doresc!

[13.06.15 20:33:33]

@Dabator - Mulțumesc de vizită!

Fiecare țară și fiecare vacanță are farmecul ei. Doar că unele experiențe nu le-aș mai repeta.

Oricum recomand fiecaruia dintre voi să nu se plafoneze într-un loc. Mai bine să exploreze lumea, care este atât de frumoasă și variată.

Sunt extrem de multe locuri de văzut, pentru care nu ne ajunge o viață. De ce să ne limităm la un loc? Chiar daca acest loc a fost minunat și ne-am simtit excepțional!

Am și eu un asemenea loc, in Sharm El Sheikh, din Egipt, unde as merge oricând as avea ocazia!

Vacanțe frumoase!

aurora56
[21.01.18 18:05:57]

Pe toată coasta Spaniei e apa rece in iunie sau numai in sud? Pentru ca eu merg la mijlocul lui iunie in Costa Brava si as fi foarte dezamăgită de acest lucru? Oricum , frumos review.

[21.01.18 18:07:23]

@aurora56: nu știu sa răspund! Am fost doar o dată!

nicole33
[21.01.18 19:05:06]

@aurora56:

Părerea mea este că temperatura apei mării pe Costa Brava este mereu mai scăzută decât pe Costa del Sol.

Costa Brava nu este o destinaţie de recomandat pentru plajă şi baie în mare. Am fost la sfârşit de mai în Malgrat, iar marea era foarte rece. M-am ambiţionat să intru de două ori în mare doar pentru câteva minute şi am reuşit să mă aleg cu o răceală zdravănă. Este prea puţin probabil ca în două săptămâni să se încălzească suficient încât să fie plăcută de baie. Ghidul român care locuieşte acolo de mai mulţi ani spunea că marea este rece din cauza curenţilor şi că el nu face baie în mare decât în luna august. În plus, intrarea în mare pe Costa Brava este abruptă şi periculoasă dacă mai sunt şi valuri, total nerecomandabilă copiilor, dar şi adulţilor care nu înoată foarte bine.

În acelaşi an am ajuns pe Costa del Sol în prima săptămână din octombrie şi am făcut baie în mare fără probleme în fiecare zi în Benalmadena unde aveam cazarea, apa fiind mai răcoroasă, dar suportabilă.

Carmen Ion
[21.01.18 19:36:01]

@aurora56 și @nicole 33: Eu am fost pe Costa del Sol în iunie și nu am putut face baie în Mediterana. Și într-adevăr, din câte știu temperatura e de obicei mai mică în Costa Brava decât pe Costa del Sol.

În general, principiul care guvernează temperatura mării în zonele cu climă temperată este următorul: apa se încălzeștre treptat după sezonul rece, așa că nu e de mirare că în multe locuri apa e relativ rece în mai-iunie, dar în octombrie se păstrează încă suficient de caldă.

Pentru plajă și baie în Europa în luna iunie alte destinații sunt mai recomandate, dar cine știe? poate ai noroc.

andrei888
[19.09.18 13:51:22]

Salutare... Mi a placut mult descrierea ta si m-ai convins sa aleg Spania... Am o rugamainte... imi poti recomanda un Hotel

Multumesc

amero, andrei888, aurora56, Carmen Ion, Dan&Ema, Lyssys, nicole33, robert