ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.06.2015
DIN: Constanța
ÎNSCRIS: 12.06.14
MAY-2015

Vacanta pe Cheile Nerei

Am planificat aceasta excursie cu ceva timp in urma adica sa ajung pe Cheile Nerei citind despre ele ca sunt fantastice din toate punctele de vedere, mai ales cascada Bigar si multe altele asa ca pe data de 30.05.2015 la ora 5.00 dimineata am plecat pe traseul Bucuresti - -Slatina - Craiova - Filiasi - Drobeta Turnu Severin - Orsova - Baile Herculane, sincer pe traseu nu ai ce vedea doar drum si atit.

In Orsova am vrut sa caut cazare dar e foarte scumpa plus ca trebuia sa faci cu o luna inainte si sa o achiti deja o camera cu pat matrimonial 200 lei, nu poti face gratar sau altceva toate pensiunile in zona au restaurant deci consumi de acolo ca exp. un pastrav cu mamaliguta si smintina 35 lei o bere 6 lei dar in schimb am facut o plimbare cu salupa pe Dunare care chiar a fost frumoasa intre 30-50 de lei dureaza cam 1-2 ore, am fost la Cazanele Mari si Mici, statuia lui Decebal am mai vazut o pestera, poarta Romana super frumoasa excursia cu salupa dar daca mergeti si voi atentie ca salupa sa aiba geam in fata daca nu va trebuie caciula, o geaca si ochelari de soare ca se deplaseaza cu viteza si e un curent fantastic de mare.

Pe urma m-am deplasat spre Baile Herculane si m-am cazat la Pensiunea Cuibul Viselor foarte frumoasa dupa cum o sa vedeti si in poze are si restaurant daca vreti sa nu gatiti, eu de obicei merg cu tot de acasa nu din cauza banilor dar imi place sa stiu ce maninc ultima oara cind am mincat la munte am fost terminat am ajuns la spital, asa ca eu unul nu mai maninc decit ce imi fac eu cu mina mea.

La 2 km de pensiune e o pastravarie am cumparat 2 pestii 15 lei am facut o mamaliguta cu tot ce trebuie si a fost fantastic de buna una peste alta a fost frumos.

In Baile Herculane atractile turistice sunt baile de tratament cu apa sulfuroasa si calda dar sunt si amenajate de exp la hotel cu 7 lei/zi sau unde e aglomeratie de-a lungul drumului spre Tg. Jiu sunt niste bazine vechi neamenajate unde sunt pline de oameni batrini o data renumitele 7 izvoare, mai e un strand cu apa putin sarata 10lei/zi si cam atit.

Am fost pe Cheile Nerei dar atentie aveti in jur de 14 km drum rau de tot rupi masina in doua ai ocazia sa ajungi doar cu volanu pe urma am intrat pe chei tot cu masina si am mai mers 2 km din 8 cam atit are tot traseu, dupa care lasi masina si mergi pe jos.

Traseul nu e traseu de munte nu urci si nu cobori de loc pur si simplu mergi pe malul Nerei spre Lacul Dracului atita tot practic comparativ cu alte trasee de exp din maramures la Borsa la cascada Cailor trseul de pe Nera e de nota 2 si fata de alte trasee, foarte slab si nimic spectaculos iar cind am ajuns la Lac trebuie sa traversezi Nera care nu are pantaloni scurti ori in chiloti ori se uda aproape de malul opus apa masoara cam 90 cm dar cel mai tragic e sa treci prin apa pietrele sunt de roca care inteapa de mori si poti aluneca pe ele ca sunt acoperite de mucegaiul ala namolos eu unul ma-m taiat la picior, din punctul meu de vedere nu a fost nimic wau iar Lacul Dracului e foarte mic practic cam 10 metri lungime si 10 latime in fine cam asta a fost excursia mea pe cheile Nerei avind in vedere ca am mers cam 1300 km dus-intors nu se justifica nimic e o zona de nota 3-4 iar cascda Bigar e foarte mica cred ca are cam 5-6 metri deci pe internet e totul pompos dar in realitate e 0

Trimis de goposapiens in 02.06.15 13:43:16
Validat / Publicat: 02.06.15 17:08:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HERCULANE.

VIZUALIZĂRI: 3959 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (goposapiens); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Decebal

[02.06.15 17:07:40]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Băile Herculane [şi împrejurimile]" (deja existentă pe sait)

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[18.11.15 13:56:29]

@goposapiens - As vrea ca ecoul meu sa nu semene a polemica sau a dezaprobare dar ar fi pacat, cred, sa se inteleaga ca o plimbare pe Nera este de nota 2 pentru oricine iar cascada Bigar "0". Eu am fost prin Cheile Nerei cu barca pneumatica de trei ori (in urma cu multi ani) iar peisajul mi s-a parut absolut de exceptie. Gandesc ca gresala ta este faptul ca ai ales sa mergi cu masina prin Cheile Nerei si nu cu piciorul. Lacul Dracului e intradevar mic dar e... al dracului de interesant si are o poveste uluitoare. Cascada Bigar (pe care am vazut-o si eu prima data doar acum in 2015) este si ea mica dar foarte frumoasa. Gandesc ca daca voiai una mai mare puteai sa te duci la Urlatoarea ca e mai mare si mai aproape sau poate la Niagara ca e si mai mare. Pacat de cei 1300 de km.

[18.11.15 16:41:31]

@goposapiens - Revin cu scuzele de rigoare pentru tonul cam ironic al ecoului anterior si incerc sa fiu cat mai obiectiv.

Daca "drumul rau" la care te referi este cel de la soseaua nationala pana la Sopotul Nou unde chiar se intra pe malul Nerei atunci ai perfecta dreptate. Nu eram de acord cu mersul pe langa Nera cu masina dar pana la Sopotul Nou nu ai cum sa ajungi decat pe acel drum judetean infernal!! .

Am fost in acest an in luna iulie si cred ca nu s-a schimbat nimic. Este cel mai rau drum pe care eu (un plmbaret prin cele mai neasteptate locuri) l-am vazut si parcurs in Romania. Este o crima ce fac cei care au in exploatare acest drum.

Pentru localnici, pentru firmele de transport local este o nenorocire. Nu inteleg cum nu se gaseste un ONG ceva, o societate care sa-i dea in judecata pentru distrugere. Ce sa mai vorbim de Consiliul judetean sau primariile din zona.

Este o mare bataie de joc fata de oamenii din zona.

goposapiensAUTOR REVIEW
[19.11.15 09:17:47]

@negoita - Domnule Negoita acesta este un site unde lumea isi scrie parerile proprii, deci comentariul dvs asupra la ce am scris e 0, dvs va scrieti parerile si eu la fel cine vrea sa tina cont de ele bine, cine nu-nu, eu asa le-am vazut Cheile Nerei si miniatura aia de Cascada, nu mai fiti ironic ca nu le stiti pe toate

[19.11.15 15:19:37]

@goposapiens - Tocmai imi cerusem scuze. Imi pare rau ca v-am suparat.

goposapiens, negoita*
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Herculane și împrejurimi: