ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.06.2015
ÎNSCRIS: 15.04.10
JUN-2015

Nesperat de bun, hotel Oktober din oraşul Rodos

Voucherele de cazare şi biletele de avion puse la dispoziţie de agenţia AmFostAcolo. Travel mi-au parvenit prin Cristi . După discuţia de la telefon în care mi-a spus că hotelul e de 3 stele (greceşti, am gândit eu) şi să atenţionez camerista privind curăţenia (o fi ştiind el ce-o fi ştiind, mi-am zis) am plecat pregătită să găsesc un hotel aşa şi aşa. După ce autocarul care ne-a luat de la aeroport descărca rânduri, rânduri de turişti şi nouă nu ne spunea să coborâm, ceeace m-a cam pus pe gânduri, a oprit pe o stradă înverzită cu clădiri frumoase din secolul trecut. Cam cum e la noi prin Cotroceni. Hotelul de trei stele este situat pe strada Oktovriou la nr. 28. Este o clădire destul de micuţă cu trei etaje şi 15 camere pe etaj. În faţa lui doi turişti îşi sorbeau relaxat cafeaua pe o terasă umbrită de multă vegetaţie.

Ce mi-a plăcut.

Din prima privire am observat că hotelul e recent renovat, lucru care mi s-a confirmat şi mai târziu. La recepţie ni s-a dat imediat cheia camerei deşi era ora unsprezece jumătate şi ne gândeam să apelăm la camera de bagaje. O surpriză plăcută a fost existenţa liftului la un hotel de trei etaje. Camera era destul de mare, cu un pat larg confortabil, aşternuturi impecabile şi o pilotă uşoară. La intrarea în cameră era un dulap cu uşi glisante prevăzut cu suficiente umeraşe. În dulap era cutia de valori la care nu am apelat. În faţa patului, dealungul întregului perete era un raft de aceiaşi culoare cu restul mobilei şi spre bucuria mea, sub acesta un minifrigider gol. Noi seara mâncăm uşor şi a fost foarte important să am unde ţine ceva la rece. Deasupra raftului era o oglindă lungă cât ţinea peretele. Ce avea camera şi în alte hoteluri lipseau? Becuri suficiente. Era unul la intrare, lumină bună la baie, un bec în plafon, altul în dreptul oglinzii şi la cele două aplice ale patului. În şapte nopţi ni s-a schimbat lenjeria de pat o dată şi zilnic se făcea curat în cameră şi în baie. Aerul condiţionat era orientat spre plafon şi putea fi ţinut ore întregi fără a te deranja. Balconul nu prea mare avea două scaune şi un taburet- măsuţă din paie. Vederea de pe balcon era odihnitoare spre case burgheze cu multă vegetaţie iar traficul pe stradă era scăzut. Camera de baie era dotată cu tot ce trebuia: cabină de duş cu scurgere rapidă, phon, telefon, oglindă mare, cosmetice săpun şi şampon, rezerve de hârtie, câte trei prosoape de fiecare plus unul pentru pus pe jos. Zilnic se schimba setul de prosoape. Apă caldă non-stop.Semnalul Wi Fi, bun în cameră, cu pierderi din când în când, foarte bun de pe balcon, excelent din holul de la recepţie sau de pe terasă.

Ce nu mi-a plăcut.

Părţi slabe la baie: 1 stativul de prosoape curate era montat sus, sus de tot, încât eu care sunt mică de înălţime nu ajungeam la el sau le trăgeam pe toate. 2. lipsa unui suport sau bară pentru prosoapele ude, aşa încât pe cele folosite le-am pus pe taburetul pe care l-am adus de pe balcon. 3 cuveta. N-am mai văzut aşa ceva. Cuveta era pusă tranversal pe poliţa de la baie, avea robinetul în dreapta şi dimensiunile ei nu depăşeau 40cm lungime şi 30 cm lăţime, veţi vedea în poze. Consecinţa? Indiferent de cât de prudent ai fi fost, tot timpul se stropea apă pe jos. Spaţiu ar fi fost dar de! trebuie şi cap. Nu că eu l-aşi avea dar ca utilizator mi-am dat seama.

Nu mi-a plăcut că nu am găsit pliante la recepţie şi a trebuit să le cerem o hartă a Rodosului pe care o ţineau în sertar.

Gesturi de ospitalitate.

-În ziua în care am sosit, pe seară cioc! cioc! la uşă. Ne-au adus din partea casei un platou cu toate felurile de fructe tăiate decorativ, brânză feta, două chifle mari cu seminţe şi două butelcuţe de vin, unul roşu şi unul alb

- Într-una din excursiile opţionale între deschiderea sălii de mese la 7.30 şi plecarea autocarului la 7.40, acesta găsindu-se la o distanţă de vreo 10 minute de mers pe jos, nu era timp să mănânci. Nu aveau în protocol să ne dea hrană rece. Recepţioniera a deschis sala cu un sfert de oră mai devreme şi am putut mânca destul de relaxat.

Micul dejun

Se servea într-o sală cu uşi mari deschise spre curtea cu piscină. Mâncarea era aceeaşi în fiecare zi, comună dar proaspătă şi îndestulătoare. La o masă erau gustările calde: crenvurşti, ochiuri, omletă, ouă fierte, cârnăciori, mini pateuri cu brânză calde (o nebunie!). La alta, şuncă (din aia mai ieftină), felii subţiri de caşcaval, roşii, castraveţi, măsline, lapte, musli, iaurt delicios la castron ,croasant, kek, biscuiţi, gemuri, miere, câteva sorturi de pâine, toast. La oranjadă se simţea pulpa iar la cafea puteai pune zahăr sau îndulcitor. Doamne, şi eu care-mi pusesem în cap să slăbesc!

Unde am mâncat la prânz

După cum am mai scris, în lipsa interesului pentru plajă şi bălăceală, programul nostru turistic se desfăşura între orele nouă şi paisprezece, după care, cu soarele în cap ne retrăgeam la masă. Pe strada Oktovriou cam din două în două imobile era un restaurant sau terasă care la ora aceea erau deschise dar nu aveau clienţi. Celelalte din două în două imobile erau hoteluri (aici exagerez puţin) pe ale căror terase puteai deasemeni servi ceva. După două încercări la restaurante mai depărtişoare ne-am stabilizat la Alli Istoria, vis-a vis de hotel ,tot pe strada Oktovriou. Este o terasă al cărei patron era turc, chelnerii greci dar şi o româncă Laura pe care mi-a făcut plăcere s-o cunosc. Pe scurt: divorţată, cu o fiică crescută de părinţi în ţară, acum elevă in cl. X, hotărâtă să-şi urmeze studiile. Laura a muncit opt ani şi şi-a ridicat în Bucovina o casă cu etaj. Lucrează la restaurant şase luni pe an în sezon, în rest revenind în ţară. O femeie determinată care ştie ce vrea şi care prin seriozitatea ei ne mai drege imaginea. Să trecem la meniu şi cost, că asta interesează. Am mâncat de două ori musaca 7.50 eu şi nu mi-a plăcut apoi suvlaki 8.90 eu, giros 7.90 eu, Tzipoura, (un peşte alb delicios făcut la grătar, cu garnitură de salată grecească, iaurt cu usturoi, legume coapte, lămâie, felii de portocale), destul de scump 15 eu sau ton cu legume 14 eu. Orice ai fi luat porţiile erau foarte mari. Sticla de bere locală de 500 ml era 3.50 eu iar cea mică de 330 ml, 2.90 eu, cafeaua 2 eu. Ne costa pe amândoi în medie 25-30 eu incluzând 10% bacşiş. De ce nu mi-a plăcut musacaua pe care am încercat-o şi la alt restaurant din apropiere Belmo Palace, tot pe strda Oktovriou şi tot fără succes? Păi după ce ai mâncat la turci, bună, scăzută bine la cuptor, cu vinete prăjite şi ou pe deasupra, bombă calorică nu altceva, nu mai există termen de comparaţie. Grecii o fac mai mult fiartă, sunt mai mulţi cartofi decât vinete, never! Cum la restaurantul Alli Istoria devenisem clienţi fideli, zilnic, cu toată împotrivirea noastră eram serviţi din partea casei fie cu îngheţată, fie cu kek cu frişcă şi fructe.

Seara, ce mâncam seara?

Foarte puţin şi mai nimic. Chiar vis-a-vis de hotel era un mini-market de la care cumpăram iaurturi f. f. bune, şuncă, pâine, fructe, feta, mai mult pentru soţ, pe mine seara apucându-mă remuşcările că am mâncat peste zi prea mult şi mă limitam la un iaurt.

Recomandare

Văzut, locuit, plăcut! Vă recomand hotelul pentru: amplasamentul central pe o stradă liniştită, dotare, renovare modernă, curăţenie, amabilitatea personalului, lift, mic dejun consistent, piscină, restaurante, farmacie, mini market la doi paşi, staţie autobuz la trei paşi. Puteţi contacta AmFostAcolo.Travel, în calitate de useri veţi obţine preţuri mai mici decât cele afişate.

-va continua-

Trimis de Michi in 09.06.15 10:14:50
Validat / Publicat: 09.06.15 13:52:03

VIZUALIZĂRI: 2808 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P27 Trataţie din partea casei. Cum să nu te îngeaşi?
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[09.06.15 11:40:58]

@Michi - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

MichiAUTOR REVIEW
    [09.06.15 12:20:55]

@webmasterX - Îmi apare textul dar nu harta. Dimineaţa asta am avut probleme cu netul şi încărcarea pozelor.

Lyssys
    [09.06.15 16:00:30]

@Michi - Văzut, citit, plăcut, votat!

Doamne, cât vă admir! Este așa cum îmi place mie să fie scris un rw! (Ce zic, toate review-urile dumneavoastră sunt o încântare!!!)

Să vă fie de bine premiul și... la mai multe!

calatorul
    [09.06.15 16:13:05]

Da, si din poze hotelul pare frumos, si mai ales camera, mobilierul si terasa, seamana cu hotel Alexander de langa Serres, notat cu 4 stele turistice.

Aveti dreptate despre baie, am gasit si noi in mai multe hoteluri in Grecia si Spania unde am fost anul asta si baia era foarte modernista dar incomoda, cu o chiuveta * (cum o scriu eu) foarte incomoda, fara cuier de haine in baie, de care sa agati un halat o pijama ceva, nu mai zic de prosoape. Daca hotelul ar fi avut un chestionar de feed/back * (unele mai obisnuiesc, de exemplu Ibis) as fi notat nemultumirile mele despre mobilier.

Frumos si micul dejun pe terasa cu piscina, am incercat si eu, e foarte ademenitor asa doar ca apa e prea rece dimineata. PS cum o fi fost apa din mare, buna? Inteleg ca nu ati facut plaja si baie in mare, dar eu inca nu am ajuns in iunie la Egee si multi se plang ca e apa rece in iunie. Fellicitari pentru vacanta reusita si multumim de relatari. Ce bine imi pare ca nimeresc un vot pentru superbonus!

MichiAUTOR REVIEW
    [09.06.15 18:22:21]

@calatorul50 - Judecând după şezlongurile goale de pe plaje cred că apa era cam rece aşa că turiştii se mulţumeau cu piscinele. În ziua plecării 5 iunie, am zărit nişte curajoşi în mare.

tm67bru
    [09.06.15 18:42:59]

@Michi & călătorul50 apa mării avea, la început de iunie, 19-21 de grade, depinde de zonă. În Ixia (6-7 km de Rhodos Town) avea probabil către 22, părându-mi ușor mai caldă ca apa din piscină :-) -- dar acolo bătea, sporadic, vântul (e pe coasta de Vest), ceea ce mai "cernea" din curajoşi :-)

calatorul
    [10.06.15 10:08:38]

@tm67bru - Multumesc pentru raspuns si informatiile oferite, si vacante frumoase in continuare.

calatorul, Lyssys, Michi

• pagină generată în 0.04842209815979 sec