ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.05.2015
colegi

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

O 'porție' mică de Sicilie

In intervalul 09.05-13.05.2015 am facut o mica excursie in Sicilia impreuna cu sotul si 2 colegi. Perioada aleasa este una absolut minunata daca vrei sa mergi sa vizitezi insula, dar daca vrei sa faci si baie in mare atunci trebuie aleasa o alta perioada pentru ca apa marii inca nu este de suficient de calda sa te balacesti.

Cazarea aleasa de noi a fost in localitatea Montedoro (la aprox. 140 km de Catania unde era aeroportul) in hotelul Sicania 3*. Unul din considerentele pentru care am ales acest hotel a fost si faptul ca oferea mic dejun in pretul de 35 euro, dar chiar daca conditiile de cazare au fost corecte din punct de vedere al raportului pret/ calitate, distanta prea mare fata de punctele de atractie turistice pe care am vrut sa le vizitam a fost un impediment destul de mare.

In Italia daca nu esti cazat intr-un hotel in care sa stii sigur ca se serveste mic dejun continental, nu merita sa alegi dupa acest considerent pentru ca un cappuccino si un produs de patiserie, iaurt sau un pahar de suc poti gasi in o multime de alte locuri.

Pentru deplasarile noastre am optat pentru varianta de inchiriere a unei masini. Inchirierea am facut-o din Romania. A fost OK. Ceea ce m-a nedumerit putin a fost garantia retinuta pe cardul de credit care a fost in valoare de 1510 euro, in Sardinia ni se retinusera numai 800 de euro. Poate si dimensiunea masinii care a fost superioara sau faptul ca am apelat la o alta firma sa fi fost cauza?!

In patru zile am putut vizita, “gusta “ din urmatoarele locatii:

-Catania care este pe partea de est a insulei si la sud de vulcanul Etna: Duomo di Catania (catedrala) si toate strazile din centru care sunt fermecatoare ele in sine, bisericile toate cu arhitecturi deosebite, piatetele, parcurile, portul.

-Agrigento cu celebra Valle dei Templi cu cele 7 temple construite cu coloane in stil doric legata de plimbarea prin Gradina de la Kolymbetra cu parfum de portocali, lamai, bergamota, migdale si alte miresme absolut minunate, de nu-ti mai venea sa pleci de acolo ci sa stai pe o bancuta sa asculti cantecul pasarelelor si sa-ti incarci “ bateriile “ sufletului.

-Scale dei turchi –Realmonte cu aceea stanca de un alb imaculat iesita din mare si cu treptele rotunjite in roca din calcar si argila. Este o senzatie foarte placuta sa pasesti cu picioarele goale...

-Parcul arheologic de la Villa Romana din Piazza Armerina obiectiv sub protectorat UNESCO cu thermele romane cu mozaicuri absolut minunate.

- Castello di Lombardia din localitatea Enna cu turnul Pisano de unde se deschide o priveliste …

- Vulcanul Etna care mai dormiteaza putin, mai scoate putin fum iar cand i se nazare isi face simtita prezenta prin lumini rosietice date de fantana de lava aruncata in vazduh.

- Gole Alcantara –parc arheologic si botanic unde pe langa frumusetea cheilor, a cascadei si a gradinilor de portocali poti degusta din fructele care cresc in gradina la preturi de 1 euro/kg.

In 4 zile am facut apox. 1500 km pe insula. Data viitoare o sa alegem o locatie mai apropiata de Catania pentru a putea vizita si celelalte locuri pe care nu le-am putut atinge in aceasta mini-vacanta.

Trimis de edith simon in 18.05.15 14:46:37
    Validat / Publicat: 18.05.15 15:27:25
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 3277 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (edith simon); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P06 Pe marginea drumului spre Caltanisetta
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 24 voturi)

webmaster13 [18.05.15 16:53:26] »

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / ITALIA [18.05.15 17:06:11] »

@edith simon - Felicitări, ai reuşit să vezi multe locuri interesante în doar câteva zile.

O mică observaţie totuşi: Villa Romana, sau mai complet Villa Romana del Casale din apropierea oraşului Piazza Armerina nu cuprinde numai therme, ci este un conac rural situat probabil în mijlocul unei moşii (latifundium), cu toate încăperile şi anexele unei construcţii de acest gen. Fapt şi mai important, deţine cea mai mare suprafaţă de mozaicuri romane din lume, inclusiv celebrele scene de vânătoare şi "fete în bikini".

edith simon [18.05.15 18:25:43] »

@webmaster13 - Este ok.

edith simon [18.05.15 18:28:16] »

@Carmen Ion: Asa este! Eu nu am detaliat acest aspect ,

multumesc pentru completari! ????

irinad [19.05.15 18:19:29] »

@edith simon - Foarte frumos review-ul tău, ai reuşit să vezi destul de multe în doar câteva zile. Felicitări! Totodată îţi mulţumesc foarte mult pentru recompensa pe care mi-ai "postat-o", am rămas plăcut impresionată că ai avut răbdarea să citeşti ceea ce am scris despre Rhodos Town, mereu îmi propun să nu scriu prea mult şi tot de-atâtea ori nu mă ţin de cuvânt. Mi-ai făcut o surpriză imensă, pentru care rămân datoare! Vacanţe plăcute în continuare!

edith simon [20.05.15 08:31:06] »

@irinad Review-ul scris de tine mi-a deschis pofta sa ma uit la pozele pe care le facusem anul trecut in Rhodos si mare mi-a fost bucuria cand am vazut ca aveam o poza si cu ciuta pe care voi nu ati putut-o admira... postarea ei mi s-a parut absolut necesara. vezi foto

Carmen Ion, edith simon, irinad
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Sicilia: