ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.06.2015
DIN: Braila
ÎNSCRIS: 27.01.09
JUL-2014

Luna de miere pe Coasta de Azur

Pentru vacanta noastra din iulie 2014 ne-am ales o destinatie speciala, dar care ne-a si pus putin in incurcatura: Coasta de Azur.

Speciala stim cu totii de ce e: all glitz & glamour, nostalgia anilor ’30, vacantele celor bogati si faimosi

Incurcatura: a venit din prejudecatile noastra despre francezi si din faptul ca nu vorbim limba.

Asta inainte de plecare!

Pentru ca, in final, Coasta de Azur si mai ales Nisa ne-au surprins foarte placut si iata ca am ajuns sa ne gandim cu drag la ele si sa nu excludem o reintoarcere.

Dar sa incepem cu inceputul si cu reteta clasica de city-break:

1. Cumparat bilete de avion din cu 5 luni inainte de sejur, la 200 euro/persoana, cu Tarom

2. Rezervat cazare la hotel Kyriad Port Nice 3*, mic dejun, la 500 euro/camera dubla pt 7 nopti – pentru hotel am scris un review separat (vezi impresii).

3. Procurat harta cu Sudul Frantei, pentru a vedea ce localitati ne tenteaza.

Planul era asa: stam in Nisa tot sejurul, iar fiecare zi o dedicam unei localitati. A fost destul de greu de ales doar 7 localitati in care sa mergem, pentru ca oferta este foarte mare! Luand ca reper Nisa, avem:

La Est:

-VILLEFRANCHE-SUR-MER (8 KM)

-CAP FERRAT (11 KM)

-BEAULIEU-SUR-MER (10 KM)

-EZE (12 KM)

-MONTE CARLO (21 KM)

-MENTON (30 KM)

La Vest:

-SAINT PAUL DE VENCE (18 KM)

-ANTIBES (21 KM)

-CANNES (32 KM)

-JUAN LES PINS (26 KM)

-ST. TROPEZ (110 KM)

-Si, cu voia dvs, mult inspre vest – AIX-EN-PROVENCE (178 KM)

Cautam imagini, citim review-uri, ne facem temele bine si ramanem cu urmatorul plan:

Ziua 1, joi: Avand in vedere ca aterizam in Nisa la ora 11, vom dedica toata ziua cunoasterii orasului.

Ziua 2, vineri: Mergem la Monte Carlo

Ziua 3, sambata: E rezervata tot pt Nisa, avem ceva muzee de vizitat

Ziua 4, duminica: Intai Beaulieu Sur Mer, apoi Villefranche

Ziua 5, luni: Cannes

Ziua 6, marti: Eze.

Ziua 7, miercuri: Saint Paul de Vence

Ziua 8, joi: La ora 9 check out si apoi direct la aeroport.

Cand cumperi biletele de avion cu 5 luni inainte de plecare, ai impresia ca mai e o vesnicie pana la vacanta! Dar timpul trece repede, asa ca ne trezim fix in Otopeni, pe o vreme gri si ploioasa, decoland spre promisiunea cerului senin de pe Coasta de Azur.

Ziua 1: Nice: Port Lympia, Coline du Chateau, Promenade des Anglais, Place Massena, Miroir d'Eau

Si da, Coasta de Azur ne asteapta cu o vreme de carte postala. Aterizam pe un aeroport cochet si bine organizat si ne indreptam spre autobuzul 98 care, pentru 6 euro/persoana, ne va duce foarte aproape de hotelul nostru. Exista si o varianta mai ieftina, Bus 23 care are tariful de 1,5 euro/persoana, dar se ia doar de la Terminalul 1.

Drumul de la aeroport spre hotel e un rasfat in sine, datorita peisajului, desigur. Mergem mare parte din drumul de 50 de minute pe Promenade des Anglais, si luam un prim contact cu ce inseamna viata pe Riviera: soare, plamieri, zone verzi, o mare intr-adevar de azur, promenade cochete, oameni relaxati la un picnic pe iarba impecabila sau facand jogging de-a lungul promenadei.

Acum, amintindu-mi, imi dau seama ca Nisa ne-a cucerit chiar de la acel prim contact, ne-a daramat prejudecatile cu o nonsalanta caracteristica, pe care am ajuns sa o indragim.

Asadar, de cazam si pornim in recunoastere! Primul lucru pe care il facem este o traditie de-a noastra, pe care o numim cu drag #firstdaycliche :) E o mica placere vinovata ca in prima zi de vacanta sa facem cel mai cliseistic lucru posibil in destinatia respectiva. In Nisa, vorbim desigur de servirea unui pranz lejer la o terasa pe malul marii, pranz ce nu poate fi decat o salata Nicoise si un pahar de vin alb! :)

Hotelul nostru, dupa cum ii spune si numele, e aproape de port (5 minute pers pe jos), asa ca alegem la intamplare o terasa sub arcade, cu vedere la port si gata, vacanta incepe!

Este cazul sa stabilim ceva de la inceput: Nisa e scumpa! Toata Coasta de Azur, de altfel! . O salata = 9-11 euro, o portie de paste = 12-16 euro, o pizza = 8-15 euro, un pahar de vin = 4-6 euro, o sticla de vin = 15-24 euro, bere la 0,33l = 4 euro, cocktailuri = 7-11 euro. Meniurile zile sunt in jur de 15-25 euro. Daca gasiti ceva sub aceste preturi, considerati-va norocosi! Noi am gasit cateva chilipiruri si o sa vi le spunem si voua, pe parcurs.

Pentru ca am mers cu temele facute, stiam la ce sa ne asteptam si un prim pranz satisfacator ne-a costat in jur de 40 de euro.

Tot in ideea de familiarizare cu orasul, ne alegem si primul obiectiv turistic: Colline du Chateau. Si pentru ca noua ne place sa ‚simtim’ vacanta si la nivel fizic (adica nu suntem fericiti decat daca ne dor picioarele :P) urcam dealul pe calea cea mai lunga, dar si cea mai placuta. Alei ce se onduleaza pe sub copaci, colturi ascunse si linistite, familii care stau pe iarba verde – sunt privelistile ce ne insotesc urcusul (chiar destul de dificil pe alocuri). Bineinteles, panorama de sus compenseaza tot efortul: Marea Tireniana in partea stanga, promenada chiar in fata si orasul vechi in dreapta. Practic toata Nisa la picioarele noastre! Ne odihnim putin, admirand peisajul si numarand avioanele care aterizeaza si decoleaza din 5 in 5 minute.

Coboram apoi spre Promenade des Anglais, dar ne oprim mai intai la un bar dragut care ne tenteaza cu o oferta de nerefuzat: un Mojito mare la doar 5 euro! Si credeti-ma, n-o sa mai gasiti nicaieri in sudul Frantei o oferta asemanatoare! Barul Mojito (cum ii spuneam noi) ne-a placut foarte mult, cu a sa terasa cu vedere la Quai des Etats Unites (prelungire a Promenade des Anglais), cu parada de masini luxoase care se indreapta spre Monte Carlo si cu parada nu mai putin spectaculoasa a turistilor de toate nationalitatile care se aseaza inevitabil la terasa noastra, atrasi de aceeasi oferta imbatabila la Mojito :) Am revenit la acest bar de cateva ori, asa ca pana la urma i-am retinut si numele adevarat: La Shounga.

Urmeaza o plimbare pe Promenade des Anglais, cu marea superba in stanga, si cu hoteluri de lux si multe restaurante in dreapta. Plaja e plina, chiar daca arata total neprimitoare: pietre mari, intrare abrupta... Peisajul insa e de vis!

Ne intoarcem spre hotel pe o promenada care a devenit instantaneu preferata noastra: Promenade du Paillon. Un fel de parc, dispus pe lungime, care incepe cu Jardin Albert 1er, spatii verzi imaculate, palmieri, oameni aflati la picnic, se deschide apoi in Place Massena, piata traversata de tramvai, unde se afla statuia lui Apollo si care spre seara e plina de dansatori, statui vii, diversi entertaineri. Urmeaza zona cu oglinda de apa, bucuria copiilor, o zona plina de veselie care ne-a pus si noua, de fiecare data, zambetul pe buze. Promenada se incheie in zona Muzeului de Art Contemporana si a Place Garibaldi, adica foarte aproape de hotelul nostru.

Incheiem prima noastra zi de vacanta fascinati si usor derutati: daca Nisa este atat de frumoasa, oare cum vor fi restul oraselelor de pe coasta?

Ziua 2: Monte Carlo, Monaco: Prince's Palace, Cathedral, Port Hercule, Casino

Dupa micul dejun, luam Bus 100 cu directia Monte Carlo. Biletul costa 1,5 euro/persoana/sens, tarif practic unic din Nisa spre orice destinatie de pe coasta. Drumul dureaza aproape o ora si ne ofera un alt rasfat: mergem de-a lungul coastei, prin orasele cochete cu vile si vilute colorate, cu marea intrezarindu-se printre ele.

Ajungem in Monte Carlo si gasim rapid indicatorul spre Palatul Princiar, asa ca incepem urcarea.

Admiram din exterior Palatul, vizitam Catedrala si ne taie respiratia peisajul portului vazut de sus. Ne invartim putin si pe stradutele din spatele catedralei, unde regasim aceasi forfota placuta si zambitoare a sutelor de turisti. Coboram pe langa port, indreptandu-ne spre Cazino, dar atentia de este atrasa de 2 „modeste” Ferrari si un Lamborghini in care se plimba un excentric milionar cu... poodle-ul lui. :) Cumparam cate o inghetata monegasca (care se ridica la inaltimea asteptarilor) si ne continuam drumul.

Cazinoul e impunator, dar si putin intimidant, asa ca ne hotaram totusi sa nu ne jucam toti banii de vacanta pe 7 negru;) si il admiram doar din exterior. Noi si cei 200 de asiatici cu camere foto imense. Ignoram, tot din considerente de buget, si magazinele Prada, Armani, Tiffany, etc din jur si alegem sa ne relaxam putin la umbra racoroasa din micul parculet din fata cazino-ului.

Cu ceva dificultate, gasim statia autobuzului si ne intoarcem in Nisa, pentru o plimbare la apus pe promenada si o seara placuta in orasul vechi. Am luat cina la un mic restaurant italian, foarte placut, numit La Mama si am petrectu ceva timp si in barul Le Blue Whales. Ambele recomandabile.

Ziua 3: Nice: Palais Lascaris, Cours Saleya, MAMAC, Théâtre de la Photographie et de l'Image, Vieille Ville.

A treia zi am rezervat-o muzeelor din Nisa. Incepem cu Palais Lascaris, casa in care a locuit familia Lascaris-Ventimiglia, o superba cladire in stil baroc, care adaposteste multe opere de arta si are un feeling aparte. Intrarea este libera.

Iesim din nou pe stradutele inguste din centrul vechi, al caror nume nu am reusit deloc sa il retin, si ne plimbam de data aceasta pe o strada ce gazduieste multe galerii de arta, un rasfat vizual.

Alt rasfat ne asteapta in Cours Saleya, unde se desfasoara Piata de Flori, Fructe si Legume (de Marti pana Duminica, cel mai bine de vizitat dimineata). Multe flori frumoase, multa forfota, galagie, energie.

Ajungem pe Promenade des Anglais si ne simtim din nou copii in caruselul din capatul Jardin Albert 1er. Ne intoarcem spre Muzeul de Arta Moderna si Contemporana (MAMAC), plimbandu-ne din nou pe Promenade du Paillon, cu o oprire obligatorie pt poze in zona oglinzii de apa. :)

MAMAC ne asteapta cu intrare fara taxa si cu mutle exponate de la foarte interesante la foarte ciudate. Eu una sunt incantata, dar e clar ca cei mai clasici dintre noi pot ocoli fara probleme acest muzeu. Desi, panorama de la etaj poate fi o atractie in sine.

Putin mai departe de centru, dar neaprat de vizitat pentru noi a fost Théâtre de la Photographie et de l'Image, care gazduia in perioada respectiva o expozitie de fotografie a lui Steve McCurry, chiar impresioanta!

Seara, ne plimbam pe Promenade des Anglais si admiram Negresco bine pus in valoare de lumini. O cina usoara in orasul vechi, o inghetata la miezul noptii si mai trecem o zi superba la sertarul cu amintiri.

Ziua 4: Beaulier sur Mer: Villa Kerylos; Promenade Maurice Rouvier, St. Jean Cap Ferrat: Villa Ephrussi de Rothschild, Villefranche sur Mer, Nice: concert in Jardins Albert 1er

E timpul sa mai vizitam si cateva din oraselele de pe coasta, iar cel care ne atrage cel mai mult este Beaulieu Sur Mer. Cu autobuzul 100, in 20 de minute ajungem la destinatie. In primul rand, vrem sa vizitam Villa Kerylos, o superba proprietate in stil grecesc, construita la inceputul anilor 1900. Vila e superba in interior, dar pozitia sa, chiar deasupra apei si panorama care ti se deschide in fata ochilor te lasa de-a dreptul fara cuvinte.

Turul vilei cu audio ghid costa 11,5 euro/persoana, dar noi un bilet combinat, care include si Villa Ephrussi de Rothschild – Pass 2 Villas = 20 euro/persoana.

Distanta de 800 de metri care separa cele 2 vile am parcurs-o, cred, in peste jumatate de ora, oprindu-ne la fiecare pas aproape pentru a admira imprejurimile. Este, cred, cel mai frumos peisaj de pe Coasta de Azur: o carare serpuitoare te poarta in jurul golfului Baie des Fourmis, cu a sa apa albastra-verde presarata de yachturi si barcute, avand Villa Kerylos si Beaulieu sur Mer de o parte si Sain Jean Cap Ferrat de cealalta parte, cu vile si vilute cochete, ascunse in spatele copacilor inalti din care se aud omniprezentele cigales. Acest minunat drum se numeste Promenade Maurice Rouvier.

Ajungem si la Villa Ephrussi de Rothschild. Daca ne-a placut Kerylos, atunci aceasta ne-a incantat! Vila a fostr construita de baroneasa Béatrice de Rothschild la inceputul anilor 1900, intr-o pozitie de vis: pe Cap Ferrat, cu vedere inspre Beaulieu sur Mer pe partea stanga sis pre Villefranche sur Mer in dreapta. Vila este extreme de cocheta, mobilata conform celor mai inalte standarde ale timpului, cu multe opera de arta (tablouri, sculpturi), cu o colectie impresionanta de portelan si multe alte fineturi.

Iar gradinile… sunt printe cele mai frumoase pe care le-am fazut vreodata. Sunt 9 gradini, fiecare cu o tema diferita: gradina florentina, gradina spaniola, Garden à la française, gradina exotica, gradina de piatra, gradina japoneza, gradina de trandafiri, etc. Las imaginile sa vorbeasca.

Si pentru ca este o raritate sa gasesti o plaja cu nisip pe Riviera, pe drumul de intoarcere profitam de cateva ore de soare pe Plage des Fourmis, foarte aproape de vila Kerylos, linistita si cu intrare lina in apa.

Luam din nou autobuzul 100 si coboram in Villefranche sur Mer, unde ne petrecem dupa-amiaza plimbadu-ne prin orasul vechi si prin port. Dupa o cina gustoasa la un cochet restaurant (La Caravelle), ne intoarcem in Nisa, unde prindem un concert dragut (si gratis) in Jardins Albert 1er.

Ziua 5: Cannes: La Croisette, Le Suquet, Nice: Vieille Ville

Ca sa ajungem in Cannes, luam autobzul 200 de la statia Albert 1/Av Verdun. Drumul dureaza aproape 2 ore si coboram la capat de linie, adica la doi pasi de Palatul Festivalurilor si al Congreselor. Admiram portul si prima plaja cu nisip pe care o vedem pe Riviera (cu o mica zona publica, restul fiind plaje privata, pe care se plateste accesul si sezlongul, ajungand pana la 50 euro/sezlong aflat in prima linie!).

Ne plimbam apoi pe Aleea celebritatilor si pe celebra Promenade de la Croisette, o faleza intr-adevar minunata, cu hoteluri de lux in a caror parcare vedem doar masini deosebite, cafenele, cazinouri, etc.

Pe noi insa ne atrage mai mult orasul vechi, iar Castelul Suquet pe care il vedem pe colina ne arata drumul. Un drum care urca, destul de abrupt pe alocuri, printre restaurante si vile mici si frumoase, pe stradute intortocheate si inguste, in aceeasi forfota placuta a turistilor zambitori.

Luam si aici un pranz reusit (La Piazza), mai notam cateva stradute deosebite: the Rue St. Antoine, Rue Dr. P. Gayagnaire – si dupa ce admiram si panorama Cannes-ului de sus, de la castel, luam Bus 200 inapoi spre casa.

In Nisa, ne petrecem seara pe stradutele orasului vechi si ne bucuram de energia si spectacolul strazii din piatetele raspandite din loc in loc.

Ziua 6: Eze

Vacanta noastra se apropie de sfarsit si noi inca nu am ajuns in Eze?? Reparam urgent aceasta stare de fapt, luand Bus 112 cu care, in 30 minute ajungem sus, in minunatul orasel. Drumul pana acolo este in sine o atractie, nu reusim sa ne obisnuit cu asemenea peisaje!

Prima oprire este la Office de Tourism, de unde luam o harta a oraselului si cateva cupoane cu reduceri pt Parfumerie Fragonard. Urcam, din nou, stradute inguste, pietruite, si nu stim in ce parte sa ne uitam si ce sa admiram mai intai. Cladirile, florile, galeriile de arta, toate arata impecabil, atrac privirea si camera foto ca un magnet. Intram si la Jardin Exitique (6 euro/persoana) si chiar daca gradina in sine nu este spectaculoasa, peisajul care se deschide ochilor este cel putin superb!

Am putea sta aici, in acest orasel/satuc de munte o zi intreaga, ba chiar eu m-as intoarce si a doua zi! E deosebit! Iar pentru cei cu buget... nelimitat... restaurantele cu stele Michelin (Chateau Eza, Chateau de la Chevre D'Or) promit si o experienta gastronomica deosebita.

Cumparam cateva nimicuri si de la Fragonard (cupoanele de reduceri au fost binevenite) si ne intoarcem spre seara „acasa la noi”, in Nisa. Dupa plimbarea regulamentara pe Promenade du Paillon, e cazul unui rasfat, asa ca alegem pt cina un fitos restaurant italian, Attimi.

Ziua 7: Nice: Musee Massena; St. Paul de Vence

Ultima zi disponibila pt vizitat o alocam oraselului St. Paul de Vence.

Incepem ziua totusi cu vizita, gratuita, la Musee Massena, o vila din secolul XIX, care gaduieste o colectie importanta de tablouri Belle Epoque si Art Deco, precum si alte obiecte de arta.

Luam apoi Bus 400, din statia Albert 1er si in aproape o ora ajungem in St. Paul de Vence. Privelistea satului, inconjurat de ziduri este spectaculoasa si deja ne pare ca seamana cu ceva. Un Eze mai mare! spunem imediat ce coboram din autobuz, si pornim sa il descoperim.

Da, un Eze mai mare, dar parca si mai cosmopolit putin, fara insa a-i stirbi din farmecul discret. Multe, foarte multe galerii de arta, multe restaurante foarte cochete sau mai modeste, cladiri pe piatra pe care se urca iedera, strazi inguste si sinuoase. Parca r putin mai aerisit decat Eze si cu siguranta mai linistit.

Ne plimbam pe stradute si poposim in piatete, recunoastem obiective despre care am citit (Grand Rue, Place de la Grande Fontaine, La Placette, La Chapelle des Penitents Blanc) si ajungem si la cimitirul vechi, unde e inmormantat pictorul Marc Chagall.

Da, ne place si ne place mult, deja suntem constienti ca va fi foarte greu sa ne alegem locul sau experienta preferata din aceasta vacanta. Dar daca oricum e greu, sa mai adaugam una! : creme brulee & crepes la The Artiste.

Admiram inca o data peisajul de dincolo de ziduri si e timpul sa luam, pentru ultima data, autobuzul inapoi spre „casa”.

Nisa stie ca plecam... si ne spune la revedere cu o mare de o culoara supra-realista. Hmm... Cum sa te rupi de lumea asta si sa revii la viata de zi cu zi? ... Nu ne intristam insa, ba din contra, ne pregatim pentru ultima seara de vacanta; iesim in orasul vechi si stam pana noaptea tarziu, la terase, in piatete, urmarind spectacolul...

In ultima zi, avem zborul de dimineata, asa ca luam micul dejun si plecam apoi direct la aeroport.

Concluziile ar fi:

• Nicio destinatie nu ne-a surprins atat de mult ca Nisa/Coasta de Azur. A contat cu siguranta si faptul ca nu am plecat cu asteptari mari la drum, dar am fost cuceriti total.

• Pentru aceasta zona, varianta perfecta mi se pare cazare in Nisa + vizitarea celorlalte orase cu autobuzul. Legaturile sunt foarte bune, dese, peisajul minunat, iar tariful este doar 1,5 euro/sens

• Pentru plaja: Cannes este cel mai potrivit, singura plaja cu nisip. Mie insa mi-au placut mai mult plajele mici din Beaulieu sur Mer si Villefranche sur Mer: nisip + pietricele, dar marea superba, mai multa liniste si tarife mai mici decat in Cannes. Plaja din Nisa mie mi se pare de-a dreptul impracticabila.

• Coasta de Azur nu e o destinatie scumpa! Sau ma rog, nu obligatoriu. Mijloacele de transport in comun, am stabilit deja, sunt foarte ieftine. Obiectivele turistice, in Nisa sunt aproape toate gratuite, iar majoritate celorlalte sunt doar simbolice. Mesele, intr-adevar, pot costa destul de mult... Dar cu putina pregatire si/sau atentie, poti gasi tersae unde o masa pt doua persoane poate costa sub 15 euro. In mod normaL, la restaurante, nota este in jur de 40-50 euro, cu tot cu bauturi.

Trimis de Ammelie in 03.06.15 21:44:03
Validat / Publicat: 03.06.15 22:47:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 6975 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ammelie); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Parcul de vizavi de Cazino

tata123 🔱
[04.06.15 09:03:59]

@Ammelie - Felicitări pentru articol, ați ales o destinație superbă pentru luna de miere. Urmăresc și eu Coasta de Azur pentru o eventuală vacanță; m-au fermecat peisajele ce se văd de pe poteci și înălțimi. Destinația poate fi scumpă ori potrivit de accesibilă, depinde de fiecare cum își organizează vacanța.

Fotografiile sunt foarte frumoase iar articolul surprinde momentele esențiale ale vacanței.

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / FRANȚA
[04.06.15 09:18:31]

@Ammelie - Mi-ai adus zâmbetul pe faţă în dimineaţa asta şi mi-ai răscolit amintiri tare dragi. Am fost prin toate locurile menţionate de tine, cu excepţia vilelor din Beaulieu-sur-Mer (ce nume încântător, nu-i aşa, şi care spune totul). Acum, studiind fotografiile tale, îmi dau seama ce am pierdut...

Excelent articol, bine documentat şi scris cu har. Felicitări!

De acord cu tine: Coasta de Azur nu este neapărat o destinaţie scumpă, dacă ştii să te "gospodăreşti". E adevărat că la unele obiective, şi mai ales la bisericile din Vieille Vile, intrarea este liberă, dar la cele mai importante muzee din Nisa - Musee des Beaux Arts, Musee Matisse şi Musee Chagall se percepe o taxă care nu e totuşi simbolică - 10 euro.

[04.06.15 10:09:40]

A venit la momentul potrivit acest review. Peste 2 saptamani am sa savurez si eu "saptamana de miere" pe Coasta de Azur. Acum dupa ce am vazut pozele tale, nu mai am rabdare. Apropo, cum era traficul in perioada in care ati fost voi? Eu am inchiriat un apartament in Cannes si ma voi duce cu masina, de aceea ma voi deplasa cu masina la Nisa sau Monaco, pt ca mi se pare ca dureaza prea mult cu autobuzul, desi este foarte ieftin. Cu autobuzul ma voi deplasa doar in orasele de langa Cannes, gen Antibes.

AmmelieAUTOR REVIEW
[04.06.15 10:25:04]

@ciprian. dima - Buna! Cand am fost noi, traficul a fost destul de greoi in afara oraselor, dar nu am simtit un disconfort prea mare. Intr-adevar, autobuzul de la Cannes la Nisa face 2 ore, dar exista si un tren care face drumul intr-o ora si costa 6 euro/persoana/sens (daca imi amintesc corect). Pana in Monaco nu cred ca aveti cursa directa...

Daca mergeti cu masina, aveti si avantajul de a va opri acolo unde va atrage mai mult peisajul... si veti gasi multe asemenea locuri!

Vacanta frumoasa sa aveti!

[08.02.16 23:59:48]

Bună, te rog spune-mi se poate ajunge din Nisa în Saint tropez? Plec în septembrie pe 02 și sunt cazat în Nisa. Mulțumesc.

[09.02.16 10:54:10]

@mohr - Este putin mai greu, deoarece in St. Tropez nu este gara. Puteti lua trenul pana in St. Raphael, iar de acolo ajungeti in St. Tropez cu barca. Exista si varianta de a ajunge din Nisa in St Tropez direct pe apa, dar este destul de scump.

Mai ramane si varianta inchirierii unei masini.

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / FRANȚA
[09.02.16 11:09:54]

@ciprian. dima - Bună alegere pentru luna de miere şi bună şi perioada - extrasezon, mai puţină aglomeraţie. Cum înţeleg că vei sta 2 săptămâni şi vei merge cu maşina, îţi sugerez să vizitezi nu numai Nisa, Cannes, Monaco, Antibes, Menton ci şi localităţile mai mici: Villefrance, St Paul, Beaulieu etc. Şi dacă poţi, fă-ţi timp şi pentru o incursiune în zona rurală din Provence.

Dacă crezi că-ţi este de folos, eu am postat un "serial" despre Provence şi Cote d'Azur. Primul articol îl găseşti aici: vezi impresii

Casă de piatră şi un voyage de noces inoubliable!

[09.02.16 13:08:27]

@ciprian. dima-ce varianta îmi recomanzi, pentru a ajunge în Saint tropez? Care este mai avantajoasa soluție ca timp și bani. Mersi.

[09.02.16 14:53:45]

@mohr - Din punct de vedere financiar, este mai ieftin cu trenul pana in St Rafael (cca 12 euro) + feribot spre St Tropez (15 euro). Preturile sunt doar pentru o calatorie si trebuie sa aveti grija ca feribotul circula doar de 2 ori pe zi (pleaca la 9:30 si 14:30 din St Rafael si se intoarce la 17:15 inapoi).

Din Nisa pana in St Tropez feribotul costa in jur de 80 euro doar dus.

Din punctul meu de vedere, St Tropez este supraapreciat. Eu unul n-as incerca sa ajung din Nisa pana acolo, deoarece costa prea mult si se iroseste prea mult timp. Aveti alte variante in jurul Nisei mult mai interesante decat St Tropez.

[09.02.16 14:58:26]

@Carmen Ion - Am bifat deja destinatia anul trecut in iunie. Am si povestit deja cum a fost.

[09.02.16 16:06:47]

@ciprian. dima-Știu, ca este supraapreciata, dar sunt fan nikki beach și vreau sa merg și la nikki beach Saint Tropez. Cu mașina este ușor de ajuns?!

[09.02.16 18:27:15]

@mohr - Da. Cu masina faci aprox. 2 ore, daca ai noroc si nu sunt blocaje. Eu nu am avut asa mult noroc:cand am fost la Monaco, de la Cannes la Nisa am mers bara la bara, iar la plecare spre Germania, iar am mers vreo 3 ore bara la bara.

Ammelie, ciprian.dima, mohr, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Nisa şi împrejurimile: