ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.06.2015
MAR-2011

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Milano, Como, Stresa - un sejur low cost de neuitat

Intr-o seara de iarna prin ianuarie 2011, plictisit de gerul de afara am inceput sa visez la o noua vacanta... cam prin martie asa mi s-a parut rezonabil. Am luat laptop-ul si am inceput sa caut zboruri lowcost - fara a avea vreo destinatie in minte. Astfel, dupa vreo ora de cautari cel mai accesibil rezultat era Bucuresti - Milano Bergamo 145 RON cu Wizz-ul. Nu am stat prea mult pe ganduri si am rezervat biletele. Destinatia fiind sabilita am inceput sa citesc despre Milano si imprejurimi. Tare bucuros am fost cand am descoperit ca in zona se afla lacurile Como si Maggiore. In Milano nu am identificat multe obiective de vizitat: Domul, Cina cea de Taina a lui Da Vinci, Galeriile Vittorio Emmanuele, Castelul Sforzesco, Teatrul Scala si Basilica di Sant Ambrogio. In ce priveste hotelul ca in multe din vacantele cu buget mai mic am ales Ibis, mai exact Ibis Ca Granda nici aproape, nici departe de Gara Centrala. Pretul camerei a fost de 48 EUR fara mic dejun, am prins o promotie cei drept.

Avand in vedere ca in septembrie urma un sejur in Bali bugetul alocat pentru acesta calatorie a fost de numai 550 eur pt doua persoane din care 150 eur hotelul, deci practic 400 eur pentru 4 zile.

Cele doua luni au trecut repede si iata-ne in ultima saptamana din martie aterizand pe aeroportul din Bergamo. Am luat un bus catre Gara Centrala din Milano si dupa ceva timp, destul timp - cred ca durat mai bine de o ora deplasarea am ajuns la destinatie. Eram destul de obositi asa ca am servit o cafea la o teresa de langa gara, am cumparat o harta a orasului si am localizat hotelul. Cel mai accesibil mijloc de trasnport era metroul si ne-am pornit sa gasim statia de metro dar... surpriza... era greva si nu circula nimic vreo 3 ore din ce am inteles. Autobuzele nu circulau nici ele singurul mijloc de transport disponibil fiind taxi... dar de unde sa iei si taxi pentru ca multa lume se deplasa cu taxi in acea perioada a zilei :). Asa ca singura varianta a fost mersul pe jos si in consencinta am procedat. Dupa vreo 40 minute am ajuns extenuati la hotel. Au urmat 2 ore de odihna iar apoi am inceput sa facem planul sejurului. : prima zi Domul, galeriile, Teatrul Scala si ce mai era prin centru, a doua zi Como, a treia zi Stresa, iar in ultima zi o scurta plimbare la Basilica Sant Ambrogio. Am sa va povesesc in doua review-uri separete despre Stresa si Como; in continuare o sa va povestesc despre cele doua zile petrecuta in Milano.

Am plecat cu metroul spre centru (se incheiase greva) si am ajuns la Dom - o consructie impresionanta pe afara, inauntru nu mi-a ramas intiparit in minte; l-am admirat, l-am inconjurat, am facut poze si intr-un final am decis sa ne cataram si pe acoperisul lui daca tot se putea (contra la cativa eur bineiteles-7 daca imi aduc aminte bine) pentru a adminra orasul. Ajungang pe acoperis am costatat ca era foarte multa lume pe acoperis, unii chiar tolaniti la soare... ma intrebam oare care este capacitatea de sustinere a acoperisului :). Dupa un timp de relaxare am coborat si am intrat in galeriile Vittorio Emmanuele... bineiteles nu pentru a face cumparaturi ci doar pentru o scurta vizita... daca tot sunt faimoase. Niciodata nu am mers special la cumparaturi in vacante. Am ajuns si la Scala, ne-am aruncat o privire la ce piese se joaca si la preturi si am mers mai departe spre Castelul Sforzesco, care are niste ziduri "de aparare" impresionante dar care inauntru este gol, iar in spatele lui se intinde un parc. Basilica Sant Ambrogio este impresionanta prin vechimea ei si prin stilul romantic dar cand am ajuns noi se afla in renovare capitala si nu am putut intra in interior. Cartierul unde este situata este unul frumos cu multe universitati cred... era o zona plina de tineri, vesela, cu multe restaurante si cafenele.

Referitor la mancare aproape de hotel nostru era un Lidl care ne-a fost de mare ajutor in fiecare dimineata :) si nu numai. Vis a vis de hotel era si un kebap pe care l-am gustat de doua ori, iar pe aceeasi straduta era si un restaurant destul de dragut unde am luat masa de 3 ori. Si aici am avut o aventura cu celebrele antipasti. La prima masa era ceva interesat si nu costa decat 5 eur, asa ca zis sa mancam constienti fiind ca o sa platim. La a doua masa portia de antipasti a fost mult mai mare si mai diversificata. Ne-am gandit ca s-ar putea sa fie mai scumpe si ca daca nu mancam poate nu le platim. La final chelnerul era foarte suparat ca nu le-am mancat si tot insista... insista el dar in italiana si nu prea intelegeam... intr-un final nu s-a lasat si a adus un client de la alta masa care vorbea engleza si care ne-a explicat ca sunt mai multe feluri, mai speciale si mai bune pentru ca chelnerul a apreciat ca ne-am intors sa macam la ei la rstaurant si ca pretul e acelasi si daca le mancam si daca nu... si va dati seama ca le-am mancat :)).

Una peste alta Milano este un oras nou, de business, un oras al brandurilor de lux in care te poti plimba maxim 3 zile... dar daca iei in considerare si imprejurimile e o destinatie de top.

Trimis de bogdanescu07 in 01.06.15 01:40:25
    Validat / Publicat: 01.06.15 09:12:47
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 4037 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdanescu07); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P04 arta moderna vazut de pe acoperis

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Milano: