ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.06.2015
ÎNSCRIS: 11.08.09
MAY-2015

Amplasare pitoreasca, atmosfera placuta

Am ales aceasta locatie, in pofida comentariilor contradictorii si fortati fiind cumva, pentru ca aici am gasit singurele camere disponibile din Sambata, in perioada mini-vacantei de Rusalii

Ne-au atras de fapt mai multe la acest loc:

- Pretul convenabil (80 lei dubla, 100 lei tripla – o garsoniere spatioasa de fapt)

- Restaurantul propriu (nu doream sa luam doar cazare cu auto-gospodarire)

- Pastravaria proprie

- Amplasarea retrasa

Pensiunea este localizata foarte pitoresc, fiind ultima unitate de cazare din statiune, pe drumul spre cabana Valea Sambetei; cf indicatorului, de la pensiune pana la cabana faci 2 ore

Este putin retrasa de la drumul forestier prafuit, fiind vecina cu raul si inconjurata de brazi si verdeata.

Are doar 2 stele si nu o recomand celor extrem de pretentiosi

In afara de mobila cam veche si o baie din anii ’70, nu am avut de comentat in privinta curateniei si a caldurii. Ca o bila alba, peste tot in pensiune, inclusiv in camere se simte un miros placut, fresh, de odorizant

Cazarea:

- Pensiunea are un numar de aprox 16 camere duble si o garsoniera (cu 3 paturi)

- Noi am avut 2 camere dubla si garsoniera

- Garsoniera foarte spatioasa, cu 3 paturi si un balcon foarte generos, inchis, dotat cu masuta, canapea si fotolii

- Camerele au avut paturi twin si am solicitat un pat suplimentar, pentru care, in mod surprinzator, nu ni s-a solicitat vreo extra-taxa.

- Camerele duble pe care le-am avut au fost dotate si cu balcon (vedere in fata pensiunii, catre parcare)

- Camerele au dimensiuni destul de generoase pentru o unitate cu 2*; estimez aprox 20 mp (fara baie); mocheta pe jos, cu noptiere, veioze, TV; fara frigider sau minibar; internet wireless destul de ok

- Baia cu dus, cadita mica, cu perdea

- Incalzire prin calorifere, am avut caldura noaptea, fara probleme

- In fata pensiunii este amenajat si un mic loc de joaca, cu un leagan si un tobogan

Restaurantul:

- In prima zi servirea a fost destul de greoaie, insa de-a doua zi, au mai suplimentat personalul de servire; cu toate acestea, timpii de asteptare au fost destul de mari, insa nu ne grabeam nicaieri, ca doar era vacanta :)

- Am apreciat existenta unor produse gustoase de casa, facute de ei sau cu aprovizionare de la producatorii din zona: dulceata de afine, gemul de macese, zacusca, oua de tara, lapte, telemeaua de oaie etc. Ca sa nu mai vorbesc de toate minunatiile de preparate pregatite din pastravaria proprie: diverse retete cu pastrav, la gratar, prajit, marinat in sos tomat, pastrav afumat. Cu o maaaaare recomandare pentru pastravul afumat, care este absolut fabulos!

- Mancare a fost ok, fara a excela cu nimic ca si gust; portii generoase insa, iar papanasii cu dulceata de afine dementiali!

- Ca si meniu: 3-4 feluri de ciorbe, fripturi de porc si pui, pastrav in toate formele (atentie, preturi la 100 gr, insa intotdeauna ospatarul va comunica inainte cam cat cantareste), cateva salate aperitiv (testati salata casei, cu pastrav afumat), garnituri, salate insotitoare, deserturi (clatite, papanasi, inghetata Betty Ice la cupa); preturi convenabile: o masa pentru 2 adulti+1 copil, aprox 100 lei

- Restaurantul a fost aproape in permanenta plin, mai ales la orele pranzului; in afara de cei cazati la pensiune, vin multi turisti si din afara ei, pentru a manca pastrav

Am apreciat disponibilitatea si amabilitatea personalului de a pune consumatia pe camera, dandu-ne astfel posibilitatea de a achita la sfarsit totul.

Nu au POS, se poate plati doar cash; am primit bon fiscal si, la cerere, si factura

Am facut rezervarile telefonic, nu au vrut sa le trimit avans; m-au sunat ei cu cateva zile inainte, pentru reconfirmare.

Recomand pensiunea celor fara prea mari pretentii si celor care doresc un raport corect calitate-pret.

Despre ce puteti face in zona, am scris un review la topicul aferent.

Trimis de Chloe in 10.06.15 10:37:14
Validat / Publicat: 10.06.15 11:36:32

VIZUALIZĂRI: 2731 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 vedere din balconul camerei, catre partea din fata a pensiunii, cu o parte din parcare;

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Floarea Reginei: