ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.06.2015
ÎNSCRIS: 10.09.13
JUN-2015
single

Catacombele Parisului si Disneyland - partea 2

Am scris ieri primele impresii proaspete de la Paris, exista si o continuare. Admin m-a certat ca am pus titlul disneyland si catacombe si are dreptate, dar catacombele sunt mai pline de pace decat disneyland, desi nu pare asa.

Impresiile din aceasta parte sunt un fel de inbetween disney si catacombe. Adica asa ar fi trebuit sa fie, dar n-au fost, eu am trait inbetweenul la sfarsit. De, nimeni nu-i perfect. Eu am fost la Paris de 5 ori, a cincea oara am vazut si eu Parisul. Nu radeti, am fost la Londra de 10 ori si inca n-am vazut Londra. In schimb am fost la Londra intr-un loc in care putini oameni in viata au fost sau vor fi primiti, dar asta e alta poveste.

Acum vreau sa scriu despre Parisul pe jos. Walking downtown Paris, sau in the center of Paris, dupa cum preferati american sau english.

Imbracata total indecvat, incaltata total distructiv cu ghete imblanite ca era frig, m-am suit in tren RER (pronuntat eR O eR) C intr-o gara din sudul Parisului, dintr-un village. Alone. Am platit cu credit card biletele, surpriza nu iau bani cash la automate, nu hartie, cred ca monezi sunt acceptate. Doua calatorii 10 euro, return ticket. Zece calatorii, 40 euro. Mai ieftin.

O lume colorata in tren, de la unii cu biciclete murdare si murdari si ei, la oameni decenti si bine imbracati. Unele trenuri opresc in toate statiile, altele nu. Exista monitoare pe peron, care arata trenurile cu nume (sara, eola, elba etc) si poate fi vazut traseul si statiile unde opreste. Este un loc aglomerat, peroane, trenuri, metrouri, nume, statii, eu n-am rabdare la asa ceva si am gresit trenul la intoarcere, drept pentru care am schimbat 4 trenuri (pe acelasi bilet). In fine.

Cum am mai spus, am coborat din RER C in St Michel station, langa cartierul latin. Nice place. Ca si-n centru Brussel, stradute inguste, chelneri care agata clienti, oferta generoasa de mancare, fructe de mare frumoase expuse... dar bucatarii murdare si indoielnice (din sursa sigura). Eu sunt mare amatoare de caracatita, scoici, creveti, crabi, melci... dar nu m-am oprit stiind cele de mai sus, ca sunt vechi si bucataria murdara.

Ok, biserica St Severin merita vazuta, pe exterior si interior. Dateaza din prima jumatate a secolului 5 pe malul stang al Senei. Este catolica. Structura actuala, minunat gotica, dateaza din sec 13. Evident ca a fost arsa pe la 1400, se vede arsura, dar nu asa rau ca pe biserica St. Nicolae din Brussel. Are un stalp unic in forma de palmier. Sunt info destule pe net, dar vitraliile merita vazute (pentru pasionatii de vitralii) Adresa: 3, rue des Prêtres Saint-Séverin, 75005 Paris, France. Este frumoasa, deosebita.

Urmatoarea biserica care mi-a placut este St Magdalene, biserica in stil neo clasic, langa Place Vendome si Concorde. A fost construita in 85 de ani. Este un loc aglomerat, nu stiu de ce, dar oamenii mananca pe trepte si accesul e greu. A fost prima gara din Paris. Designul este cel al templului gloriei lui Napoleon si armatei sale. Funerariile lui Chopin in aceasta biserica au fost amanate cu 2 saptamani deoarece Reqviem de Mozart era cantat majoritar de femei, iar femeile nu erau acceptate, culmea, in biserica Mariei Magdalena. Azi orice femeie intra acolo fara basma si face si poze. Este un must see in Paris. Orga apartine lui Aristide Cavaillé-Coll, creator. Biserica este de neimaginat de frumoasa.

De aici am nimerit in place Concorde. Obeliscul este "adus" din templul Luxor, Egipt, valea Nilului. Ar trebui sa se intoarca inapoi, nu-si gaseste locul aici, cu toata piata care i-a fost dedicata. Nu se incadreaza, apartine altundeva. Eu am crezut ca este copie, dar ca original, chiar nu incadreaza, trebuie sa mearga inapoi. Asa ar fi drept. Cele 2 fantani sunt superbe, dar tot locul este nepotrivit. Obeliscul egiptean, fantani, piata enorma, masini, politie si motociclisti, un amestec nepotrivit si inutil. Fara farmec.

De aici am mers, dupa ce am fost in curtea interioara a Luvrului si pe Champs Elysee catre Arc de Triumf. Am mers si am tot mers prin praf pana m-am plictisit. Am luat o ricsa. E plin de ele. Tipul mi-a cerut 15 euro sa ma duca la Arcul de Triumf si apoi la Effel. Mi-a zis ca este din Ungaria, dar nu stia maghiara nici cat mine. Ori daca spun Io napot, micinas, ma astept la un raspuns, dar n-a existat. Ungurii nu spun despre sine "hungarian" ci "madyar". In fine, a incercat sa-mi spuna ca ricsa este jin-ricsa in japoneza, iar jin inseamna om, in japoneza. Nu stiu cine este tipul, dar e clar ca are talent la limbi straine si invata usor. I-am spus ca jin este in chineza om, in japoneza este hito. M-a faultat cu mersul la arcul de triumf, am fost pe langa, dar m-a dus la monumentul inchinat printesei Diana, la intrarea in tunelul unde a avut accident.

Este un monument ridicat acolo, ca o flacara, ca un pumn. Rece locul, nimeni. Eu, eram in USA cand Diana a avut accidentul si toata lumea a suferit ingrozitor, pe 31 august 1997. Mi-e greu sa cred ca nimanui nu-i pasa, dar se pare ca asa este. Nu era nimeni acolo.

Ghidul meu cu ricsa m-a lasat in spatele turnului Effel, pe o alee ciudata, laturalnica, Eu am avut impresia ca vrea sa ma jefuiasca, sa-mi ia tableta si banii. Dar au aparut niste asiatici si i-am dat banii si mi-a dat rest. Am plecat respirand usurata. Cu siguranta nu mi-am dorit sa fiu atacata in Paris si sa trebuiasca sa ma apar. E mai bine ca tipul a plecat cu povestea lui ungureasca inventata mai departe. Ei, si m-am trezit sub Effel. E prea mare sa-mi incapa in poza. Si unde e o toaleta? Aoleo, acolo, la coada aceea? Cam 100 de oameni a 5 minute fiecare? Eu nu stau 500 de minute aici, fac poze si out!

Va urma povestea, in caz ca o citeste cineva. Nu cred ca mi-am ales bine nick-ul drumet, mai potrivit este calator, prin lume, pe strada. Ma reintorc cu povestea prin Paris.

Trimis de drumet in 06.06.15 20:28:24
Validat / Publicat: 07.06.15 21:19:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 2683 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (drumet); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.06.15 22:55:03]

@drumet -

Admin m-a certat ca am pus titlul disneyland si catacombe si are dreptate

[06.06.15 23:04:46]

Colegul 21 are dreptate. . Titlul ar trebui să reflecte conţinutul informativ, şi nu "serialul"...

Articolele sunt oricum deja "legate" prin linkuri de tipul "continuare aici", "urmare de aici" == nu e nevoie ca "legaătura" să fie prin titlu

Dialogul auxiliar va fi şters 'nainte de validare.

[06.06.15 23:11:45]

@webmaster21 - okay, sterge contul meu, ma asteptam la asta si nu ma deranjeaza.

Te rog sa stergi contul meu cu totul ,adica tot ce am scris pana acum.

Multumesc si apreciez

[06.06.15 23:16:32]

@drumet - Stai așa. Ceea ce tu ai scris mai sus este un review frumos, util, care sigur va fi apreciat ca atare dacă îi schimbi titlul. Atâta tot.

"Parisul pe jos"

"Walking downtown Paris"

"In the center of Paris"

... oricare din astea trei (folosite de tine în review) ar ilustra mult mai bine experiența descrisă.

Încearcă!

[06.06.15 23:26:18]

@webmaster21 - Stimate domn sau doamna, eu v-am vorbit frumos cu dvs, desi nu va cunosc. Nu cu pfffff si nu cu tu sau ma. Nu schimb nimic nicaieri, pe banii mei, nici pe banii altuia, ca nu sunt de inchiriat.

[06.06.15 23:32:00]

@drumet - Stimată doamnă sau domnișoară.

Limbajul familiar se datorează strict faptului că aici suntem cu toții prieteni (cel puțin așa considerăm noi).

Îmi cer respectuos scuze dacă adresarea mea vi s-a părut nepoliticoasă.

Alegerea de a nu schimba vă aparține în totalitate și va fi respectată întocmai.

P. S. Nu am folosit sintagma "ma", nici cu diacritice, nici fără!

[06.06.15 23:45:19]

@webmaster21 - ok, we (I think it; s we) talked over the phone few seconds ago. In limbaj romanesc oamenii se adreseaza cu dvs, lucru stupid. In limbaj normal oamenii isi spun pe nume. MA nu ati folosit. Dat tu si pfff, da.

Eu walk, merg, fly... if u r bothered, I don't mind at all. Maybe this is a misunderstanding, apologize on my account. Sorry if I done wrong.Account 2 be erased.T U.

[07.06.15 00:36:19]

@webmaster21 - Pfffff... păi și dacă a avut dreptate, atunci... cu ăsta ce facem? Îi schimbi titlul mai în ton cu descrierea? Nu de alta, dar n-ai nici Disneyland, nici Catacombe mai sus...

Chiar cred ca e inutil... n-am nici Disneyland, nici catacombe mai sus. Se numeste retroversiune... incepi cu o chestie, continui cu alta -mijlocul-la mine este la urma mijlocul retroversiunii si inchei cu finalul experientei, final de retroversiune care te aduce in punctul initial, dar mai imbogatit. Este o forma de poveste de acum 2000 de ani, retroversiunea. Eu as recunoaste-o oriunde. Retroversiunea este o poveste perfecta. Imi pare rau ca n-ati inteles. Toata biblia este o retroversiune. Este forma perfecta de a transmite un mesaj si de a fi transmis. Doar ca putini inteleg. De la acest drum eu merg El Camino, tot retroversiune. All mi best ladds and lassies.

[07.06.15 21:14:17]

În mod normal nu aş fi publicat review-ul de mai sus. Dacă nu din alte motive, măcar pentru că-i POSIBIL să inducă nemulţumiri şi frustrări cititorului interesat în (1) Catacombe şi/sau (2) Disneyland, care, văzând titlul în (lista impresiilor), va intra să citească aici şi vă rămâne dezamăgit, posibil frustrat de lipsa ORICĂREI informaţii legate de subiectele din titlu.

Am hotărât totuşi să-l publicăm cu un scop: cel de... exemplu didactic :-)

Oricum ai lua-o, oricâte de multe "mănuşi diplomatice" ai folosi în abordare, comportamentul de mai sus, asortat cu telefoane date la miezul nopţii şi conversaţii cel puţin la fel de ciudate, purtate în engleză (!)) relevă o gândire şi o atitudine hai să le zicem "speciale".

Dacă urmare a lecturării acestui "caz" măcar (în sensul de "minimum") un alt asemenea autor îşi va spune "io-te dom'le cum se comportă ăştia de la AFA [cu persoane echivalente mie]" şi va lua decizia să-şi... caute alt loc de manifestare - voi considera scopul atins. Mai precis salvarea câtorva neuroni, atât pentru persoana respectivă, cât şi pentru mine, echipa de moderarare şi — îndrăznesc — cititorii / membrii, "obişnuiţii" .

papone
[07.06.15 21:53:37]

@webmaster - Multumesc pentru interventie! Nu de alta, dar mai mult ca sigur un ecou al meu (pe care ma mananca inca degetele rrrau sa il scriu ), mi-ar fi atras vreun cartonas - asa ca am scapat!

[07.06.15 22:57:15]

@webmaster - minciuni, nu este nici o manusa diplomatica si nici telefon la miezu ' noptii. am cerut sa se stearga contul

"Dacă urmare a lecturării acestui "caz" măcar (în sensul de "minimum") un alt asemenea autor îşi va spune "io-te dom'le cum se comportă ăştia de la AFA [cu persoane echivalente mie]" şi va lua decizia să-şi... caute alt loc de manifestare - voi considera scopul atins. Mai precis salvarea câtorva neuroni, atât pentru persoana respectivă, cât şi pentru mine, echipa de moderarare şi — îndrăznesc — cititorii / membrii, "obişnuiţii""

NEADEVAR si REA CREDINTA,sa mi se stearga contul,atat.

Astia de la AFA ,cum va spuneti ,nu interesati.Deloc.Ce "loc de manifestare "? Ce probleme aveti le aveti in alta parte.

Sterge contul meu si tot ce am scris.E simplu.

Costi
[07.06.15 23:14:33]

@drumet -

Ăsta e de-a dreptul delir...

Și, în realitate, retroversiune înseamnă cu totul altceva (vezi aici).

P. S. Corect, este ”lads & lassies”.

[07.06.15 23:28:43]

@drumet -

minciuni, nu este nici o manusa diplomatica si nici telefon la miezu ' noptii.

regret, dar te înştiinţez că ale mele convorbiri figurează pe listingul "oficial", al furnizorului de servicii, şi sunt, în plus, înregistrate

Despre "mănuşă" = nu am dovezi atât de tehnice, e adevărat :-). Cât de "minciună" e - rămâne la interpretarea şi latitudinea fiecărui cititor...

Flaviu
[08.06.15 09:25:29]

Sper ca doamna/domnisoara Drumet sa mai reflecteze referitor la cererea sa de banare a contului. Sincer, mie-mi place cum povesteste despre catacombe, Disneyland-uri, eROeRC-uri, village-uri franceze, obeliscuri si alte chestii frantuzesti. Mai invat si eu nitica engleza americana, engleza englezeasca si alte sortimente de engleza existente pe piata. Pacat cu limba aeeredna folosita in ecouri.

In rest, tout va bien sau, cum s-ar spune in engleza de pe Somesul Mic, keep walking!

ionirimia
[22.06.15 15:53:52]

interesante cele doua review-uri, dar pana la un punct. pentru cei care nu au fost niciodata in Paris si urmeaza sa ajunga, informatiile parca sunt scrise pentru cei care traiesc acolo sau pentru cei care au fost de cel putin 10 ori, sincer nici de atatea ori, la modul explicat.

mi-ar fi placut sa citesc si sa inteleg ce s-a intamplat pana la urma, chiar si cu acea calatorie cu risca! este cumva Parisul un oras periculos pentru turisti, iar noi romanii acolo suntem sperietorile de ciori? am fost intr-o vacanta de noua zile in Grecia (Khalitea), adevarat in 2007, dar m-am simtit ca acasa, ma refer la localnicii de acolo! probabil ca voi intelege aceste riview-uri dupa ce ma voi intoarce din vacanta de la Paris - pe 9 septembrie!

drumet, Flaviu, ionirimia
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța / city-break la Paris: