ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.06.2015

Sub orice critică
Sub orice critică
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Cazare. Doar cazare

Abia m-am întors din excursia de la Păltiniş Cu ce să încep?

Drumurile sunt aceleaşi din întreaga Românie. Adică, proaste.

Hotelul se găseşte foarte uşor, la 400 m de telescaun. Frumos, impunător, dă bine la peisaj. Parcarea este ca şi inexistentă, faţă de numărul de camere disponibile, se cere mai multă atenţie.

Cazarea a durat mai puţin de 3 minute, adică fix cât să confirm rezervarea, să primesc cele două cartele (am solicitat eu una pentru a avea energie electrică şi când sunt plecat din cameră). Nota 10 fetei de la recepţie!

Buuuun. Hotelul este un mic labirint, dar uşor de învăţat în prima zi de sejur.

Camere curate, spaţioase şi călduroase (eu am ales fără balcon). Patul destul de mare, confortabil.

Cabina de duş are un minus, de fiecare dată trebuia să am grijă când deschideam/închideam uşile.

Centrul SPA este la demisol, destul de bine amenajat şi utilat. Piscina mică, dar suficientă, salon de masaj, saune, saline, sală de forţă. e ok. 25 lei şedinţa pentru masaj. Dar trebuie programare.

Două mese de biliard, loc de joacă pentru puradei (mai mari sau mai mici), merge treaba spre bine.

Iac-aşa trecem la partea interesantă:

NU FUMAŢI!

Nu e reclamă sau mesaj de tv, ci hotelul nu se adresează fumătorilor. Un singur spaţiu închis destinat tutungiilor, dar cu trecere prin restaurantul hotelului (adică nu poţi ieşi cu luleaua aprinsă pe terasă). Eu am avut un conflict cu un nene destul de... băţos (am aflat că este şeful pazei - bleah atitudine): când am ieşit din colţul fumătorilor, cu o ţigaretă-ntre buze, neaprinsă, să cer la bar o cafea, nea' Băţînspate mi-a cerut să scot ţigara. Nu a rugat, ci a cerut. Deşi i-am arătat că nu e aprinsă, a insistat. Normal că i-am replicat tăios că este „fumatul interzis”, nu „ interzis plimbatul ţigării prin hotel, în alt loc decât pachet”. A pufnit şi a replicat "totuşi, scoate ţigara!". Am zis „Nu! Vrei să ne contrăm doar că aşa ai tu chef?!" şi i-am întors spatele. Dacă aş fi fumat în altă parte, riscam o amendă de 100 euro. Iar eu prefer şi 10 lei în buzunarul meu oricând!

Să trecem la restaurant: cel mai scump loc în care am călcat vreodată! 16 lei o banală ciorbă?! Şi preţurile mergeau în sus... 24 lei un sniţel cu piure?! Din nou, preţurile cresc... 4 lei un mititel?! Să vă spun şi de berea la draft? Bine, vă spun: 8 lei. 12 lei o sticlă de Ursus la 0,5l, 16 lei sticla de Heineken la 0.33 l... Măcar cafeaua era la preţ decent... 8 lei.

Restaurantul se închide la 23.30. Cafeneaua (în care nu se poate fuma, dar ieşi pe balcon şi, dacă ai noroc, dârdâi de emo... frig) se închide la 01.00. după asta... pauză totală! Dar să nu credeţi că luaţi alcoolul adus de acasă şi continuaţi petrecerea... Neah. Că-s camere peste tot şi, dacă sunteţi prinşi cu mâncare / băutură din afara hotelului, trebuie să pregătiţi 100 euro.

Ospătarii sunt în ton cu preţurile: nesimţiţi. Sâmbătă am stat cel puţin 10 minute cu o mână pe sus (or fi crezut că-mi curge sânge din nas, cine ştie?!) pentru un coş cu pâine, în condiţiile în care au tot trecut pe acolo 2 ospătari, fără a se uita că mai există şi masa noastră pe-acolo... Duminică seara am ieşit din salonul de fumători şi, cum nu era altcineva în zonă, am solicitat barmanului un ospătar. După 45 minute a venit cineva să schimbe 2 scrumiere şi să ne spună că se va închide. Normal că am luat foc, pentru că am vrut să dau comanda la bucătărie să bag la ghiozdan... dar la ora respectivă, personalul bucătăros plecase. Mănâncă, dacă mai ai ce. Dar când ia o comandă, să fiţi atenţi când o repetă, pentru că vă treziţi cu bere/cafea fără să o fi comandat.

Concluzie?

NU se merită. Prefer o cazare pe lângă Sibiu şi drum de voie spre Păltiniş, dacă vreau să fac nimic acolo. Căci mâncarea, scumpă şi slabă calitativ.

Trimis de Coni FotoMedia in 02.06.15 18:06:15
Validat / Publicat: 02.06.15 19:18:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PĂLTINIȘ [SB].

VIZUALIZĂRI: 3006 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Coni FotoMedia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 48.00 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂHohe Rinne Păltiniș Hotel & Spa (ex Casa Turiștilor):