ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.06.2015
ÎNSCRIS: 03.06.15
MAY-2015

Ne vom întoarce în Marbella

A fost în Marbella în prima săptămână a lunii mai, 2015 şi ne-am cazat (rezervarea am făcut-o cu 8 luni înainte) la Hotelul Princesa Playa - bună alegere.

Totul a fost minunat, vremea (cam 25°C), apa mării (aprox. 18-20° C), plaja, mâncarea, staţiunea, oraşul vechi, personalul, etc.

Marbella e o staţiune tipic de vacanţă, dar nu foarte agitată. Pe plajă -lungă şi curată - sunt multe restaurante, unde poţi mânca peşte, fructe de mare, specialităţi spaniole şi, în general, cam de toate. Preţurile sunt rezonabile, oricum mai mici decât cele practicate de litoralul românesc.

Oraşul vechi mirosea a portocali şi este primitor, aproape toate clădirile fiind de un alb plăcut, odihnitor, iar străduţele sunt şi ele foarte curate.

Într-o zi am fost la Puerto Banus, cam 8 km. de Marbella. (autobuzul L1)

Puerto Banus este o staţiune de lux, merită văzută, dar nu recomand un sejur acolo.

În altă zi am fost la Ronda, un oraş cu o puternică amprentă maură şi nu degeaba i se spune "oraşul cocoţat pe stânci". Are o frumuseţe aparte, oarecum stranie. În restaurantele din Ronda e o mică aventură, nu mi s-a dat bon fiscal nici când l-am cerut.

Cumpărăturile din Marbella le-am făcut din El Corte Ingles (Puerto Banus- străinii au reducere 10%) sau din La Can(i)ada. La ambele mall-uri se poate ajunge cu autobuzul L1.

Peste tot se simte o atmosferă primitoare şi veselă. Cam aşa e în toată Spania. Sigur mă voi întoarce în Marbella.

Voi reveni cu alte impresii. Sper să folosească.

Trimis de câinele roşu in 04.06.15 17:45:49
Validat / Publicat: 04.06.15 19:50:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 8079 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (câinele roşu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.06.15 18:46:46]

@câinele roşu: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Dacă dorești să completezi impresiile cu câteva fotografii poți apăsa link-ul Adaugă poză din dreapta sus a paginii review-ului tău.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Mulțumesc!

danamandache
[04.06.15 20:36:47]

Bine ai venit pe site! Astept cu interes impresii despre hotelul sus amintit!!!

eliza1
[12.08.17 17:48:34]

@câinele roşu:

bună ziua.

observ că sunteți un cunoscător al Spaniei, iar stilul dvs de-a povesti parcă incită la vizitarea locurilor respective.

opinia dvs m-a ajutat să iau decizia de-a vizita in această vară această destinație și totul a fost superb...

aveți mare dreptate când spuneți că Spania este frumoasă.

poate cu puțin noroc ajung și in Portugalia, țară pe care nu am vizitat-o...

câinele roşuAUTOR REVIEW
[14.08.17 07:30:33]

Multumesc si ma bucur ca am putut fi de folos. Peste cateva saptamani voi scrie articole despre Valencia si Benidorm.

De asemenea, despre Lisabona si Madeira. Toate sunt destinatii foarte frumuoase. Lisabona mi se pare a fi cea mai bine conservata capitala europeana.

câinele roşu, danamandache, eliza1
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Marbella: