ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.05.2015
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 16.05.15
AUG-2010

Madrid - o surpriza placuta

Prin primavara lui 2010 am inceput dezbaterile pentru vacanta de vara. Era vorba despre concediul " principal '' asa ca era o decizie importanta :) Eu, de cand ma stiu, concediul de vara inseamna soare, plaja si mare. Iata ca acum exista o diferenta de opinii, actuala mea sotie si fosta relativ noua iubita la acea data preferand orasele mari. Dupa cateva zile de tratative pentru a fi amandoi multumiti am ales Lisabona.

Ma pregateam sa incep cautarile pentru biletele de avion si am primit un telefon de la un prieten din copilarie care era stabilit in Madrid. Relatandu-i planurile mele de vacanta, Nicu, prietenul meu, a inceput sa ma convinga sa ma abat de la planul initial si sa aleg Madridul in locul Lisabonei. Ma avertiza de saracia din Portugalia, de faptul ca oamenii sunt periculosi, de conditii proaste de cazare etc. Nu a reusit sa ma convinga dar totusi in urma discutiei cu el am structurat vacanta altfel: 4 zile la Madrid si 5 zile la Lisabona.

Biletele de avion le-am gasit repede cel mai avantajos pret avandu-l Easy Jet. Cazarea la Madrid era rezolvata - prietenul meu ne gazduia cu inima deschisa. El impreuna cu familia locuiau in orasul Torrejon in apropierea Madridului.

Prin august a inceput sejurul mult asteptat.

Zborul pana la Madrid s-a derulat fara peripetii ajungand cu bine la destinatie. Pot spune fara dubii ca Easy Jet este cea mai buna companie low cost cu care am zburat: avioane noi, spatiu intre scaune sufficient, o gustare inclusa in pretul biletului - super ok, pacat ca nu mai zboara din Bucuresti.

La aeroport ne astepta Nicu si am plecat spre locuinta lui. Ca o buna gazda ne-a pregatit o surpriza la cina - paella gatita de o vecina spaniola (categoric cea mai buna pe care am mancat-o vreodata) si sangria cu gheata. Amintirile copilariei au dat navala cu repeziciune dupa un asemenea festin, discutiile intinzandu-se tarziu in noapte.

A doua zi dimineata am servit micul dejun intr-un barulet din orasul Torrejon. Propietarul, un portughez foarte sugubat stabilit in Spania emana atata voiosie incat nu aveai cum sa nu te simti bine in ''casa'' lui. Micul dejun era destul de simplu, dar totusi atat de bun ca nu l-am ratat in nici o zi pe perioada sederii noastre: paine prajita data cu ulei de masline, un sos tomat pe deasupra, fresh de portocale, o apa plata si cafea. (am atasat o poza)

In sfarsit am reusit sa plecam in explorarea orasului. Sotia mea are un fix in momentul in care viziteaza un oras sa se intereseze de simbolul orasului respectiv si neaparat doreste sa il vada... simbolul Madridului este ursul cu capsunul, iar statuia daca nu ma insel se afla in Puerta del Sol. Acesta a fost si punctual de plecare. In afara de urs mai aveam pe lista : plaza Mayor, parcul Retiro, palatul Regal, Muzeul Prado (o zi :(), gara Atocha si plimbare printre stradutele din centru.

Plaza Mayor nu m-a impresionat desi era o atmosfera placuta - cafenele in aer liber, tot felul de artisti care isi faceau numarul, cei mai simpatici erau un duo gipsy -el canat iar ea dansa. Palatul Regal nu se compara cu Versailles sau Schonbrunn.

In schimb parcul Retiro este foarte dragut, amenajat si ingrijit cu tot felul de arbusti specifici zonei semidesertice si cu un lac mare de agreement in centru. De asemenea am gasit in parc o gradina botanica (dupa cum arata cladirea nu putea fi altceva) care era goala - fara plante... avea o tentativa de arta moderna... o spirala din cosuri de gunoi cred (am atasat poze).

Am vizitat si gara Atocha, celebra in urma savarsirii atentatelor din 2004 care au lasat in urma 2000 de victime, morti si raniti. Daca va povesteam despre gradina botanica din parcul Retiro care era goala in schimb in Gara se afla una de toata frumusetea :).

O particularite a Madridului este repezenatata de panourile de informare, numele strazilor... chiar si gurile de canal sunt personalizate... mie cel putin mi-au atras atentia - am atasat poze.

Una peste alta Madridul m-a impresionat in mod placut. Este un oras mare, dar un oras ingrijit, curat, intretinut. Nu gasesti in Madrid mizeria din Roma, Paris etc. Este un oras aerisit care te primeste cu caldura si nu transpune asupra ta in niciun fel stresul unui mare oras. Oamenii sunt veseli, zambitori, gasesti cafenele si resaurante pline de voie buna gata sa te integreze in cotidianul lor. Cladirile nu sunt vechi, dar nici foarte noi; e o pictograma placuta. Mancare delicioasa si la preturi convenabile, dar nu pe srtadutele din centrul orasului. Obiectivele turistice nu sunt numeroase si nu impresioaneza dar orasul in sine compenseaza si merita atentia ta macar pentru cateva zile.

Si daca tot eram la Madrid m-am gandit ca o zi la plaja in Valencia ar fi perfecta :). Asa am si facut... chiar daca distanta dintre Madrid şi Valencia e de aprox 400 de km.

De Valencia nu vroiam sa va spun decat ca are cea mai mare plaja pe care eu am vazut-o... nu stiu lungimea dar latimea e mare, foarte mare.

In rest am vazut un oras nou, prosper care e in plina dezvoltare. Au un fel de Coloseum in centru perfect reabilitat in care banuiesc ca de desfasoara lupte cu tauri, dar in ziua in care am fost noi era inchis.

Am inteles ca si delfinariul din Valencia reprezinta un punct de atractie fiind unul dintre cele mai mari din lume, dar noi nu am avut timp.

De la Madrid am zburat cu Easy Jet la Lisabona... va urma

Trimis de bogdanescu07 in 23.05.15 00:17:20
Validat / Publicat: 23.05.15 01:34:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 3210 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdanescu07); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 retiro

celeste
[23.05.15 14:08:58]

Data viitoare sa nu mai ratati Delfinariul... spectacolul cu delfini este absolut senzational!

celeste
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Madrid: