ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.05.2015
ÎNSCRIS: 23.07.12
MAY-2015
colegi

De ce nu s-a nascut pe Valea Prahovei?

Am poposit pe aceste meleaguri la invitatia unor parteneri ce au organizat in aceasta locatie o intalnire nationala. Cum scopul acestor intalniri este de a reuni oameni din toate colturil tarii, locatiile in care ele se desfasoara sunt de obicei cat mai in centru.

La hotel se poate ajunge prin doua modalitati: prin Targu Secuiesc sau prin Sfantul Gheorghe, distantele fiind oarecum egale. Noi am fost si ne am intors prin Sfantu Gheorghe astfel incat nu ma pot pronunta asupra celei de a doua variante. In momentul in care iesi din drumul national, pe la Bixad, ai 2-3 kilometri de acomodare dupa care intri in padurea de pomi si gropi pret de 10-11 kilometri. Insa as zice ca merita chinul pentru peisajul ce ti desfasoara odata ajunsi acolo.

Formalitatile de cazare au decurs relativ repede, ora la care am ajuns fiind oarecum inaintata daca am fi sa judecam dupa standardele hoteliere, 17.00.

Camera in care am fost cazati avea doua paturi single, un televizor Samsung (cu o diagonala maricia), un spatiu de relax format dintr un fotoliu si un birou echipat cu priza de curent si internet, pentru cine venea cu cablul la purtator. Nu am intrebat de cablu la receptie. La etaj internetul wireless este nefunctional.

Baia destul de mare cu toate cele trebuincioase, cu cabina de dus ce avea un spatiu inchis ermetic pentru gel de dus, sampon etc. In camera se mai gasea si un seif ce se putea folosit gratuit.

Bucuros, am dat fuga la sala de fitness de unde m am intors cu coada intre picioare. Existau 3 biciclete si o banda nefunctionala. Asa ca am luat o la pas (alert) prin padure si dupa 4 kilometri de alergat am ajuns in Baile Balvanyos unde am observat inca 2 hoteluri-pensiuni. De acolo m am intors pentru ca se insera si nu vroiam sa ajung subiect de reportaj om vs. urs. Drumul acesta precum si zona o pot compara cu drumul de la Sinaia catre cota 1400, dar cu mult mai multa vegetatie.

Restaurantul este amenajat intr un mix de rustic (vezi scandurile de pe tavan si pereti) si modern (geamuri mari, materiale din aluminiu) destul de reusit dupa parerea mea. Unele mese au fost servite in regim de bufet suedez iar insiruirea de alimente nu era calculata la cantitate ci la calitate. In primul si in primul rand nu gaseai multitudinea de parizer la 3 lei kilogramul. Aproape la fiecare masa gaseai un suc "natural" de portocale ce vazuse la viata lui macar o coaja de portocala. Mesele ce nu au fost in regim de bufet suedez au continut mancaruri gandite in asa fel incat sa multumeasca pe toata lumea inclusiv pe mine.

Pe langa restaurant exista un bar si un lounge. De aici a venit si singura mare bila neagra a hotelului pe care i as imputa o direct managerului. Desi la eveniment participau aproape 100 persoane dornice de discutie si socializare (multi se cunoasteau dinainte) barul s a inchis la ora 11 intr o seara si la ora 10 in seara urmatoare. Acum inteleg ca exista un program de lucru dar in cazuri ca acesta cred ca managerul poate lua decizia prelungirii lui bineinteles cu o motivatie suplimentara a respectivului angajat.

Langa hotel exista si o sala de conferinte destul de incapatoare, cu un sistem de sunet nu tocmai high end dar cu care iti poti face treaba. Mai rau este cand ploua si trebuie sa mergi pana la respectiva sala pe jos trecand si prin zone care nu cred ca vor vedea asfalt prea curand. Si ghiciti ce? Atunci a plouat.

Undeva in spatele hotelului se construieste SPA-ul ce promite ca va aduce o piscina, sauna si jacuzzi, toate pana in Septembrie 2015.

Singura mea nedumerire este: de ce construiesti un hotel cu o priveliste de vis si faci balcoane pentru maxim 30% din camerele ce au acces la aceasta priveliste?

Sfatul meu este sa mergeti acolo doar daca vreti sa va reincarcati bateriile in cel mai sanatos mod posibil, daca vreti sa dormiti la 10 seara cel mai tarziu si daca vreti sa abuzati de plimbarile prin natura.

Aventura Parcul pe care il ofera hotelul nu cred ca va va rapi mai mult de 2-3 ore din sejurul dumneavoastra. Probabil ca in momentul in care va fi gata SPA-ul lucrurile vor sta altfel.

Trimis de gotty in 19.05.15 12:22:50
Validat / Publicat: 19.05.15 13:00:32

VIZUALIZĂRI: 2179 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gotty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Privelistea dimineata.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 24 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 68.00 EUR pe cameră

luciaoradea
    [19.05.15 20:14:28]

Preturi cazare?

[19.05.15 21:47:17]

Spre rusinea mea nu m am documentat asupra acestui aspect. Cele 2 nopti precum si mesele au fost platite de partenerii ce ne au invitat acolo asa ca nu am prea multe informatii.

Pe siteul acela albastru apare la ~250 lei, MD inclus.

[07.10.16 12:37:21]

De traseul turistic care începe exact de la hotel, marcat cu bulină albastră și pe care, în una-două ore poți vedea următoarele minunății Peștera Sulfatară - Peștera cu Alaun - Peștra Ucigașă - Cimitirul Păsărelelor - Tinovul Buffogo - Capela catolică a Sfintei Fecioare, nu ați amintit nimic. De asemenea, nu ați amintit nici de Băile Apor și de Izvoarele Tămăduitoare, situate la doi pași de hotel spre Balvanyos.

[08.10.16 08:33:40]

@alin82:

Şi ecoul tău anterior a fost şters.

Avertisment pentru modul de exprimare.

[12.10.16 12:29:14]

Cu tot respectul, dar au fost amintite numai variantele de acces auto doar pentru cei care vin dinspre sud, respectiv Sfântu Gheorghe și Târgu Secuiesc. La Balvanyos se poate ajunge și dinspre Miercurea Ciuc, precum și dinspre Baraolt, fără a trece prin cele două localitați menționate de autor. De fapt, Balvanyos este situat pe DN113, capetele drumului fiind Bixad (la vest) și Tg. Secuiesc (la est)

[12.10.16 12:47:09]

Dl. Lucien, dumneavoastra cred ca ati confundat acest sait cu wikipedia sau orice alta baza de date la care apelam cand vrem sa ne edificam asupra unui fapt. Daca la primul ecou nu am raspuns ma vad nevoit sa o fac acum si sa va spun ca ceea ce gasiti aici sunt povestiri bazate pe experienta PROPRIE. Aceeasi experienta proprie nu te ajuta de cele mai multe ori decat sa cunosti o parte dintr un intreg, cum ar fi doar un drum de acces catre un obiectiv din cele 2 sau 3 sau 4 care exista in total deoarece pe acolo ai venit si pe acolo ai plecat. Asadar nu va impiedica nimeni sa aduceti completari oricaror reviewuri de aici, in masura in care aveti cunostintele necesare sau de ce nu, sa faceti un review separat care sa contina absolut toate datele de care are nevoie un turist in planificarea unei vacante!

[12.10.16 12:56:41]

@gotty: Îmi cer scuze, nu am vrut să vă jignesc în vreun fel.

[12.10.16 16:24:28]

@Lucien: Nici nu m am simtit jignit. Voiam doar sa argumentez de ce, din punctul meu de vedere, un review nu va contine niciodata datele complete asupra unui loc. Sunt oameni care isi scriu articolele cu date generale de pe internet, faimosul copy-paste, pentru a completa lucruri. Nu zic ca este un lucru rau pentru ca orice informatie in plus este un ajutor pentru noi insa eu prefer sa citesc si sa redau experientele noastre personale.

De aici, poate, diferenta de viziune asupra articolelor.

Zi faina!

alin82, gotty, luciaoradea, Lucien